Skocz do zawartości

Rotel RA-970BX: płaski dźwięk, za mało basu :)


pajacek

Recommended Posts

Cześć. Jednak Rotel okazał się zbyt mało funiasty do moich oczekiwań muzycznych. Jak nadgonię EQ ze źródła to można osiągnąć całkiem fajny dźwięk. Niestety nie każde urządzenie na wejściu ma możliwość podbicia interesującej mnie partii pasma. Stąd pytanie czy warto dołożyć coś między źródłem, a wzmacniaczem? Może jakiś tani korektor, przedwzmacniacz z możliwością podbicia? Raczej nie chcę rozstawać się z moim RA960. Jest w bardzo dobrym stanie i dałem za niego śmieszne pieniądze icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o sprzęcie jaki posiadasz, o pomieszczeniu, o połączeniach, o warunkach akustycznych, sprzęcie dodatkowym, źródłach, transporcie itp. Nie koniecznie to wina sprzętu, często to może być problem złego rozmieszczenia sprzętu, podłączenia, akustyki pomieszczenia. Opisz wszystko co posiadasz łącznie z rozmieszczeniem i coś o pomieszczeniu gdzie to brzmi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Jak mówiłem da się to nagonić sprzętowo i brzmi na prawdę dobrze. Może zadam pytanie inaczej. Czy kupowanie taniego korektora ma sens?

Szperałem po internetach i nie jestem pierwszym niezadowolonym z braku mocnego basu w wzmacniaczach tej firmy. Jak zdążyłem zauważyć takich ludzi, którzy nie potrafią docenić jakości dźwięku z rotla nazywa się muzycznymi bezguściami itp icon_wink.gif

Co do sprzętu:
Rotel 970bx (źle podałem w temacie), kolumny podłogowe Taga 906. Pomieszczenie 3,5 na 5m, wysokość 2,5m. Sprzęt stoi na węższej ścianie. Kolumny oddalone są od siebie o ok. 2,5m. Po środku pokoju mam dywan 1,6x2,2m.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Tagi grają dość szczupło, powiedzmy "analitycznie" , wzmacniacz z tego co piszesz też taki jest.
Korektor raczej nie sprawi że kolumny odtworzą coś czego nie mogą bo jak by mogły to by tak grały. Coś poprawi nieco , ale sztucznie będzie, sporo aspektów brzmienia ulegnie pogorszeniu prze korektor i dodatkowe kable itd.
Nie napisałeś jakie to pasmo sprawia Ci radość icon_wink.gif, zakładam więc, że brakuje nieco wypełnienia i bardziej obecnego wyższego zakresu basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie napisałeś jakie to pasmo sprawia Ci radość icon_wink.gif, zakładam więc, że brakuje nieco wypełnienia i bardziej obecnego wyższego zakresu basu.



Z dźwięku jestem prawie zadowolony. Jest czysty, szczegółowy. Czego brakuje? Soczystości icon_biggrin.gif

Jak myślicie. Ile realnie jest wart rotel 970? Te zaporowe ceny sprzętów ze śmietnika na allegro to jakaś kpina icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel RA960, to naprawdę dobry wzmacniacz, choć pewnie szukasz innego brzmienia. Niskie tony ma dość mocne, sprężyste, ale raczej krótkie, dość twarde.
Może wzmacniacz z uwypuklonymi, dużymi, bardziej miękkimi niskimi tonami, byłby w Twoim stylu?
Ja wolałbym jednak tymczasem rozglądać się za lepszymi i oczywiście bardziej w Twoim stylu kolumnami.

Ale na coś trzeba się zdecydować. Bo jeśli z kolei dasz wzmacniacz i kolumny o podobnym charakterze, to może się zrobić za bardzo basowo, za gęsto albo zbyt ciepło.
Kolumny na ogół bardziej wpływają na charakter brzmienia.
Ale też dobieranie wzmacniacza do takich kolumn jak Taga, nie ma chyba większego sensu?
No, chyba, że nie planujesz zmian a te kolumny bardzo Ci się podobają i nie zamierzasz ich w najbliższym czasie wymieniać.

Korektorem może coś tam uwypuklisz, ale czy opłaca się to jeśli zdegradujesz jakość dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do sprzętu:
Rotel 970bx (źle podałem w temacie), kolumny podłogowe Taga 906. Pomieszczenie 3,5 na 5m, wysokość 2,5m.


To w końcu masz wzmacniacz RA-970BX?

Pytasz się ile jest wart - bo chcesz go sprzedać, czy zostawiasz i jednak przymierzasz się do korektora?
Bo trudno się zorientować o co tak naprawdę pytasz icon_sad.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytasz się ile jest wart - bo chcesz go sprzedać, czy zostawiasz i jednak przymierzasz się do korektora?
Bo trudno się zorientować o co tak naprawdę pytasz icon_sad.gif



Tak, pomyliłem się. Mam RA 970.

Pytanie miało sens mniej więcej taki: czy opłaca mi się sprzedać Rotela (?), jeśli tak to co mogę kupić w jego cenie. Jeżeli nic ciekawego w tym przedziale nie dostanę (co rozrusza moje tagi) to niech na razie będzie. W przyszłym roku wymienię całość icon_razz.gif

Cytat

No, chyba, że nie planujesz zmian a te kolumny bardzo Ci się podobają i nie zamierzasz ich w najbliższym czasie wymieniać.


Wiesz, to było tak, że dysponowałem pewnym budżetem na używane kolumny i wzmacniacz. Wzmaka sprowadziłem za 470zł razem z przesyłką. Za kolumnami jeździłem oglądać używane u handlarzy. Treść ogłoszenia: super stan, świetny dźwięk itp. Jedziesz, a tam płyta spuchnięta od wilgoci, "szpary" takie, że można głowę włożyć... Zniechęciłem się. Wtedy trafiłem tagi w wyprzedaży. Za 1000 nowe 3 letniej gwarancji. Skusiłem się rozczarowany markowymi kolumnami z portali ogłoszeniowych / aukcyjnych. Uznałem, że nic lepszego do tysiaka nie wyrwę. I dalej uważam, że nie wtopiłem tych pieniędzy icon_smile.gif Zastanawiam się teraz, czy da się to nagonić na moje gusta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... czy opłaca mi się sprzedać rotla, jeśli tak to co mogę kupić w jego cenie.


Prośba: nie pisz więcej "rotla" - tylko poprawnie, jak powinno być!

A wracając do meritum: próbowałeś jaki dźwięk będzie przy innych rozstawieniach kolumn?
Twój Rotel nie należy do słabeuszy - ale faktycznie ten podłogowe TAGI to już trochę mocy potrzebuje...

Pozdrawiam
PS. W związku z powyższym poprawiam tytuł Twojego wątku i zamiast RA-960 będzie prawidłowe "RA-970"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym brakiem soczystości kolumn Taga to przesadziłeś. Tagi grają w większości bardzo" koncertowo" i dynamicznie, konturowo np . seria azur ( wzorują się na popularnych amerykańskich markach), ale jasne nie wszystkie modele i nie na wszystkim, bo jak podepniesz wątły amplituner kinowy ciężko oczekiwać dynamiki. Np. monitor Taga b40 jest dynamiczny, seria podstawowa też czyli 606, 806 też podbija pasma, ale np 806 z racji wielkości potrzebują mocnego pieca, a amplitunera kina to już hoho.
Tanie kolumny mają czasem problem z jakością brzmienia i trudno je za to winić, ale to, że są tanie nie znaczy, że zagrają z byle czym, lub że powinny grać z byle czym np. 30 letnim amplitunerem unitry, najtańszym wzmacniaczem z minionej epoki, czy kinem domowym no-name, a często maja takie towarzystwo.
Autor wątku ma model 906 zbudowany na 13-kach i z głośnikiem wstęgowym( więc mimo wysokiego numeru nie jest większą kolumną, wprost przeciwnie) I tym modelem Taga chciała może przypodobać się melomanom, a nie discolubom, bo gra dość delikatnie, liniowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

słuchałem TAGA 606 i miałem podobne odrzuca, braki w wykopie i dźwięk mało soczysty.


Brak w "wykopie" w TAGA 606 - to pewnie piecyk był słabowity...

Pajacek,jeśli masz wzmacniacz w dobrym stanie i sprawdzony, to ja bym na razie się go nie pozbywał, a pierw poeksperymentiwał z ustawieniami i ewentualnie kablami.

Niestety używany sprzęt jest często w kiepskim stanie i opis nijak się ma do rzeczywistości. Dlatego warto przeglądać ogłoszenia zapaleńców/audiofili/melomanów z tego forum i innych-masz często zadbany sprzęt i informacje co było robione..Parę razy jak wymieniałem sprzęt na również używany ale wyższej klasy -to aż się człowiekowi płakać chciało. Bo pozbywałem się sprzętu który po 10 latach wyglądał jak nowy (mina kupującego przy odbiorze osobistym-bezcenna, każdy mówił że nie wierzył w opis stanu), a kupowałem taki, któremu do doskonałości sporo brakowało icon_sad.gif .
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...