Skocz do zawartości

Zestaw dla średnio-wymagającego


hipodrom

Recommended Posts

Sporo czytałem i niestety nie umiem się zdecydować na konkretny sprzęt oraz konfigurację.

Do czego:
70% filmy
30% muzyka (rock, elektronika, indie)
słucham muzyki zwykle cicho, nie lubię hałasu. Lubię cichą, przyjemną muzykę. Miękkie plumkanie. To nie ma być sprzęt na imprezy.

Pokój:
w bloku : pokój ok. 5x5m , kanapa jest na środku, równo na przeciw niskiej, szerokiej komody. Tam mogę coś poustawiać. Pokój także ma aneks kuchenny, który nie jest wliczony w wymieniony metraż.

Obecnie:
na komodzie znajdują się 2 głośniki ze starej (15 letniej) wieży panasonic. 2 x 15W (model panasonic sc-ch32) . Nie jest źle, ale zastanawiam się czy da się troszkę polepszyć dźwięk. Przeskok chyba będzie tak i tak więc nie zależy mi na sprzęcie za 5k.
Zakup raczej będzie jednorazowy, nie planuję rozbudowy. Mogę kupić najpierw kolumny i podłączyć pod wieżę, chociaż jej wzmacniacz jest bez szału.

Sprzęt audio byłby podłączony pod laptopa. Fajnie by było gdyby było wyjście HDMI. Mam podłączony rzutnik obecnie, wtedy bym dokupił tylko rozdzielacz i dalej miałbym wpięty jeden kabel do komputera

Myślałem o :
2.0 , 2.1 , 3.1 oraz soundbarze.

Interesuje mnie sprzęt używany do około 1000zł.
2.0 Wydaje mi się rozsądne, dobre dwie kolumny powinny chyba załatwić sprawę.
Ale podobno subwoofer robi ogromny przeskok, chociaż u mnie chodziłby raczej cicho ze względu na sąsiadów.
Zainteresowałem się 3.1, bo podobno centralnym można sterować dialogi w filmach, a dla mnie jakoś zawsze te dialogi są za cicho względem efektów.
Zainteresowałem się soundbarem bo nie musiałbym prawdopodobnie ładować kasy w amplituner, tylko przeznaczyć więcej na sam sprzęt grający.
5,1 nie wchodzi w grę.


Proszę o pomoc. Nie jestem audiofilem, nie oczekuję cudów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000zł współczesnego kina domowego nie kupisz. Owszem stare amplitunery kinowe są bardzo tanie, bo nie spełniają ciągle zmieniających się w świecie video wymogów ( wejścia, kodeki filmowe, dźwiękowe), więc film średnio, muzyka jeszcze gorzej.
Pytanie jednak , czy mimo to za np. 600zł kupiłbyś zestaw kolumn 5.1?



Cytat

2.0 Wydaje mi się rozsądne, dobre dwie kolumny powinny chyba załatwić sprawę.
Ale podobno subwoofer robi ogromny przeskok, chociaż u mnie chodziłby raczej cicho ze względu na sąsiadów.
Zainteresowałem się 3.1, bo podobno centralnym można sterować dialogi w filmach, a dla mnie jakoś zawsze te dialogi są za cicho względem efektów.
Zainteresowałem się soundbarem bo nie musiałbym prawdopodobnie ładować kasy w amplituner, tylko przeznaczyć więcej na sam sprzęt grający.
5,1 nie wchodzi w grę.



Co do twojego wpisu. że sub robi ogromny przeskok, to tak, w filmie jest przecież elementem ścieżki 5.1. (Tak jak by napisać że dodatkowo lewa kolumna w muzyce stereo to przeskok jakościowy w stosunku do jednej prawej) Dodatkowo sub uzupełnia też brakujące niskie tony w systemie, bo zwykle amplitunery kinowe mają średnią wydajność by napędzić dobrze kolumny w tej kwestii.
Wybierając jednak "systemy" np. 3.1 musisz kupić amplituner kinowy... Potem szukać czy ktoś sprzedaje zdekompletowany zestaw kolumn....


Cytat

Zainteresowałem się soundbarem bo nie musiałbym prawdopodobnie ładować kasy w amplituner, tylko przeznaczyć więcej na sam sprzęt grający.


A jaki to sprzęt grający chciałbyś podpiąć pod ten soundbar ? Owszem mają wejście optyczne dla TV-normalne, czasami jakieś rca, coaxial, ale to zależy od ceny.

Cytat

Nie jestem audiofilem, nie oczekuję cudów.


Nie obraź się ale to nie jest kwestia czy jest się melomanem, audiofilem, osobą wierzącą, czy nie w cuda itd. ale trochę logicznego podejścia do tematu i świadomości swoich potrzeb jak i możliwości np. sprzętu, jego wymagańicon_smile.gif

Cytat

Sprzęt audio byłby podłączony pod laptopa. Fajnie by było gdyby było wyjście HDMI. Mam podłączony rzutnik obecnie, wtedy bym dokupił tylko rozdzielacz i dalej miałbym wpięty jeden kabel do komputera


No właśnie,o tym pisałem . Może prędzej wejście hdmi ( wyjście ma komp) z drugiej strony amplituner kinowy musiałby być młody, a więc drogawy aby mieć hdmi, a gdzie kasa na kolumny ?
Z drugiej strony piszesz że nie chcesz 5,1, tylko 3.1, ale jak pisałem to też wymagałoby amplitunera kinowego... Z drugiej strony do klasycznego wzmacniacza podepniesz sobie i wyjście z laptopa i jakiegoś dekodera tv i DVD,a jak kupisz DAC( optymalne rozwiązanie, zamienia audio optyczne z TV na sygnał 2 RCA) to nagłośnisz wszystko to co masz na ekranie TV- najlepsza jakość i mniej kabli.

Cytat

dla mnie jakoś zawsze te dialogi są za cicho względem efektów.


Brałeś pod uwagę, że kolumienki z młodzieżowej wieży podobijają inne pasma, a średnica jest drugorzędna? Inna rzecz połączenie słuchawkowe z tv jest średniej jakości, dlatego pisałem o DAC wcześniej

Moja rada taka jak kino to dozbierać, aby miało rozwiązania współczesne. Ile do niego podepniesz kolumn 3.1, czy 5.1 To twoja zabawa i sprawa.
1) Popatrz za sounbarami z subem po jakiś sklepach w Twoje potrzeby może będzie okej, kto wie? Koniecznie posłuchaj, popatrz na funkcje !!! Ale nie kupuj najtańszego za 300 zł, aby coś zostało na jakiś inny grajek, tylko popatrz za takimi chociaż po 600-900zł . Zaznaczam soundbar to jednak rozwiązanie bardziej do filmów, a nie do muzyki stereo !!!.
a) Może jakaś nieduża wieża 2.1 ??? Ale z wejściem optycznym dla TV.
2) Rozwiązanie wzmacniacz stereo, dac i dwie średniej wielkości kolumny podłogowe tu byłoby najlepsze. W muzyce optymalne, a w filmach i tak lepsze od "niepełnego zestawu kina typu 3.1"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w całej rozciągłości to, co napisał Jacek75.
A soundbar, to urządzenie do lepszego nagłośnienia telewizora, bo te nowoczesne mają delikatnie ujmując gówniane głośniczki.
To sprzęt dla "tatuńcia", który z piwkiem w ręku i chipsami ogląda mecz. Ale nie jest to zestaw do słuchania muzyki. Bądźmy poważni icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Chciałbym tylko dodać, że telewizora nie posiadam i póki co nie zamierzam. Sprzęt byłby podłączony tylko do komputera.

Ok, w takim razie rezygnuję z układu 3.1. Nie ma sensu inwestować w amplituner kinowy.

Zastanawiam się nad sprzętem Kruger&Matz. Mają dobre opinie. Posiadają aktywne kolumny, więc rozwiązanie dosyć budżetowe. Nowy model Inspire kosztuje około 600zł, Journey około 1000zł. Warto? Jakieś inne kolumny aktywne do polecenia? Byle nie jakieś ogromne (do 1m). No i niestety muszą też wyglądać, bo będą stały na środku salonu. Więc raczej 10letnie odpadają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny aktywne, tzn. tanie i małe kolumny aktywne to rozwiązanie trochę lepsze od głośników komputerowych za 200zł. To zwykle beznadziejny wzmacniaczyk zainstalowany wewnątrz jednej z kolumn, płaski dźwięk.
Model Journey słyszałem w markecie i jak na to rozwiązanie całkiem niezły dźwięk, przyjemny dól pasma, niezłe wyposażenie w wejścia, za tą cenę czemu nie( w każdym razie warto dopłacić względem najtańszych wynalazków.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko uzupełnić swój temat.

Zakupiłem używane kolumny yamaha NX E800 za niecałe 300zł.

Teraz kolej na wzmacniacz. Czy jest jakiś konkretnie polecany do tych kolumn? Myślałem nad yamaha A-500.

Interesuje mnie :
- ew. przyszła możliwość rozbudowy zestawu o subwoofer
- dobra jakość przy CICHEJ muzyce, przyjemne, miękkie, delikatne granie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile monitory Yamaha NX E800 są całkiem niezłe, szczególnie w cenie, za którą je kupiłeś, to elektronika firmy Yamaha raczej nie da Ci dźwięku przyjemnego, miękkiego, delikatnego.
A wzmacniacz by grał cicho i wyraziście powinien być raczej wydajny prądowo, dobrej jakości.
Do podłączenia subwoofera dobrze by miał niemostkowane (nie połączone zworką z wejściem na końcówkę mocy - MAIN IN) wyjście z przedwzmacniacza (PRE OUT).
A taki wzmacniacz niestety będzie sporo kosztował. Raczej sporo więcej niż kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę.

W takim razie daruję sobie na ten moment wyjśćie na suba. Mieszkam w bloku i nie wiem czy kiedykolwiek bym z niego skorzystał.

Impedancja głośnika to 6ohm, jaki więc wzmacniacz powinienem szukać? Jakie parametry powinien posiadać oraz na jakie firmy zwrócić uwagę by uzyskać pożądany dźwięk?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że nie biorąc pod uwagę DACa, który polepszy jakość dźwięku (do kupienie pewnie później) i niezbędnego, przyzwoitego choć okablowania (z miedzi beztlenowej OFC), to na wzmacniacz pozostaje ok. 700 zł?

Jakiego szukać? Takiego, który gra dość pełnym, nieagresywnym dźwiękiem, najlepiej ocieplonym oraz mającym niezły zasilacz.
Sam chyba takiego nie znajdziesz, ja lub koledzy musimy Ci takiego poszukać.
Może to będzie jakiś NAD, Musical Fidelity, TEAC, Pioneer z serii Reference?
Kto wie, czy nie trafi się taki z wyjściem z PRE?
Wzmacniacz musi przyjmować kolumny co najmniej 6 omowe. Lub o mniejszej impedancji oczywiście. Im mniej (omów) tym lepiej.
Czyli taki, gdzie jest napisane minimum (load) impedance 6 ohm, albo 4 - 8 ohm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DACa to myślałem nad FiiO E10K OLYMPUS 2. WIem, że to sprzęt bez szału ale zawsze lepsze niż zintegrowana karta w laptopie. Ale póki co priorytetem jest wzmacniacz

Samego wzmacniacza też nie muszą kupować na gwałt. Mogę polować na jakiś model na allegro.
Kolumny podłącze na razie do mojej leciwej wieży ch32 (Moc wyjściowa RMS: 30W na kanał (6 ohm) Czułość wejściowa AUX: 250 mV)

Co do kabli to zależy od DACa. Póki go nie będzie to będę miał długi kabel jack/RCA, który poleci pod drugą ścianę. Od wzmacniacza mogę puścic kable z miedzi beztlenowej bo to żaden koszt (2-3 m). Jak będę miał DACa to wtedy będę musiał puścić do niego długi kabel USB, bo będzie stał obok wzmacniacza. Tak sobie to wyobrażam ...

Myślałem, żeby wzmacniacz kupić mniej więcej w cenie kolumn, tak chyba zwykle gdzieś wychodzi. No ale jeśli faktycznie można sporo wyciągnąć jakości na nich to mogę dać więcej. Budżet powiedzmy 200-700 zł icon_smile.gif Nie mam doświadczenia jak dużo można wyciągnąć dodatkowo jeszcze z wzmacniacza. Proszę o propozycję biorać pod uwagę cen/jakość
Co do firm to dla mnie oczywiście wszystko jedno - nie znam się.
Byleby nie był strasznie leciwy bo będzie stał na środku pokoju, i mógłby mieć pilot icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...