Skocz do zawartości

Pomoc w doborze DAC i wzmacniacza do Electro Voice sentry iii


MarkowyDźwięk

Recommended Posts

Witam Serdecznie !

Niedawno kupiłem okazyjnie głośniki Electro Voice Sentry iii w graciku icon_biggrin.gif Nie uwierzycie, ale trafił mi się egzemplarz prawie nowy za grosze bo sprzedawca nie maił pojęcia co to jest, ale do rzeczy. Wraz z bratem budujemy w piwnicy wytłumione studio gdzie będziemy mogli spędzać miło wieczory poza rodzinnymi sprawami i naszymi babami. Potrzebuje Waszej pomocy w doborze dobrego napędu odraz procesora DAC, fundusz jaki mamy to 10tys na całość. Szukamy czegoś ciepłego w barwie. Muzyka najróżniejsza od rocka po muzykę poważną. Okablowanie dobierzemy już sami. Na dzień dzisiejszy nie kupujemy żadnego dobrego CD'ka bo nas na niego nie stać, ale w przyszłości może coś się pomyśli. Sygnał audio będzie wychodził głównie z laptopa do DAC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Kolumny bardzo ciekawe. Ale za mało napisałeś, by można Ci dobrze pomóc.
Przede wszystkim poczytaj to jeśli nie znasz:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Oraz coś o akustyce i ustawianiu kolumn:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

A ja zapytam jakiej wielkości jest pomieszczenie, jakiej muzyki słuchacie i jakie brzmienie, barwę dźwięku chcecie uzyskać?

Tak z ciekawości. Za ile kupiłeś te kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wysłane linki zapoznam się z informacjami. Pomieszczenie jakie mamy to 20m2 wysokość 2,5m. Więc tak, słuchamy dużo elektroniki lat 80tych 90tych typu laserdance, koto itp sporo klasyki acdc, scorpions czasami pop michael jackson. Szukam czystego, ciepłego i wyszukanego dźwięku gdzie będę słyszał każdy element muzyki może dobra lampa zrobi robotę ? Jak napiszę za ile je kupiłem większość uzna piep.... farciarz fakt ! to prawda. Chodzę po szrotach od 10lat taki fetysz, ale pierwszy raz trafiłem na taką okazję. Kolumny w oryginalnym stanie technicznym i wizualnym gdzie głośniki nigdy nie były wyciągane kupiłem wraz z zestawem Sonego: wzmaczniacz + kaseciak + cd za 370zł. Zestaw Sonego już sprzedaję różnica wyjdzie taka ze wydałem 50zł icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niesamowitego. Ktoś sobie nie zdawał sprawy jaki skarb posiada. Mam nadzieję, że sprawdzałeś kolumny i grają, są całkowicie sprawne?
I podłączenie tego do zestawu Sony icon_rolleyes.gif . To pewnie nie był topowy zestaw ani nawet z serii ES?
Słuchałeś jak grają te kolumny? Nawet na tym Soniaku?
No wiem, że to profanacja, ale ciekaw jestem.

Tak, czy inaczej jeśli lubisz/lubicie ocieplone, pełne, soczyste brzmienie, delektowanie się mikrodetalami, piękne barwy dźwięku polecam albo dobrej jakości wzmacniacz w klasie A, lub też jak wspomniałeś wzmacniacz lampowy.
Ze wzmacniaczami lampowymi jest o tyle kłopot, że te naprawdę dobre są dość drogie.
I tu wzmacniacz nie musi być szczególnie mocny, bo kolumny są wysokoskuteczne, ale właśnie dość wyrafinowany.
Osobiście już na starcie poleciłbym najlepszy niedrogi wzmacniacz jaki słyszałem i mam, czyli Leben CS300XS. Nowsza wersja CS300F
gra również bardzo dobrze. Różnią się trochę, ale to kwestia gustu raczej niż jakości dźwięku.
Obydwa mają po 15 W ale wierz mi moje Sonus Faber Electa Amator 1 napędzają jak dla mnie bardzo dobrze. A jakość dźwięku i wszystkie jego ulubione przez audiofeelską brać smaczki stoją na najwyższym poziomie. Słyszałem lepsze zestawy, ale kosztowały kilku/nasto krotność mojego.
Ale niestety na ten wzmacniacz musiałbyś wydać ok. 6 kzł (XS) lub 7-8 kzł (F). Używany rzecz jasna. Bo nowych XS już nie produkują a F po wszelkich upustach mógłbyś kupić pewnie za 9 kzł najmniej.
Z tym, że w tej cenie XSa nikt Ci nie sprzeda z najlepszymi lampami a F ma od razu wsadzone dobre lampy.
Jednak moim zdaniem na najlepszych lampach XS potrafi zagrać pełniej, barwniej niż F. Ten drugi z kolei posiada nieco lepszą swobodę dynamiczną, kontrolę niskich tonów. Choć mnie się udało ujarzmić niskie tony oraz w dużym stopniu aspekt dynamiczny za pomocą starannie dobranego okablowania.

Tylko, że tu już nie za wiele (choć wciąż około 4 kzł, jeśli by lepsze lampy zostawić na później) zostaje na transport i DAC.
Ale, zapytam. Dlaczego wolisz źródło dzielone a nie zintegrowany CD? Dobry DAC nie będzie wcale tani a laptop jako transport, to niezbyt dobra kombinacja. No, chyba, że to będą raczej pliki niż płyty CD.
Osobiście nie lubię muzyki z plików. Traci jakby trochę, "życia", staje się taka bardziej techniczna. Ale to jest tylko moje zdanie (choć znam sporo osób zgadzających się ze mną) i jest wielu zwolenników grania z komputera, serwera itp, poprzez DAC.

Oczywiście jeśli uważasz, że to byłoby za drogo na wzmacniacz, można by się rozejrzeć za czymś tańszym. Też można znaleźć fajne lampiaki. Jolida, Manley, Unison Research, Ayon, Jadis, Luxman, Cayin, MingDa.
Jednak jak wiesz największy wpływ na dźwięk, jego charakter, barwę, jakość mają kolumny (oraz ich ustawienie) i akustyka pomieszczenia odsłuchowego.
Bez tego ani rusz. A nawet najlepszy zestaw jeśli zaniedba się akustykę nie zagra dobrze.
Wzmacniacz ma już trochę mniejszy wpływ na jakość dźwięku, choć jak najbardziej ogromne znaczenie. I nie można zaniedbać tego elementu (moim zdaniem żadnego nie można zaniedbać). Jeśli chcesz poczytać więcej o akustyce i ustawianiu kolumn, to napisz do mnie na PW, podając adres mailowy a prześlę Ci ciekawe artykuły na ten temat (skany, PDFy)
Źródło jako doskonalsza jakościowo konstrukcja, wnosi teoretycznie trochę mniej.
W tym sensie, że na ogół lepiej kupić droższy wzmacniacz i tańsze źródło, niż odwrotnie.
No, chyba, że trafi się na taką okazję jak ta, którą opisałeś icon_biggrin.gif .

Okablowanie dobieramy oczywiście do całości zestawu, gdy jest już skompletowany. Kable muszą być jednak co najmniej przyzwoite, by nie zmarnowały potencjału jaki daje dobrze dobrany system. Którego one są ważną częścią. Z czego wiele osób jakby nie zdawało sobie sprawy. Dochodzi jeszcze kwestia dobrego zasilania (czystym prądem). Mam na myśli dobre listwy sieciowe i filtry.
Bardzo ważne jest też odpowiedni posadowienie sprzętu. Począwszy od kolumn aż do kabli. Chodzi o rozmaite standy, podstawki, podkładki, absorbery drgań itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że sprawdziłem cały zestaw icon_wink.gif) najpierw na Sonym który gra strasznie lipnie, a później podłączyłem B&O beocenter 9500 i tutaj pojawiła się barwa dynamika i potencjał tych ciężkich "maleństw". Piękna barwa, czysty dźwięk całość gra jak nówencja, ktoś bardzo dbał o te kolumny myślę, że miał to człowiek starej daty który zszedł z tego świata, ponieważ do tego szrotu trafiają rzeczy z czyszczenia domów. Dzięki kolego za wszystkie rady w PW zapytam jeszcze o kilka szczegółów.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...