Skocz do zawartości

Wybór wzmacniacza stereo pod kolumny Cerwin Vega CLS-15


perszing91

Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie szukam wzmacniacza stereo do swoich kolumn (Cerwin Vega CLS-15 400W RMS) zastanawiam się nad wzmacniaczami Technics SU-VX800, Yamaha AX-900, AX-1050/60/70 lub 90 i NAD C370. producent tych wzmacniaczy podaje moc przy 8Ohm między 110W a 150W na kanał (na razie mi to powinno wystarczyć, kiedyś dokupię do tych kolumn końcówkę mocy). Chciałbym, aby grało to dosyć ładnie, czysto i mocno. Proszę o poradę, który kupić? No chyba, że jakiś inny wzmacniacz polecacie, w cenie około 1000-1500zł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że kolumny już kupiłeś?
Aby Ci sensownie pomóc musisz odpowiedzieć na różnie pytania, dostarczyć nam danych o swoim pokoju, możliwości ustawienia kolumn (rysunek bardzo wskazany), muzyce której słuchasz, brzmieniu (jasne, chłodne, ostre - czy ciemniejsze, ocieplone, miękkie itp.)
Przeczytaj koniecznie wątek w którym RoRo wyjaśnia jak prawidłowo napisać pierwszy post:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Zobacz też jak to można zrobić na przykładzie kolegów, którzy świetnie takie swoje pierwsze posty napisali.
Na pewno będziesz o wiele więcej wiedział. Warto.
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
Sam widzisz o ilu ważnych sprawach nam nie napisałeś.

Poczytaj także o akustyce pomieszczeń i ustawianiu kolumn. O ile nie znasz tego tematu. Bo nawet najlepszy zestaw źle ustawiony w nieodpowiednio przygotowanym pomieszczeniu może zagrać dużo poniżej swoich możliwości albo po prostu źle.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli trafisz na Yamahy w dobrym stanie to będzie to dobry wybór. Niestety często są w kiepskim stanie i "wymęczone".

Dlatego łatwiejsze może być znalezienie w dobrym stanie NADa 370 lub 372 (o ile nie przeszkadza Ci design NADów).
Z Twoich propozycji VX800 będzie najsłabszym, choć najtańszym rozwiązaniem.

PozdrawiamPS. A przede wszystkim-zastosuj się do sugestii przedmówcy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

1500zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)


Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

21-22m2

6) Jakiej muzyki słuchamy

Ogólnie muzyka klubowa, pop, trochę hip-hopu, czasem lżejsze klimaty.

7 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Funkcje.. hmmm... dobrze jakby wzmacniacz miał ten pazur icon_smile.gif Czasem można by było użyć sprzętu na jakąś domówkę icon_smile.gif (tzw bajery nie są ważne) Głownię będzie podpięty pod PC, czasem telewizor.

icon_cool.gif Dźwięk jaki lubię:
Lubię Bass, nie ukrywam  Chciałbym aby bass był mocny lecz nie za mocny na tyle by zbytnio nie dominował nad resztą. Dobrze gdyby też góra była wyrazista, a całość łączyła się w piękną głębie muzyki

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie napisałeś co z tymi kolumnami. Masz, czy dopiero zamierzasz kupić?

Dzięki za rysunek, dużo wyjaśnia, choć nie do końca.
Zamierzasz słuchać muzyki siedząc w stosunku do kolumn bokiem? Tak to wygląda.
Pamiętaj, że prawidłowy i dobry odbiór muzyki w stereo zależy w bardzo dużym stopniu od odpowiedniego ustawienia kolumn i dobrej organizacji akustycznej pomieszczenia. A nawet najlepszy (najdroższy) zestaw źle ustawiony może zagrać jeśli nie źle, to na pewno dużo poniżej swoich możliwości. Poczytaj poradniki z poniższych linków, bo widzę, że chyba jak na razie nie bardzo wiesz o co w tym wszystkim chodzi.
Zestaw stereo ma odwzorować scenę muzyczną/dźwiękową. Dlatego nie można siedzieć bokiem do kolumn.
Jeśli czytałeś poradniki z linków, które Ci podałem, to wiesz o co mi chodzi. Sam pokombinuj tak, aby to dobrze grało.
A jak nie czytałeś... icon_mad.gif

Jeśli do zestawu ma być podpięty PC albo telewizor, to najlepsze rezultaty uzyskasz kupując DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy), który poprawi dźwięk z tych urządzeń. oczywiście wejścia DACa muszą być kompatybilne z wyjściami komputera oraz telewizora.

I na koniec przypominam. Mając na myśli najniższe tony, piszemy: niskie tony albo ostatecznie bas (przez jedno "s"). Bass w języku polskim to co innego. Spójrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bass
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie napisałem - tak, posiadam już te kolumny.

Jeśli chodzi o sam pokój to właśnie planuje przemeblowanie. Sam wiem z doświadczenia, że lepszy dźwięk jest siedząc przodem do kolumn ustawionych w moją stronę, całkiem inny odsłuch..

A co do DAC'a to już kiedyś coś o tym słyszałem i w sumie dobrze byłoby coś takiego mieć.. Polecasz jakiś konkretny sprawdzony i niedrogi model?

Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy kupno jakiegoś lepszego kabla głośnikowego ma większy sens? Jakość dźwięku się poprawi? A jeśli tak to w jakim stopniu? Obecnie mam kabel przekroju około 2,5mm 2x7m długości.

Jeśli chodzi o sam wzmacniacz? - Który z podanych przeze mnie modeli polecacie? Może mieliście możliwość testowania ich? Dodam, że akurat w mojej okolicy mam możliwość kupienia od znajomego Technics'a SU-VX800 za 850zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd miałeś pomysł na kupienie takich kolumn? A nie trzeba było zapytać przed zakupem?
Obawiam się, że te kolumny właśnie zdominują przekaz nadmiarem niskich tonów, ogólną ofensywnością, agresywnością grania.
Bardziej przypominają pod tym względem konstrukcje estradowe niż te do domowego użytku.

Wzmacniacz Technicsa od razu sobie odpuść, bo to będzie złe połączenie.
Ja bym szukał Musical Fidelity, ewentualnie jakiegoś NADa czy Marantz'a np. model PM 68 lub 7000.

Najtańszy a możliwie grający DAC to będzie pewnie coś z oferty FiiO. Na początek wystarczy.
Z czasem warto kupić do niego lepszy zasilacz, np. od Tomanka.

Kable głośnikowe oczywiście coś dają i to sporo. Ale to zależy jaki kto ma słuch i co to znaczy dla niego dużo czy sporo.
Dla mnie są to spore różnice a są i tacy, którzy nie słyszą wpływu źródła czy nawet wzmacniacza na dźwięk icon_rolleyes.gif
Przede wszystkim kable dobieramy do zestawu i gustu słuchacza. A kupuje je się na końcu, po dobraniu całości.
Na razie graj na tym kablu, który masz a później wybierze się coś lepszego.
O ile odpowiednio rozstawisz kolumny, to może da się skrócić kable. Nie powinny być zbyt długie jeśli to nie jest konieczne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...