Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kolumn do stereo


alix

Recommended Posts

Cześć!

W najbliższym czasie stanę się posiadaczem amplitunera sieciowego Onkyo TX-8150.
Potrzebuję pomocy w doborze kolumn do moich warunków mieszkalnych (podłogowe czy monitory), obecnych jak i trochę przyszłościowych (w ciągu najbliższego roku pewnie będzie przeprowadzka do większego mieszkania)
Czytając różne opinie, mam wątpliwości czy ten amplituner nie będzie za mocny do tego pomieszczenia (ale jak pisałem "przyszłościowo" może być w sam raz?) i czy powinienem kupić kolumny podłogowe czy może monitory. (obecnie mam monitory Reloop ADM-5)
Postaram się podać wszelkie informacje w poście icon_smile.gif

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
2000 zł na kolumny to raczej żelazna granica, lekka górka w postaci 100-200 zł jest oczywiście możliwa.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Skłaniałbym się ku nowym - nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie używanych kolumn.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)
2 kolumny, stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
amplituner sieciowy Onkyo TX-8150

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
ok 18m2, szybki rysunek poglądowy poniżej (przepraszam za jakość tego arcydzieła)

6) Jakiej muzyki słuchamy
Szerokie spektrum. Przede wszsytkim muzyka z gatunków Trance, Techno, Chillout,elektronika będzie także Rock, Pop i sporo muzyki klasycznej i filmowej.
Reasumując, będzie tutaj wszystko po trochu z naciskiem na pierwsze 3 wymienione gatunki. (Domownicy mają rózne gusta icon_smile.gif)

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zakup jednorazowy na kilka lat, trochę "przyszłościowy". Obecne warunki mieszkaniowe najpewniej zmienią w ciągu najbliższego roku i miałby to być sprzęt który się sprawdzi zarówno w kawalerce jak i w ciut większy mieszkaniu (sam salon 20-25 m2).Zmiana sprzętu ot tak za rok jest niemożliwa.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Od najbardziej używanych:
Muzyka z dysku (mp3, flac), radio - cd - gramofon, teraz dojdzie mozliwość słuchania muzyki przez bluetooth lub wi-fi z różnych urządzeń (wygodne dla pozostaałych domowników), chciałbym także "wzmocnić dźwięk " z telewizora.

9) Dźwięk jaki lubię:
Postaram się to opisać prostymi słowami ponieważ mam nikłe doświadczenia
Lubię dobry, nisko schodzacy bas, ale nie chcę żeby dudniło. Wysokie tony nie mogą kłuć w uszy, lubię dźwięk stereofoniczny (jakby przestrzenny?).
Lubię szczegóły i gdy dużo się dzieje.
Rozsądek podpowiada mi żeby był to sprzęt neutralny, nie podkreślający zbyt mocno żadnego z pasm, tak aby sprawdzał się w każdym rodzaju muzyki i odzwierciedłając nagranie a nie "podbijając".w jakiś znaczący sposób

Dodam jeszcze że chciałbym aby to był kolumny podłogowe, aczkolwiek nie wiem czy to nie zbyt dużo. Wygląd też będzie miał znaczenie. (druga połówka) icon_smile.gif Kolumny raczej musiałaby w tym wypadku stać w kącie przy ścianie, choć może i nawet byłaby mozliwość lekkiego ich wysunięcia. Oczywiście rozważam wszystkie propozycje, gdyż priorytetem jest dla mnie jakość dźwięku,

Kółka na rysunku oznaczają obecne rozmieszczenie głośników.
Oczywiście bede chciał udać się do sklepów na odsłuch, lecz na razie chciałbym przefiltrować kilka propozycji icon_smile.gif

Rozważe kazdy głoś i odpowiem na wszystkie dodatkowe pytania jak tylko będę mógł.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
W Twoim aktualnym pomieszczeniu możemy spokojnie zastosować kolumny podstawkowe, jesli jednak w przyszłości system będzie pracował w większym salonie, kierowałbym się ku konstrukcjom podłogowym.
Analizując Twoje preferencje oraz elektronikę, z jaką nowe kolumny będą współpracowały, musimy szukać konstrukcji o dobrze wypełnionym dźwięku, dociążonym, wyraźnym basie i raczej neutralnej górze pasma. Na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zestaw Audio Pro Black Diamond v3. To zestaw, który idealnie wpisuje się w nasze wymagania. Drugą opcją jest polska, najnowsza konstrukcja Pylon Audio Opal 23. Jesli natomiast szukamy dźwięku bardziej analitycznego, efektownego z bardziej wyeksponowanymi skrajami pasma, spójrz na model STX Electrino 250.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej także dla całego zestawu dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź i propozycje.
W przypadku gdy kolumny podłogowe mialyby stać w rogach pomieszczenia, dosunięte do ścian i mebli, to chyba otwór bass reflex powinien być z przodu? Możliwe ze takie właśnie ustawienie finalnie będzie.
Okiem laika, w takim wypadku pasowałyby jednue Electrino? I co jeszcze prostszymi słowami to ujmując znaczy, że dźwięk jest analityczny?
Kolumny Stx, podobają się nawet krytycznemu oku drugiej połówki, ale bardzo chętnie zobaczylbym jeszcze kilka innych propozycji zanim poszukam miejsc gdzie będzie możliwy odsłuch.

Pozdrawiam!

ps Pozostałe kolumny oczywiście są brane pod uwagę, nurtuje mnie jedynie kwestia "otworu z przodu" icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część,

Ją natomiast polecal bym ci propozycje indiana linę modele nota lub tesi. To nie neutralne kolumny jak stx, ale mają swój charakterystyczny dźwięk który może ci się podobać. Maja więcej basu i nie sa zbyt wyraźne w górze pasma.

Obstawial bym te propozycje jako główne do odsłuchu.
Jeśli jesteś z Małopolski lub śląska zapraszam do Oświęcimia na odsluch. 8150 nie musisz wozić, mamy.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...