Skocz do zawartości

Planowaniu systemu audiow małym salonie


yut

Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie projektowym wykańczania swojego mieszkania, nie mam fachowej wiedzy z dziedziny akustyki dlatego prosiłbym o pomoc przy wyborze typu sprzętu audio, rozmieszczenia go w mieszkaniu oraz innych aspektach poprawiających akustykę w mieszkaniu.
Sprzęt ma słuzyć do oglądania filmów/tv (ok 60-70%, źródła: kablówka, dysk zewn., dysk sieciowy, pc) i słuchania muzyki (ok 30-40% gdzie w większości będzie to rock-pop, źródła: radio internetowe, dysk zewn., dysk sieciowy).
Pomieszczenie jest niestety małe dlatego zdaję sobie sprawę, że ideał odsłuchowy ze studia jest niemożliwy do osiągnięcia i będzie musiało być tu wiele kompromisów.

Stan obecny salonu i planowane rozwiązania:
- wszystkie ściany są z cegły/pustaków;
- wysokość pomieszczenia: 2,6m;
- rozważany jest sufit podwieszany na całej powieszchni (na pewno będzie z tyłu za kanapą ok 50-60cm od ściany);
- ściana za kanapą miałaby być wykończona cegłą dekoracyjną;
- ściana za tv miałby być wykończona betonek dekoracyjnym;
- podłoga planowana jest z paneli, choć deska barlinecka i parkiet nie są całkowicie przekreślone.

Planowane ustawienie sprzętu audio:
- stolik rtv pod tv, w którym centralnie byłby zabudowany głośnik centralny, a po jego bokach kolumny frontowe. dompuszczam ustawienie głośników na stoliku rtv lub ich podwieszenie o ile nie odbiłoby się to na jakości dźwięku;
- kolumny tylne na podstawkach za kanapą, rozważana jest możliwość zamontowania ich na ścianie na podwieszeniu jeśli byłoby to czymś uzasadnione.

Pytania:
- podwieszenie sufitu na całej powierzchni w salonie poprawiłoby akustykę pomieszczenia? jeśli tak to czy koniecznie w takim przypadku trzeba go wyciszyć (tylko wełną czy są jeszcze inne sposoby?)
- typ podłogi z rozważanych (deska, parkiet) bardzo (odczuwalnie dla zwykłego śmiertelnika) będzie wpływał na akustykę pomieszczenia?
- postawienie głośników frontowych na stoliku rtv to w każdym przypadku złe rozwiązanie czy przy określonych warunkach np: stabilny stolik z drewna a nie płyty, głośniki na specjalnych podstawkach, kolcach itp miałoby swoje uzasadnienie w postać lepszej jakości dźwięku lub przynajmniej takiej samej jak w przypadku postawienia ich obok stolika rtv? opcja postawienia ich przed stolikiem całkowicie odpada.
- przy takiej powierzchni pomieszczenia jest sens na większe (ponad 1m) stojące fronty (i ew. dalszą część systemu) nawet jeśli nie planuję jakoś głośno słuchać muzyki ale ze względu np na barwę/jakość dźwięku?
- na tak małej przestrzeni jest sens w ogóle na system 5.0 tj. czy efekty takiego dźwięku na takiej przestrzeni są w ogóle do osiągnięcia?
- amplituner przy takich źródłach odsłuchu w grę wchodzi tylko sieciowy? planowany budżet na niego to ok 2-3tyś., prosiłbym o jakieś propozycje, w grę wchodzi tylko i wyłącznie nowy sprzęt na gw.
- inne uwagi w rozmieszczeniu systemu, wykończeniu pomieszczenia mające na celu poprawę akustyki?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

PS. W załączniku planowane rozmieszczenie sprzętu audio.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie mogę się doliczyć metrażu. Ale chyba coś koło 15 m sam salon plus otwarta kuchnia?

Już odpowiadam na twoje pytania:
1 podwieszany sufit generalnie pomaga w akustce chodź nie tak dobrze jak dywan na parkiecie.
2 deska jest większa ale dalej to podłoże dobrze odbijające fale. Więc nie sugeruje się wyborem podłoża przy akustyce. Raczej pomysł o małym dywanie.
3 postawienie głośników frontowych podlogowych na stoliku to zawsze zke rozwiązanie. Postawienie kolumn podstawowych to dobre rozwiązanie pod warunkiem odpowiedniej wysokości stolika. Jak nie to standy które zapewnią prawidłową wysokość.
Kolce z reguły są w komplecie i pomagają.
4 można zastanowić się nad głośnikami podglowymi. Będą grać nieco lepiej chodź nie zawsze.
5 można w takim pomieszczeniu stosować kino domowe. To czy je chcesz czy wolisz lepszej klasy sprzęt stereo zależy tylko od ciebie a nie od żadnego forumowicza.
6 amplituner czy wzmacniacz czy amplituner stereo mają teraz takie możliwości że będą sieciowe, z wejściami cyfrowymi i innymi bajerami. Cena jest ok.
7 inne uwagi akustyczne? Na razie same powierzchnię odbijające dźwięk. Efekt echa w zasadzie gwarantowany. Pomysł o dywanie i małych absorberach za sofą. Można je zrobić dość ładne aby nie kolidowaky z wystrojem.

Podsumowanie: jaki jest budżet na cały system? Chcesz kino czy lepiej brzmiący sprzęt stereofoniczny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon z aneksem ma 17,9 m2
Dywanów nie znoszę bo dla mnie to wylęgarnia wszelkiego rodzaju ustrojstwa w domu, choćby nie wiem jak często się go odkurzało/prało dlatego ten element wystroju wnętrza to dla mnie ostateczność jeśli okaże się że efekt echa o którym piszesz będzie na tyle nieznośny przy codziennym korzystaniu z systemu audio i niczym innym nie będę w stanie go zniwelować.
Jeśli efekty kina domowego są osiągalne w takim pomieszczeniu bez znaczących zniekształceń, echa, czystości dźwięku itp to nie chciałbym z niego rezygnować i zostałbym przy systemie 5.0. Nie porównywałem nigdy odsłuchu muzyki z systemu stereo i 5.0 z tej półki, ale wydaje mi się, że różnice które między nimi są odczuwają raczej osoby ze szczególnie wrażliwym uchem niżeli zwykły śmiertelnik, który lubi słuchać dobrej muzyki ale nie jest ona dla niego pasją życiową. Wydaje mi się, że większą różnicę przy słuchaniu muzyki chyba osiągniemy przy wyborze konkretnego modelu i rodzaju producenta tego zestawu, a niżeli decydując się na system typowo audio lub typowo 5.0/5.1, choć jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie. Może znacie miejsce w stolicy, w którym można by było porównać odsłuch z jednego i drugiego systemu?? To by rozwiało ostatecznie wątpliwości co do wyboru systemu.
Jeśli chodzi o absorbery za kanapą to chodzi Ci o takie piankowe panele akustyczne/dekoracyjne?? Jeśli tak to jest jakaś nie miękka forma takowych?
Czy cegła dekoracyjna ze względu na swoją formę tj brak jednolitej płaszczyzny tak jak na podłodze, nie będzie wystarczającym (podobnym jakościowo do tych absorberów) elementem absorbującym dźwięk?
Budżet na całość to przedział 4-6 tyś. przy czym górna granica jeśli efekt będzie naprawdę dla mnie odczuwalny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem kwestie dywanu. Zobaczysz w praktyce.
Tylko cegła o nierownomiernej powierzchni będzie dobrze rozpraszać dźwięk i to w przypadku kolumn efektownych będzie miało korzystne znaczenie. Boję się tykko odbić z kolumn frontowych. A to może być duży problem.
Jeśli absorbery chcesz twarde to są takie ale dość drogie, wmontowane w ramę drewniana. Ładnie to wygląda ale też kosztuje.

Co do całego systemu.
Oparł bym go o elektronikę Denon x2300 albo onkyo 656 oraz kolumny magnat 753. To co prawda monitory ale o bardzo dobrym dźwięku. Do kompletu oczywiście posłużył by subwoofer aby zwiększyć dynamikę systemu.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie porównywałem nigdy odsłuchu muzyki z systemu stereo i 5.0 z tej półki, ale wydaje mi się, że różnice które między nimi są odczuwają raczej osoby ze szczególnie wrażliwym uchem niżeli zwykły śmiertelnik


Tu się bardzo myślisz, albo nie doceniasz nawet przeciętnego ucha, sporo też zależy od konkretnej marki i też od oczekiwań . Ostatnio kolega uparł się na amplituner kinowy z racji jego "sieciowości" i uznał że 3 tys. powoli mu wybrać grający dobrze ( dla niego) amplituner.
I rozczarowanie, amplituner za 3200zł ( w promocji za 2500) nie tyle był zły, co nie spełnił oczekiwań , niestety podpinanie kolejnych różnych kolumn też nic nie dało , słaba dynamika, bas, kontrola. Podpięto inny amplituner kinowy mniej cenionej marki za 2300 i było tylko troszkę lepiej, ale nadal średnio do oczekiwań. Podpięcie stereofonicznego wzmacniacza za 1300zł zdeklasowało amplituner kinowy , amplituner sieciowy stereo za 2300zł też zagrał wyraźnie lepiej niż kinówka.
Różnice można też określić inaczej : jeśli chciałbyś mieć porównywalne brzmienie do danego zestawu stereo to na zestaw kinowy musisz wydać 2,3 razy tyle.
Trochę jakbyś napisał, że popularne na rynku podwyższone suvy 1,6l prowadzą się po zakrętach i dynamicznie przyśpieszają się jak auto 1,6l klasy kompakt i kierowca z Polski różnicy nie wyczuje. No nie, nie trzeba być Jeremi Clarksonem i inżynierem konstruktorem by poczuć, że suv to nie kompakt, choć satysfakcje daje.

Cytat

Wydaje mi się, że większą różnicę przy słuchaniu muzyki chyba osiągniemy przy wyborze konkretnego modelu i rodzaju producenta tego zestawu, a niżeli decydując się na system typowo audio lub typowo 5.0/5.1, choć jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.


Zgadza się, ale to normalne, że każda firma ma inny szlif dźwięku. Będzie to słyszalne nie tylko w muzyce, ale poniekąd w kinie też. Teoretycznie i nieco uogólniając nieco cieplejszy i masywniejszy dźwięk ma Denon i tańszy Pioneer, a bardziej analityczny np. Yamaha, Onkyo, czy droższy Marantz. Oczywiście mając to na uwadze należy dobrać pasujące nam brzmieniem kolumny.
Jasne jak nie masz dużych oczekiwań, albo grałeś na starych wieżach i jakiś nieciekawych kolumnach, zestawach PC to przeskok i tak będzie ogromny. Dobrze że zwracasz też uwagę na sprawy akustyki pokoju .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie porównywałem nigdy odsłuchu muzyki z systemu stereo i 5.0 z tej półki, ale wydaje mi się, że różnice które między nimi są odczuwają raczej osoby ze szczególnie wrażliwym uchem niżeli zwykły śmiertelnik


Tu się bardzo myślisz, albo nie doceniasz nawet przeciętnego ucha, sporo też zależy od konkretnej marki i też od oczekiwań . Ostatnio kolega uparł się na amplituner kinowy z racji jego "sieciowości" i uznał że 3 tys. powoli mu wybrać grający dobrze ( dla niego) amplituner.
I rozczarowanie, amplituner za 3200zł ( w promocji za 2500) nie tyle był zły, co nie spełnił oczekiwań , niestety podpinanie kolejnych różnych kolumn też nic nie dało , słaba dynamika, bas, kontrola. Podpięto inny amplituner kinowy mniej cenionej marki za 2300 i było tylko troszkę lepiej, ale nadal średnio do oczekiwań. Podpięcie stereofonicznego wzmacniacza za 1300zł zdeklasowało amplituner kinowy za 3 tys., amplituner sieciowy stereo za 2300zł też zagrał wyraźnie lepiej niż kinówka.
Różnice można też określić inaczej : jeśli chciałbyś mieć porównywalne brzmienie do danego zestawu stereo to na zestaw kinowy musisz wydać 2,3 razy tyle.
Trochę jakbyś napisał, że popularne na rynku podwyższone suvy 1,6l prowadzą się po zakrętach i dynamicznie przyśpieszają się jak auto 1,6l klasy kompakt i kierowca z Polski różnicy nie wyczuje. No nie, nie trzeba być Jeremi Clarksonem i inżynierem konstruktorem by poczuć, że suv to nie kompakt, choć satysfakcje daje.

Cytat

Wydaje mi się, że większą różnicę przy słuchaniu muzyki chyba osiągniemy przy wyborze konkretnego modelu i rodzaju producenta tego zestawu, a niżeli decydując się na system typowo audio lub typowo 5.0/5.1, choć jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.


Zgadza się, ale to normalne, że każda firma ma inny szlif dźwięku. Będzie to słyszalne nie tylko w muzyce, ale poniekąd w kinie też. Teoretycznie i nieco uogólniając nieco cieplejszy i masywniejszy dźwięk ma Denon i tańszy Pioneer, a bardziej analityczny np. Yamaha, Onkyo, czy droższy Marantz. Oczywiście mając to na uwadze należy dobrać pasujące nam brzmieniem kolumny.
Jasne jak nie masz dużych oczekiwań, albo grałeś na starych wieżach i jakiś nieciekawych kolumnach, zestawach PC to przeskok i tak będzie ogromny. Dobrze że zwracasz też uwagę na sprawy akustyki pokoju .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

CYTAT(yut @ 18.08.2016, 11:20 ) *
Nie porównywałem nigdy odsłuchu muzyki z systemu stereo i 5.0 z tej półki, ale wydaje mi się, że różnice które między nimi są odczuwają raczej osoby ze szczególnie wrażliwym uchem niżeli zwykły śmiertelnik

Tu się bardzo myślisz, albo nie doceniasz nawet przeciętnego ucha, sporo też zależy od konkretnej marki i też od oczekiwań . Ostatnio kolega uparł się na amplituner kinowy z racji jego "sieciowości" i uznał że 3 tys. powoli mu wybrać grający dobrze ( dla niego) amplituner.
I rozczarowanie, amplituner za 3200zł ( w promocji za 2500) nie tyle był zły, co nie spełnił oczekiwań , niestety podpinanie kolejnych różnych kolumn też nic nie dało , słaba dynamika, bas, kontrola. Podpięto inny amplituner kinowy mniej cenionej marki za 2300 i było tylko troszkę lepiej, ale nadal średnio do oczekiwań. Podpięcie stereofonicznego wzmacniacza za 1300zł zdeklasowało amplituner kinowy za 3 tys., amplituner sieciowy stereo za 2300zł też zagrał wyraźnie lepiej niż kinówka.
Różnice można też określić inaczej : jeśli chciałbyś mieć porównywalne brzmienie do danego zestawu stereo to na zestaw kinowy musisz wydać 2,3 razy tyle.
Trochę jakbyś napisał, że popularne na rynku podwyższone suvy 1,6l prowadzą się po zakrętach i dynamicznie przyśpieszają się jak auto 1,6l klasy kompakt i kierowca z Polski różnicy nie wyczuje. No nie, nie trzeba być Jeremi Clarksonem i inżynierem konstruktorem by poczuć, że suv to nie kompakt, choć satysfakcje daje.


Jedno pytanie, w trakcie tego porównania odsłuchy były z jakiego źródła tj jakiej jakości. Bo jeśli mówimy o moim codziennym odsłuchu to na pewno nie będą to w większości bezstratne formaty dźwięku tylko jakieś mp3 lub radio internetowe / analogowe /dab? Chodzi o to by nie wyszło jak z oglądaniem demo w salonach z TV gdzie pokazówki są przygotowane po max możliwości TV z 4K a nie pod to co mamy ogólnie dostępne w telewizji, że taką różnicę o której piszesz słychać przy materiałach tylko z bezstratnych źródeł, a w tych pozostałych różnice się już bardziej zacierają.
Drugie pytanie, odsłuch dotyczył tylko muzyki czy też filmu?


Cytat

Jasne jak nie masz dużych oczekiwań, albo grałeś na starych wieżach i jakiś nieciekawych kolumnach, zestawach PC to przeskok i tak będzie ogromny. Dobrze że zwracasz też uwagę na sprawy akustyki pokoju .


Trafiłeś w punkt jeśli chodzi o doświadczenie ze sprzętem muzycznym, które do tej pory wyglądało w formie kiepskich wież i zestawu 2.1 do PC od Creative'a. Jeśli chodzi o oczekiwania to sprawa jest dość płynna, bo apetyt rożnie w miarę jedzenia i jeśli podczas odsłuchu, który na pewno będę chciał wykonać przed kupnem konkretnego sprzętu wyjdzie, że film i muzyka w takiej jakości (z takiego źródła: mp3, radio, tv) jakiej planuję korzystać gra lepiej na stereo niż na 5.0 to wybór dla mnie będzie już oczywisty.
Tylko to wszystko w dalszej kolejności bo póki co głównym powodem napisania tu postu była wiedza by popełnić jak najmniej błędów przy projektowaniu wykończenia wnętrza. Wygląda na to, że przygotuję sobie okablowanie na 5.0 (profilaktycznie) i tak położę bo wielkie koszty to nie będą, a korzystać z nich i tak nie będę musiał jeśli po odsłuchu stwierdzę, że zostanę przy stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli faktycznie podział będzie 70 kino a 30 muzyka z zastrzeżeniem że muzyka raczej w tle i mo3 radio internetowe to więcej radości sprawia Ci kino.
Ale zgadzam się że powinieneś sprawdzić to na własne uszy, gdyż to ty będziesz użytkownikiem systemu.

Skąd jesteś? Zaoraszamy do nas na odsluch. Wepnirmy najpierw system kinowy a później stereo pod te same kolumny.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moim zdaniem jeśli faktycznie podział będzie 70 kino a 30 muzyka z zastrzeżeniem że muzyka raczej w tle i mo3 radio internetowe to więcej radości sprawia Ci kino.
Ale zgadzam się że powinieneś sprawdzić to na własne uszy, gdyż to ty będziesz użytkownikiem systemu.

Skąd jesteś? Zaoraszamy do nas na odsluch. Wepnirmy najpierw system kinowy a później stereo pod te same kolumny.

PozdrawiamMieszkam w stolicy i raczej tu bym chciał przeprowadzić odsłuch danego sprzętu. Orientuje się, ktoś czy jest tu może taka możliwość by po ew. odsłuchu w sklepie ale przed zakupem przeprowadzić odsłuch danego sprzętu w miejscu gdzie fizycznie by on grał czyli u mnie w mieszkaniu??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jedno pytanie, w trakcie tego porównania odsłuchy były z jakiego źródła tj jakiej jakości. Bo jeśli mówimy o moim codziennym odsłuchu to na pewno nie będą to w większości bezstratne formaty dźwięku tylko jakieś mp3 lub radio internetowe / analogowe /dab? Chodzi o to by nie wyszło jak z oglądaniem demo w salonach z TV gdzie pokazówki są przygotowane po max możliwości TV z 4K a nie pod to co mamy ogólnie dostępne w telewizji, że taką różnicę o której piszesz słychać przy materiałach tylko z bezstratnych źródeł, a w tych pozostałych różnice się już bardziej zacierają.
Drugie pytanie, odsłuch dotyczył tylko muzyki czy też filmu?


Materiał różny, a więc nagrania w mp3, flac i płyta CD (było nawet SACD), tylko to nie ma znaczenia, bo każdy z tych formatów odtworzony na amplitunerze kinowym, zagra z podciętymi skrzydłami- gorszą dynamiką itd. itp, względem sprzętu stereo( w obu wypadkach kolumny te same).
Także znów się mylisz. Gorzej zabrzmi i mp3 i flac i oryginał cd, bo wynika to w największej mierze jednak od mniejszych możliwości i jakości amplitunera kinowego .
To nie jest tak jak chyba myślisz, że jak grasz "tylko" na mp3 to nie ma sensu kupować nic lepszego niż kino domowe, bo sprzęt stereo gra lepiej ale tylko dzięki oryginalnym płytom;) Wolałbym słuchać na fajnym sprzęcie mp3ek, niż na sprzęcie kinowym nawet oryginałów , zbyt wyolbrzymiasz rolę formatów, a bagatelizujesz w sumie istotę rzeczy- sprzęt i funkcje do jakiej został stworzony.
Zresztą myślę że nie odróżnisz dobrej mp3/320 od flac'a ( zwłaszcza że napisałeś o trudnych do wyłapaniach różnicach między sprzętem stereo a kinowym- a są to różnice kolosalne, względem różnic między mp3 a flac) niestety w necie mimo informacji o jakości 320mbsek, ludzie zwykle udostępniają wielokrotnie przemielone mp3 o bitrate 64mb/sek.
Stacje radiowe oferują różną jakość, zwłaszcza te internetowe, ale sytuacja z nimi analogiczna jak formatami stratnymi i niestratnymi..
Co do filmów to sprawa jest złożona bo amplituner kinowy ma kinowe kodeki, ale do współpracy z 5 kolumnami, amplituner stereo gra stereo.
Jednak jak planujesz grać na amplitunerze kinowym i tak na tylko dwu kolumnach w trybie stereo, to będzie grał w trybie stereo, niby tak samo wiec jak klasyczny sprzęt stereo, ale... ale weź znów pod uwagę, że amplituner stereo ma lepsza sekcję-tor audio bo w sumie tylko taką( bo bez konieczności przerabiania także sygnału video jak w kinówkach) i ma zazwyczaj dużo lepsze zasilanie, podzespoły i tym samym dynamikę brzmienia, kontrolę nad brzmieniem, co wynika z dedykowanego projektu urządzenia pod konkretną rzecz, jak najlepsze odwzorowanie muzyki/ audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...