Skocz do zawartości

Zestaw stereo dla początkującego: TV + PC


Radozzny

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! icon_biggrin.gif

Po zapoznaniu się z różnego rodzaju artykułami w internecie oraz przeanalizowaniu X stron owego forum zwracam się z prośbą o poradę do szerzej rozeznanych użytkowników.

Planuje zakup sprzętu do małego pokoju (12 m kw.), który ma służyć powiedzmy 60% muzyka / 30% filmy / 10% konsola. Stąd też skupiam się wyłącznie na sprzęcie stereo, chcę kierować się głównie jakością dźwięku aby jako początkujący zapaleniec móc się rozwijać słuchowo w tym temacie.

Budżet na chwilę obecną nie jest porywający - około 2000 zł max. Na chwilę obecną wybór padł na kolumny Wharfedale Diamond 220 - i tu nie ukrywam kierowałem się wyłącznie opiniami internetowymi na temat tych głośników. Zaznaczam od razu że przed kupnem oczywiście postaram się o odsłuch polecanych zestawów w różnych konfiguracjach.

Największy jednak problem sprawia mi wybór sprzętu do którego podłączone kolumny. Docelowo chciałbym aby zestaw był podłączony zarówno do PC jak i TV/konsoli. Wiadomo jednak że komputer sam w sobie jest miernym źródłem dźwięku, dlatego też pytanie w co powinienem celować?
Wzmacniacz? Amplituner? Wzmacniacz + DAC do PC? Wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy? Ostatnia opcja raczej ciężka do zrealizowania przy takim budżecie. Oczywiście możliwe że z czasem budżet się zwiększy i będę rozważał dokupienie odtwarzacza strumieniowego lub czegoś w tym stylu - czekam na sugestie.

Prosiłbym o poradę jak najlepiej zbudować taki skromny zestaw do odsłuchu w pokoju wg podanych kryteriów. Sprzęt może być zarówno używany jak i nowy (kolumny Wharfedale przyjąłem jako nowe).

Jak wspominałem moja wiedza jest jeszcze dośc mała tak więc z góry przepraszam za "głupie" pytania. Liczę jednak na cenne wskazówki z waszej strony.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.


Budżet masz bardzo fajny i z pewnością używany zestaw za takie pieniądze nie będzie ograniczał twoich wymagań, szczególnie w tak małym pokoju.
Chętnie ci pomogę i podrzucę jakieś propozycje, tylko zdaje się że nic nie napisałeś na temat tego, jakiej muzyki słuchasz, a jest to bardzo istotne.
Co do kolumn, to można lepiej, zdecydowanie lepiej ... Mam nadzieję, że jeszcze nie kupiłeś tych Diamondów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje icon_smile.gif

Oczywiście kolumn jeszcze nie mam - to tylko jeden z pierwszych pomysłów obok używanych Monitor Audio Bronze BX2/MR2.

Jeśli chodzi o rodzaj muzyki to jest to dosyć rozległy temat. Słucham w dużej mierze klasycznego rocka, muzyki instrumentalnej, filmowej, sporo oldchoolowego funku/rapu jak i również nowszych rapowych kawałków (mało wymagające akustycznie, wiem icon_smile.gif ). Mogę jedynie dodać że z wrażeń akustycznych bardzo lubię miękki, zdecydowanie nisko schodzący bas oraz czysty wokal. Nie słucham również muzyki bardzo głośno tak więc chciałbym nie musieć odkręcać potencjometru do oporu aby mieć możliwość poprawnego odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Raczej nie ma głupich pytań. Mogą być tylko głupie odpowiedzi. Ewentualnie głupi upór niewiedzącego, gdy mu ktoś znający się an temacie coś dobrze radzi a on uparcie i bezzasadnie upiera się przy swoim.

W budżecie 2 kzł. jaki masz zdecydowanie proponowałbym zestaw używany. Od A do Z. Taki z drugiej ręki da Ci o wiele lepszą jakość dźwięku niż nowy, bo kupisz taki kiedyś kosztujący nieraz dużo więcej, czyli wyższej klasy.
Co do odsłuchu, to niestety jeśli się trafią kolumny albo wzmacniacz już nie produkowane a grające bardzo dobrze, to trudno będzie je odsłuchać. Chyba, że będziemy szukać czegoś tylko w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Ale wówczas może się wszystko bardzo rozciągnąć w czasie.

Kolumny do tak niedużego pomieszczenia proponuję zdecydowanie standowe (monitory). Dlatego dokupić trzeba będzie standy, jeśli mają dobrze grać. Jeśli nie ma takiej możliwości, napisz, pokaż na rysunku. Mogłyby być oczywiście i bardzo nieduże kolumny podłogowe. Jakby rozwinięcie monitorów w dół o obudowę. I tu odpada także problem standów.
Zobaczymy co się uda znaleźć.

Pewnie czytałeś, ale przypomnę. Kolumny (na ogół) najwięcej wnoszą do barwy i jakości dźwięku. Poza akustyką oczywiście, która jest niemniej ważna a zapomina o tym wiele osób.
Podział budżetu zazwyczaj taki bywa najlepszy: około 50 - 65% na kolumny (i standy jeśli są potrzebne a u Ciebie raczej będą), 25 - 35% na wzmacniacz i resztę na źródło (tu chyba DAC) i okablowanie (choć przyzwoite z miedzi beztlenowej OFC).

Co do akustyki oraz ustawiania kolumn, to poczytaj o podstawach i ustal co da się u Ciebie zrobić. Bez tej wiedzy szkoda marnować pieniądze na dobry sprzęt, jeśli nie wykorzysta się jego potencjału. Albo uzyska wręcz zły dźwięk. Tu masz do poczytania:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Po przeczytaniu tego dobrze by było abyś wkleił rysunek pokoju z zaznaczonymi meblami, ustawieniem kolumn, odległościami kolumn od ścian tylnej i bocznych, czy pobliskich mebli. Oraz Twojego miejsca odsłuchowego od ściany za Tobą i kolumn.
W tym wszystkim pomogą Ci powyższe linki.

Napisz także jakiej muzyki słuchasz i bardzo ważne, jakiego rodzaju dźwięku oczekujesz, jego barwy. Dźwięk ma być jaśniejszy, ostrzejszy, twardszy, chłodniejszy, konturowy czy ciemniejszy, łagodniejszy, miększy, cieplejszy, z pełną soczystą średnicą itp.
Możesz użyć własnych określeń by to opisać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie porady i przesłaną lekturę do zapoznania się.

Początkowo monitorki miałyby stać na szafkach ustawionych po bokach TV. Z czasem zamierzam się ich pozbyć i postawić standy- ładniej i korzystniej dla dźwięku z pewnością. Pokój jest naprawdę mały tak więc wielkiego polu do popisu nie ma. (profesjonalny rysunek techniczny w załączniku)

Dziś miałem okazję słyszeć Yamahę R-N500, niestety na jednych z podstawowych monitorków Yamahy (modelu nawet nie znam), które na ziemię mnie że tak powiem nie powaliły icon_smile.gif Być może to akurat kwestia warunków odsłuchu.

Wspominam jednak ten amplituner (ewentualnie tańszy model R-N301) ze względu na jego funkcjonalność i możliwość podłączenia od razu do komputera / TV / serwera sieciowego. Rozwiązanie dla mnie z pewnością wygodne, ale wiem że traci na jakości dźwięku względem typowego wzmacniacza- tu prosiłbym osoby które posiadają ten sprzęt aby się podzieliły swoimi wrażeniami. Również jeszcze dość sceptycznie jestem nastawiony do streamingu dźwięku po Wi-fi. Czy takie rozwiązanie i odtwarzanie z serwera sieciowego w domu nie zabija jakości? A może to ja żyje w ciemnicy, przeświadczony o wyższości kabli nad streamingiem danych, uświadomcie mnie proszę icon_biggrin.gif

Powyższy ampli zdecydowanie przekracza mój budżet, biorąc pod uwagę jeszcze zakup kolumn, lecz być może sensownym rozwiązaniem byłoby uzbierać więcej kasy i dołożyć do takiego sprzętu.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...