Skocz do zawartości

Poprawa akustyki


ToTameALand

Recommended Posts

Panowie,

korzystając z okazji (sprzęt oddany do naprawy w ramach gwarancji) kieruję do was pytanie w przedmiocie akustyki. Przeczytałem artykuły o podstawach akustyki i zagospodarowania pomieszczenia, jednak nie bardzo mam pomysł co mógłbym w moim przypadku pozmieniać.

W załączeniu przesyłam plan mojego pokoju. Wybaczcie brak proporcji - mistrzem painta to ja nie jestem, niestety.

Miejsce odsłuchowe znajduje się na łóżku. Odległość od kolumn (na rysunku oznaczonych jako "Q677") wynosi 2,5 m, w takiej samej odległości kolumny oddalone są od siebie.

Główny problem stanowi praca kolumn w asymetrycznych warunkach.

Kolumna położona po lewej stoi przodem w odległości metra od (dość niskiego na szczęście) łóżka stanowiącego miejsce odsłuchowe. Ponadto tylna ściana tej kolumny znajduje się w odległości 0,5 m od umiejscowionego za nią grzejnika. Jej odległość od ściany bocznej wynosi ok. 1,2 m.

Z kolej druga kolumna jest oddalona od krawędzi łóżka o 1,8 m, zaś od ściany z tyłu o ok. 1 m. Jej odległość od ściany bocznej wynosi ok. 1,8 m.

Sam pokój tez jest niestety asymetryczny. Miejsce odsłuchowe oznaczyłem "X" (nie jest położone na środku łóżka, lecz bliżej jego krawędzi). Obie kolumny oddalone są od tylnej ściany pokoju o ok. 3,3 m.

Czy macie może pomysł, jak akustykę w moim przypadku poprawić?

Pozdrawiam!

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze te warunki wcale nie są takie złe. Nieraz asymetria w ustawieniu pomaga zapobiegać wzbudzaniu się pewnych częstotliwości.
Ciekawe, że miejsce odsłuchowe masz na skraju łóżka. Jak siedzisz? Po turecku? To chyba niezbyt wygodne?
Gdybyś prawą kolumnę mógł przestawić bardziej w prawą stronę, to miejsce odsłuchowe przesunęłoby się poza skraj łóżka i mógłbyś usiąść obok niego na jakimś fotelu, krzesełku itp.
Łóżka nie da się przesunąć bardziej w lewą stronę?

W takim ustawieniu jak jest teraz trzeba by bardziej rozproszyć dźwięk za lewą kolumna.

A tak w ogóle, to masz jakieś problemy z dźwiękiem, ze stereofonią, że o tym piszesz? Czy martwisz się na zapas?

Nie pamiętam, czy wysyłałem Ci materiały na temat akustyki i ustawiania kolumn? Jeśli nie, napisz do mnie na PW, podając adres mailowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę na łóżku - mam tam oparcie:-)

Łóżka nie da się za bardzo przesunąć, niestety, ale pokombinuję z przesunięciem prawej kolumny, z tym że w takim przypadku odległość między kolumnami będzie większa niż odległość od miejsca odsłuchu.

Ponadto - nie martwię się na zapas, ale zamierzam dokonać zmian w zestawie i zastanawiałem się, czy w ogóle miałoby to sens, skoro nie jestem pewien czy ustawienie kolumn jest w porządku.

Prócz wspomnianej wyżej asymetrii zastanawia mnie, czy jedna z kolumn (lewa) może stać przodem tak blisko krawędzi łózka (ok. 1 m.)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj oczywiście o akustyce i sam będziesz wiedział co i jak. Oczywiście o szczegóły możesz dopytać.

Jak na razie myślę, że nie masz się szczególnie o co martwić. Jeśli nic się złego z dźwiękiem nie dzieje a to jak zestaw gra podoba Ci się, to nie szukałbym problemu na siłę.
Oczywiście w akustyce pomieszczenia można jeszcze wiele poprawić. Ale to można powiedzieć o akustyce niemal każdego nieprofesjonalnie przygotowanego. Nawet te profesjonalne można zresztą też jeszcze udoskonalać.

Choć mnie martwią moim zdaniem zbyt duże kolumny jak na taki pokój i nie idealne przecież ustawienie.
Ale ja nie słyszę jak to gra u Ciebie, więc może jest dobrze. Dużo lepiej niż wygląda na obrazku.
W innym wątku pisałem koledze, że w temacie "Wasze systemy..." wkleiłem zdjęcia swojego pokoju i jego aranżacji akustycznej.
A później musiałem tłumaczyć, że to mi świetnie gra. Choć kolega nie słysząc tego a tylko na podstawie technicznej wiedzy próbował mi udowodnić, że moje panele się nie sprawdzają i mam słaby dźwięk w pokoju. Jeśli Cię to interesuje możesz znaleźć wpisy i poczytać.

Tak więc porozmawiamy, gdy dojdziesz do jakichś wniosków, jeśli będziesz miał jakieś pytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...