Skocz do zawartości

Blu-ray zamiast CD i amplitunera KD?


salo

Recommended Posts

Witam!

Po pierwsze dobry wieczór, bo to mój pierwszy post na forum. Zarejestrowałem się, bo mam mały zamęt w głowie i nadzieję, że forumowicze mnie nieco nakierują.

W skrócie to zastanawiam się, czy znajdę odtwarzacz blu-ray, który będzie:

1) odtwarzał płyty CD w sensownej jakości (szukam raczej analitycznego brzmienia niezbyt eksponującego niskie tony)
2) odtwarzał filmy z Netflix rozdzielając sygnał na video przez HDMI (do projektora HD) i sygnał stereo przez RCA (do amplitunera stereo)
3) odtwarzał muzykę z serwisów streamingowych (głównie Tidal), ale to nie jest obowiązkowy warunek

Czytałem wiele dobrego o odtwarzaczach blu-ray oppo, ale mają dosyć zaporowe ceny. Czy coś z niższej półki cenowej jest warte uwagi? A może cały pomysł jest do d.. i lepiej kupić CD i np amplituner KD?

Aktualnie mam taki zestaw: kolumny b&w 603s1, amplituner stereo HK3480. Jako źródła ostatnio używam raspberry pi z dedykownym DACiem, ale mam też sporo płyt CD, których nie mam na czym odtwarzać po sprzedaniu budżetowego DVD pioneera.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

pozdrawiam
salo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to może zapytam krócej. Czy odtwarzacze blue-ray, które posiadają wyjścia RCA są w stanie rozdzielić sygnał na wizję (przez HDMI) i dźwięk stereo (przez RCA)? Czy wyjścia RCA są przeznaczone tylko do słuchania muzyki?

Możliwe, że szukam rozwiązania, które nie istnieje, ale jak widać moja wiedza w temacie jest szczątkowa:-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odtwarzacze blu ray muszą posidać wyjście video (HDMI) bo inaczej nie spełniałyby swojej funkcji, tym wyjściem łączysz z projektorem (poprzez kabel HDMI, ja mam taki 7,5m)

i teraz w zależności od modelu masz wyjćia z blu ray audio cyfrowe (w HDMI, może też być oddzielne np. optyczne) lub też analogowe (RCA). Te wyjćie podpinasz kablem i idziesz do amplitunera stereo.


Można kupić blu ray z naciskiem na odtwarzanie audio (kosztują w granicy 1300 - 1700 zł nowe). Wiadomo, że czym więcej zapłacisz to przeważnie kupisz sprzęt lepszy. Te odtwarzacze często też mają wbudowane funkcje sieciowe.



przykład:
Denon DBT-1713UD

Jasne, że z RCA video nie uzyskasz, HDMI to wyjście do projektora, jeśli projektor nie ma wejścia HDMI to musisz zastosować przejściówkę

Czyli jeśli amplituner stereo posiada tylko wejścia RCA to szukaj tylko takiego blu ray, które ma wyjście analogowe. Wówczas do projektora idziesz bezpośrednio kablem HDMI, zaś do amplitunera stereo wyjściem analogowym (RCA) z BR
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odtwarzacz ma wyjście 2RCA to audio lecieć powinno z niego równolegle i nie zależnie do sygnału z hdmi.
Podobnie jak odtwarzacz ma wyjście sygnału typu coaxial / optical sygnał audio leci do wzmacniacza zaopatrzonego w takowe wejście. Pewnie są modele które grają z takich wyjść non stop, niezależnie, są pewnie takie co można sobie ustawić w menu odtwarzacza i gra to co chcesz.

Teoretycznie mając dobry oddzielny DAC , lub dobry DAC ( np 192 kHz/24-Bit ) wmontowany już we wzmacniacz to muzyka poddawana jest obróbce przez ten DAC, a nie odtwarzacz dvd. Wypuszczasz wtedy z dvd sygnał audio kabelkiem cyfrowo do Daca i wtedy odtwarzacz jest tylko napędem, a muzykę-sygnał audio obrabia DAC.
Zaś jak sygnał puszczasz audio z DVD po wyjściu RCA to jest już obrobiony przez dac w odtwarzaczu i zwykle ( choć nie zawsze) może być przeciętnie bo raczej nie ładują tam super hiper daców, bo służą do puszczania przez hdmi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskazany przeze mnie Denon ma już Konwersję C/A na poziomie 192 kHz / 24-bit, droższe odtwarzacze powinny być jeszcze lepsze w audio.

Co do DAC zewnętrznego masz w zupełności rację, na pewno będzi lepiej, koszty także rosną. Jednakże może to być dobrym pomysłem, kupno trochę tańszego odtwarzacza BR i zewnętrznego DAC, jednakże zastanawiam się, czy to nie za bardzo skomplikowane jak na początek dla salo. Z czasem też DAC można zakupić i włączyć do systemu jak się salo bardziej tematem zainteresuje, poczyta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi. nieco mi sie rozjaśniło. teraz muszę pomyśleć, czy iść w stronę blu-ray'a czy jednak zostać przy CD zgodnie z pierwotnym planem. z tego, co widzę nie będzie łatwo znaleźć blu-ray z dobrym wyjściem audio i obsługą netflixa w rozsądnej cenie. Netflix jest w sumie głównym powodem dla którego rozważam blu-ray...

Ten Denon wygląda ciekawie. Poczytam o nim więcej i może podejdę do sklepu Denona bo mam w sumie niedaleko. Może jakieś inne propozycje powiedzmy do 2tys?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Odpowiedz na twoje pierwsze pytanie to tak możesz wysłać dźwięk do wyjść RCA nawet jak odtwarzasz film z BD. Dobra opcja i zainteresuje się nią jest blu-ray Panasonica. Bardzo dobry obraz i dźwięk jak za niewielkie pieniądze. Możesz wybrać podstawowy model i iść w kierunku zewnętrznego daca. Duża szansa że zagra to lepiej niż cd w tych samych pieniądzach. Jeśli zależy ci na połączeniu funkcjonalności z dobrym dźwiękiem to ten kierunek jest słuszny.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...