Skocz do zawartości

Kolumny do yamaha RN301


tomaz75

Recommended Posts

Witam jestem nowy na forum i prosze o dobór kolumn do w/w amplitunera.Pokój ok 20m.muzyka raczej ostra gitarowa odtwarzacz Mede8er coaxial melodika,Interesuje mnie brzmienie charakterystyczne raczej twarde ,Moj wybor to Indiana Line nota 550,JBL Studio 290,Yamaha NS-F160,YAMAHA NS-555 budzet okolo 2000+ delikatnie,uzywane lub nowe,prosze o odpowiedz i wyrozumialosc to mój 1 post
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór nawet trafny i nawet te yamahy ns555 biorąc pod uwagę jak gra ten amplituner dadzą radę, choć warto posłuchać bo można coś lepszego dopasować.
Dziwi mnie wybór jbl 290 bo to olbrzymy ( w kontekście np nota 550) i są sporo droższe, prędzej studio 280- to udany model choć nadal poza budżet.
Z nowych sugeruje jeszcze Quantum 675, Tannoy v4i, QAcoustic 2050i, Monitor audio bx5, Melodika bl40.
Bardzo twardo grających za wszelką cenę niema co szukać, bo ten amplituner gra według mnie już dostatecznie twardo i bez ocieplenia w dole pasma.
Warto popatrzeć za używanymi , czy ex demo typu Canton, Elac, AE, Focal.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujące i dobrze grające kolumny, choć nie każdemu muszą się podobać( normalne). Według mnie to dobry wybór w cenie do 2k. jak ktoś słucha muzyki, a nie uszczęśliwia sąsiadów jakimś umc,umc.
Grają szybko, twardo, dokładnie z dobrą górą ( mimo że słuchałem na cieplej grającym wzmacniaczu/ach).Fajnie że możesz zabrać piecyk i posłuchać, mądra decyzja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę po Indiane nowe ponizej1500 płn.mam nadzieje ze nie rozczaruje się o odczuciach oczywiście subiektywnych napisze pózniej.dziekuje za pomoc.pozdrawiam.


rn301 yamaha + Indiana Line Nota 550 dzwiek jak glosny to jeszcze ok ale w domu na spokojnie jakos tak płasko brak basu ,stopa w perkusjitaka nijaka.nie wiem jak to sie stalo ze to przegapiłem.koles zwrotu nie chce przyjac,i w zasadzie ma racje moge wymienic na drozszego KLIPSCH REFERENCE PREMIERE RP-250F.i nie wiem co robic.sprzedawca twierdzi ze to wina piecyka RN301 i on nie zagra lepiej. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ma rację, też bym winił 301. Choć może nie winił, ona tak gra, płasko, klinicznie. Może bas byłby z jakimiś super masywnie w basie grającymi kolumnami lepszy, co nie zmienia faktu że nadal raczej byłby płaski bez polotu, nieco techniczny.
Jak pisałem słuchałem 550 na nieco cieplejszych wzmacniaczach, choć też tanich, ba nawet midi wieży, co nie zmienia faktu że pełniej grających w basie i było naprawdę dobrze.
Znajomy np. nie mógł uwierzyć że w sumie nieduże kolumny mają pełniejszy bas niż duże altusy, a jednak o wiele szybszy i dobrze kontrolowany przy szybkich rockowych kawałkach.
Potem tez porównywaliśmy je z innymi kolumnami w podobnej cenie, może i bywały z większą ilością basu, ale miewały gorszą górę, czy bas był zbyt rozlazły. Potem jeszcze słuchałem tych kolumn na wzmacniaczu Vincent denon i ciężko zarzucić im słabość, zwłaszcza w muzyce jaką piszesz że lubisz, no bo może prędzej w jakimś disco, lub modnym dub-stepie.


Cytat

Moimi faworytami sz indiana zwłaszcza ze są teraz w b.dobrej cenie i mam możliwość odsluchu


Tylko nie rozumiem, bo napisałeś że jedziesz po kolumny to jadąc chyba zabrałeś swój amplituner i ich słuchałeś i przy okazji też innych kolumn ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchalem tylko tych indian bo reszte miał podstawkowe KOLUMNY PODSTAWKOWE MONITOR AUDIO BRONZE 2,KOLUMNY MONITOR AUDIO SILVER 1 lub KLIPSCH REFERENCE PREMIERE RP-250F.ale te juz duzo drozsze,wiec chyba sie wpakowalem z moim zestawem stereo. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

301 z Monitor Audio bronze 2 to w ogóle miałbyś pewnie odgłos pocieranego styropianu o tablicę icon_mad.gif Bronze2 to dobre kolumny, ale bardzo analitycznie grające i szczupło w basie, sivery też- zupełnie na inny wzmacniacz, gust też. Klipsch jasne to inna para kaloszy, kolumny większe, też takie nieco koncertowe brzmienie, ale dość skrajne, konturowe.
Co do tej płaskości Yamahy to wiele osób mówi tak nawet o wzmacniaczach tej firmy np. as500 w porównaniu do innych firm, że niby jest fajna dynamika, ale jakoś płasko, bez głębi i tzw. sceny to co spodziewać się po amplitunerze sieciowym 301 który jest tańszy od popularnego wzmacniacza as500?.

PS. Jak Ci nie przyjmie zwrotu, to daj kolumnom trochę pograć, chociaż kilka dni, bas będzie ciut bardziej miękki z czasem.
Może chociaż z czasem jakiś sub aktywny? Wiem, że to nie poprawi tej płaskości i techniczności, ale tak poniekąd gra ten amplituner.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jacek za odpowiedz i zainteresowanie chyba musze sie do tego przyzwyczaic,Moja zona która ma drugi stopien wtajemniczenia muzycznego mówi ze graja ładnie.1 stopien nie rozróznia kiedy gra muzyka .2 stopien rozróżnia kiedy grają a kiedy nie.1975.to dobry rocznik pozdrawiam

Jacku jeszcze jedno pytanie co może uratować mój zestaw bazuje na produktach u tego sprzedawcy bo tam wymienił bym te Indiany,więc jest Dali Zensor5 lub 7 i Klipsch Reference 250 lub 260? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Słuchasz mocniejszego rocka, może metalu? Napisałeś , ze ostrych gitar, ale to może wiele oznaczać icon_wink.gif

Kolumny , muszą się na pewno wygrzać, trzeba dać im czasu.
Co nie zmienia faktu , ze jeżeli chcesz mocniejszego uderzenia na dole pasma, czym bardziej przy cichym słuchaniu to na pewno nie te kolumny, a czym bardziej nie ten "cherlawy" amplituner, który w sumie tylko syczy i zwiększa moc sygnału.
Moim zdaniem ani te Zensory 5 czy 7 a już czym bardziej Klipsch nie będzie współgrał z tym amplitunerem, chyba , że faktycznie lubisz analityczny, odchudzony , twardy dżwięk , ale bez wykopu na dole. Tu trzeba wzmacniacz z dobrym zasilaniem. Ta Yamaha ma ładne parametry , ale tylko na papierze.

Moja propozycja, zmienić przede wszystkim tą Yamahę na wzmacniacz stereo, najlepiej używkę, a jeżeli chcesz nowy to dołożyć chociażby do wzmacniacza NAD 326 bee , do tego kolumny Klipsch i masz już zacne stereo do ostrzejszych gitar grający bardzo blisko z Twoimi wymaganiami z bardzo dobrym wykopem u podstawy. Słuchając cicho również będziesz miał eleganckie pasmo przenoszenia icon_wink.gif

Również ciekawe kolumny to np. Magnat Quantum 675, Heco Music Style 500, Melodika Bl 40, no ale odsłuch , odsłuch i jeszcze raz odsłuch, bo kolumny grają jednak trochę inaczej, a wydaje mi się , że sam nie wiesz jakiego brzmienia oczekujesz konkretnie, dlatego porządne odsłuchy by Cię naprowadziły na właściwą drogę.

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rock i metal jak najbardziej tylko ze dopiero kupiłem ta yamaha i kolumny pomny że to dobra konfiguracja będzie a teraz okazuje się że aby posłuchać muzyki to chyba oba sprzety trzeba sprzedac

Teraz to stopa cyka a werbel pierdzi.jak słucham In Flames to płacz jest Edytowano przez tomaz75
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię doskonale, gdyż sam słucham takiej muzyki. Moim zdaniem źle zacząłeś kupując ten amplituner, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.

Dawno kupiłeś ten amplituner? Może masz opcję aby go oddać lub wymienić ?
Przy takiej muzyce musi być siła, energia. Ten amplituner moim zdaniem z żadnymi kolumnami nie da Ci tego "kopa".

Co do kolumn , które wymieniłeś moim zdaniem Zensory nie nadają się do takiej muzyki , Klipsche jak najbardziej , ale trzeba odsłuchać gdyż każdy ma inne gusta. Grają koncertowo, z rozmachem. Są po jasnej stronie więc wymagają cieplejszego wzmacniacza. Nie każdemu ich dźwięk odpowiada. Jednych męczy, drudzy go uwielbiają. Mają wysoką skuteczność .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk ma może 2 tygodnie zamawianych przez infolinię rtv euro agd podobno nie ma zwrotów tak w regulaminie stoi napisane.miałem kiedyś yamaha w kinie domowym z tonsil felix jak grał stary Rammstein to sąsiedzi płakali. Myślałem że ten wzmacniacz skoro w stereo to pokaże swoje a teraz szukam ratunku co zrobić żeby muzyki na słuchawkach nie słuchać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie jakie ma kolumny ten sklep gdzie kupowałeś te Indiany i napisz tutaj. Można zrobić tak, ze wybierze się jak najlepsze kolumny teraz , a poźniej dokupisz lepszy piecyk a tą Yamahę sprzedasz.

A tak wogóle to odsłuchiwałeś tych kolumn ze swoim amplitunerem jak kupowałeś je w sklepie? Podobał Ci się dźwięk?

Poza tym o wiele lepiej byś zrobił kupując sprzęt używany niż nowy. W tej kwocie można byłoby złożyć coś co zagra o klasę wyżej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomrocznosc jasna chyba to była kolumn słuchałem ale używanych więc czasem zastanawiam się czy potrzeba wygrania, a w ofercie to w moim budżecie to Dali zensor5/7,klipsch reference250/260

Niestety wiedzę poniewczasie zdobywam Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeżeli podobały Ci się jak grały to może faktycznie je zostaw i po czasie zakupisz sobie tylko lepszy wzmacniacz.
Jeżeli to kolumny nowe to grają na pewno bez polotu , odchudzonym dźwiękiem. Kiedy się trochę wygrzeją, membrany rozruszają to dźwięk z każdym dniem będzie się ocieplał, przybierał na masie. Jednak zaznaczam , że nie wiadomo jak wielkiego uderzenia z tych kolumn nie uzyskasz. One mają przetworniki 13,5 cm do tego skuteczność 86db (w specyfikacji 91db , ale to tak na wyrost:)).

Klipshe rp-260 zagrają z większym wykopem, konturowo z lekko cofniętą średnicą, ale bardzo dynamicznie.
Zensory 7 o wiele kulturalniej niż Klipsch, bardziej zrównoważone pasma, jednak moim zdaniem w Metalu się nie odnajdują , choć się czasem podobają w tych klimatach.

Musisz podjąć decyzję. Przecież zawsze możesz odsłuchać tam gdzie chcesz kupić tych kolumn i sam stwierdzić które brzmienie Ci bardziej odpowiada.

Te Zensory i Klipsche lubią miejsce więc tak około min. 40 cm od tylnej ściany i aby nie stały w rogach pomieszczeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pomrocznosc jasna chyba to była
...
Niestety wiedzę poniewczasie zdobywam


Tomaz75,
nie sil się na "translator a'la Sienkiewicz" - tylko pisz normalnie po polsku, bo Twoje wypowiedzi są chaotyczne i małoczytelne!

A wracając do tematu - pamiętaj o akustyce pomieszczenia i odpowiednim rozstawieniu kolumn i odległości od ścian, o czym wspomniał Jacek75.


Pozdrawiam
PS. A poza tym - nie pisz postów jeden po drugim tylko edytuj swój post i uzupełnij go.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Piecyk ma może 2 tygodnie zamawianych przez infolinię rtv euro agd podobno nie ma zwrotów tak w regulaminie stoi napisane.miałem kiedyś yamaha w kinie domowym z tonsil felix jak grał stary Rammstein to sąsiedzi płakała. Myślałem że ten wzmacniacz skoro w stereo to pokaże swoje a teraz szukam ratunku co zrobić żeby muzyki na słuchawkach nie słuchać?



Kwestią kluczową jest, czy umowa sprzedaży była zawarta na odległość, czy też nie. Zgodnie z normami prawa konsumenckiego. w tym pierwszym przypadku możesz odstąpić od umowy! To Twoje prawo jako konsumenta, żaden regulamin sklepu nie może stać w sprzeczności z tymi regulacjami - jeżeli zatem od daty objęcia przez Ciebie w posiadanie rzeczonej Yamahy nie minęło 14 dni - możesz złożyć stosowne oświadczenie, odesłać sprzęt (nawet w późniejszym terminie) a pieniądze zostaną Ci zwrócone.

Czy sprzęt odbierałeś osobiście, czy dostarczył Ci go kurier? Czy stawiałeś się do sklepu by w jakikolwiek sposób zawrzeć umowę, czy też była zawierana wyłącznie za pomocą środków komunikacji na odległość?

Jeżeli umowa została zawarta na odległość, zadzwoń najlepiej na infolinię Euro i dowiedz się, w jaki sposób od umowy możesz odstąpić (o ile nie minęło te nieszczęsne 14 dni, bo wtedy jest "po ptokach"). Może źle zrozumiałeś regulamin.

Tu masz przedmiotowe zagadnienie opisane szerzej:

https://www.uokik.gov.pl/faq_umowy_zawieran...osc.php#faq1257

Zastanawia mnie jeszcze, czy umowę zawartą telefonicznie można zakwalifikować jako umowę zawartą na odległość - imho - tak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Niestety, Euro właśnie w ten sposób obchodzi przepisy - uznają, że w sytuacji zamówienia na odległość i odbioru osobistego, umowa na odległość nie została zawarta a zatem normy dt. prawa odstąpienia od umowy są wyłączone i zawarłeś umowę w sklepie.

Mimo wszystko spróbowałbym na Twoim miejscu np. porozmawiać z kierownikiem sklepu - może zgodzi się wymienić RN301 na coś innego, co mają w ofercie np. droższy wzmacniacz z prawdziwego zdarzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum były już wątki mało zadowolonych właścicieli rn301, czy modelu na bazie którego powstała czyli yamahy rs i as 201.
Kolumny inne raczej nie pomogą i kończy się na wymianie na inny wzmacniacz amplituner.
Choć dużym błędem było z Twojej strony (i oby to doświadczenie nie poszło na marne), że skoro odbierałeś amplituner, a potem kolumny to w żadnym sklepie nie poprosiłeś o jakieś podłączenie porównanie .

Co do kolumn które zaproponowałeś to z dali 5 będzie gorzej niż jest, zaś model dali 7 są duzo lepsze od dali 5, inna klasa, ocieplą i nadadzą nieco ciepła i dynamiki niskim tonom, jednak tej płaskości i mechaniczności dźwięku nie dosztukują. Chyba szkoda ich na 301.
Klipsche będą też dynamiczne, choć trzeba pamiętać że mają mocno zaznaczoną górę , dół pasma, ale wycofaną średnicę i to też raczej nie zgra się z 301. Bo same grają nieco koncertowym męczącym ostrym brzmieniem. Są fajne do koncerów , filmów, ale z piecykami które mają lepszy bas, pełniejszą średnicę, takie masywniejsze brzmienie nie szukając jakiś egzotycznych marek np Nad,Denon.

Genernie to szukając kolumn które przykryją pewne , bo nie wszytkie, cechy i wady 301, stracisz czas i duużo kasy. Jak musisz mieć radio www i wejście optyczne dołóż pare zł i kup cieplej grającago i nie płasko harmana 3770, czy tańszego a równie dobrego onkyo tx 8130( plus za usb) w każdym aspekcie do tej yamahy 301 to niebo, a ziemia.

Zostając przy 301 musiałbyś szukać specyficznych kolumn z mocnym miękkm basem, łagodną górą przyszły mi do głowy( z nowych) Audio pro Avanto fs20, mają specyficzne miękkie i głębokie brzmienie a boczny głośnik kreuje nieco przestrzeń, może byłoby to antidotum na 301? jakieś pewnie tak i może jeszcze Mission mx4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że z tą yamaha to już wyżej nie podskocze,a coś zrobic muszę więc będę chciał ją sprzedać a w to miejsceny kupić coś innego,czytałem wasze posty że Indiany będą grały dobrze ale nie z Rn301,jeśli uda mi się sprzedać to chyba spróbuję As301 lubAs501 obie Yamaha?co owym sądzisz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis tego co Ci średnio podchodzi w tej Yamaszce dotyczy też w pewnej mierze też wzmacniaczy tej firmy. Oczywiście wzmacniacz as501 gra dynamiczniej z nieco lepszym basem , ale ...
Nie powiedziałeś na moje pytanie co skłoniło cię na rn301 radio www, czy to wejście optyczne ?
Jak wejście tylko to kup sobie Dac fiio d3 i inny wzmacniacz z lepszym basem, średnicą muzyczną przestrzenią i głębią. Jak koniecznie mimo wszystko nic to cię nie nauczyło i musisz jednak to kupisz 2 letnią Yamahę as 500( 501 ma optyka) nieraz poniżej 1k.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem yamaha bo kiedyś miałem 491 w kinie domowym z tonsil fenix i podobało mi się jak to grało, więc sądziłem że piecyk dedykowany do stereo będzie grał dobrze.Teraz wiem że muszę ją sprzedać i kupić coś co będzie pasowało do Indian,i nic poza dźwiękiem nie będzie się liczyło, wszystkie bajery na bok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...