Skocz do zawartości

Kolumny stereo do 500 zł


Hemisys

Recommended Posts

Pozwolę sobie przekopiować tekst, który napisałem na innym forum. Trochę dla wygody i troche dla precyzji informacyjnej. A poniżej stosuję się do waszych zasad.


Witam,

wreszcie nadszedł czas, że mogę powolutku, żółwim tempem wchodzić na ścieżkę cieszenia się ze słuchania muzyki. Pozwala mi na to subtelna zmiana sytuacji finansowej.

Dotąd używałem wzmacniacza od wieży Sony LBT-D309 (i nadał dość długo, pewnie jeszcze wiele miesięcy będę go używać) i kolumienek od wieży Panasonic SA-AK 40.
To już trwa kilkanaście lat. To nie tak, że nie mam co na talerz wrzucić, ale najwyższym priorytetem jest u mnie rodzina i miałbym wyrzuty sumienia inwestując w swoje fanaberie ich kosztem.

Moim zdaniem wąskim gardłem są oczywiście kolumny i od nich powinienem zacząć.

Czy moglibyście zaproponować mi jakieś kolumny obecnie dostępne na Allegro lub w OLX w granicy do 30km od Poznania w kwocie do 500zł?

Drugim moim krokiem będzie pewnie wzmacniacz. Oczywiście w zależności od waszych porad.

Przy takim budżecie chyba nie ma sensu definiować muzyki, ale na wszelki wypadek: muzyka uniwersalna - ok klasyki, przez jazz, pop rock trance i metal. O ile lubię metal to do jakości brzmienia tego gatunku przykładam najmniejszą wagęicon_smile.gif.

Źródło - komputer i karta Sound Blaster Audigy ZS2



1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

500 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Sony LBT-D309, komputer i karta Sound Blaster Audigy ZS2

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

ok 20m2

6) Jakiej muzyki słuchamy

M83 Deadmau5 Infected Mushroom - przykłady elektronicznej, elektroniczny chillout, jazz, klasyczna, rock i pop, również metal - ale tym gatunkiem najmniej chcę się kierować przy wyborze.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

W pierwszej kolejności chcę odsapnąć od zawsze będących ze mną kolumienek od wieży Panasonic SA-AK 40. Do wybranych kolumn też nie będę kupować specjalnie wzmacniacza. Wzmacniacz będzie kupowany pod kątem jego walorów, a kolejne kolumny do niego dobrane. To mogą być lata ale cóżicon_smile.gif Plan musi byćicon_smile.gif

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Od kolumn oczekuję raczej sprawności w cichszych warunkach - mam rodzinęicon_smile.gif.

9) Dźwięk jaki lubię:
Trudno powiedzieć. Nie chciałbym żeby jakieś pasmo zasłaniało mi resztę. Chyba chciałbym się (jako muzykant) wsłuchiwać w wybrane instrumenty, które zwrócą moją uwagę. Przeważnie może to być gitara lub basy prowadzące - uwielbiam gitarę basową.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hemisys.
Według mnie to raczej lepiej od razu poszukać wzmacniacza (albo amplitunera) wraz z kolumnami za 500 złotych (a lepiej ciut więcej), bo ani ten SONY LBT-D309 ani kolumny nie są optymalnym rozwiązaniem.
Tym bardziej na 20m^2.

Zastanów się nad takim rozwiązaniem...

Jeżeli jednak wolisz zostawić Soniaka, to najlepiej będzie sprawdzić jak zagra z kolumnami które wybierzesz.
Masz miejsce na kolumny podłogowe (prawidłowo rozmieszczone w pokoju i odpowiednio odsunięte od ścian)?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie gdyby to miało być docelowe rozwiązanie, to faktycznie byłoby to rozwiązania bardzo dobre. Z tym, że chcę w audio rozwinąć malutkie skrzydła, i rozpocząć systematyczną rozbudowę, poznając przy tym różne aspekty wynikające ze specyfiki sprzętu.
Jak mi się dźwięk zmieni gdy zmienię same kolumny, a jak na zagrają te same kolumny przy innym wzmacniaczu, i jak już w miarę dobre kolejne kolumny przy właśnie nim, itd.

Tak miejsce miałbym, z tym że własnie byłem w sklepie audio (dobrym) i facet potwierdził, że większe kolumny przy małym budżecie to haracz za obudowę i nie daj boże za dodatkowy głośnik czyniący je trójdrożnymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miał w dużej mierze rację. W niewielkim budżecie warto poszukać dobrych, niedużych kolumn standowych. Będą lepsze jakościowo niż duże podłogówki w podobnej cenie. Może nie osiągną tak niskich zejść basu, ale w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu są na ogół lepszym wyborem.

Czy poszukać wzmacniacza i kolumn jak radzi RoRo? Można by, tylko czy za 500 zł jednak coś się znajdzie?

Jeśli rzeczywiście nie potrzebujesz dużych natężeń dźwięku, to na razie powinny wystarczyć jakieś fajne monitory.

Zapytam tylko, gdzie będą ustawione? Czy nie za blisko ścian? Czy będą stały na standach czy też gdzieś na jakimś meblu, niestety?
Znasz temat akustyki pomieszczenia i ustawiania kolumn? Poszukaj w innych wątkach jeśli nie wiesz o co chodzi, bo to podstawa do uzyskania dobrego dźwięku.

W sumie Twój długofalowy plan nawet mi się podoba.
Popatrzę jakie są kolumny w tym budżecie a jakie można zestawić kolumny i wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zaangażowanie! Dla takiego laika jak ja ten pierwszy krok bez trzymania za rękę, jest bardzo ciężki:)
Co do ustawienia, to wiem tyle, że symetrycznie itd, i im bliżej ściany tym więcej basu można uzyskać. Oczywiście skierowanie na punkt centralny/odsłuchowy wiem, że też jest konieczne.

Co do standów, na razie znowu tymczasowo, będą stały na meblu. Standy (wiem, że temat znaczący, ale nawet nei wiem "ile waży", będzie przeze mnie zgłębiony pewnie po wzmacniaczu).

I jestem zdecydowany jednak na kolumny. Wytrzymam na wzmacniaczu a różnica w dźwięku na pewno będzie, więc dodatkowo zawsze jakieś doświadczenie.

Dziś prawdopodobnie będę słuchać Klipsch Synergy B2. Teoretycznie wiem, że mają solidny bas (ponoć wiele modeli nie tylko ten) w porównaniu do KEF Q10 (KEF ponoć słynie z naturalnego brzmienia) - to na razie tyle z wiedzy jaką zdobyłem:)
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję!

Nie będę posyłać linków, bo chciałbym nie sugerować się tak bardzo ceną. Jak będą poniżej (do) 500 to mnie stać i już - możemy tak zrobić?

Obecnie przyglądam się następującym modelom

Tannoy Mercury M1 - 400 zł
Klipsch Synergy B2/B20 - 500 zł
Kef Q15 - 450 zł
Kef C20 - 280 zł i ok 550 zł na innej aukcji....
Mission M71 - 450 zł
Magnat Quantum 50 - aukcja zakończona za 300 zł
MISSION 780 - 550 zł

Co do mojej lokalizacji to w sumie nie jestem do niej tak bardzo przywiązany. Gdy chciałem ich słuchac osobiście miało to znaczenie, ale teraz gdy polegam na twojej opinii - znacznie mniejsze:)

Pozdrawiam
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pomysł z Tannoy M1 jest wg mnie najbardziej bezpieczny:
Kolumny są dość uniwersalne i ogólnie chwalone-a dzięki temu również nie będzie problemu z ich dalszą odsprzedażą jeśli będziesz miał w przyszłości chęć pójść w droższy sprzęt.

W dodatku nie powinny być zbyt trudnym obciążeniem dla Twojej wieżyczki (często są podłączane do tego typu sprzętów, a nie tylko do większych gabarytowo i pod wzlpględem mocy wzmacniaczy).

Większe od nich podstawkowe M2 nie dość że są droższe, to również bardziej wymagające i jednoznacznie nie można określić, że są lepsze (a przynajmniej nie zawsze się sprawdzą).
Jeśli są w bdb stanie to cena 400zł jest do zaakceptowania-a warto jeszcze wydać kilkadziesiąt złotych na jakieś niezłe kable glośnikowe (mogą być używane i nie muszą mieć konfekcji tj. wtyków bananowych czy widełek).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zdecydowałem się tak jak radzisz na M1, już finalizuję zakup, ale tak dla zaspokojenia mojej ciekawości, które z poniższych są najbliższe M1, albo nawet od nich lepsze??

Acoustic Energy Aegis One
ALR Entry 2M
BMN B2
Eltax Symphony 6
Eltax Symphony 6.3
Gale 3020
Goky EX 868T
Koda AV 707F
Mission M31
Mission M71
Paradigm Phantom
Paradigm Titan
QBA Elements 2
Wharfedale Diamond 8.1
Wharfedale Diamond 9.1
Dali Concept 2
Eltax Liberty 3+
JPW 202
Mission Mx1
tannoy fusion
Mission M34


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych lepszych należą niewątpliwie QBA Elements 2 i AE Aegis One (ale oba te modele są droższe od M1), a o innych na razie nie napiszę...

Co do KODA 707F to mimo wszystko trudno porównywać te podłogówki z kolumnami podstawkowymi - ale wolałbym jednak od nich te QBA czy AE.

Pozdrawiam
PS. Celowo proponowałem M1, bo jednak np. QBA potrzebuje raczej mocniejszego wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli finalizujesz zakup M1, to czemu pytasz o inne kolumny? By się stresować?

Wiele tu zależy od wzmacniacza jak pisał RoRo. Czasami taki naprawdę dobry potrafi wynieść niby nieszczególne (ale bez większych wad)
kolumny na wyżyny.
Przypomnę po raz kolejny, że słuchałem kiedyś muzyki na niewiele droższych kolumnach Tannoy R1 i elektronice Marrantz'a po 7 czy 8 kzł za element. Choć oczywiście w tej cenie są lepsze wzmacniacze, to zestaw zagrał tak świetnie, że dwóch moich kolegów i ja nie mogliśmy wyjść z podziwu jak dobrze te niedrogie maleństwa zagrały.
To oczywiście "mezalians", ale dający do myślenia. Z tego co wiem pomysłodawcą tego połączenia był Ken Ishiwata.

Kolumny Tannoy M1 znam dobrze. Ma je mój kolega a napędza wcale niedrogim wzmacniaczem Rotel RA-931mkII.
Niektórzy psioczą na te kolumn, że nic szczególnego itp.
Być może inne w podobnej cenie się w pewnych aspektach wyróżniają, ale te dobrze napędzone grają bardzo dobrze, muzykalnie i dość przejrzyście. Na pewno jednak nigdy denerwująco, czy męcząco. Można na nich słuchać muzyki godzinami.
Jedynie co, to oczywiście mogłyby mieć mocniejsze, pełniejsze niskie tony, jak choćby niewiele droższe Tannoy M2.
Ale nie wymagajmy zbyt wiele od malutkich monitorów.
Dodam, że wiele osób twierdzi iż M1 grają lepiej niż M2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...