Skocz do zawartości

Mój pierwszy zestaw stereo


JazzGot13

Recommended Posts

Chciałbym kupić zestaw stereo do swojego pokoju 30-35m2 w bloku z wielkiej płyty. W związku z tym, że nie tylko ja będę z niego korzystał nie powinien być to zestaw ukierunkowany na jeden rodzaj muzyki. Nie wiem jeszcze jaką kwotę chciałbym przeznaczyć – w budżecie mam zarezerwowane ok 6k (wraz z kablami i dodatkami). Nie ukrywam, że będę zadowolony jeśli cenna będzie niższa.
Jestem po odłuchu testowym:
Herbie Hencock - Chameleon
Dire Strite – You and your friend
At the drive in – One armed Scissor
Metallica S&M – Enetr sandman,
Możdżer/Danielson – Tsunami
Marcus Miller – Panther,
John Coltrane
Nie ukrywam, ze brakuje mi tu jeszcze czegoś ukierunkowanego na vocal. Myślałem o Jopek, Fredim Mercurym, Joplin, Weinhouse, Etta James.
Wszystkie odsłuchy przeprowadzono na onkyo tx-8150.

Zestaw 1 – Opal 23
Według mnie słabo odzwierciedlają górne partie dźwięku – posypały się na hamondach u HH oraz na wokalu i gitarach w at the drive in. Ogólnie dźwięk w tym zakresie był bardzo irytujący. Reszta ok.

Zestaw 2 – Klipsch R26F
Kolumny grają bardzo fajnie. Oddają i dynamikę i przestrzeń. Niestety jak dla mnie mają za duże podbarwienie basem wszystkich poziomów. Gdyby nie to, pewnie zdecydowałbym się na nie.

Zestaw 3 – Sound Deco (nie zapisałem typu, z wyglądu bardzo wąskie i troszkę niższe niż Opale)
Grały bardzo poprawnie ale odniosłem wrażenie, że nie przepuszczają wszystkich dźwięków. Ogólnie jak na gabaryty grały całkiem przyzwoicie.

Zestaw 4 – Tannoy Mercury
Grały poprawnie ale nie oddawały w najmniejszym stopniu przestrzeni dźwięku. Ogólnie nie porwały mnie.

Moje wątpliwości:
1. Muzykę planuję głównie słuchać z plików zapisanych na dyskach flash lub po wi fi z komputera. Czy może powinenem się bardziej ukierunkować na wzmacniacz zamiast amplitunera.
2. Gdybym chciał iść w kierunku sprzętu używanego, to gdzie go szukać i na co zwracać uwagę podczas oglądania/słuchania?
3. Czy spróbować przesłuchać ponownie, któreś z kolumn wraz z innym wzmacniaczem/aplitunere?
4. Sprzedawca zaproponował mi na następny odsłuch OPPO 103 EU Advanced Acustic ix 75. Zastanawia mnie tylko dlaczego z amplitunera za ok 2,6k zaproponował mi droższy wzmacniacz. Wydawało mi się, że wzmacniacz w tej samej cenie co apmlituner jest lepszy. Jaki wzmacniacz możecie zaproponować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wybierz kolumny. W takim budżecie można już znaleźć naprawdę dobre.
Piszesz:
Cytat

Nie ukrywam, że będę zadowolony jeśli cenna będzie niższa.

A ja myślę, ze jak cena będzie niższa, to nie będziesz tak zadowolony. icon_wink.gif
Niedawno kolega z forum, który miał kolumny podłogowe Klipsch kupił Canton Ergo RC-L. Napisał, że dźwięk z tych kolumn w porównaniu z Klipschami, to jak niebo i ziemia.
Oczywiście najlepiej szukać takich kolumn z korektorem niskich tonów czyli Control Unit. Można przystosować ich brzmienie do pomieszczenia i własnego gustu.
Poszukaj ich na Allegro, OLX a najlepiej na Ebay.de. Może znasz język niemiecki, albo ktoś z Twoich znajomych jeździ do Niemiec, czy tam pracuje?

Wzmacniacza poszukamy po wybraniu kolumn. Też nie może być byle jaki.
Ale jeśli zależy Ci na dobrym dźwięku, to sam usłyszysz jak taki zestaw potrafi zagrać.

Źródło dźwięku jakie planujesz, to słaby pomysł. Lepiej grać z komputera. Z plików bezstratnych (FLAC, WAVE). A do wzmacniacza niech sygnał biegnie poprzez DAC, który poprawi jakość dźwięku.
Można też kupić niedrogi odtwarzacz CD i nagrywać muzykę na CDRy w formacie Audio. Naprawdę powinno być lepiej niż przez takie wynalazki jak Wi-Fi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład tutaj:
LINK1
LINK2
LINK3.

Można też szukać na ebay.de, ale akurat w tym momencie ceny są tam zbyt wygórowane.

Zadbane kolumny (bez jakichkolwiek uszkodzeń) i z kontrolerem w komplecie można znaleźć w cenie do 550 euro.

Oczywiście dużym ułatwieniem w transporcie z Niemiec byłoby, gdyby sprzedający posiadał oryginalne opakowanie (niem.: OVP = Originalverpackung).

W Polsce Cantony RC-L pojawiają się rzadko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie najlepiej jest kupować kolumny po odsłuchu (najbliżej Ciebie: jakiś forumowicz z Poznania ma te Cantony).

Z drugiej strony ja swoje RC-L sprowadzałem z Niemiec w ciemno bez odsłuchu na podstawie wyłącznie pozytywnych ocen kolegów z forum (głównie Profiego, który zapoczątkował na forum fascynację tymi kolumnami) - te dobre opinie forumowiczów się potwierdziły w praktyce. A gdyby się jednak nie potwierdziły to na allegro/olx bez problemu mógłbym je sprzedać za 2700-2800zł czyli za tyle ile zapłaciłem za kolumny i transport z Niemiec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...