Skocz do zawartości

Kolumny do DENON AVR-X520BT dla prawie głuchego


HaryParter

Recommended Posts

Witam
Zaryzykuj i napisz prośbę o poradę! - zaryzykowałem!!!
Moja muzyczna przygoda skończyła się 5 lat temu gdy straciłem wierzę technicsa SC-EH500. Od tamtej pory nastała era telewizyjnych głośniczków, którą chciałbym zamienić na sprzęt grający. A zatem początkujący amator z totalnie głuchym uchem, któremu dosłownie można wcisnąć dowolny sprzęt (zalegający na zakurzonej sklepowej półce :/) zwraca sie do tutejszego grona Szanownych Speców od muzyki i sprzętu z wielką prośbą, aby w swej wspaniałomyślności doradzili jaki mam sprzęt kupić żeby było ładnie, elegancko, dobrze grające a zarazem nie drogie.
1. Budżet: nieprzekraczalne 2500zł dla amplitunera z kolumnami
2. Miejsce: pokoju prostokątnym o wymiarach 3,8/5,2 (20m2). Na węższej ścianie, meblościanka i zawieszony TV, całość podobne do (http://www.meblestar.pl/sklep/mebloscianki/nowoczesna-mebloscianka-lee?gclid=CJnF4seRpc4CFWEz0wod8oUDog). Środkowa część mebli wysoka na 80 cm i szeroka na 160cm. Między zawieszonym telewizorem a słupkami meblowymi są odstępy po 26 cm, które chciałbym zlikwidować wstawiając kolumny podłogowe o wymiarach zbliżonych do W-1000xS-200xG-300 (ciekaw jestem czy ma to sens i rację bytu). Po drugiej stronie pokoju stół i kanapa (kolumny tyłem będą przylegać do ściany a bokiem do słupka).
3. Amplituner: wybór padł na DENON AVR-X520BT (ale jeszcze nic pewnego), powinien chyba dobrze pasować do mojej wizji podłączenia do niego dekoder TV, xboxa, dvd oraz myśleć w przyszłości o rozbudowie KD.
4. Przeznaczenie: filmy z efektami, muzyka dla relaksu nic precyzyjnego - najczęściej radio Z (choć lubię Anastacie, Indile, Sean Paula) a czasami mam ochotę włączyć radio Maryja i bas na maxa, żeby zagłuszyć nader częste, wzajemne bluzgi sąsiadów icon_smile.gif
5. Kolumny wytypowane: nastawiony jestem na najtańszy sprzęt nowy, kupiony na raty! (długa historia) ponieważ nie mam ucha do muzyki (jeszcze:). Gdy przysłuchiwałem się w MM różnym głośnikom nie byłem w stanie odróżnić co jest lepsze (stary technics też pięknie grał) dlatego:
TAGA TAV-506F
STX F-200 n
QUADRAL QUINTAS 6500
Z drugiej strony, dobre kolumny używane, które zmieszczą się w budżecie do 1500zł, nie będą mi obojętne a wręcz zachętą, przyglądam się:
INDIANA LINE NOTA 550
JBL E80 Northridge
DALI CONCEPT 6
KLIPSCH F2

To tyle wskazówek, więc na które kolumny powinienem się skusić? i czy warto, by głuchy inwestował w jakość nie czując różnicy między tym co tańsze?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualną pomoc choćby typu "Wybierz klipscha" icon_wink.gif.
PS: Jeśli moje wstępne wybory są niewłaściwe, prosiłbym o stosowne naprowadzenie na tą dobrą ścieżkę mocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny wybrałeś tak skrajne, że nie wiadomo jakie brzmienie lubisz. Nawet w zestawie kinowym za finalne brzmienie w 70% odpowiadają kolumny i ich styl , chociaż nieco podcięty przez gorsza dynamikę amplitunera kinowego dodatkowo słabego.

Cytat

na które kolumny powinienem się skusić? i czy warto, by głuchy inwestował w jakość nie czując różnicy


Jak jest tak źle zostań przy głośnikach TV;), ale jak rozróżniasz głos Loenarda Coehna od Michaela Jacksona, , czy Sisters of Mercy od Krzycha Krawczyka, poczytaj i posłuchaj tych popularnych marek, by nie "umoczyć kasy";) Także zachęcam do pomyślenia nad kolumnami.

Pytanie tylko czy dostaniesz używany zestaw 5.1 JBL e- 80 , czy Indiana line Nota 550, lub Dali 6 w cenie około 1500zł ? Zestaw 5.0 JBL e80 najprędzej bo są na rynku od jakiś 10 lat , ale np. Indiana jest dość świeża.
Z nowych zestaw kinowy STX f200 jest dość uniwersalny brzmieniowo, podobnie Taga, ale model Taga 606 za 1100zł kupisz zestaw 5.0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny wybrałeś tak skrajne, że nie wiadomo jakie brzmienie lubisz. Nawet w zestawie kinowym za finalne brzmienie w 70% odpowiadają kolumny i ich styl , chociaż nieco podcięty przez gorsza dynamikę amplitunera kinowego dodatkowo słabego.

Cytat

na które kolumny powinienem się skusić? i czy warto, by głuchy inwestował w jakość nie czując różnicy


Jak jest tak źle zostań przy głośnikach TV;), ale jak rozróżniasz głos Loenarda Coehna od Michaela Jacksona, , czy Sisters of Mercy od Krzycha Krawczyka, poczytaj i posłuchaj tych popularnych marek, by nie "umoczyć kasy";) Także zachęcam do pomyślenia nad kolumnami.

Pytanie tylko czy dostaniesz używany zestaw 5.1 JBL e- 80 , czy Indiana line Nota 550, lub Dali 6 w cenie około 1500zł ? Zestaw 5.0 JBL e80 najprędzej bo są na rynku od jakiś 10 lat , ale np. Indiana jest dość świeża.
Z nowych zestaw kinowy STX f200 jest dość uniwersalny brzmieniowo, podobnie Taga, ale model Taga 606 za 1100zł kupisz zestaw 5.0



Witam
Panie "jacku75" dziękuję za zainteresowanie tematem.
Jestem zdecydowany na zakup kolumn "uniwersalnych" (hmmm, mam nadzieję że wiem co piszę icon_smile.gif Podając w/w kolumny, miałem na myśli bardziej ich budowę oraz moc niż przeznaczenie i brzmienie co do którego lepiej żebym się w ogóle nie wypowiadał icon_smile.gif
Prędzej ja się dostosuję do kolumny niż wybiorę odpowiednią dla siebie icon_wink.gif
Na początek interesują mnie same fronty za 1500zł a za rok może dwa będę myślał co dalej.
Więc jeśli mam zacząć od początku to jakikolwiek wybór nie będzie złym wyborem?
W takim razie nówki Indiana line Nota 550 za 1500zł : http://allegro.pl/indiana-line-nota-550-ra...6374435340.html

Na allegro znalazłem używane:
Dali 6 za 1350zł: http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-dali-...72.html#thumb/1
JBL E80 Northridge za 1150zł: http://allegro.pl/jbl-e80-northridge-black...6384232896.html
Klipsch F2 1350zł: http://allegro.pl/klipsch-f2-jak-nowe-i639...38.html#thumb/1

A amplituner przy tańszych kolumnach np STX200 mógłby być lepszy, ale jaki wybrać?
ja się nad tym już miesiąc zastanawiam icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród przedstawionych modeli kolumny Dali , Jbl e, Indiana nota 550 zapewne wyróżniają się nieco dojrzalszym brzmieniem i klasą niż Taga 506 i klipsch f. W porównaniu z kolumnami oferowanymi w najtańszych zestawach kinowych marki yamaha ns50, pioneer, prism, sony, eltax, itp wynalazki to zdecydowanie wyższa klasa tym samym lepsze brzmienie.
Indiana nota są bardzo udane, ale w mniejszy metraż i z fajnym wzmaniaczem, bardziej do muzyki.

Kilka luźnych uwag na które warto zwrócić uwagę:

- Kupując amplituner kinowy musisz kupić subwoofer, minimum z 2 powodów , amplitunery kd ( tym bardziej tanie) są mniej wydajne od wzmacniaczy i bas nawet z dobrymi, czy dużymi kolumnami bywa wątły. Dwa, filmy są w 5.1.
Sub może być innej marki niż reszta.
- Ustawienie kolumn względem słuchacza, akustyka.
Wstawienie kolumn w jakieś wnęki spowoduje nie tylko jakieś dudnienie( tylni basrefleks może to uwydatnić), ale czasem nawet zepsucie efektu stereo.
Przednie kolumny powinny się jakby widzieć aby stworzyć efekt tego, że potrafisz wskazać skąd grają poszczególne instrumenty, a głos artysty jest najczęściej pomiędzy kolumnami, centralnie przed Tobą( a niekoniecznie że z obu kolumn).
- Staraj się nie kupować amplitunera kd najniższego klasą u danej marki. Wchodzą teraz co rusz nowe wersje yamahy, onkyo itd i wersja z przed kilku miesięcy jest nieraz kilka stów tańsza, więc można kupić jakiś "środkowy" model zamiast podstawowego.
-Kolumny w miare efektywne, aby nie obciążać amitunera, choć dla mnie ważniejsze jest jak brzmią kolumny, razem z danym amplitunerem.
- Jak nie planujesz reszty kolumn do 5.1, nie masz kolekcji fimów, to kupno amplitunera kinowego ma taki sens jak wycieczka w góry w sandałkach.


Z używanych najłatwiej dokupisz kolumnę centralną i efekty (e-20) do Jbl e 80, są to przyzwoite, efektywne kolumny bez większych minusów jak na cenę.
Dali concept, czy lektor, super ale kupno reszty to jak 5 w totka.
Klipsch nawet głuchego mogą drażnić, a zwłaszcza ze źle dobranym amplitunerem.
Jak nie masz słuchu i głowy kup odrazu sobie zestaw Taga 606 za 1100zł zostanie ok 1400 na amplituner , a jak kupisz to np razem to spokojnie wynegocjujesz coś z pułapu wyższej klasy amplitunera, czy jakiś tani subwoofer

ps. Nie pisz na Pan i nie cytuj, bo można się dziwnie poczućicon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Klipsch nawet głuchego mogą drażnić, a zwłaszcza ze źle dobranym amplitunerem.



Są tak głośne czy takie złe?


Sama wysoka efektywność nie jest zła, nawet czasem wskazana ( słabe lampy, amplitunery, duże salony).
Jednak co by nie mówić Klipsche należą do kolumn o kontrowersyjnym brzmieniu, mocnym o koncertowym i konturowym charakterze, nie każdy to lubi, nie każdemu pasuje do sprzętu i gustu, zwłaszcza na dłuższą metę.
Fani takiego brzmienia mogą być jednak z nimi w siódmym niebie, a jeszcze jak wzmak dobrze dobrany, no ale trzeba wiedzieć co się chce.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Cytat

Klipsch nawet głuchego mogą drażnić, a zwłaszcza ze źle dobranym amplitunerem.



Są tak głośne czy takie złe?


Sama wysoka efektywność nie jest zła, nawet czasem wskazana ( słabe lampy, amplitunery, duże salony).
Jednak co by nie mówić Klipsche należą do kolumn o kontrowersyjnym brzmieniu, mocnym o koncertowym i konturowym charakterze, nie każdy to lubi, nie każdemu pasuje do sprzętu i gustu, zwłaszcza na dłuższą metę.
Fani takiego brzmienia mogą być jednak z nimi w siódmym niebie, a jeszcze jak wzmak dobrze dobrany, no ale trzeba wiedzieć co się chce.



Typowe efekciarskie kolumny nadające się jak najbardziej do kina domowego coś jak JBL. Czyli do muzyki lepiej coś innego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie padło trochę wiedzy, której w internetowym gąszczu nie mogłem znaleźć. Niestety przy okazji dostało się trochę dziegciu - kolejny zestaw znaków zapytania. Moja harmonia nastawiona na kd uległa rozbiciu. Jeszcze do niedawna obstawałem za wzmacniaczem stereo, lecz głosy z boku doradzały - idź w kino a dźwięk dookólny zje ciebie a następnie poczujesz co gra w muzie. Właśnie dlatego trafiłem na forum by stało się jasne, że kino domowe jest lepsze od stereo. Teraz wiem więcej i mniej :/
A zatem, dobre kolumny na początek- na razie tylko jedna para ostatecznie te Indiana 550 i niestety do uzupełnienia luki, a amplituner?, dalej będę szukać wedle cennych uwag icon_smile.gif choć trapi mnie dodatkowe pytanie, na tylniej ścianie samo RCA wystarczy czy może ganiać za hdmi?
PS: Wiek do czegoś zobowiązuje podobnie jak forma grzecznościowa/szacunku, ale ok. A na marginesie, kiedyś w sandałach wygrałem rajd bieszczadzki w takim tempie, że tubylcom vibramy z nóg pospadały. Ta aluzja do mnie trafiła icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze do niedawna obstawałem za wzmacniaczem stereo, lecz głosy z boku doradzały - idź w kino a dźwięk dookólny zje ciebie a następnie poczujesz co gra w muzie.


Dziwne to musiały być głosy, z ciemnej strony mocy icon_wink.gif


Cytat

Właśnie dlatego trafiłem na forum by stało się jasne, że kino domowe jest lepsze od stereo. Teraz wiem więcej i mniej :/


Na forum nie jestem z byt długo, ale nie spotkałem się by takie stwierdzenie padło z czyichś ust (klawiatury). Wprost przeciwnie jak ktoś nie jest pewny czego chce, albo słucha bardziej muzyki kino domowe nie ma szans jakością ze sprzętem stereo. Wiele osób po odsłuchu amplitunera kina domowego nawet z przedziału cen powyżej 2-3 tys stwierdza że 2x tańszy wzmacniacz rozkłada go na łopatki, a kolumny w końcu grają jak powinny.

Nie jest tajemnicą, że jeśli ktoś "złoży sobie " nowy zestaw stereo za np. , czyli wzmacniacz stereo za np. 1200-1600zł, 2 kolumny ok. 1600-2000zł, razem ok.3000-4000 i brzmienie mu pasuje, to by osiągnąć podobną jakość w zestawie kina domowego musi zostawić 2,3 razy więcej.

Natomiast kina domowego Ci nikt nie odradzał, ponieważ sam napisałeś odpowiedzialnie i świadomie( icon_confused.gif: ) w pkt 4, że przeznaczenie to głównie filmy z efektami, czasem radio .

Producenci wyszli na przeciw "niezdecydowanym" i można mieć amplituner stereo z wejściami cyfrowymi np. dla TV optyk, coaxial, USB dla pendriva z plikami muzycznymi( nawet wysokiej rozdzielczości), radiem fm, DAB+ i radiem internetowym. Ceny zaczynają się od 1500zł np. Yamaha rn- 500 ( czy golas rn301), potem lepsze, wyższe modele np. Onkyo tx-8130, ok. 1700, czy Onkyo tx-8150 2300zł.
Brzmienie i jakość bliższa wzmacniaczom stereo, także prosta obsługa, no w każdym razie jakość sporo wyższa niż amplitunery kina domowego w podobnej cenie.
Co do kolumn Nota to mają wysmakowane brzmienie ( choć pewnie dziwnie to dla niektórych brzmi w kontekście ich ceny dla niektórych niskiej, no ale są przecież zdarzają się rodzynki icon_wink.gif), one jednak efekciarskie nie są,( nie łoją basem )bardziej do dobrej muzyki.
Aha do amplitunerów stereo sieciowych o których napisałem można wpiąć sub aktywny dla tzw." łupnięcia" w filmach.


Cytat

Typowe efekciarskie kolumny nadające się jak najbardziej do kina domowego coś jak JBL. Czyli do muzyki lepiej coś innego.


Wolftomb Bardziej do kina, raczej tak, tam są jak dobrze dopasuje amplituner świetne. Także z niektórymi wzmacniaczami, ale jak napisałem specyficzny styl. Jbl jest nieco inny, mówiąc kolokwialnie, ciut bardziej cywilizowany, bardziej muzyczny, choć nadal w pewnym stylu i konwencji .
To chyba w Twoim temacie salon pewien opisał Ci może krótko, ale jednak, styl marek Klipsch, Magnat quantum i Melodiki. http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=158092 , Magnat quantum uwierz mi nie brzmi nudno, to też kolumny dynamicznie grające, jednak nie grają tak skrajami pasma, mają lepszą średnicę pasma;).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli chodzi o wybór nowych klocków to Denon 520 i quadral 6500 to bardzo sensowne wybór.
Warto zastanowić się także nad modelem indiana linę nota 550.

Zaproponowane przez ciebie kolumny faktycznie skrajnie różnie, a widzę że może być problem z ich odsluchem. Musisz bliżej określić jakiego brzmienia oczekujesz i ile maksymalnie chciałbyś przeznaczyć na system. Pamiętaj że w tym budżecie dodanie kilkuset złotych może wiele zmienić.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezdecydowanie bierze się z kompromisów. Gdybym dysponował większą gotówką, poszedłbym po bandzie i uczył się na własnych błędach tudzież testowałbym kolejne komponenty do momentu aż byłoby ok. W zasadzie KD wcale nie musi być, jeśli stereo + sub zagłuszą próżnię w kosmosie a imperator porazi swoją mocą sąsiadów, to po namyśle i wirtualnych oględzinach, wskazane Onkyo tx-8130 wpada mi w oko. Poczytałem recenzje i zorientowałem się w cenach :/ Trochę drogie, lecz ponoć warte swojej ceny. Chyba lekko naginam mój budżecik. Miało być do 2500 a wychodzi za 3000. Przynajmniej wiem co chcę icon_smile.gif a jak poczekam do gwiazdki to może w między czasie coś do zbieram, żeby kolędy posłuchać w lepszym wykonaniu. Chyba, żeby jakiś dodatkowy kompromisik do przeanalizowania icon_smile.gif I tak niekończąca się historia trwa icon_smile.gif
Pozdrawiam & dziękuję za wskazówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...