Skocz do zawartości

Kolumny vintage


szczypior82

Recommended Posts


Witam. To mój pierwszy post na forum i proszę o wyrozumiałość.
Dostałem ostatnio amplituner Kenwood KR6400 w bardzo dobrym stanie. aktualnie oddałem go do przeglądu i ewentualnego usunięcia niewielkich usterek. W tym momencie zwracam się z prośbą o pomoc w dobraniu do tego amplituera kolumn. Pomieszczenie odsłuchowe ma powierzchnię ok 24m2 jest to na poddaszu.wymiary 5x4 i dużo skosów na suficie. Dwie ściany są z surowej cegły natomiast sufit płyta G-K i pozostałe dwie ściany murowane.
Co do muzyki to przeróżna od klasycznej do rocka ,popu itp. koszt kolumn to max 1300 zł oczywiście za używane. Do tego planuje kupić gramofon ,ale to następny etap.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było abyś wkleił jednak plan pomieszczenia i pokazał odległości kolumn od ścian oraz miejsca odsłuchowego od ścian i kolumn.
Albo choć to opisz. Lepiej jednak zobaczyć. Albo daj zdjęcia dookólne.

A kolumny muszą być Vintage, czy wystarczy by dobrze grały?
Napisz jaki typ dźwięku lubisz, tzn, bardziej jasno, ostro, chłodno, twardo czy ciemniej, łagodniej, cieplej, soczyściej itp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolumny to mają dobrze grać ,a wygląd do zaakceptowania na drugiej pozycji. Na pewno nie lakierowane i błyszczące.
Rodzaj dźwięku hmmm to będzie ciężkie bo rodzaj muzyki jak najbardziej mogę określić. Generalnie pop rock i jazz... okazjonalnie house. Dynamiczna muzyka nie metaliczna ,ale ciepła i soczysta. Tyle mogę chyba opisać. Rysunek w załączniku .

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Concept 6 to jednak słabsze jakościowo kolumny niż 400. Są owszem poprawnie grające, nieagresywnie, choć mają skraje pasma efektownie podkreślone.
Dali 810 są najlepsze. Ale jednak to spore kolumny. Czy do 24 m2? To zależy, od rozkładu modów własnych tego pomieszczenia. Czy uda się te kolumny ustawić w nim rak, by niskie tony się nie wzbudzały, nie było ich za dużo. Myślę, że podstawą będzie odsunięcie ich od ścian tylnej i bocznych najmniej 80 - 100 cm. Ale to też nie jest gwarantem sukcesu.
Druga nie mniej ważna sprawa, to prawidłowe napędzenie takich kolumn. Amplituner Kenwooda raczej średnio mocny. Nie wiem, czy prawidłowo wysteruje te kolumny? Może być "buła" na niskich tonach.
Oczywiście nie musi tak być, jedynie zwracam Ci na to uwagę.
A wstęgowe głośniki wysokotonowe są oczywiście super. Ale muszą mieć podany dobrej jakości dźwięk. Jeśli reszta zestawu będzie miała kłopoty z neutralnością, czy wyostrzeniem wysokich tonów, możesz usłyszeć niezbyt przyjemne rzeczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to pozostajemy przy dali 400. Na razie dwa zestawy znalazłem z tego jeden do naprawy. Może jeszcze jakaś alternatywa??
Dzisiaj miałem odsłuch u znajomego na dali mk2 ikon 6 w zestawie z heglem i pionierem plx 1000. To mi się podoba to tak w formie żartu. Muzyka dip purple,queen,iron maiden itp.

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś możliwość pojechania ze swoim amplitunerem do sprzedającego, by wypróbować jak zagra z Dali 810, to namawiam.
A jakbyś jeszcze miał możność wypróbowania tych Dali w swoim pokoju, to już byłoby super.

Jaka alternatywa? No pewnie jest jeszcze kilka. Jakieś kolumny Castle, Chario, ESA, Audio Academy, Ale czy znajdziesz coś do 1300 zł?

I na koniec. Jeśli odpowiadasz mi bezpośrednio (post pod postem), to nie cytuj moich wypowiedzi (te cytaty możesz usunąć naciskając przycisk EDYTUJ), ale naciskaj przycisk ODPOWIEDZ, ten najniżej na stronie.
Bo tak, to przez te cytaty wątek staje się mało czytelny, zobacz jak to wygląda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za ile konkretnie możesz kupić ten gramofon? Bo to jednak ważne.
A na pewno N-300 a nie TN-300?
Bo TN-300 to jest niezłe, podstawowe urządzenie, ale nie jakieś dużo "halo". Za cenę nowego, nawet korzystną można kupić używany, o wiele lepszy.
Musisz sobie zdawać sprawę, że gra też wkładka (bardzo ważny element) i trzeba mieć przyzwoity preamp gramofonowy. Masz taki?
Ten w amplitunerze, to tylko taka zabawka, można posłuchać, ale nie słuchać. Rozumiesz różnicę?

A kable wybiera się takie, aby dobrze współgrały z zestawem. uzupełniały/korygowały pewne rzeczy.
Tak jak inne elementy audio mają swoje cechy, brzmienie, jakość.
Wpływają na dźwięk systemu o wiele mniej niż kolumny czy wzmacniacz, ale nie należy lekceważyć ich wpływu.

Jeśli masz jakieś kable na początek, to na razie nic nie kupuj. Posłuchaj na nich a dopiero później zdecydujesz co chcesz zmienić, poprawić, doszlifować w dźwięku.
No, chyba, że nie masz żadnych, to zastanowimy się po wyborze gramofonu i... może jak się okazuje odpowiedniej wkładki oraz preampu.
Bo nie wiadomo ile pieniędzy Ci zostanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogłoszeniach sprzedawców wyraźnie jest napisane, że na pokładzie jest wkładka Audio Technica AT95E VM - typu MM. Gramofon jak widzę kosztuje 1699 zł.
Moim zdaniem bardzo przeciętne urządzenie. Ramię jakby ktoś ciosał trzema cięciami siekiery. W tej cenie można kupić mniej bajeranckiego, nowego Pro-Jecta lub choćby tańszą Audio - Technicę.

Co do pre gramofonowego ppa2, to jedyna jego zaleta, że jest tani.
Zanim wybierzesz gramofon radzę poczytać wątki na ten temat i jak radził F1angel rozejrzeć się za czymś używanym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem na początek poczytaj wątki w dziale Technika lampowa i analogowa, jest tam dużo propozycji i informacji na temat tego jaki gramofon wybrać. Przeczytaj też ten wątek:
http://forum.audio.com.pl/Przygoda-z-gramo...cje-t43053.html

Potem musisz określić ile chcesz maksymalnie wydać na gramofon i przedwzmacniacz. To jest podstawowa sprawa. Jednocześnie ostrzegam wchodzenie w winyle bywa trudne i przy doborze niewłaściwych komponentów może skutecznie zniechęcić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poczytałem i jeszcze raz przeczytałem icon_smile.gif. Sprawa dość skomplikowana co do gramofonu. Przeglądając używki wydaje mi się że ciężko będzie ustrzelić coś wartościowego i nie zniszczonego i co gorsze w przyzwoitych pieniądzach. Przykład
Pioneer 112d
http://allegro.pl/pioneer-pl-112d-i6403979478.html#thumb/4
Pioneer 12d
http://allegro.pl/pioneer-pl-12d-stan-bdb-...6396668754.html
Maranta tt5
http://allegro.pl/gramofon-superscope-by-m...6404701393.html
Denon d30l
http://allegro.pl/denon-dp-30-l-gramofon-l...6379258271.html

Natomiast co do preampu to zero pomysłu.

Dali 400 odpalone i grają jak na razie super....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie gramofony to niezły wybór. Niestety ceny obecnie są windowane w górę, ale zawsze można potargować. Ważne, aby wybrać gramofon w dobrym stanie technicznym, najlepiej osobiście jeśli kupujesz przez allegro i od typowego handlarza.
Z powyższych zwróciłbym uwagę na Pioneera 12D i Denona D30L. Szkoda, że Pioneer 112D nie ma wkładki, bo to dodatkowy koszt ok. 200 - 3000 zł.
Może poszukaj też jakiegoś używanego Pro- Jecta, bywają w dobrych cenach, lub Duala. W przypadku Duala szukałbym gramofonu z headshelle 1/2 cala. Rozwiąże to problem z doborem wkładek. A może coś z Thorensa.
Zresztą to wszystko zależy od tego ile chcesz wydać na gramofon. Bo jak już wielokrotnie pisałem ceny sięgają zenitu. Za gramofon np. Duala 505-4, który można byłoby kupić przed kilkoma laty za ok. 300 - 400 zł obecnie żądają prawie 900 zł
http://allegro.pl/gramofon-dual-505-4-drew...6375846061.html

Co do pre, to jeśli poważnie podchodzisz do kwestii winylowej i nie będzie to chwilowe zainteresowanie radziłbym poszukać jakiejś używki Pro-Jecta, czy choćby Cambridge.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem pioneera 112D idostałem taki opis od sprzedającego :
Pionieer wygląd jak na foto (dobry) technicznie 100% sprawny obroty trzymają całkowicie Manual ramię kładzie się na płytę włącza się start przelacznikiem, po zakończeniu płyty ręcznie odstawia się ramię i wyłącza się przełącznikiem obroty wkładka z igłą Audiotechnika chyba at71

http://allegro.pl/show_item.php?item=6414377212

I mam jeszcze gramofon Akai AP 003
i info od sprzedającego :
Gramofon Akai w ładnym stanie drewniana obudowa cały wierzch aluminium i talerz automatyka i obroty w 100 % sprawne gramofon testowany ponieważ używałem to kilka miesięcy wkładka z igłą Audiotechnika 12x pudełeczko po niej jest na foto ta wkładka jedną z lepszych Audiotechniki igła nie z użyta można grać dodatkowo dodałem pędzelek który czyści płytę przy graniu do tej rurki szklanej można wlać specjalny płyn czyszczący płytę ja tego nie stosowałem i nic nie wiem na ten temat

http://allegro.pl/gramofon-akai-ap-003-i64...ars_rule_id=201

Co powiecie na to ??
Dual z aukcji która była w poprzednim poście jest super. Cena nie do ruszenia icon_smile.gif . 1/3 ceny sklepowej to i tak niewiela taką dostałem informacje icon_smile.gif...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzedający ma trochę skąpe opisy na aukcji i co najmniej dziwne. Co np. oznacza opis przy gramofonie AKAI: cyt. "polecam do własnego użytkowania".
Dopiero jak widać zapytany coś zaczyna pisać, przy czym nie potrafi podać jaki typ wkładki dokładnie siedzi w ramieniu Pioneera. Może się czepiam, ale wielokrotnie na tym forum - PROSZĘ CZYTAĆ - ostrzegam przed zakupem zdalnym gramofonów, na odległość. Kupuję tylko osobiście lub od osób, które znam i wiem, że to był ich "osobisty" gramofon.
Wracając do gramofonów. Jeśli oba są w dobrym stanie technicznym to warte są zainteresowania. Przy czy mnie bliżej do Pioneera, szczególnie, że jest lepiej znany ten model na polskim rynku. Jedyna uwaga, to interkonekt w Pioneerze zakończony jest wtykiem DIN, co wymaga zastosowania przejściówki DIN-RCA. Akai to typowa konstrukcja z tamtego okresu, też przyzwoita. Jeśli wierzyć sprzedającemu posiada nowszą wkładkę niż 112D, choć sprzedający nawet nie potrafi podać jej właściwej nazwy, czyli AT 12XE. Jest to wkładka eliptyczna, do której raczej już nie dokupisz igły. Ceny gramofonów mogłyby być niższe, szczególnie, że moim zdaniem wkładki są "przechodzone".

Nadal nie określiłeś się ile chcesz wydać na gramofon.
Poza tym temat zszedł na gramofony i może warto byłoby go kontynuować w dziale technika lampowa i analogowa, bo w dziale stereo zginie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu załóż nowy wątek w zakładce: Technika lampowa i analogowa.
Napisz pierwszy post zgodnie z zasadami jego pisania.
Umieść tam co masz, w jakich warunkach, co planujesz, czego szukasz itp.
Możesz wkleić także link przekierowujący do tego wątku, by ktoś zainteresowany mógł poczytać o szczegółach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...