Skocz do zawartości

Nowe kolumny


sound

Recommended Posts

Witam.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

2000 zł - 3000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Raczej nowy.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Pioneer A 676, Pioneer Pds 604. Jednak jak wybiorę kolumny to resztę mogę pod pasować pod nie. Więc to może się zmienić

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

18 m2. Kolumny mogę odstawić od ściany tylnej do 50 cm. Po bokach na jakieś 70cm

6) Jakiej muzyki słuchamy

Rock, Heavy Metal, Pop, czyli muzyka dynamiczna

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Za pewne na parę lat

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Ma to grać.

Chciałbym kolumny , które nie drą się w niebo głosy wysokimi tonami.
Na pewno dynamiczne, z mocnym głębokich basem , ale nie za miękkim aby dobrze było słychać uderzenia perkusji. Charakterystyka grania ku dołowi, raczej ocieplona. Nie chcę jazgotu i suchości. brrrrr icon_mrgreen.gif
Czasem lubię posłuchać głośniej (w rocku i metalu to wręcz nieraz potrzebne), więc wydaję mi się (jako amatorowi), że fajnie jakby miały odpowiednią skuteczność.

Klipsche to zdecydowanie za jasne i za ostre kolumny jak dla mnie icon_wink.gif Ale dynamikę mają świetną.

Myślałem nad takimi kolumnami:

Jbl studio 280
Melodika Bl 40
Magnat Quantum 675

Może jakieś inne propozycje?

Oczywiście zbieram informację póki co , aby mieć jakieś rozeznanie w modelach. Później wybiorę się do salonu aby odsłuchać.

Proszę o porady Panie i Panowie icon_wink.gif

Pozdrawiam serdecznie.

Ps. O akustyce dzisiaj dużo się dowiedziałem , do tego przewertowałem wszystkie linki dawane tutaj na forum więc w tej kwestii będę na pewno walczył.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Raz jeden ktoś mnie katował tymi kolumnami spiętymi z jakimś bardzo dynamicznym i szybkim piecem w salonie.... krótko, bo nie ogarniałem materiału muzycznego (ciężki kawałek metalu). Kolumny szybkie, muza od razu na twarz, ściana. Dobre właśnie do rocka bo dużo się dzieje icon_biggrin.gif. Nie za bardzo naturalne brzmienie, ale kto by się tym przejmował. Tak sobie to przypominam. A tak w ogóle - cena w linku dotyczy sound jednej sztuki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przemyślałem sprawę i myślę , że zamieniając moje kolumny na jakieś nowe w założonym budżecie to na pewno nie zrobię kroku do przodu, a raczej jak już to w bok.

Póki co mam na oku Canton Ergo Rc-l lub Sc-l, jednak póki co, te kolumny co są na allegro są zdecydowanie za drogie, jak w Niemczech można je taniej kupić. Tyle, że nie mam tam kontaktów, a w ciemno raczej boję się kupować na taką odległość.

Może jakieś inne propozycje?

Pozdrawiam ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canton Ergo trzeba mieć czym napędzić. Może jeszcze Twój Pioneer dałby radę (takie minimum), ale na pewno nie do muzyki jakiej słuchasz. Będzie za wolno, za miękko, za bardzo pulchnie na niskich tonach.
Te kolumny wymagają wzmacniacza dobrej klasy o sporych możliwościach prądowych. Powiedzmy tak od 2 - 3 kzł wzwyż.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie koniecznie rozważ jeszcze kolumny Infinity Kappa 8.2i / 8.1i lub mniejsze 7.2i / 7.1i (może nawet bezpieczniejsze do 18m niż ich więksi bracia).

U siebie na 17m testowałem jednocześnie Kappy 8.2i oraz moje ówczesne Cantony Ergo SC-L. Powiem tak, Infinity grają nieco cieplej i moim zdaniem lepiej brzmią na nich gitary elektryczne, czyli podstawa takich garunków muzycznych jak metal, rock, blues. Różnica była nieznaczna, ale jednak na korzyść 8.2i
U mnie taki repertuar jest w mniejszości, natomiast u Ciebie dominuje. Nie wiem, czy Infinity zaspokoją Twój apetyt na niskie tony, ale bynajmniej nie są one jakiś słabeuszem w tej kwestii. Też potrafią zabić icon_biggrin.gif , choć może nie tak szybko jak Cantony icon_wink.gif które tu po prostu wymiatają.
Infinity prezentują scenę szeroko, natomiast bardzo, ale to bardzo brakowało mi tej wieloplanowej głębi, którą kreowały Cantony
I w ogólnym rozrachunku Infinitki jawiły mi się jako kolumny o leniwym brzmieniu w porównaniu do prężących muskuły Cantonów.
Podobny test zrobiłem u przyjaciela, z tym, że grały Cantony RC-L i pomieszczenie było niemal 2-krotnie większe. Wnioski wysnuliśmy podobne.

W rankingach Cantony i Infinity otrzymały podobne noty, trzeba po prostu dopasować sobie odpowiednie kolumny do swoich preferencji muzycznych.

Gdyby Twój wybór padł na Ergo SC-L, to koniecznie daj im kontroler z modelu RC-L, inaczej zmiażdżą. Ergo SC-L i RC-L to bliźniacze modele i spokojnie taki manewr można zrobić. Przetestowałem i dlatego polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi niezmiernie Ci dziękuję za rozjaśnienie sprawy. Te Infinity Kappa to bardzo fajne kolumny, jednak po opisie myślę, że bardziej mi podpasują właśnie te Cantony ze względu na szybkość, no i ten kontroler , który może uratować tyłek.
Więc chyba będę polował na nie.
Póki co bym przemęczył się na moim wzmacniaczu Pioneera, a w między czasie zbierał na lepszy. I tu mam pytanie, Czy takie połączenie z Pioneerem A 676 byłoby bezpieczne dla sprzętu, czy mogło by sie coś uszkodzić? Chodzi mi o to , że Pioneer może być za słaby do tych kolumn. Rozumiem, że bym nie mógł głośniej słuchać , aby nie przesterowywać wzmacniacza. Pal licho ten wzmacniacz, ale aby kolumnom się nic nie stało icon_wink.gif
Profi czy w kwocie 2000 zł za używke jeśli chodzi o wzmacniacz pod te kolumny coś by dało radę kupić, czy to jeszcze nie ten pułap?

Pozdrawiam ...

Ps. Znalazłem jeszcze takie kolumny jak Canton Ergo 91DC. Czy są dużo gorsze od Rc-L / Sc-L?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ergo SC-L i RC-L to bliźniacze modele i spokojnie taki manewr można zrobić.


No ale jedna kolumna SC-L waży 25,8kg a jedna RC-L 33,3kg. Więc jakaś minimalna różnica w dźwięku chyba jest. icon_biggrin.gif

Cytat

Profi czy w kwocie 2000 zł za używke jeśli chodzi o wzmacniacz pod te kolumny coś by dało radę kupić, czy to jeszcze nie ten pułap?


Ja słuchałem RC-L z Rotelem RA980BX za 1000zł i grało bdb.

Teraz słucham na poleconym przez F1angela Densenie B100 i jest świetnie (dynamicznie i plastycznie). Tutaj jest egzemplarz za 1800zł: LINK.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No ale jedna kolumna SC-L waży 25,8kg a jedna RC-L 33,3kg. Więc jakaś minimalna różnica w dźwięku chyba jest. icon_biggrin.gif



A na pewno jakaś jest icon_biggrin.gif . Niestety mój test porównawczy obu modeli nie doszedł do skutku icon_confused.gif??:
Słuchałem za to obu jedynek, tj. Digital 1 vs. Digital 1.1. Te drugie mają obudowy 30 cm głębsze, w środku jest jakaś przegroda, inaczej prowadzona rura bass-reflexu i ważą ok. 15 kg więcej. Różnią się oczywiście zewnętrznym kontrolerem. Natomiast różnice w brzmieniu były subtelne i to raz na korzyść D1 a raz na korzyść D1.1. Zdecydowanie nie dało rady wskazać faworyta. Wersja 1.1 jednak milsza dla oka icon_biggrin.gif

Kolego Sound, Cantony Ergo z literami DC w oznaczeniu generalnie są trudniejsze do wysterowania, w ich zwrotnicach zabudowano elementy, których rolą jest poprawa odtwarzania niskich tonów (coś a la kontroler) i żeby to odpowiednio zadziałało, potrzeba więcej prądu ze wzmacniacza. 91DC to chyba podobne granie jak Ergo SC-S, ale tyle co na allegro, to ja bym nie dał.

W kwestii użytego wzmacniacza tranzystorowego jest taka niepisana granica bezpieczeństwa, mianowicie połowa skali głośności i rezygnacja z regulacji barwy w kierunku na "+" czy też jakichkolwiek poprawiaczy sygnału typu bass-boost, dynamic extension, loudness itp. Wzmacniacze wysokiej klasy z reguły posiadają przewymiarowany zasilacz, który pozwala na fanaberie icon_biggrin.gif

Ale pół skali u Ciebie to byłby już niezły łomot, nieprawdaż? icon_wink.gif

Wystarczy zatem rozsądek i umiar, by uniknąć awarii i delektować się muzyką przez długi czas.

Do 2 tys. spokojnie już znajdziesz odpowiedni wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, podpisuję się pod tym co stwierdził Profi Możesz używać tego wzmacniacza. Co najwyżej niskie tony nie będą tak szybkie jakbyś sobie tego życzył, ale to raczej charakterystyka grania tego wzmacniacza.

Ireneusz Adamowicz, bardzo ciekawe zestawy. Raczej dla milionerów.

Majtek2013 jeśli Ci się podoba taki dźwięk, to pewnie z Densenem DM 10 byłoby jeszcze lepiej. Posłuchaj kiedyś jak będziesz miał okazję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...