Skocz do zawartości

Sprzęt audio za 8-9 tyś.


Bartek

Recommended Posts

Witam ! Jestem tu nowy, mam małą wiedzę na temat sprzętu audio.
Chciałbym kupić sobie sprzęt za 8 tyś, 9 tyś max. Jakie kolumny, wzmacniacz, karta dźwiękowa (ponieważ chcę podłączyć sprzęt do mojego komputera) i inne urządzenia niezbędne ?
Pokój 12 m2. Słucham muzyki Drum n Bass, trochę Dubstepu. Zależy mi na jakości dźwięku. Muzykę odtwarzam z mp3 320kb/s, flac i wav.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie można oczekiwać dobrej jakości muzyki i wybór sprzętu jest bardzo duży.
Budżet pozwala też na kupno odtwarzacza sieciowego, bo i tak biorąc pod uwagę że puszczając muzykę z PC trzeba by kupić między pc, a wzmacniacz jakiś DAC, (karta to raczej średni pomysł, oczywiście może się zdarzyć że jakiś DAC będzie miał już wzmacniacz ) ale lepiej kupić odtwarzacz sieciowy, przy okazji jakby mający DAC, ale też parę innych fajnych rzeczy.
Ma to tez ten plus że poza lepszą jakością( może dla niektórych wątpliwą), masz dużo lepszą wygodę, bo co za frajda słuchać ulubionej muzyki kiedy musisz odpalać PCta, a np. wieczorem świeci Ci monitor.?icon_wink.gif Dodatkowo mas w odtwarzaczu sieciowym możliwość podpięcia hdd, pendriva z plikami wysokiej jakości, odtwarzania radia www(kilka tys stacji tematycznych), odtwarzania sieciowego jak masz dysk sieciowy przy ruterze itp.
Pozostaje kwestia wzmacniacza, pewnie szybki z dobrym timingiem i kolumn.
Tutaj trochę mało napisałeś, bo w tej kwocie można nieco oczekiwać od rodzaju brzmienia basu i średnicy (ciepły, zimny , miękki , twardy itd) i góry pasma. Jakieś może słyszane zestawy Ci się podobały, kolumny, żeby móc się odnieść do nich etc?

Ważne jest też ustawienie kolumn, akustyka. Samo kupienie drogiego sprzętu, czy fachowe dobranie stylu kolumn do stylu wzmacniacza, może zostać nie co zaprzepaszczone jak stanie to byle jak i byle gdzie. Może się okazać, że sprzęt z półki niżej jednak ustawiony jak trzeba, zagra podobnie, czy lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, budżet ciekawy do muzyki. W takim pomieszczeniu tylko i wyłącznie kolumny podstawkowe. Zawsze dobrym wyjściem jest sprzęt używany, jednakże jeśli chodzi o nowy to ja w podobnym budżecie (trochę większe pomieszczenie) zakupiłem wzmacniacz z kolumnami (po ponad półrocznym poszukiwaniu). U mnie stanęło na Atoll in100 + Audio Solutions Overture. Do tego zestawu konieczny byłby zakup DAC, a nie karty dźwiękowej, zawsze można z czasem dozbierać i przetwornik dokupić.

Przedmówca też dobrze radzi z odtwarzaczem strumieniowym, jednakże w mojej ocenie on pochłonie sporo pieniędzy z budżetu, wolałbym w to miejsce DAC i komputer jako transport. Zawsze z czasem można strumieniówkę dokupić, a wzmacniacz z kolumnami to trzon systemu i tu najlepiej nie oszczędzać i nie dzielić ciekawej sumy na poboczne źródła.

(...aha, nie muszę dodawać, że sprzęt brzmi bajecznie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia odsluchowego oraz Twoje preferencje brzmieniowe, sugerowałbym na pewno zestaw kolumn Focal Aria 906 bądź rozwiązanie droższe, ale lepsze Paradigm Prestige 15B. To dwa zestawy kolumn, oferujący szybki, bardzo dynamiczny dźwięk, obydwa modele, które optymalnie sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu.
Jesli źrodłem będzie komputer, musimy brać pod uwagę wzmacniacze, wyposażone w USB DAC, ewentualnie zastosujemy zewnętrzny przetwornik. W takiej konfiguracji komputer będziesz łączył kablem USB ze sprzętem audio, a komputer będzie widział sprzęt jako zewnętrzną kartę muzyczną.
Jako tańsza opcja bardzo dobrze sprawdzi się wzmacniacz NAD C356 BEE DAC2. To mocny i odpowiedni brzmieniowo wzmacniacz w wersji z wbudowanym przetwornikiem. Drugą opcją jest jeden z modeli wzmacniaczy Cambridge Audio - model CXA60 bądź CXA80. Do powyższych wzmacniaczy należy jeszcze dokupić konwerter USB>SPDIF np. bardzo dobry M2Tech HiFace Two.
Opcja najdroższa i zapewne najlepsza brzmieniowo to świetna integra Naim Nait 5si do której zastosujemy przetwornik Musical Fidelity V90-DAC. Do wzmacniacza Naim można zastosować kolumny Focal, zestaw taki jest moim zdaniem najlepszą propozycją.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na porównania odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Dzień dobry.
Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia odsluchowego oraz Twoje preferencje brzmieniowe, sugerowałbym na pewno zestaw kolumn Focal Aria 906 bądź rozwiązanie droższe, ale lepsze Paradigm Prestige 15B. To dwa zestawy kolumn, oferujący szybki, bardzo dynamiczny dźwięk, obydwa modele, które optymalnie sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu.
Jesli źrodłem będzie komputer, musimy brać pod uwagę wzmacniacze, wyposażone w USB DAC, ewentualnie zastosujemy zewnętrzny przetwornik. W takiej konfiguracji komputer będziesz łączył kablem USB ze sprzętem audio, a komputer będzie widział sprzęt jako zewnętrzną kartę muzyczną.
Jako tańsza opcja bardzo dobrze sprawdzi się wzmacniacz NAD C356 BEE DAC2. To mocny i odpowiedni brzmieniowo wzmacniacz w wersji z wbudowanym przetwornikiem. Drugą opcją jest jeden z modeli wzmacniaczy Cambridge Audio - model CXA60 bądź CXA80. Do powyższych wzmacniaczy należy jeszcze dokupić konwerter USB>SPDIF np. bardzo dobry M2Tech HiFace Two.
Opcja najdroższa i zapewne najlepsza brzmieniowo to świetna integra Naim Nait 5si do której zastosujemy przetwornik Musical Fidelity V90-DAC. Do wzmacniacza Naim można zastosować kolumny Focal, zestaw taki jest moim zdaniem najlepszą propozycją.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na porównania odsłuchy.



Dzięki za konkretne zestawy. Rozważam oczywiście najdroższą opcję. Mam pytanie czy najdroższą opcja współgrałaby z kolumnami Paradigm Prestige 15B zamiast z tańszymi kolumnami focial aria? Oczywiście przyjechałem na odsłuch. Za kilka miesięcy będę miał kasę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę zależy Ci na jakości dźwięku, to zastanów się nad sprzętem używanym. W takim budżecie można kupić bardzo zadbany a zagrać może dużo lepiej (nie jakieś niuanse) niż nowy w tej cenie, bo mógł kosztować kiedyś 2 - 3 razy więcej.

Druga sprawa, to słuchanie plików w mp3 jest w konflikcie z dobrą jakością dźwięku. FLAC i WAVE już lepiej. A najlepiej, jeśli miałyby to być pliki w Hi-Res, czyli wysokiej rozdzielczości. Oczywiście byłby tu wymagany dobrej jakości przetwornik C/A czyli DAC.
Używany pewnie minimum 600 - 1000 zł.
Ale nawet "zwykłe" płyty CD odtwarzane na dobrej jakości odtwarzaczu mogą pokazać ile jeszcze potencjału drzemie w nagraniach, które niby dobrze znasz.

Należałoby zatem zacząć od wybrania kolumn i odpowiednio je ustawić w dobrze przygotowanym pomieszczeniu odsłuchowym.
Jeśli nie znasz tematu poczytaj:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Trzeba to wiedzieć i możliwie dokładnie zastosować, ponieważ nawet najlepszy, najdroższy zestaw nie zagra dobrze w nie przygotowanym pokoju a kolumny będą byle jak ustawione.
Rysunek pokoju z propozycją ustawienia kolumn, odległościami od ścian, wymiarami, meblami bardzo wskazany.

Orientacyjne proporcje, to: 50 - 65% budżetu na kolumny, 25 - 30% na wzmacniacz i resztę na źródło.
Na okablowanie powinno się wydać ok. 10 - 15%. Niektórzy mają takie nawet za 25% i więcej.

Później dobrać do kolumn wzmacniacz oraz resztę elektroniki. O dobrym okablowaniu nie zapominając.
Dobrze by było znać Twoje preferencje co do dźwięku, jego barwy.

To wszystko warto przemyśleć, odpowiedzieć na pytania, jeśli rzeczywiście zależy Ci na dobrym dźwięku i poważnie podchodzisz do sprawy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej muzyki, po pierwsze powinieneś zainwestować w subwoofer. Po drugie, monitory są rozsądnym wyjściem do takiego pomieszczenia, co nie znaczy, że nie zagrają Ci prawidłowo ustawione kolumny podłogowe. Po trzecie, zamiast karty dźwiękowej, lepiej wzmacniacz z zintegrowanym odtwarzaczem plików po Wi-Fi

NP w tym budżecie możesz się szarpnąć na caly zestaw oparty o system Polk Audio
http://sklep.rms.pl/polk-audio-omni-a1-bez...-fi-dts-play-fi
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a3-rtia...e-surround-2szt
http://sklep.rms.pl/polk-audio-dsw-pro-440...subwoofer-8cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel ma rację namawiając na sprzęt używany. Za takie pieniądze można kupić sprzęt np powystawowy, nawet na gwarancji i przez to można skompletować zestaw, który jako nowy kosztuje 13 - 15 tyś. Przy starszych produkcjach różnica rośnie. Sam zakupiłem nowy sprzęt, ale na chwilę obecną skłaniałbym się ku używanemu.

Moim zdaniem subwoofer przy słuchaniu muzyki nie jest dobrym pomysłem. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego łączenia w audio, kolumny podłogowe w 12m2 wg mnie nie mają prawa dobrze wybrzmieć (będą się "dusić" w małym pomieszczeniu), poza tym kupując kolumny podstawkowe kupisz je przynajmniej o klasę wyższą, niż w analogicznej cenie kolumny podłogowe (przeważnie).

Co do preferencji muzycznych. Muzyka, którą słuchasz wymaga dobrych niskich tonów, jednakże podstawowy parametr o jakim często można przeczytać - czli "głębokość" zejścia basu nie jest jedynym parametrem służącym do opisu niskich tonów. U mnie niskie tony nie zejdą może tak nisko jak w dużch kolumnach podłogowych (aczkolwiek jest o dziwo bardzo dobrze pod tym względem), ale kontrola, barwa, szybkość itp w moich kolumnach jest wg mnie zdecydowanie lepsza i przyjemniejsza w odbiorze, zaś reszta pasm w porównaniu z kolumnami podłogowymi w tej samej cenie co podstawkowe zdecydowanie na korzyść podstawkowych (ale musisz sam posłuchać). Odsłuchaj dobre konstrukcje podstawkowe, a zdziwisz się jakością i potęgą dźwięku jaki generują. A gdy mimo wszystko bas okaże się za mały, to są kolumny podstawkowe z "większym basem" np. DT studio monitor 65. Ale skoro zależy Ci na jakości dźwięku to moja rada tyczy się kolumn podstawkowych

DAC kupiłbym zewnętrzny ( nie wbudowany ), a nawet warto przełożyć zakup dac o miesiąc, trzy, zaś jak najwięcej przeznaczyć na trzon sprzętu (wzmacniacz i kolumny). Wzmacniacz oczywiście bez żadnych dodatków i udziwnień typu wbudowany dac itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...