Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo do "beznadziejnego" pokoju


mroku

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich forumowiczów!

Jestem miłośnikiem muzyki ale do tej pory słuchałem jej "byle gdzie i na byle czym". Doszedłem do stwierdzenia że czas to zmienić i tu potrzebuję Waszej pomocy, bo jako kompletny laik w temacie audio jest duże prawdopodobieństwo, że kupiłbym coś niekoniecznie mnie zadowalającego lub też niekoniecznie wartego wydanych pieniędzy. Od jakiegoś czasu obserwuję Wasze forum, poczytałem proponowane linki na temat akustyki i to właśnie z akustyką i ulokowaniem kolumn mam problem, ale o tym napiszę poniżej.

Przejdźmy do tematu. Potrzebuję zestawu stereo składającego się z kolumn głośnikowych, wzmacniacza, tunera radiowego i odtwarzacza cd, kabli. Słucham radia (głównie Trójka) - 40% i cd - 60%.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

2500 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?


16-17m2 rysunek zamieszczam poniżej.

6) Jakiej muzyki słuchamy

Rock głównie polski (jeśli ma to jakieś znaczenie) oraz jak to nazwę "o krok od rocka w różnych kierunkach", czyli i trochę w stronę popu, i trochę w stronę cięższego grania i trochę w stronę symfonicznych koncertów rockowych.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Kiedyś w przyszłości chciałbym podłączyć do zestawu komputer i tv (i z tego co wyczytałem na forum to będzie do tego potrzebny DAC)

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony


Miło by było, gdyby była możliwość obsługi zestawu pilotem. Z racji, że słucham sporo radia, to zastanawiam się nad radiem cyfrowym DAB, ale to pewnie zupełnie nie w tym budżecie.

9) Dźwięk jaki lubię:

No i tu właśnie mam problem jak to określić bo kompletnie nie znam pojęć jakimi się posługujecie. Chciałbym po prostu żeby słuchanie muzyki sprawiało przyjemność. By dźwięk był dość przestrzenny, oraz by były dość wyraźne niskie tony. Po krótce opiszę moje wrażenia po jednorazowym odsłuchaniu Pinocrafta MCR 670 - może to coś więcej powie. Wtedy Pianocraft zrobił na mnie wrażenie (choć to pewnie ze względu na brak punktu odniesienia). Podobało mi się jego brzmienie, dźwięk wydawał mi się "pełny i soczysty" choć jak dla mnie przesunięty w stronę wyższych tonów, które były trochę zbyt ostre, a brakowało nieco niskich tonów.

Dodam też wreszcie o akustyce, bo dość daleko jej nawet do przyzwoitej, a niestety "siła wyższa" nieugięta jest i nie pozwala na jej poprawę. Opiszę zatem stan obecny - wykończenie dość surowe: na ścianach i suficie gładzie, podłoga - panele, bez dywanu, meble - drewniane, ciężkie, solidne zamykane z płaskimi drzwiczkami, Jedna ściana to duże okno + drzwi balkonowe z firankami płaskimi, tzw "ekrany", na ścianie nad sofą ramki ze zdjęciami.

Mam duży problem z lokalizacją kolumn, dlatego też dołączam również zdjęcie ścianki na której miałyby się one znaleźć. Kolumny musiałyby stanąć na szafce rtv (pewnie rozwiązanie gorsze) albo stanąć obok szafki rtv i regału, ale wtedy zostaje na nie bardzo mało miejsca ze względu na dwa przejścia do pozostałych pomieszczeń. Kolumny mogą być nieco odsunięte od tylnej ściany jednak z odsunięciem od mebli jest już problem ze względu na owe przejścia i dzieciaki nieustannie krążące tamtędy.

Pomóżcie proszę icon_smile.gif być może coś się uda znaleźć do mojego pokoju.

Rysunek i zdjęcie pokoju odsłuchowego:
Rysunek pokoju
Zdjęcie pokoju
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na początku chcę pochwalić Twój pierwszy post. Już dawno nikt tak sensownie, szczegółowo, oraz zgodnie z regułami nie opisał tego co chce i tego jakie ma warunki oraz oczekiwania. Brawo.
Dlatego tym chętniej Ci pomogę. W miarę możliwości oczywiście.

Czy mogę Twój post (podobnie jak pierwszy post Note) podawać jako przykład leniwym forumowiczom pytającym o sprzęt audio?

Bardzo rozsądnie o wszystkim napisałeś. I bardzo pomocne są rysunek oraz zdjęcie.
Choć na rysunku lepiej to wszystko wygląda niż na zdjęciu. Bo na fotce nie widzę już tyle miejsca na szersze rozstawienie kolumn.
Ale Ty to lepiej widzisz. Załóżmy, że tak jest.
Dlatego optowałbym za szerszym rozstawem. Pod warunkiem, że kolumny (szczególnie chodzi o prawą) będą wystawać przed regał choć o 5 cm.(im więcej tym lepiej). No i kolumny stabilniej będą posadowione na standach, oraz znajdą się na odpowiedniej wysokości.

Węższa opcja jest gorsza ponieważ z prawej strony, prawej kolumny dźwięk się będzie odbijał od regału, Co może Ci nieco przesunąć scenę stereo ale także wprowadzić niepotrzebne podbarwienia dźwięku. Na zdjęciu widać (czego nie narysowałeś) także wiszącą szafkę z lewej strony. Ona też będzie zakłócała obraz sceny stereo. Blat również jest węższy niż na rysunku. Musiałbyś coś podkładać pod lewą kolumnę. Moim zdaniem ta opcja odpada, bo nawet zasada trójkąta równobocznego nie zostanie spełniona. Prawda?
No i kolumny nie byłyby na wysokości Twoich uszy, gdy siedzisz i słuchasz. Czytałeś. Znasz tę jedną z podstawowych zasad?

Martwi mnie także ten ogrom dużych, twardych, płaskich i jednorodnych powierzchni w Twoim pokoju, co nie sprzyja na ogół dźwiękowi wysokiej jakości.
Ale na szczęście trochę mebli, zróżnicowania tam jest, więc może nie będzie tak źle?
Na pewno trzeba dobrać zestaw nie eksponujący wysokich tonów, a mający je miękkie, zaokrąglone.
Tu nie podoba mi się także ława przed miejscem odsłuchowym. Jeśli nie da się jej odsuwać na czas słuchania, to spróbuj ją jak najbardziej "zagracić"(książki, czasopisma, bibeloty, filiżanki, telefony, maskotki, może jakiś bieżnik gruby, ażurowy - pewnie nie icon_wink.gif ) itp. Chodzi o to by ława stała się podobna do panelu rozpraszająco, pochłaniającego.
Za głową także przydałby się jakiś panel pochłaniający dźwięk. Bo będziesz miał głowę blisko ściany, tak?
Najlepiej aby to był obraz (na płótnie a nie za szkłem) w głębokiej ramie a pod obrazem niezbyt gęsto ubita wełna owcza (najlepiej).
Ewentualnie nie głęboka półka-kratka w której będą książki albo maskotki.

Podłoga z paneli? Najgorsze, co może być. One potrafią się zachowywać jak taka duża membrana i psuć dźwięk.
No i jakiś dywan by się przydał. Choćby nieduży pomiędzy kolumnami a miejscem odsłuchowym by dało radę położyć?
Są przecież różne nowoczesne dywany, może być jednobarwny, w stylu pokoju, umeblowania. Najlepiej aby był gość gruby zróżnicowany, np. typu shaggy.
Albo kawałek wykładziny na filcu. Jest w sklepach opcja obszycia brzegów wokół nicią i wówczas taka wykładzina wygląda jak dywanik.
Zastanówcie się z żoną nad tym.

A czemu piszesz pokój 16-17 metrów? Nie da się go dokładnie zmierzyć?
Jakby nie było za 2,5 kzł da się złożyć dobry zestaw używany. Niejeden kolega na forum ma system w podobnym budżecie i gra to bardzo dobrze.
Ale oczywiście trzeba to z głową złożyć. Mam nadzieję, że masz trochę czasu i cierpliwości, bo nie zawsze fajne a niedrogie elementy da się kupić od ręki. Nieraz trzeba kilka tygodni poszukać, poczekać na okazję.

Wzmacniacz, CD i tuner obsługiwane z pilota, to musiałby być zestaw, elementy jednej firmy, albo każdy z tych elementów powinien mieć swojego pilota.
Tu może być tak, że możliwość zdalnego sterowania będzie okupiona gorszym dźwiękiem.
Ale oczywiście tak nie musi być, może coś takiego się akurat znajdzie.

Najważniejsze będą tu jednak kolumny. One najbardziej wpływają na jakość dźwięku, na jego barwę.

Właśnie mi się przypomniało, że ostatnio jednemu koledze, tylko jako przykład podałem taki zestaw.
Kolumny:
http://allegro.pl/listing/listing.php?orde...ce-ele-1-3-0629
Elektronika:
http://allegro.pl/wieza-skladanka-teac-a-1...6385422835.html
I choć kolumny powinny stanowić ok 50% ceny zestawu, to jednak te sa naprawdę niezłe i grające tak, jak ja bym to widział w takim pokoju.
Nie są co prawda standowe, ale może nawet lepiej, że to podłogowe?

Tak, że przypadkowo dość szybko miałbyś pełny system i nawet zostałoby parę złotych na jakieś przyzwoite kable.
Co Ty na to?
Oczywiście można by poszukać bardziej wyrafinowanych kolumn jak choćby Dali 350, ale kto wie kiedy się pojawią?
Można też szukać mniej rozdzielczych, dość ocieplonych, ciemniej grających Mission M33(i). Albo standowych M32(i)
Widzę są na Allegro M33, ale obudowy trochę się rozklejają. Choć cena bardzo dobra o ile kolumny są sprawne.
http://allegro.pl/kolmny-mission-m33-i6400...4.html#imglayer

Natomiast bardziej wyrafinowane niż Tannoy M3 w górnych rejestrach i ogólnie raczej lepiej grające, choć mniej ciepłe byłyby Tannoy R2, R3
Tannoy R3 są jak widzę na Allegro, ale sprzedający pisze o delikatnym odkształceniu na nakładce przeciwpyłowej głośnika wysokotonowego.
Taki eufemizm w sumie. Bo niby to jest nakładka, ale tak naprawdę głośnik i nie powinien mieć żadnych odkształceń.
Można by to spróbować wyciągnąć np, ustami, zasysając (poważnie, można tak zrobić), ale to duża niewiadoma, jak się uda.
Czy nie ma to wpływu na jakość dźwięku? Sprzedający twierdzi, że nie ma. Ja twierdzę, że ma. Czy ktoś to usłyszy, to już inna sprawa.

Znalazłem jeszcze bardzo fajnie grające Indiana Line Nota 550 http://allegro.pl/indiana-line-nota-550-i6...66.html#thumb/4
Ale trzeba by wymienić głośnik niskotonowy. Jakby Ci się chciało w to bawić, to zadzwoń do dystrybutora i zapytaj ile by to kosztowało.
Może warto? Tu masz link do testu, poczytaj. I podanego dystrybutora, jak najedziesz myszką na nazwę i klikniesz, to pojawią się jego dane.
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...we/436-nota-550
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy mogę Twój post (podobnie jak pierwszy post Note) podawać jako przykład leniwym forumowiczom pytającym o sprzęt audio?


Miło mi to słyszeć, oczywiście nie mam nic przeciwko.

Zasadę trójkąta równobocznego znam podobnie jak to, że kolumny powinny być na wysokości uszu. Dlatego również chyba bardziej skłaniam się ku szerszemu ustawieniu. Choć z tym miejscem obok mebli nie jest zbyt dobrze. Dlatego dobrze gdyby kolumny były stosunkowo wąskie.

Co do mebli w pokoju to za dużo z nimi nie zrobię, poz tym że na czas odsłuchów mógłbym odsuwać ławę. Jeśli zaś idzie o panel pochłaniający dźwięk za głową to pomyślę o nim, ale to przy najbliższym remoncie, bo na chwilę obecną ramki ze zdjęciami są nazwijmy to "nie do ruszenia" icon_wink.gif
Co do podłogi, to za chwilę pojawi się na niej piankowa mata dla dzieciaków - chwilowo będzie musiała wystarczyć, a później pomyślę o dywanie.

Cytat

A czemu piszesz pokój 16-17 metrów? Nie da się go dokładnie zmierzyć?


Oczywiście że można zmierzyć ale się nie chciało. Pokój ma niecałe 17m2, dokładnie to 16,8m2.

Cytat

Jakby nie było za 2,5 kzł da się złożyć dobry zestaw używany. Niejeden kolega na forum ma system w podobnym budżecie i gra to bardzo dobrze.
Ale oczywiście trzeba to z głową złożyć. Mam nadzieję, że masz trochę czasu i cierpliwości, bo nie zawsze fajne a niedrogie elementy da się kupić od ręki. Nieraz trzeba kilka tygodni poszukać, poczekać na okazję.



Cieszy mnie, że w takim budżecie znajdzie się coś godnego uwagi. Czas na szczęście mam, najważniejszy dla mnie będzie efekt końcowy, nie napalam się, że ma być "na już"

Tak jak wcześniej pisałem obsługa pilotem byłaby mile widziana, choć pewnie przeżyłbym jego brak.
Mam już świadomość, że najważniejsze są kolumny i od nich powinienem zacząć kompletowanie zestawu. Przyznam jednak, że wpadł mi w oko proponowany zestaw TEAC.

Z kolei co do kolumn to na razie mogę się wypowiedzieć tylko niefachowo, ale podobnie jak nasi politycy "nie znam się, więc chętnie się wypowiem":
- Tannoy M3 - te tańsze z aukcji choć bardziej pasowałyby do mojego pokoju (w którym meble są dębowo-białe), to jednak są dość mocno zniszczone. Te drugie z aukcji choć mniej mi się wizualnie podobają to są w lepszym stanie, ale czy z wymianą terminali nie będzie kłopotu?
- Dali 350 - nigdzie nie znalazłem ich dostępnych, rozumiem że trzeba na nie polować...
- Mission M33(i) / M32(i) - jakoś nie porwały mnie swym wyglądem, nie ma też na tą chwilę żadnych w dobrym stanie. Nie będzie problemem w moim przypadku wylot basreflexu z tyłu? Kolumny będą odsunięte od tylnej ściany choć nie jakoś znacząco.
- Tannoy R3 - wyglądają bardzo fajnie (choć zdjęcia na aukcji są kiepskiej jakości), martwi mnie tylko ta wciśnięta nakładka przeciwpyłowa głośnika - chyba bałbym się ryzykować i ją wyciągać, no chyba że to proste i mało ryzykowne.
- Indiana Line Nota 550 - odstraszyła mnie ta wymiana głośnika

Krótko podsumowując powyższe:
Nie chciałbym się podpalać, ale podoba mi się proponowany zestaw Teac. Jednak zaczynałbym kompletowanie nie od kolumn... Dlatego doradźcie czy na chwilę obecną skupić się na kolumnach, a o zestawie Teac na chwilę zapomnieć i poszukamy później wspólnie czegoś innego? Czy jednak jest on na tyle ciekawy i atrakcyjny cenowo, że warto go kupić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha jakby sprzedawca wiedział, że nowy głośnik do Noty 550 to koszt połowy baku, że wymiana trwa tyle co intro Bohemian rhabsody, pewnie by zrobił i sprzedał jako nówki za 1300.
Wiele osób po uszkodzeniu "głośnika" błędnie szuka "jakiś" zamienników, tymczasem oryginały są w serwisach i nie są drogie( mówimy o przystępnych cenowo modelach i młodych rynkowym stażem).
Dali np 33i,34i zyskują z bliska, starannością i solidnością, biją na głowę starsze niedrogie modele tannoy, dali, oczywiście brzmienie to inna sprawa i nie szukajmy nigdy relacji między wyglądem, a brzmieniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś chyba mojego sarkazmu pod adresem sprzedającego kolumny Tannoy R3?
Chodzi mi o to dlaczego nie napisał, że to membrana jest wciśnięta. Oczywiście membrana głośnika stanowi tu zarazem jakby nakładkę przeciwpyłową, ale podstawowe jej zadanie to odtwarzanie wysokich tonów a chronienie wnętrza głośnika przed kurzem jest jakby wynikającą z jej wielkości i umiejscowienia funkcją, przy okazji.
Nikt jakoś na ogół nie nazywa membrany głośnika wysokotonowego nakładką przeciwpyłową. Tu występuje moim zdaniem nadużycie sprzedawcy, próbującego inną nazwą zbagatelizować problem zdeformowania membrany.
Gdyby to nie szkodziło ani trochę, to pewnie producenci sprzedawaliby dowolnie powgniatane i pofalowane. A tak nie jest.
Tak więc nazywajmy membranę membraną.
To tak jakby prezerwatywę nazywać balonikiem. Owszem możemy z niej zrobić balonik, ale z balonika prezerwatywy już chyba nie icon_wink.gif

Nakładkę przeciwpyłowa, która nie jest pracującą membraną możemy znaleźć w głośnikach średnio-tonowych i nisko-tonowych.
Tam rzeczywiście może nie mieć większego wpływu na jakość dźwięku. Choć oczywiście lepiej aby była w kształcie jaki przewidział producent.

Co pisał sprzedający wkleiłem w tym wątku, możesz przeczytać. Szkoda, że żaden z kolegów nie odniósł się do tego. A byłem ciekaw ich zdania.
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry158160

Co do Tannoy R, to poczekałbym chyba na inne, albo na Dali 350. Może coś innego się pojawi. Np. jakieś kolumny Castle Acoustic albo Chario. No, chyba, że chcesz zaryzykować i słuchać z taką wgniecioną, albo próbować wyciągnąć tę membranę.
Ja w swoich SF Minuetto swego czasu, gdy siostrzeniec wsadził paluszka w nakładkę głośnika nisko-średniotonowego zrobiłem tak, że Przyłożyłem rurę odkurzacza do nakładki (akurat weszła obwodem w rurę) i trzymając sztywno, by się nie poruszyć kazałem koledze włączyć odkurzacz, który miał regulację siły ssania najpierw na mniejszy ciąg. Później gdy wyłączył odkurzacz a ja sprawdziłem, powtórzyliśmy to samo ze zwiększoną siłą. Aż się udało. Idealnie.
Ale ważne jest, by nie poruszyć (szczególnie do tyłu) rurą jak odkurzacz jest włączony, bo można wyciągnąć całą membranę i... dramat.

Co do Indiana Line, to się zastanów, zadzwoń. Jeśli nie byłoby drogo, to miałbyś dobre, przyjemnie grające kolumny.

Zestaw Teac jest bardzo fajny. Masz dobrze grającą elektronikę, wszystko w komplecie, pasujące wzorniczo i kolorystycznie, sterowane z jednego pilota.
A dlaczego nie można kupić najpierw elektroniki? Można. Zazwyczaj kupuje się kolumny, ale nie jest to jakaś sztywna zasada.
Tu już sam musisz podjąć decyzję. Bo Ci nie zagwarantuję, że za jakiś czas kupisz też taki lub podobny zestaw elektroniki.

Oczywiście, że można uzyskać lepsze brzmienie, szczególnie za sprawą wzmacniacza. Poszukać jak najlepszego wzmacniacza a CD i tuner nie muszą być już takie drogie.
Ale nie będzie to już pewnie wzorniczo tak jednorodne, być może nie uda się znaleźć wszystkiego (szczególnie tunera - a jeśli, to są dość drogie) sterowanego pilotem. Czyli w tej opcji postawilibyśmy maksymalnie na brzmienie a mniej na jednorodność i wygodę zdalnego sterowania.

Kolumny w takiej konfiguracji będą miały jednak pewien odstęp od ściany. Nie powinno być kłopotów z tylnym otworem b-r. Choć oczywiście lepiej aby były z przodu. W razie czego można je nieco przytkać mocno porowatą gąbką.

Do odsłuchu za głowę możesz kłaść na oparciu kanapy jakąś dużą poduchę, czy coś w tym rodzaju. I mieć mobilny panel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie zrozumiałeś chyba mojego sarkazmu pod adresem sprzedającego kolumny Tannoy R3?


Rzeczywiście nie zrozumiałem i jednocześnie potwierdziłem mój brak znajomości tematu audio icon_wink.gif Niemniej jednak chyba nie zaryzykuję iodpuszczam ten wgnieciony egzemplarz Tannoy R3.

Cytat

Kolumny w takiej konfiguracji będą miały jednak pewien odstęp od ściany. Nie powinno być kłopotów z tylnym otworem b-r. Choć oczywiście lepiej aby były z przodu. W razie czego można je nieco przytkać mocno porowatą gąbką.


Tu mnie pocieszyłeś, bo nie zawęża to poszukiwań.

Cytat

Haha jakby sprzedawca wiedział, że nowy głośnik do Noty 550 to koszt połowy baku, że wymiana trwa tyle co intro Bohemian rhabsody, pewnie by zrobił i sprzedał jako nówki za 1300.


Jutro zadzwonię w sprawie Indiana Line, zobaczymy jaki to rzeczywiście koszt.

Cytat

Zestaw Teac jest bardzo fajny. Masz dobrze grającą elektronikę, wszystko w komplecie, pasujące wzorniczo i kolorystycznie, sterowane z jednego pilota.


I to mnie właśnie przekonujw - coraz bardziej skłaniam się ku niemu. Zostawię sobie to do jutra i prześpię się z tym tematem, ale generalnie kusi mnie ten zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubię urządzenia TEACa. Nie wiem dlaczego są w Polsce tak mało popularne. Ale dla Ciebie, to akurat dobrze. Gdyby było inaczej pewnie ten zestaw kosztowałby drożej. Choć nie ukrywam, że najtańszy wcale nie jest. Ale z wyglądu wydaje się być w bardzo dobrym stanie.
Nie gorzej grającego Fine Arts (wzmacniacz V 3, odtwarzacz C D3 i tuner T2) kupiłem kiedyś z kolumnami Grundiga za 750 zł.
Tak, że jak pisałem możesz kupić, ale także możesz czekać na okazję. Bez gwarancji rzecz jasna, ze się doczekasz.

Popatrzę jeszcze co można by na ten moment kupić. Zarówno zestawy jak i pojedyncze urządzenia ze wskazaniem na wzmacniacz.
Jeśli wypatrzę coś ciekawszego, to dam Ci tu znać.

EDIT: Znalazłem taki oto zestaw (do samodzielnego złożenia icon_biggrin.gif ) Marantza:
http://allegro.pl/wzmacniacz-audio-marantz...6380449134.html
http://allegro.pl/marantz-cd-6000-nowsza-l...6399434442.html
http://allegro.pl/marantz-st-7001-dab-pilot-i6387670971.html
lub taki tuner
http://allegro.pl/marantz-st6000-topowy-tu...6378535801.html

W sumie wyszedł całkiem zgrabny zestaw i sam nie wiem który bym wybrał. Marantza na pewno łatwiej będzie sprzedać, jeśli zechcesz wymienić jakiś element na lepszy. Ale wychodzi trochę drożej za elektronikę. I mało już zostaje na kolumny. Warto się zastanowić.

Ewentualnie taki wzmacniacz i CD NADa. Ale trzeba by poszukać tunera.
http://allegro.pl/zestaw-nad-c320bee-nad-c...6389024678.html

A tu masz kolumny Indiana Line Nota 550 w idealnym stanie. Sprawdź czy opłaca się wymiana głośnika w tamtych?
http://allegro.pl/kolumny-indiana-line-not...6393244979.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejne propozycje.

Marantz również wygląda bardzo fajnie i poszczególne elementy są zadbane. Martwi mnie trochę tylko jego cena 1900zł z przesyłką (ewentualnie 100zł taniej z tunerem ST6000 bez DAB). Wtedy rzeczywiście na kolumny i kable zostaje mały budżet, a może nawet za mały?

NAD trochę mniej wpadł mi w oko wizualnie, choć przecież to dźwięk jest najważniejszy.

TEAC kusi mnie wyglądem i obsługą wszystkiego jednym pilotem. W zestawie Marantz kusi mnie radio DAB i wygląd, ale cena trochę zniechęca. NAD nie skreślam, choć przy powyższych zestawach dla mnie wygląda gorzej.

A odrzucając na bok moje opinie na temat wyglądu, to który z proponowanych zestawów najlepiej zabrzmi w moich warunkach i przy muzyce której słucham?

Cytat

A tu masz kolumny Indiana Line Nota 550 w idealnym stanie. Sprawdź czy opłaca się wymiana głośnika w tamtych?
http://allegro.pl/kolumny-indiana-line-not...6393244979.html


Czekam na ofertę na głośnik do Indiana Line Nota 550. Jak tylko będę coś wiedział to napiszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że są to wzmacniacze (bo o nie głównie chodzi) na dość podobnym poziomie. Jednemu bardziej się będzie podobał T innemu M a trzeciemu N. Wszystkie grają mniej więcej tak, jak opisałeś, że chcesz.
Z drugiej strony pewnie sam do końca nie wiesz jaki dźwięk Ci będzie leżał po dłuższym słuchaniu?
Jak pisałem Marantza w razie czego łatwiej będzie odsprzedać. NADa też.

Możesz napisać do sprzedających i przedstawić im własną niższą ofertę cenową. Może się zgodzą? Zostałoby więcej na kolumny.
A one jak wiesz, Dobrze by były jak najlepsze jakościowo.

Ty niestety musisz sam zdecydować, bo masz swoje priorytety.

Ja pewnie czekałbym na super okazje. Kupił najpierw kolumny podłogowew typu Dali 350, Castle czy Chario albo jakieś standowe.
Ewentualnie jakby się trafił wzmacniacz koło 1000 zł. Polowałbym na Advance Acoustic MAP-105, Xindak A-06 albo jakiś Musical Fidelity. A na końcu CD oraz tuner, nawet najtańsze, jakby było trzeba, po 80 - 100 zł sztuka.
Dopiero z czasem zbierałbym na lepsze CD a na tuner niekoniecznie, albo tylko na taki niewiele droższy.
I podstawowe okablowanie (choć na pewno z miedzi OFC) zamieniłbym na jakieś lepsze za 10 - 20 % ceny zestawu.
Rzecz jasna byłby to zestaw pewnie nie od jednego producenta ani nawet dobrany wzorniczo.
Jak widzisz każdy ma inne priorytety. Moiom jest jak najlepszy dźwięk w danym budżecie. A wszelkie inne rzeczy przy okazji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
ja się podepnę pod temat.
Czytałem Waszą dyskusję i również potrzebuję pomocy. Mam głośniki Indiana Nota 550, więc muszę dobrać wzmacniacz.

Wybrałem kilka modeli, trochę poczytałem.. ale nie chce przeoczyć jakiegoś ważnego drobiazgu - czy możecie rzucić okiem na kilka moich pozycji?

1. Yamaha YAMAHA A-S300 www.allegro.pl/wzmacniacz-stereofoniczny-yam...24h-i6405227042.html

2. Yamaha AX 550 Odwiedź moją stronę

3. TECHNICS SU-V470 www.allegro.pl/technics-su-v470-ladny-stan-legnica-i6381749466.html
4. Tutaj jest ciekawa propozycja Wzmacniacz+CD www.allegro.pl/denon-rcd-100-super-kombajn-z...ica-i6381873567.html

Większość modeli wybierałem od sprzedającego z okolic Wrocławia, abym mógl odebrać osobiście. Może pominąłem jakiś wart szczególnej uwagi? www.allegro.pl/listing/user/listing.php?order=m&us_id=13551071

Ważną cechą jest też rozmiar, aby nie był za duży, oraz możliwość rozszerzania zestawu.

Przykładowa muzyka: Vangelis, klasyczna (przeważający fortepian), Yello, Mark Knopfler, Jazz klasyczny.
Dzięki za każde wskazówki.

Mariusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny, z tymi piecykami pokroju tej yamaha as 300 będziesz miał szczupły, jasny i nieco syntetyczny dźwięk. Technics też chyba nie to, może ta starsza yamaha. Nota 550 gra dość szybkim, twardym basem, pełną średnicą i ma ładną detaliczną górę, więc na mój gust( subjektywny) wzmacniacze o stylu i barwie yamahy as, nie są najlepszym wyborem, czy też uniwerslanym, chyba że ktoś słucha jakiegoś szybkiego technicznego metalu, jazzu i lubi bardzo analityczne brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach, przespaniu się z tematem i lekkiej negocjacji ceny kupiłem dziś proponowany zestaw TEAC A-1D C-1D t-1D za 1350zł. Teraz pozostało czekać na przesyłkę.

W następnej kolejności proszę o poradę w doborze kolumn już pod konkretny wyżej wymieniony zestaw.
Wcześniej proponowano mi:
Dali 350 - są dostępne za 850zł http://olx.pl/oferta/dali-350-CID99-IDevbVR.html#35d0c11dbd
Tannoy M3 - na tą chwilę znalazłem 3 oferty w cenach 650-800zł http://olx.pl/oferty/q-tannoy-m3/
Indiana Line Nota 550 - za 750zł + 130zł za nowy głośnik niskotonowy + ewentualne koszty wymiany (chyba że sam byłbym w stanie wymienić) http://allegro.pl/indiana-line-nota-550-i6393941866.html
Tannoy R2 lub R3 - na tą chwilę brak dostępnych poza omówionym we wcześniejszych postach egzemplarzem z wciśniętą membraną http://allegro.pl/tannoy-revolution-r3-duz...6407181957.html kolumny podobają mi się wizualnie, ale mam co do nich obawy, bo być może efekty wciśniętej membrany nie byłyby dla mnie słyszalne, ale gdyby znowu były, to ciekawe jaki byłby koszt wymiany tego głośnika...

Czy jeszcze jakieś kolumny w moim budżecie są warte zainteresowania? Wspomniane były Castle oraz Chario, ale których modeli szukać? Po zakupie zestawu (wzmacniacz + cd + tuner) zostało mi 1150zł na kolumny i kable i wolałbym bym się zmieścić w tym budżecie, no chyba że trafiłoby się coś naprawdę fajnego, to byłbym w stanie podnieść nieco budżet icon_wink.gif

Mimo że wcześniej pisałem, że nie zależy mi zbytnio na czasie, to jednak teraz po zakupie elektroniki chciałbym ją usłyszeć, bo sprzedający daje 14 dniową gwarancję rozruchową, a na tą chwilę nie mam do czego podłączyć by sprawdzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn tannoy z tamtych lat to mają delikatną górę, subtelną, dół pasma jest po ciepłej stronie( nowe tannoy grają już nieco inaczej). Model R ma trochę więcej góry niż seria M jednak i tak nie jest to bardzo detalicznie grająca kolumna, trzeba mieć to na uwadze, zależy co się lubi. Teac raczej nie zamula brzmienia, gra dokładnue więc summa sumarum powinno być ok.
Dali będzie miało więcej góry, podobnie nota 550 która gra w ogóle gra bardziej dokładnie, twardo( względem np tannoya m).
Wymiana głośnika, już pisałem, to kwestia umiejętności obsługi śrubokręta i 6 wkrętów, potem masz 2 kabelki i trzeba zapamiętać jaki kolor był przy +, a jaki przy- głośnika starego, tylko tyle;) szybciej trwa taka wymiana niż poświęciłem czas na napisanie tego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Indiana Line Nota 550 z uszkodzonym głośnikiem się niestety sprzedały. Zostały za 1150zł nieuszkodzone w dobrym stanie. Ale na tą chwilę chyba jestem bliżej zakupu Dali 350. Poniekąd również że względu na cenę. Więcej zostałoby na kable. Rozglądam się również za proponowanymi wcześniej Chario i Castle. Ale to takie szukanie po omacku, bo nie wiem które modele się sprawdzą z wzmacniaczem Teac...

Co do kabli to rozumiem, że będziemy je dobierać po zakupie kolumn - tak? Czy jednak już jakiś mogę szukać? Bo rozumiem że potrzebuję interkonektów i kabli głośnikowych (z tego co czytałem na forum to na początek wystarczą kable bez końcówek - tak?). Jak to jest z kablami zasilającym bo na zdjęciach mojego zakupionego zestawu widzę że jakieś są - czy na początek wystarczą?
Podobnie z listwą zasilającą - czy na początek wystarczy zwykły przedłużacz, czy też zaopatrzyć się w coś lepszego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszkasz w dużym mieście, jak Wrocław to warto przeszukać aukcje kolumn po tym mieście. Włożyć wzmacniacz do torby i odsłuchać jak trafi się coś ciekawego i to samo tyczy się jakiegoś salonu audio. Podjechać i posłuchać 3,4 kolumn .Będziesz wtedy wiedział jaka marka kolumn i tym brzmienia Tobie bardziej pasuje.

Co do kabli głośnikowych to te bez " końcówek" są dobre nie tylko na początek przygody z audio i muzyką, ale na każdym etapie.
Końcówka na kablu to szybsze przepinanie jak masz dużo sprzętu, a jak nie masz to kwestia tylko wyglądu czegoś czego niewidać bo jest z tyłu;)
Dobra końcówka to taka która nie degraduje brzmienia jest solidna, bo sama w sobie brzmienia nie poprawi, przecież najlepiej jak tzw tor audio jest najprostrzy, krótki , jednorodny icon_wink.gif
Listwa powinna mieć min zabezpiczenie przepięciowe i filtry emi rfi koszt minimum z 70 zł, bo sam przedłużacz na początek to tylko pomoże, jak gniazdko w ścianie jest 2 metry od wzmacniacza, a wzmacniacz ma kabel 1,2m;) - no ale poniekąd jest niezbędny;)
Tak jakbyś zapytał czy dobrze mieć wannę, ale czy na początek wystarczy tylko jak doprowadzisz rury wodociągowe do posesji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że zakup Dali 350 będzie dobry, ponieważ są to naprawdę wartościowe, dobrze grające kolumny. Nie sądzę abyś był z nich niezadowolony, jeśli tylko dobrze opisałeś swoje preferencje brzmieniowe.
Gdybyś znalazł jakieś inne ciekawe kolumny, to daj tu linki. Może trafisz na lepsze kolumny? Ale nie będzie to łatwe.

Kabli na razie nie kupuj ani się nawet nie rozglądaj za nimi. Szkoda czasu. Chyba, że nie masz żadnych na początek?
Kable połączeniowe w zestawie TEAC masz na pewno. Tylko głośnikowe Ci będą potrzebne.
Napisz jakie kable masz.
I tak trzeba będzie za jakiś czas pomyśleć o lepszym okablowaniu, by nie degradować jakości dźwięku zestawu.


Czarny, załóż własny wątek i napisz swój pierwszy post jak należy. Jak to zrobić? Poczytaj inne wątki na tym forum. To Ci nie zaszkodzi a dowiesz się trochę ciekawych rzeczy. Nie zaśmiecaj tematu kolegi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja myślę, że zakup Dali 350 będzie dobry, ponieważ są to naprawdę wartościowe, dobrze grające kolumny. Nie sądzę abyś był z nich niezadowolony, jeśli tylko dobrze opisałeś swoje preferencje brzmieniowe.


Na tą chwilę też jestem do nich najbardziej przekonany i jestem już bliski decyzji o ich zakupie.

Cytat

Gdybyś znalazł jakieś inne ciekawe kolumny, to daj tu linki. Może trafisz na lepsze kolumny? Ale nie będzie to łatwe.


Trochę poszukałem i z Wrocławia ciekawych kolumn w moim budżecie nie znalazłem - albo też nie wiedziałem że są godne uwagi icon_wink.gif. Spoza Wrocławia już coś znalazłem, ale proszę o opinie na temat poniższych kolumn (proszę o wyrozumiałość jeśli te propozycje są nieadekwatne do moich potrzeb):
- Dali Suite 1.5
- Dali Suite 1.7
- Dali Concept 6
- Castle Severn 2
- Castle Kendal
- Chario Silhuette (nie wiem jaki to model)

Cytat

Kabli na razie nie kupuj ani się nawet nie rozglądaj za nimi. Szkoda czasu. Chyba, że nie masz żadnych na początek?


No właśnie rzecz w tym, że nie mam żadnych. Czy w związku z tym szukać jakichś najtańszych z miedzi OFC, czy też już na start powinienem kupić coś trochę lepszego?

Cytat

Listwa powinna mieć min zabezpiczenie przepięciowe i filtry emi rfi koszt minimum z 70 zł[


Znalazłem taką listwę. Czy o taką chodzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższej listy dodaję jeszcze kilka wyszukanych kolumn. Większość zapewne nietrafionych, wybieranych na "chybił-trafił", ale to z racji braku wiedzy. Być może przez przypadek udało mi się trafić jednak coś ciekawego. Zatem proszę Was o informację czy warto którąś pozycję wziąć pod uwagę.
- KEF Concerto One
- Elac 105
- Pylon Audio Pearl 25
- Monitor Audio Bronze B2
- Cambridge Audio S70
- KEF Cresta 30
- Wharfedale Diamond 8.4
- Acoustic Energy Aegis Neo Three
- Klipsch F2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zainteresować się jeszcze Castle Severn 2. jeśli nie przeszkadzają Ci drobne mankamenty w wyglądzie.
Sam miałbym pewnie zagwozdkę, czy wybrać je, czy też Dali 350. Ale te drugie wydają się "bezpieczniejsze" do napędzenia.
A są przecież jeszcze Chario Silhuette. Wydaje się, że to model 200. Ale dopytaj sprzedającego.
Chario na pewno mocniej eksponują górę. Ale w razie czego mają ją na dobrym poziomie jakościowym i da się ją złagodzić okablowaniem.
Jednak pamiętaj, że do takich kolumn musisz mieć dobre standy. ciężkie, solidne, stabilne. A takie parę setek kosztują.

Castle Kendal grają trochę inaczej niż lubisz. Są świetne oczywiście, ale tu trzeba by bardzo miękkiego, soczystego wzmacniacza. Może lampowego?

Propozycja Arko55 jest dobra, choć też nie wiem, czy kolumny nie będą odrobine za jasne na górze jak dla Ciebie. Ale są naprawdę niezłe, choć jak widać sporo droższe od Dali 350.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...