Skocz do zawartości

Jak podłączyć kartę dźwiękową z zestawem 5.1


DannyX

Recommended Posts

Witam!
Mam kartę dźwiękową 5.1 Sound Blaster ZX.
Oto jej panel tylni: Link
Jak widać, ma ona wejścia center/sub, front i rear (5.1).
Znalazłem dokumentację na serwisie supportowym Creativa, w jaki sposób należy podłączyć kartę pod zestaw głośników 5.1: Link
Punkt który pokazuje mój przypadek to:
Cytat

D. 5.1 Analog Speaker System

Inny punkt który wydaje mi się ważny:
Cytat

A. Connecting to AV Receiver

It is strongly recommended that you connect your Sound Blaster to the analog multi-channel inputs instead of digital input if your AV receiver has both digital input as well as analog multi-channel inputs.

If you are going to connect from the Digital Out on your Sound Blaster to the Digital Input on your receiver, you will only receive multi channel audio when your are playing DVD games, or DVD movies, or standalone AC3 files. You will only hear stereo (front left and right channels) when playing MP3, MID, AVI, WAC, or WMA et.

In addition, the DVD-Audio playback is restricted to analog out only. The Digital Out will be automatically muted when you start to play a DVD-Audio file. (DVD Audio is not supported in Windows Vista).

The analog input jacks on some AV receivers may be labeled as DVD input or DVD Multi-channel.

Rozumiem to jako przestrogę, by przy podłączaniu urządzeń do karty nie używać gniazd cyfrowych lecz analogowych.

Planuję kupić taki zestaw kolumn 5.0: Link
Rozumiem że proces podłączenia powinien wyglądać tak jak w wyżej załączonej dokumentacji:
1. Łączę kolumny kablem głośnikowym z subwooferem aktywnym albo wzmacniaczem.
2. Łączę się trzema kablami mini jack M -> mini jack M z trzech wejść we wzmacniaczu/subwooferze do trzech wejść na karcie dźwiękowej.
3. W przypadku wzmacniacza; ustawiam odpowiedni kanał.

Zestaw który podałem w linku zawiera tylko kolumny, więc potrzebuję jeszcze odpowiedniego wzmacniacza/subwoofera.
Na szybko znalazłem dwa pełne zestawy z kolumnami które mnie interesują:
1. Wersja ze wzmacniaczem: Link
2. Wersja z subwooferem: Link

Przejrzałem jak wyglądają panele tylnie obu urządzeń; wzmacniacza i subwoofera.
Tutaj kończy się moje zrozumienie tematu. W obu tych przypadkach nie widzę prawidłowych gniazd.
Proszę o skorygowanie ewentualnych błędów w moim rozumieniu tematu i podanie możliwych rozwiązań tej sytuacji, tak aby uzyskać przepływ 5.1 z karty dźwiękowej do kolumn.
Jestem gotowy wydać około 3000 zł za cały zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taki zestaw kinowy kolumn 5.1 to nie jakiegoś wzmacniacza czy suba tylko solidnego amplitunera kina domowego. Że sub potrzebny to wiadomo filmy są w 5.1:)
Sygnałem to najlepiej wyjść odrazu hdmi do ampmitunera od biedy coaxial( audio), ale w sumie i tak obraz puszcza się po hdmi więc siłą rzeczy idzie i ścieżka audio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Skoro taki zestaw kinowy kolumn 5.1 to nie jakiegoś wzmacniacza czy suba tylko solidnego amplitunera kina domowego. Że sub potrzebny to wiadomo filmy są w 5.1:)
Sygnałem to najlepiej wyjść odrazu hdmi do ampmitunera od biedy coaxial( audio), ale w sumie i tak obraz puszcza się po hdmi więc siłą rzeczy idzie i ścieżka audio


Właśnie też teraz myślę żeby wziąć ten zestaw z amplitunerem i po prostu podpiąć do gniazda center/sub karty dźwiękowej. Tuner za prawie 2 koła chyba i tak lepiej przekształci ten dźwięk na 3D niż karta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byle jakiego sygnału nie przekształci . Podpinając sprzęt pod np. wyjście centralne, czy inne tej karty będziesz miał tylko zmiksowaną ten konkretny kanał, bez sensu.
Tzn. jeśli chodzi Ci tylko o jakieś efekty dźwięk typu pro-logic, pro-logicII by grało tylko we wszystkich kolumnach to zrobisz to nawet z sygnału 1Pr Radia, ale będzie to sztuczne i nie o to chyba chodzi. Taki sztuczny surrand to miały już plastikowe technicsy w latach 90.
Tak więc, takie jak to napisałeś zrobienie z byle czego dźwięku 3D, to taką opcję mają stare amplitunery i za 400 i za 4000 tys, tylko pro-logic to bardziej jest do D, niż prawdziwe efekty z kina icon_wink.gif .
Bo równie dobrze możesz sobie wtedy kupić kilkunastoletni amplituner kinowy, bez nowych kodeków, a ze starymi wejściami audio jak i video, może się nawet okazać, że będzie prościej.

Już lepiej podpiąć pod wyjście optyczne tej karty, będzie przynajmniej czysty sygnał bez zakłóceń, natomiast czy prawdziwe 5.1 to nie znam możliwości tej karty, jednak obecne standardy audio HD na pewno nie typu DTS HD, True HD.
Może są jakieś przejściówki do tego co masz obecnie, musiałbyś popytać w sklepie komputerowym, zmiana karty na taką bardziej kinową- współczesną pewnie będzie z czasem nieunikniona, bo bez sensu marnować nowinki przetwarzania ścieżek filmowych amplitunera .

Z innych kwestii technicznych. Pozostaje też kwestia, czy masz możliwość dobrego ustawienia takich kolumn jak Obsidian.
Ten amplituner jest hojnie wyposażony np. dolby atmos, jednak w kontekście dobrego źródła dźwięku to raczej zbędne icon_wink.gif , zaś problemem może być jego przeciętna wydajność w stosunku do wymagających kolumn. icon_confused.gif

Nie napisałeś jak wyjdziesz z PCta sygnałem wizji HD na amplituner, lub telewizor.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Byle jakiego sygnału nie przekształci . Podpinając sprzęt pod np. wyjście centralne, czy inne tej karty będziesz miał tylko zmiksowaną ten konkretny kanał, bez sensu.

Faktycznie, to bez sensu.

Cytat

Już lepiej podpiąć pod wyjście optyczne tej karty, będzie przynajmniej czysty sygnał bez zakłóceń, (...)

To wydaje się być póki co najlepszym rozwiązaniem.

Cytat

Z innych kwestii technicznych. Pozostaje też kwestia, czy masz możliwość dobrego ustawienia takich kolumn jak Obsidian.

Nie jestem pewien, czy chodzi ci o ustawienie kolumn pod względem fizycznym (rozmiar, kształt pokoju, rodzaj ścian, itd.)?

Cytat

Nie napisałeś jak wyjdziesz z PCta sygnałem wizji HD na amplituner, lub telewizor.

Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym.

Pominąłem, być może, dość ważną kwestię.
Chciałbym kupić te kolumny głównie do słuchania muzyki.
Najważniejsze jest żeby muzyka dobrze brzmiała. Była przestrzenna, głęboka, ciepła. To głównie chciałbym osiągnąć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Myślę że znalazłem prawidłową konfigurację.
Dla osób które mają podobny problem, oto jak ustawić aby karta dźwiękowa (Sound Blaster ZX) przesyłała na wyjście optyczne sygnał 5.1:
1. Odłączyć wszystkie kable od panelu karty.
2. Zainstalować najnowsze sterowniki (pełna instalacja).
3. Poprowadzić kabel optyczny z wyjścia karty na wejście aplitunera.
4. W aplikacji panelu kontrolnego karty ustawić kodowanie synału wyjścia optycznego na Dolby Digital Live lub DTS.
5. Ustawić odpowiedni source (optical in) w aplitunerze.

ad 4. Na moich kolumnach DTS wydaje sie brzmieć nieco lepiej niz Dolby Digital Live, jednak DTS czasem (bardzo rzadko) przerywa.
Z informacji które znalazłem w internecie wynika że rozwiązaniem problemu może być podpięcie karty do slotu PCIe x16.
Nie wiem, nie sprawdzałem, ale może komuś to pomoże.

Pozdrawiam i dzięki za wszelką pomoc.
Temat do zamknięcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...