Skocz do zawartości

Zestaw stereo


iwona67

Recommended Posts

Witam.
Chciałabym sprawić synowi prezent na urodziny i kupić mu zestaw stereo do 4 tysięcy zł, przeglądając forum zauważyłam, że ważne jest napisać wymiary pomieszczenia, gdzie mają być używane, to piszę, pokój około 15 m2 oraz wielu użytkowników kupuje amplitunery Yamaha RX-V679 i do tego głośniki Magnat Quantum 673, znajomy oraz sprzedawcy w sklepach z sprzętem RTV doradzali kupno subwoofera, , syn głównie słucha muzyki i trochę ogląda filmy i seriale, czy byłby Ktoś taki miły i mi doradził?

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

4000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Nowy

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

komputer i TV

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

5,5 x 2,5

6) Jakiej muzyki słuchamy

Elektroniczna

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Z pewnością rozbudowywany

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Komputer i telewizor

9) Dźwięk jaki lubię:
Raczej spokojne

Teraz chyba w dobrym miejscu napisałam icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli syn słucha muzyki to zamiast amplitunera kinowego jak wspomniana kinowa yamaha 679 zdecydowanie lepiej kupić sprzęt muzyczny jak amplituner stereo sieciowy Onkyo tx 8150, lub Yamaha rn 602 .
Ponieważ yamaha rxv to nie sprzęt stereo i z założenia jest do czegoś innego.
Generalnie sprzęt jak np te dwa wymienione przeze mnie amplitunery sieciowe stereo to lepsza jakość brzmienia niż amplituner kinowy, a funkcjonalność dzięki różnym wejściom i dodatkom niemal taka sama, a czasami większa, obsługa wygodniejsza.
Subwoofer przydaje się w zestawach kinowych, bo te gorzej grają ( i pewnie dlatego doradził sprzedawca) w zestawie stereofonicznym jest raczej zbędny. Jedna gdyby syn miał niedosyt subsonicznych pomruków z subwoofera, to w tych stereofonicznych amplitunerach jest wyjście na podłączenie suba.
Można też kupić nieco lepsze kolumny podstawkowe niż M quantum 673( choć są niezłe i to dobry wybór), bo budżet pozwala, typu Paradigm MINI MONITOR v.7 , Canton gle 436, FOCAL CHORUS 706, Dali zensor 3.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłabym zdecydowana na zakup Onkyo tx-8150 i kolumny Dali Zensor 3, muszę się udać z synem na sprawdzenie ich brzmienia. Pytanie mam jeszcze jedno, czy można te sprzęty jednocześnie podłączyć do komputera zamiast głośników komputerowych i telewizora? i czy w przyszłości nie będzie problemu z rozbudowaniem tego zestawu o dodatkowe kolumny i subwoofer?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje posłuchać różnych kolumn bo brzmienie bardzo je różni między sobą.
Co do podłączenia TV, odtwarzacz dvd są wejścia optyczne i coaxialne , komputer można podpiąć, tylko to bez sensu bo 8150 sam łączy się z internetowymi stacjami radiowymi, domowym serwerem ( jeśli jest) czy też można podpiąć w wejście Usb dysk hdd lub pendriva ze skatalogowanymi płytami na plikach. Jakoś będzie wtedy sporo lepsza niż z przypadkowo podłączonego pcta.

Wyjście na sub pisałem już że jest, co do podłączenia dodatkowych kolumn to pisałaś że sprzęt ma być stereo do muzyki.
Muzyka realizowana jest w stereo i słuchanie ich na kilku kolumnach na np amplitunerze kinowym wnosi więcej złego niż poprawę czegoś. Amplitunery sieciowe stereo łączy się z 2 kolumnami plus ewentualnie subwoofer.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwona67, chyba mylisz stereo z kinem domowym.
Stereo to dwie kolumny i... wystarczy. Nie ma tu co rozbudowywać.
Co najwyżej z czasem można pomyśleć o lepszych kolumnach i lepszym ich ustawieniu w dobrze zorganizowanym pokoju (poczytaj koniecznie poniższe linki):
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
A później o lepszym wzmacniaczu i lepszym źródle dźwięku. Także o lepszych niż podstawowe kablach (interkonektach i głośnikowych).
I to jest "rozbudowa" a raczej poprawa jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, przeczytałam oba artykuły, nie miałam zielonego pojęcia, że sam wystrój pokoju jest taki ważny, dlatego, wrzucam rozkład pokoju, w którym będzie stać ten sprzęt, za dwa tygodnie jestem umówiona w studio na odsłuch amplitunera onkyo tx-8150 i yamahy rn 602, ale chętnie wysłucham innych propozycji, które będzie w stanie przetestować podczas umówionej wizyty w studio.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czas wolny ,relaks jest spędzany siedząc na łóżku to kolumny powinny być na przeciwko. Zresztą ciężko tu o inne rozwiązanie, bo ciasno.( Kino w takim pokoju to dopiero byłoby wyrzucenie pieniędzy).
Kolumny podstawkowe z braku miejsca na podłogowe stojaki warto by zamocować na takich regulowanych uchwytach do ścian, na odcinku między szafą a ściną gdzie jest okno. Plus taki że nie zajmują miejsca na szafkach, a dwa że można dzięki przegubowi regulować kąt aby dobrze słyszeć.
Jak w filmie trzeba będzie dodać dla wrażeń- basu, to sub aktywny można postawić na podłodze tak pod tv , wyjdzie nawet symetrycznie ( choć nie jest to dla suba konieczny wymóg, może być przy łóżku tu gdzie x)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dobre uchwyty raczej trudno będzie kupić. Ponieważ są na ogół mało solidne albo/i nie odstawiają kolumn na taką odległość od ścian, by było dobrze. A potrzeba by choć 30 - 40 cm.
Tu są takie do kupienia, ale moim zdaniem zbyt delikatne: http://allegro.pl/uchwyt-wieszak-kolumny-g...6159616703.html

Najlepiej znając już gabaryty kolumn zrobić takie solidne wysięgniki. Moim zdaniem na tyle solidne, by można było wręcz powiesić na nich kilkadziesiąt kilo. Ponieważ stand pod kolumny musi być solidny, sztywny, nie "pracujący".
By nie niszczyć kolumn można użyć do ich przyklejenia do blatu takiego wysięgnika substancji plastelinopodobnej Blu Tack (do kupienia na Allegro oraz w sklepach dla plastyków). BT nie niszczy forniru, nie zasycha, nie pozostawia plam. Można go używać wielokrotnie.
Po zrobieniu 4 kulek pod kolumnę mocno się ją dociska do blatu.

Oczywiście taki wysięgnik nie musi być z blatem. Może to być konstrukcja bardziej skomplikowana, obejmująca obudowę kolumn od dołu i góry na zasadzie ścisku stolarskiego albo imadła jak na przykładzie z linku wyżej.
Można rzecz jasna szukać czegoś na Allegro czy OLXie. Czasem ktoś sprzedaje coś takiego.
Ale można by pewnie zamówić też coś takiego u producenta standów. Rzecz do dogadania. Np. u tego:
http://allegro.pl/stolik-hifi-rtv-na-zamow...6324426782.html
Chyba, że masz jakiegoś znajomego, który zrobi takie wysięgniki taniej.

Kolumny dobrze by kupić takie z otworem b-r umieszczonym z przodu obudowy. Ja wolałbym oczywiście sprzęt używany, bo będzie lepsza jakość dźwięku w takiej samej cenie.

Na koniec trzeba zestaw spiąć dobrymi kablami. Choćby najtańszymi z miedzi beztlenowej OFC. Ale zazwyczaj lepiej kupić coś choć trochę lepszego, tu tym bardziej z rynku wtórnego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znając do końca swoich preferencji ani tego co ew. trzeba będzie poprawić sądzę, ąe to nawet za drogie kable, choć są oczywiście w porządku.
Schulz to kable do bi-wiringu, czyli podwójnego okablowania. Nożna to zrobić, często przynosi lepsze efekty niż pojedyncze okablowanie.
Na razie jednak kupiłbym tańsze kable a dopiero za jakiś czas, po dokładnym osłuchaniu się z systemem można będzie pomyśleć o lepszych kablach.

Spróbuj znaleźć Alphard Da Vinci. Ja mam w drugim systemie i jako zapasowe. Super tanie a świetne kable jak za tak symboliczną cenę.
Tu masz namiary na sprzedawcę, może uda Ci się kupić?
http://alphard.pl/component/page,shop.prod...emart/Itemid,6/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu podwójne okablowanie, jak wiadomo że akustyka( ustawienie kolumn) będzie słabym ogniwem. Dodatkowo tak grube po4 kable źle się układają- oby swoją masą nie przesuwały kolumn ( jak wybierzesz mniejsze).
Kable typu Alphard, Melodika pr 2 x2,5mm będą tutaj więcej niż dobre.
Kolumn na mniejsze też bym nie zmieniał został przy głośniku 6" dobrą alternatywą dla quantum 673 może być Monitor Audio bx2 i wspomniane droższe o 600 zł Dali zensor 3.

Wysięgniki cenę mają różną zależy od firmy, takie z nieco dłuższym ramieniem też są.150-300 zł i takie rozwiązanie i tak może być konieczne , bo kolumn nie wstawisz między książki czy na biurko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny wybierz takie, jakie radzi Jacek75.

Jeśli nie masz możliwości zrobienia solidniejszych wysięgników w ostateczności kup takie, jak Ci pokazałem gotowe.

Kable rozumiem, że kupiłaś Alphard? Oczywiście weź na odsłuch. Bo na nich przecież będzie pracował przyszły zestaw.
Szkoda tylko, że są niewygrzane. A to trwa nieraz dziesiątki godzin zanim się "ułożą" i podadzą dobry dźwięk.
Na Audiostereo w opiniach można posłuchać bzdur które pisali na ich temat użytkownicy zaraz po włączeniu do systemu.
W innych przypadkach mogą pokazać jakieś wady zestawu. Same kable, zapewniam nie powinny zepsuć niczego, ma je także wielu użytkowników tego forum i je sobie chwali.
Jedyny minus, to rzeczywiście są trochę sztywne, słabo się układają. Ale to kable estradowe i muszą być solidne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o utrzymanie kolumn (bo głośniki trzyma obudowa kolumny icon_wink.gif ), ponieważ tę funkcję spełni większość takich konstrukcji mających odpowiednią nośność. Ale rzecz w tym, by kolumna miała solidną, sztywną, nie drgającą podstawę.
Jeśli już chcesz takie uchwyty kupić, to moja propozycja wydaje się lepsze, ponieważ zapewnia większą odległość od ściany, ma większą nośność i jest tańsza (164 zł kontra 229 zł). No, przesyłka jest droższa icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam z synem na odsłuchu zestawów i najbardziej wpadły w ucho zestawy Onkyo tx-8150 z Paradigm mini monitor v.7 i Yamaha r-n602 z Dali zensor 3, wybór trudny, bo Onkyo z Paradigm lepiej pasowały do muzyki, której syn słucha, ale Yamaha z Dali bardziej uniwersalne się wydają, instrumenty były jakby bardziej wyraźne, syn nie może się zdecydować, może ktoś by poradził, co najlepiej w takiej sytuacji zrobić? Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wybór trudny, bo Onkyo z Paradigm lepiej pasowały do muzyki, której syn słucha,
syn nie może się zdecydować, może ktoś by poradził, co najlepiej w takiej sytuacji zrobić?


Wybrać to co sprawia przyjemność słuchającemu, tak jest najlepiej i nawet logicznie.
Dobrze jest też wybrać się drugi raz z jakąś ulubiona składanką różnych utworów za kilka dni i raz jeszcze przetestować swój wybór.

Natomiast po tym odsłuchu widać, że każdy ma inny gust i oczekiwania, jak wiele jest zmiennych....
Sama zobacz, muzyka elektroniczna to ( jak dla mnie) dokładność dźwięków, dynamika itd. Napisałaś że instrumenty były bardziej wyraźne z Dali zensor 3 i Yamahą, ale jednak muzyka której syn słucha -właśnie elektroniczna lepiej pasowała mu z Onkyo i Paradigm. Więc weszły inne aspekty, że tak wybrał.
Kolumny Paradigm wydają się bardziej ostrymi i konturowo grajacymi od Dali 3, ale jednak dokładniej i wyraźniej zagrało synowi Dali 3 z Yamahą.
Czy słuchaliście np Onkyo z Dali 3 ? Znam to połączenie jest dokładne, szybkie ale muzykalne i nie męczące. Potem jeszcze ostatniej możliwej kombinacji Yamaha i Paradigm, czy nie było za ostro ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliśmy z 8-9 różnych kombinacji, jeszcze jakieś brytyjskie głośniki, ale też nie pasowały, Yamaha z Paradigmami właśnie była za ostra, strasznie się gryzły, Onkyo z Dali były na 3 miejscu, ale zdecydowanie prowadziły te dwa w.w. zestawy. Sprawdzaliśmy na totalnym zerze jeśli chodzi o bass itp., po przyciszeniu brakowało delikatnie basu, podgłoszeniu zestawu już te braki basu zanikały, na odsłuch syn zabrał dwie płyty z swoją muzyką i ja zabrałam kilka z najróżniejszymi gatunkami muzyki, sprawdzaliśmy na tych samych utworach i wybór będzie trudny, ja jako kobieta patrzyłam jeszcze na wygląd amplitunera i głośników, to szare onkyo i białe Dali mnie zachwyciły icon_wink.gif, wracając do słuchania, to obu zestawów słuchało się z przyjemnością, choć bardziej delikatna wydaje się Yamaha i Dali(jakbym miała wybierać, to byłby mój wybór)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że powinno się wybrać zestaw, który sprawia najwięcej radości.
Jeśli ma być dla syna, niech on wybierze.
Ale pamiętajcie, powiedz mu o tym, że często dźwięk, który zachwyci w szybkim odsłuchu, po dłuższym czasie staje się męczący.
Przecież nie chodzi o to, by włączyć sobie coś na 15 minut czy pół godziny. A później czym prędzej wyłączyć albo bardzo przyciszyć.
Trzeba starać się sobie wyobrazić jak to będzie w dłuższym czasie grało. Posłuchać dynamiczniej muzyki dość głośno i dość długo i zapytać siebie, czy mnie ten dźwięk jednak nie męczy, nie irytuje?
Bo to częsta pułapka w którą wpadają niedoświadczeni słuchacze.
Sprzęt wyższej klasy, często bardziej neutralny i naturalny wydaje się w pierwszym momencie dość nijaki, mało angażujący.
Dopiero po czasie docenia się jego klasę i w miarę słuchania odkrywa nowe aspekty w brzmieniu, nowe "smaczki".

Szkoda, że nie kupujecie czegoś lepszego, używanego właśnie i bardziej klasycznego w formie. Czyli kolumn i wzmacniacza stereo.
Ale może z czasem, gdy syn osłucha się z zestawem zapragnie czegoś lepszego dźwiękowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym polecił, ale nie chcę tu przeciągać momentu kupienia sprzętu.
Powiedzmy sobie tak.
Sprzęt używany jest na ogół dla ludzi, którzy choć mniej więcej wiedzą czego chcą w brzmieniu zestawu, jakiego dźwięku szukają.
I rzeczywiście najważniejsza jest dla nich jakość dźwięku a nie zapach nowości, czy szybko kończąca się gwarancja.
Może jak syn posłucha na nowym, to sam z czasem zacznie szukać lepszego sprzętu, wymieniając kolejne elementy na lepsze?
Jak chcesz.
Jeśli ten zestaw może nie być niespodzianką, to porozmawiaj z nim, jak się na to zapatruje.
O ile system ma grać maksymalnie dobrze, to oczywiście tylko sprzęt z drugiej ręki.
Czasami zdarza się, że ktoś sprzedaje cały zestaw i to dobrze dobrany. Ale może być dobrany dobrany do gustu sprzedającego a taki sprzedający może mieszkać kilkaset kilometrów od Was.
Ale poszukam, popatrzę. A Ty postaraj się napisać jakie są faktycznie priorytety i co można, co trzeba a czego nie wolno icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli poleciłbyś coś ciekawego, to sprawa jest do rozpatrzenia. Dobrze by było, jakby zestaw był u jednej osoby. Na nowy sprzęt patrzyłam za względu na to, że totalnie się na tym nie znam. Priorytet, to czysto grająca muzyka, żeby sprzętu nie trzeba było wymieniać za kilka lat, chyba że kable tylko wymienić za jakiś czas. Wracając do kabli, to te kable są bez "wtyczek", może polecicie jakieś "wtyczyki". Jeśli nie trafi się nic ciekawego z używanych sprzętów, to kupię nowy zestaw, a syn najwyżej sobie w przyszłości wymieni na lepszy, jak już będzie dokładnie wiedział, jakiego dźwięku poszukuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteście?
Daleko macie do Oświęcimia żeby przyjechać i posłuchać u nas sprzętu?
Co do wtyczek to nie potrzebujesz żadnych. Zostaw nagie kable tak jak jest.
Moja propozycja to posłuchania Yamahy z dali a później nada z magnat quantum i elacami.

Widać że wiecie czego szukacie więc odsluch to podstawa.

Zapraszamy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...