Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw dla NIE audiofeela


Farin

Recommended Posts

Witam chciałby się Was poradzić...

Sprawa wygląda tak - chcę kupić pierwszy w życiu zestaw stereo. Nie jestem audiofeelem i sam nie wiem czy kiedykolwiek będę. Po prostu chcę skompletować zestaw, którym będę mógł rano słuchać radia robiąc kanapki do pracy, a wieczorem będę mógł posłuchać ulubionej płyty Pink Floyd, Enya, Sade, Nora Jones, U2 - relaksując się w fotelu przy kawie (głównie do tego drugiego).

Mam błogosławieństwo żony na wydanie 3-5.000zł na całość.
Wstępnie myślałem, żeby zacząć od kolumn podłogowych i wzmacniacza, a muzykę puszczać ze smartfona. Chwilę potem dokupił bym DAC-a i było by ok. Ewentualnie z czasem dla wygody dokupił bym tuner vintage - ale to bardziej by wyglądał i zdobił pokój (stare Maranze wyglądają obłędnie).

Co do pomieszczenia - cóż - i tak planujemy remont - ale ustawienie będzie raczej zbliżone jak teraz
http://iv.pl/images/57012267894950637078.jpg

DSC01446.jpg



Z tego co wyczytałem - to przez konieczność ustawienia kolumn przy ścianie powinienem szukać takich o konstrukcji zamkniętej lub z bass reflexem z przodu.

I teraz pytania do Was:

1. Mieszkam w Warszawie, byłem u jednego znajomego z forum, który namawia mnie na zakup Quadral Amun mk5. Słuchałem ich u niego, grały jak dla mnie naprawdę dobrze - niestety to póki co jedyne podłogówki, których odsłuchiwałem - więc nie wiem czy to nie jest zachwyt początkującego. Przejrzałem OLX i Allegro pod kątem tych Amun-ów oraz okolice Warszawy pod kątem innych kolumn. Poczytałem trochę opinii - i z tego co się udało - wybrałem poniższe:

a. Quadral Amun mkV (to są te, których słuchałem - ale są na drugim końcu kraju) http://olx.pl/oferta/kolumny-quadral-amun-...html#1cf9db982a

b. Dali Concept 6 (opinie teoretycznie mają dobre - pytanie jak ich jakość i możliwości mają się do powyższych?) http://olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe-dal...99-IDfpMKP.html

c. Monitor Audio BX6 (droższe od Amunów - zdecydowanie ładniej wyglądające - pytanie czy lepiej grają od nich?) http://olx.pl/oferta/kolumny-monitor-audio...99-IDfgLPZ.html

d. Yamaha NS-8900 (o tej marce czytałem, że zazwyczaj mają ostrzejszą, metaliczną górę - tego się boję - bo o ile fajne są szczegóły góry - o tyle wolę naturalne lub nieco ocieplone dźwięki... pod Nora Jones, czy Sade) http://olx.pl/oferta/kolumny-yamaha-ns-890...99-IDbebf3.html


Co mi doradzicie? Najchętniej sprzęt z 2-giej ręki.

Elektroniki pod nie jeszcze nie mam i za wzmacniaczami dopiero zaczynam się rozglądać, choć zupełnie nie mam pojęcia o tym, poza faktem, że do takich kolumn wzmacniacz powinien mieć moc min 50W.

Ten Rafał od Amunów ma sporo sprzętu Vintage i powiedział, że może śmiało odsprzedać mi któryś z poniższych wzmacniaczy, które ponoć mają odpowiednią moc i dobrą jakość.

QUARTZ SYSTEM Q3
http://static.pokazywarka.pl/bigImages/676....jpg?1468922076

HILETRON 3050
http://static.pokazywarka.pl/bigImages/676....jpg?1468922076

SANYO PLUS SERIES A35
http://static.pokazywarka.pl/bigImages/676....jpg?1468922076

HARMAN/KARDON HK-6550
http://static.pokazywarka.pl/bigImages/676....jpg?1468922076


Wyczekuję odpowiedzi.

Będę wdzięczny za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są ciekawe, dobrze że patrzysz na używane.
Co do wzmacniaczy vintage mam mieszane odczucia, choć nie dlatego że są złe, ale mogą być nietrafione w twoim przypadku.
Piszesz o muzyce ze smartfona, ok rozumiem nie każdy ma setki płyt, potem że jakiś dac że niby poprawi muzykę ze smartfona, choć pewniej laptopa.
Sugerowałbym coś jak Onkyo 8130, 8150 masz tam dobre dacki na wejściach cyfrowych, nawet dla plików hires, a całą muzykę wepniesz pendriwem czy dyskiem hdd do wejścia usb, masz radio fm i radio sieciowe, a całość gra naprawdę dobrze. Z kolumnami typu te Dali mieścisz się w budżecie , możesz nawet za kilka stów kupić odtwarzacz jak masz jednak pare płyt, finalnie jeszcze starczy na kwiaty dla żony, czy nawet odkurzacz;)
Mogłeś napisać pare zdań o brzmieniu jakie lubisz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyt kilka mam ale w mp3 do słuchania w aucie - więc CD jako źródła można nie liczyć. Fajnie by było, żeby wygodnie się radio włączało - ale to można ogarnąć w przyszłości tunerem.

Co do dźwięku - póki co odsłuchiwałem tylko 2 monitory i te Amuny... i powiem tak: lubię jak wszystko jest zrównoważone. Bez wychodzenia na przód którego kolowiek z pasm. Nie lubię jak mi góra wwierca się w uszy. Spodobało mi się jak poczułem że przede mną jest przestrzeń z muzyką. Lubię raczej naturalne lub nieco ocieplone dźwięki.
Nie lubię jak bas tłucze wychylając się na pierwszy plan - ale nie fajnie też jest jak go brakuje.
Przepraszam, że tak lakonicznie opisuję - ale narazie brak mi ogłady w słownictwie, sposobie opisywania i przede wszystkim w możliwościach jakie mogę opisywać.


Trochę mnie zaskoczyłeś... Jak uprzedzałem - dopiero się wdrażam - ale ludzie, z którymi rozmawiałem zdecydowanie odradzali amplitunery - zwłaszcza współczesne sugerując, że ich jakość jest nijaka w porównaniu z samym wzmacniaczem.Twoja sugestia (Onkyo 8130) bardzo mnie zaskoczyła - bo jeśli faktycznie ten model da dobry dźwięk - to byłbym zachwycony, bo kosztuje w granicach 1500zł, a rozwiązał by moje problemy z: tunerem, solidnym wzmacniaczem (ma po 110W/kanał), DAC-em... ogólnie bajer.Ja przekreśliłem takie sprzęty właśnie po twardych awersach ludzi z vintage. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że trzeba też być otwartym. Owszem, zgoda spora część wzmacniaczy w tej cenie może być trochę lepsza, inna, ale nie wszytkie.
Tak samo wszystko co stare nie musi być lepsze, tylko dlatego, że jest stare i do tego steteotypu " dawniej było lepsze,, podczepia się wszystko.
Według mnie istotne jest dopasowanie do własnych potrzeb, odsłuch, a nie sama moda, czy stereotypy.
Ja zapewne nie poleciłbym komuś kto słucha muzyki amplitunera kina domowego, bo to zwykle spora krzywda icon_wink.gif i kompromis na jakości, ale amplitunerowi stereo, jednak bliżej jedt do wzmacniaczy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyły mnie te słowa - bo mając takie Onkyo, o jakim piszesz - mam tan naprawdę i porządek, i wszystkie potrzebne sprzęty w jednym urządzeniu... i wygodę - bo pilot jest icon_wink.gif Braku powyższych bałem się przy kombinowaniu, wzmacniacz, dac, tuner, robi się z tego niemała wieża sprzętu "z różnej parafii". Nie mówię tutaj o tym, że to zło - jednak estetyka w miejscu odsłuchu też jest ważna - zwłaszcza, że nie mieszkam sam;-)
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oprócz Onkyo masz również inne firmy do wyboru jeśli chodzi o amplitunery stereo z wbudowanym DAC'em.
Więc po wstępnym wyborze i posłuchaniu paru modeli możesz się nawet skonsultować z "współmieszkańcem" icon_smile.gif

PozdrawiamPS. Nie ma się co przejmować opiniami w stylu "tylko stary sprzęt dobrze zagra"- bo nie kupisz 40letniego odtwarzacza CD czy DACa, bo wtedy jeszcze ich nie było na deskach kreślarskich (o sklepach nie wspominając).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak - ale ja z jednej strony obawiam się, że wybiorę coś gdzie zapłacę za logo/marketing mogąc kupić coś sporo tańszego a grającego równie dobrze, a z drugiej strony - ja sam nie potrafię oszacować, który z amplitunerów stereo np. z allegro w cenie 1200-1500zł jest godny uwagi, a to, że w opisie piszą "na kościach xxyy super hiper" - nic mi nie mówi. heh dlatego jeśli ktoś poleca konkretny model jako sprawdzony - wolę wcelować właśnie w taki;-)

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niby tak - ale ja z jednej strony obawiam się, że wybiorę coś gdzie zapłacę za logo/marketing mogąc kupić coś sporo tańszego a grającego równie dobrze, a z drugiej strony



Obracając się wśród sprzętów za cirka 1-3 tys zł jesteś w kręgu popularnych urządzeń i modeli/rozwiązań, gdzie opłata za jak to nazwałeś logo jest raczej podobna.
Żeby nie płacić za logo musiałbyś kupić totalnego no-nama z alegro, a żeby znów ostro i bardzo przepłacić musiałbyś kupić jakiś hiendowy sprzęt za kilkanaście kilkadziesiąt tys . I choć oczywiście jakość była by wyższa, to sporo ceny "szło" by na logo , produkcję małoseryjną i prestiż posiadania rzadkiego urządzenia.
Tak wiec czy kupisz amplituner sieciowy Onkyo, yamahę, Harmana&K itd czyli firmy popularnych światowych koncernów, które pewnie znasz ze sklepu płacisz podobnie za markę i dostajesz podobny jakościowo produkt, choć oczywiście grający po swojemu- w stylu marki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś przekonany do kolumn podłogowych?
Bo pokój ma 25m^2, ale część odsłuchową jest mniejsza i nie rezygnowałbym z porządnych kolumn podstawkowych -bo też dadzą radę. A Ty możesz chyba prawidłowo rozstawić kolumny i odsunąć je od ścian?
Bo mam nadzieję że nie zakładasz ustawienia kolumn bezpośrednio przy samej ścianie?

Jest jednak spora różnica między 3 a 5 tysięcy - kupując nowy amplitunet i używane kolumny możesz dojść do "piątki"?

Pozdrawiam
PS. Zastanawiałeś się nad długością kabli głośnikowych i rozstawieniem sprzętu?
Masz już szafkę na sprzęt, masz/będziesz miał TV (wisi na ścianie)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - salon z aneksem ma 25m2. Co prawda planuję remont - ale ustawienie będzie podobne jak tutaj.
Podłogówki będą stały ok 10cm od ściany (jedna w rogu) - zdaję sobie z tego sprawę - i dlatego szukam wyłącznie konstrukcji zamkniętych lub z BR z przodu.

Co do samych kolumn podłogowych - gdzieś na początku wyczytałem, że do takiego pomieszczenia i dla realnego dołu - tylko kolumny podłogowe - więc podstawkowe olałem zawężając sobie tym samym pole poszukiwań o połowę. Czy zrobiłem źle?
Podstawkowe mógłbym ustawić na planowanej komodzie - ewentualnie na podstawkach jak trzeba. Pytanie tylko czy jakość dźwięku będzie równie dobra?

Tak patrzę teraz - że amplituner stereo kosztuje do 2000zł więc z kolumnami i kablami powinienem się zmieścić w granicy 4000zł.

Co do długości kabli - zakładając że źródło będzie na środku a kable symetrycznie długie - to wychodzi mi po 2-2,5m/stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz jak dobrze, że jednak napisałeś na forum. Bo wiele osób się obraża, że im nie odpowiadam na PW i już tu nie pisze.
A tak, to masz sporo wypowiedzi kolegów i rady być może lepsze niż moje.

Mnie niepokoi to ustawienie kolumny w rogu. Bliskość tylnej ściany też nie jest dobra, ale róg pomieszczenia, to jedno z najgorszych ustawień.
Trzeba by jednak dążyć do tego, by "uciec" kolumną z narożnika. Nie da się całości sprzętu AV (wraz z szafką) przesunąć w prawo?
Pewnie czytałeś o akustyce i podstawach ustawiania kolumn w pomieszczeniu, ale jeśli nie, koniecznie przeczytaj.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Bez tej wiedzy trudno myśleć o dobrej jakości dźwięku z zestawu audio.

Piszesz o realnych niskich tonach. Ale to przecież kwestia gustu co dla kogo jest realne. I tak nie ma zestawu, który wszystko odtworzy realnie.
Może się tylko do realizmu zbliżać.
Zastanawiam się także co rozumiesz przez jakość dźwięku z kolumn, ponieważ jak dla mnie (i wielu osób, w tym tu na forum) generalnie kolumny standowe w podobnej cenie jak podłogowe albo nawet trochę tańsze na ogół potrafią zaprezentować lepszą jakość dźwięku, barwniejszą średnicę, lepszą stereofonię. Takie kolumny łatwiej "znikają" z pokoju. Czyli trudniej nam je zlokalizować gdy zamkniemy oczy a one grają.
W trudnym pomieszczeniu i dość problematycznym ustawieniu kolumn jak u Ciebie, to właśnie podłogowe mogą bardziej podbarwiać, zniekształcać dźwięk, bumieć (bliskość ścian, rogu pokoju).
Rzeczywiście kolumny podłogowe mogą zagrać potężniej z głębiej schodzącymi niskimi tonami. Ale sam pisałeś, że Ci na tym aż tak nie zależy.
A kolumny standowe czasem mogłyby Cię zadziwić nie tylko jakością dźwięku, ale mocnym graniem i niskimi tonami.
Dużo tu zależy od wzmacniacza.
Jeśli upierasz się przy kolumnach podłogowych, to widziałbym tu raczej mniejsze modele z mniejszymi lub mniejszą ilością głośników.
A nie takie jak przedstawiasz w linkach.
Te są przeznaczone do większych pomieszczeń albo/i do lepszego ustawienia.

Fakt, Tobie jako NIE audiofeelowi może nie zależeć aż tak na jakości dźwięku. Choć uważam, że wiele osób niesłusznie się dyskryminuje, nie docenia swojego słuchu, wrażliwości.
Dlatego mimo, że wzmacniacz będzie prezentował na ogół lepszą jakość dźwięku (wiadomo sprzęt wąsko wyspecjalizowany), amplituner może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.
Głównie jak pisałeś ze względu na wielofunkcyjność, mniej zajmowanego miejsca i obsługę wielu funkcji z pilota.

Piszesz, że wolisz brzmienie raczej ocieplone, łagodniejsze.
Quadrale grają doś mocno, ofensywnie. Dziwię się zatem, że Ci się spodobało jak grały. Ale fakt, nie wiem z czym grały. Może elektronika łagodziła pewne ich zapędy i dobrze się uzupełniała z kolumnami?
Dali są już znacznie bliżej takiemu dźwiękowi jak pisałeś. Monitor Audio gdzieś na pograniczu. Jak wspomniałem dużo tu zależy jednak od elektroniki.
Choć jeśli wybierzesz nowoczesny amplituner, to chyba nie ma co liczyć na przyjemne ciepełko, ładne wypełnienie średnicy, soczystość dźwięku.
I tu musisz kupić kolumny raczej takie pełniej grające, z ociepleniem.
Chyba rzeczywiście należałoby szukać używanych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ustawieniem sam się głowię... a że mamy teraz mieć przemeblowanie - to mogę w rogu wstawić 40cm szafkę a potem kolumnę - ale to nie wiele zmieni - bo i tak kolumna by stała przy ściance szafki - tyle że front kolumny może wystawać przed front szafki.

Z tym nowym sprzętem to mnie zabiłeś... Znaczy, że jednak nowe grają gorzej? Może inaczej - jeśli podłączył bym np. Tesi 560 do tego Onkyo 8130, a potem te same kolumny do starszego amplitunera - to jak by to brzmiało?

Co do ciepłego grania - ostatnio kolega z poprzedniej pracy dzwonił i mówił, że "zachorował na lampy" i że grają tak ciepło -że oba tranzystorowe wzmacniacze schował do szafy... A grało mu to w kolumnach DIY z jednym głośnikiem sansui i wzmacniaczem lampowym składanym za 500-600zł. Heh.

Czy możecie podrzucić amplituner "z tych starszych", który można w miarę bezproblemowo dostać na alledrogo, a które prezentują lepsza jakość dźwięku niż ten Onkyo 8130, a nie są droższe niż 1000zł?

Pewnie jutro wybiorę się do sklepu - żeby posłuchać zestawienia tego amplitunera Onkyo z 2-3 parami kolumn.

A co do tych kolumn podstawkowych - to o tyle mi się pomysł podoba - że mógłbym je na komodzie postawić pod TV i były by na dobrej wysokości, w dobrym ustawieniu i nie zajmowały tyle miejsca...

Macie jakieś typy dostępnych używek w budżecie do 1500-2000zł, które wg Was lepiej się sprawdza w tym pomieszczeniu?

Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie odpowiem krótko, treściwie.
Wzmacniacz (ja raczej zawsze optuję za nim) albo amplituner używany jest na ogół lepszy dźwiękowo, bo kosztuje tyle samo co nowy a kiedyś był z wyższej półki, droższy, nieraz dużo droższy. Jasne?
Nowy ampli będzie miał na pokładzie nowocześniejsze wejścia, czyli w grę wchodzi funkcjonalność.

Takie ustawienie, by szafka była w rogu a front wystawał przed nią jest lepsze. Nie idealne, ale może być.
Kolumny standowe raczej nie służą do ustawienia na komodzie. Będzie za wąska scena i dźwięk będzie się odbijał od blatu, jeśli kolumny nie będą trochę wysunięte albo zrównane z czołem komody.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znaczy, że jednak nowe grają gorzej? Może inaczej - jeśli podłączył bym np. Tesi 560 do tego Onkyo 8130, a potem te same kolumny do starszego amplitunera - to jak by to


Zależy co prezentował x lat temu starszy konkurent, jaki to był model.
Nie chodzi, że stare zagra automatycznie lepiej i że jest lepszy bo coś tam...to nie whysky, czy wino. Patrząc na używany też trzeba brać pod uwagę co to sobą prezentowało kiedyś i do jakiej klasy obecnego sprzętu odnosisz.
Jak z autami , klikuletni mecedes klasy C nie jest lepszy od najnowszej odsłony tego modelu, ale ten sam kilkuletni mercedes C może być lepszy niż nowy w tej samej cenie fiat 500, renault megane, czy ford focus.
Tak samo za cenę nowego wzmacniacza stereo np yamaha as500 możesz kupić używany dwie klasy lepszy Denon 1510, podpięcie starszego modelu ax500, czy innego na tamten czas budżetowego klocka raczej wiele nie wniesie( poza odzczędnością kasy), choć oczywiście może się spodobać.
Osobiście rezygnując z użyteczności np 8130,8150 nie patrzyłbym na starsze amplitunery, nawet teoretycznie kiedyś droższe( dawniej ekektronika była w ogóle droższa) tylko jak ma być faktycznie lepiej to już na wzmacniacze ze średniej półki( nowe) lub używane ( wtedy będą z wyższej).

ps.Wi-fi i bth model 8130 nie ma, ma wejścia cyfrowe z dobrym dac, usb, radio fm i www . Zaś dodatkowe jeszcze funkcje wifi i bth ma dopiero 8150 i jeszcze radio dab.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75. Chodzi o taką samą cenę. Więc w cenie nowego kupisz coś używanego nie tej samej klasy, ale wyższej. Czasami dużo wyższej.
I o tym pisałem.
Wiadomo, że budżetowy wzmacniacz czy amplituner nie zagra jakościowo lepiej od takiego, który kiedyś był dobrą klasą średnią albo wyższą średnią (tak umownie). Postęp jest, ale akurat niespecjalnie w jakości dźwięku, tylko jak pisałem w nowinkach technicznych, udogodnieniach, wejściach, DACach itp.
Mam nadzieję, że się ze mną zgadzasz?

Co do nowych i używanych klocków, to wśród jednych i drugich są urządzenia wybitne, dobre ale i gnioty.

Farin, z racji tego, że amplitunery nigdy mnie specjalnie nie interesowały (oprócz takich wybitnych jak Nakamichi np. TA-4E), specjalnie na nich się nie znam. Ale pewnie któryś z kolegów coś dobrego Ci poleci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh - ja rozumiem o czym piszecie - tylko skąd ja mam wiedzieć, jaki używany wzmacniacz/amplituner/dac jest właśnie "ten lepszy" ?

Może zróbmy tak... amplituner współczesny (radio/dac/wzmacniacz) mam za 2000zł więc wychodzi po 1000zł na wzmacniacz i dac (w różnej proporcji).

Czy możecie mi podesłać "pewniaki" z drugiej ręki, które mogę znaleźć w sumarycznej cenie 2000zł tak aby na pewno były lepsze niż ten współczesny amplituner Onkyo?
Poprosił bym konkretne modele/firmy -najlepiej tak po kilka, żebym miał co szukać.

Może to wyglądać jak bym chciał "gotowiznę" - ale zrozumcie mnie - że ja filtrując wyniki na allegro widzę tylko mniej lub bardziej ładne puszki heh... Nie znam historii marek - czy jakiś model jest udany - czy jest paraką.

:-/

icon_smile.gif

Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem.
Amplituner stereo to nie amplituner KD. Może być i dużo starszy. Jeśli naprawdę wysokiej jakości.
Ale jak wiadomo większy wpływ na dźwięk mają kolumny głośnikowe (oprócz akustyki pomieszczenia).
Dlatego ja wolałbym wybrać najpierw kolumny i dopiero do nich dobrać amplituner (no wiadomo, ja to bym wybrał jednak wzmacniacz plus tuner icon_biggrin.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model to chyba jeden z naniższych modeli amplitunerów tej marki, dość słaby wydajnościowo.Choć oczywiście z dobrze dobranymi kolumnami (także od strony technicznej z racji słabej mocy ampl) może się spodobać.
Skoro jesteśmy przy denonie to dobrze grającymi amplitunerami i co by nie mówić też ładnymi były modele dra 500 i dra 700 nie tak dawno kosztowały prawie1,6- 2 tys. cena była więc spora, konkurencja miewała tańsze oferty. Jednak na rynku wtórnym można je spotkać za ok 600zł( oby z pilotem).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...