Skocz do zawartości

Moniory na 20m2


Akari192

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie icon_biggrin.gif

Potrzebuję porady w zakresie doboru monitorów do pokoju 20m2.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Chcę wydać ok 1000 - 1500 zł.
2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany. A może dopuszczamy obie możliwości i "mieszankę"?
Sprzęt może być używany.
3) Jaki jest sprzęt towarzyszący (np. mamy wzmacniacz XXX, szukamy kolumn podłogowych do 2 tysięcy)?
Posiadam wzmacniacz Koda 261 - i tylko tyle, później dobiorę tuner i cd, kable...
4) Jaka jest powierzchnia pokoju? Można też uzupełnić to o wymiary i rysunek tego, co znajduje się w pokoju (ale niekoniecznie od razu w pierwszym poście musi być wszystko) oraz czy pokój jest jakoś przygotowany do odsłuchów.
Powierzchnia pokoju to ok 20m2, w prostokącie 4 na 5 metrów, sporo szaf i półek wiszących. Jest to 1 pokój z otwarciem na małą kuchnię. Mało jest powierzchni tłumiących - może w przyszłości zrobię wygłuszenie sufitu? Monitory chciałbym powiesić na specjalnych uchwytach na krótszej ścianie, odsłuch będzie po stronie przeciwnej, w odległości ok 4 m.
5) Jakiej muzyki słuchamy (np. głównie muzyka elektroniczna i klasyczna albo mocne granie i heavy metal)?
Najczęściej słucham radia "trójki" i muzyki typu pop/rock, odrobinę starego metalu, przykład: Metalica, AC/DC, Deep Purple, Dire Straits... Mieszkanie jest w bloku, więc raczej nie będę głośno słuchał, ale wieczorami chciałbym coś po cichu posłuchać.... i pewnie dokupię jakiś CD i tuner . Co do wyboru muzyki to podaję informację, że raczej nie słucham muzyki klasycznej i jazzu - wiem, że to jest istotna informacja.
6 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony .
Nie potrzebuję specjalnie jakiś funkcji, chciałbym by dźwięk był jak najlepszy, dokupię tuner i CD, ważne aby sprzęt wieczorem mógł zagrać po cichu - subtelnie, NISKO.

Jeśli czegoś nie napisałem, bądź napisałem źle lub za mało informacji proszę o ?pytania pomocnicze?.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Rysunek jednak by się przydał. Z naniesionymi wymiarami, pokazaniem gdzie staną (zawisną) kolumny i miejscem odsłuchowym oraz innymi meblami, itp.

Wiesz, że kolumny muszą tak wisieć, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz słuchając?
Te wysięgniki powinny być solidne, nie drgać. Najlepiej by je zrobić, bo kupowane, gotowe są na ogół nieszczególnie dobre.
No i trzeba odsunąć kolumny od ścian na jakieś 30 - 40 cm minimum.

Napisz jak gra ten wzmacniacz. Jego charakter dźwięku, barwę itp.
Wypowiedz się też jakiego dźwięku Ty szukasz, co chcesz osiągnąć?

Miałeś już coś wcześniej, albo masz? Jakieś kolumny, wzmacniacz? Jak to grało, co Ci się w tym zestawie podobało a co nie?
Kabli żadnych nie masz, nawet podstawowych?

Znasz temat ustawiania kolumn i akustyki pomieszczenia? Jeśli nie , znajdź w innych wątkach (linki) albo napisz tu. To bardzo ważna rzecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dzięki za odzew, miło mi. W załączniku dołączam rysunek - zrobiony od ręcznie, mam nadzieję, że czytelny. Pomieszczenie jest kiepskie, mało przedmiotów wytłumiających, podłoga parkiet.... br.... może kiedyś coś pozmieniam, dodam wytłumiającego....

Co do ustawienia kolumn/monitorów trochę się naczytałem i zdaję sobie sprawę jak to ma wyglądać, ale warunki obecne na wiele mi nie pozwalają. Będę chciał zawiesić monitory tak jak zamieściłem na rysunku i nie wiem jak daleko je odsunę od ściany. Będę szukał kolumn z br z przodu, pewnie to lepsze niż z br z tyłu - nie znam się, tak na logikę.

Co do posiadanego wzmacniacza Koda kd 261 (podobne do Konrad 261 i Reloop hp 210) to nie wiem jak to gra, w sensie, że nigdy ich nie słyszałem. Wyrób jest chiński, robiony w latach 2005 na rynek niemiecki.... Mocny wzmak na 100 W przy 8 omach, opinie są różne, ale mało który forumowicz pisał na jakich kolumnach to odsłuchiwał, opinie min.: suchy dźwięk, mało schodzący bas, neutralny ale wprowadzający przy średnich i wysokich tonach zniekształcenia itp.... w opiniach były też i pozytywne opinie np, dynamiczny..... legenda to nie jest, ale chciałem zaryzykować, zobaczymy?

Dużo wcześniej miałem wieżę segmentową technicsa z altusami - grało to nieźle w porównaniu z midi wieżą Philipsa, ale to były stare czasy. Początkowo chciałem coś w stylu Pianocraft do 2 tys. PLN, ale pobawię się w stereo w podobnych lub trochę wyższych kwotach.

Lubię słuchać różnej muzyki, ale najbardziej odpowiada mi radiowa "3", Piotr Kaczkowski, 3 odmiany gitary - coś pokręciłem, Wojtka Mana, generalnie stary dobry rock. Radia słucham najczęściej rano, a wieczorem chciałbym coś zapodać z CD, np Deep Purple, Dire Straits lub AC/DC - oczywiście niezbyt głośno.

Trochę czasu upłynęło od mojego ostatniego postu i prawie zdecydowałem się na kolumny typu: kolumny/monitory studyjne Event PSP8, są na olx tu: http://olx.pl/oferta/kolumny-monitory-stud...html#9ddffe30b3

Z racji tego, że gość wystawia mi gwarancję na 2 tygodnie potrzebuję pilnie tuner, żeby sprawdzić kolumny, bo facet nie ma możliwości odsłuchu. Tunera szukam w hk i marantz do 200 zł - jeżeli możecie coś polecić to chętnie skorzystam, tym bardziej, że potem będę chciał kupić sensowny CD tych firm. Kabli na chwilę obecną też nie mam, ale na szybko coś kupię. Docelowo gdzie mogę kupić polecane na forum kable rca alphard 0,3 lub 0,6 metra?

Pozdrawiam, Andrzej
[attachment=7111:Monitory_na_20_m.jpg]

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest ta kopia Reloop Ha 210... już ją kupiłem, ale nie wiem jak gra? Kolumny dziś kupiłem, tzn. Event PSP8. Czekam na interkonekty i potrzebuję wybrać jakiś tuner i CD. Najlepiej jednej firmy, może marantz lub sony? Tuner chciałbym szybko kupić bo nie mam jak sprawdzić wzmacniacza i kolumn. Proszę o poradę co do wyboru tunera i CD. Przewiduję po 200 - 300 zł na każdy segment, ale jak coś fajnego to można budżet naciągnąćicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...