Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe do 2000zł


Arko55

Recommended Posts

Witam wszystkich
Po roku czasu i zachwytem nad obecnym sprzętem chcę wymienić kolumny moje obecnie Dali 104 co prawda są zbyt duże do pokoju 12m2 chociaż radość z słuchania na nich była bardzo duża
1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

max 2000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

zdecydowanie używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Wzmacniacz Sony F570ES > Fiio D03k > laptop

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

12m - 3,5x3,3m kolumny będą stały około 40-50 cm od ścian bocznych i tylnej

6) Jakiej muzyki słuchamy
Nowoczesna głównie elektronika, trance, pop

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

zakup na kilka lat (przyszłościowe kolumny)

Dźwięk preferuję przestrzenny, neutralny z nutką muzykalności, dynamiczny, wyrafinowany
Po roku zapoznania się z gustem uważam że basu z Dali 104 jest za dużo chce nieco mniejszej ilośc za to lepszej jakości bardziej punktowy i czysty by sie przydał, średnie tony są supr ciężko mi coś zarzucić w obecnym sprzęcie, wysokie tony chcę aby były bardziej wyraziste bo obecnie sa nie co zbyt przygaszone i brakuje tej dźwięczności instrumentów
a teraz scena w obecnym sprzęcie jest bardziej głęboka niż szeroka fajnie jak by dźwięk lepiej się odrywał od kolumn muzyka nabrała więcej powietrza brakuje na pewno szerokości w scenie
co sądzicie o kolumnach Dynaudio excite x12 ? są jedne w dobrej cenie macie jakieś inne propozycje może lepsze pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź zawsze to coś
co do (dosyć słabego) wzmacniacza to w następnym roku wymienię na zdecydowanie lepszy chyba że znajdą się kolumny sporo tańsze niż 2k zł
bardzo podobały mi się kolumny podstawkowe ELACi niestety nic nie widzę obecnie w ogłoszeniach
co sądzisz o MA RX1 bardzo znane kolumny ale czy specjalnie dobre to nie wiem, kolega m tez poleca acoustic energy 301 które za 1600zł można upolować

po przeczytaniu wielu stron o dynaudio ponoć X12 sa jedne z najlżejszych do napędzenia dynek bo starsze modele np audience 42 dużo gorzej rozpędzić ale dzięki za wyprostowanie nieco tematu

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście X'y Dynaudio nie są tak trudne do napędzenia jak starsze np. Audience. W sumie jeśli masz jak i gdzie posłuchaj. Jeśli Tobie się spodoba, to najważniejsze.

W Twoim budżecie możesz kupić lepsze kolumny niż takie MA RX1 (bo choćby RX2 są sporo lepsze a niewiele droższe), czy AE 301 (potrzebują naprawdę mocnego wzmacniacza z mocnymi, pełnymi niskimi tonami).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam po krótkiej przerwie jestem posiadaczem Dynaudio excite x12 o których pisałem wyżej mam teraz problem z wyborem standów juz kilka dni rozglądam się i nie mogę się wcale zdecydować jakie wybrać kwota jaka chce przeznaczyć to max 450zł

tu podam ofertu w których pisałem z sprzedawcami
http://olx.pl/oferta/stojaki-glosnikowe-po...html#32bdadaba3
te waga tylko 6kg niby jest komora by je dociążyć wolał bym kupić raczej bardziej masywne

http://olx.pl/oferta/standy-podstawy-pod-k...html#fdb5ad3098
tu sprzedawca z wysyłką chce 410zł czy masa 10kg jest odpowiednia a może dołożyć do bardziej masywnych hmm

http://olx.pl/oferta/standy-podstawki-pod-...html#fdb5ad3098
te są super ale sprzedawca chce wysłać pocztą dokładniej kurierem pocztowym więc z 450zł cena ich wzrośnie niestety

nie wiem co wybrać panowie
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wybrałbym najsolidniejsze, najmasywniejsze. Jak najdroższe Ci pasują, to pożycz kasę ale kup. Będziesz zadowolony. Tu nie ma co oszczędzać.
Ale pamiętaj także o tym, że głośniki wysokotonowe kolumn powinny się znaleźć na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz i słuchasz.
Jeśli będą sporo niżej albo wyżej zmieni to równowagę tonalną kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Sorki za 2 wpisane posty ale poprzedni wpis był starszej daty zasypany nowszymi tematami nikt by nie zauważył
wyżej jest równoległa ściana przed kolumnami i nie wiem czy tam zakładać też takie maty o ile to coś da pozytywnego w akustyce
wiem aby że piramidki często się stosuje by poprawić akustykę
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celdur,
Arko55 chyba już kupił kolumny
Cytat

Witam po krótkiej przerwie jestem posiadaczem Dynaudio excite x12 o których pisałem wyżej mam teraz problem z wyborem standów juz kilka dni rozglądam się i nie mogę się wcale zdecydować jakie wybrać kwota jaka chce przeznaczyć to max 450zł


kupił również standy, a teraz zastanawia się nad wygłuszeniem (panelami).

Zaś Twój link
Cytat

dotyczy kolumn icon_eek.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pianki nie są dobre do adaptacji akustycznej pomieszczenia.
Wygaszą Ci tylko najwyższe tony. Nadmiar takich pianek może spowodować, że dźwięk stanie się mało dźwięczny, przygaszony.
Powinno się stosować panele rozpraszające albo rozpraszająco pochłaniające. Ale są niestety zazwyczaj dużo droższe. Nieraz bardzo drogie.

Domowymi sposobami można to zrobić taniej i lepiej. Czyli przynajmniej w miejscach pierwszych odbić dźwięku dać półki typu kratka z książkami, płytami, maskotkami, bibelotami itp. Pożądane są na ścianie wszelkie formy o zmiennej twardości i formie. Wszystko co przełamie duże, równe, twarde powierzchnie ścian. Czyli płaskorzeźby, obrazy na płótnie (pod spodem można dać wełnę owczą), arrasy. duże z gęstymi liśćmi rośliny, jakieś meble bez szkła. Na podłogę w trójkącie odsłuchowym dobrze dać gruby, o zróżnicowanym splocie włókien dywanik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, pianki spowodują ruinę wysokich tonów, co jak napisałeś w pierwszym poście chcesz je bardziej wyraziste. Odległości kolumn jakie podałeś są bardzo przyzwoite, kształt pomieszczenia (kwadrat) jest jakimś tam mankamentem.
Bardzo rozsądnie myślisz nad adaptacją akustyczną.
Według mnie na początku warto się skupić na odbiciach tylnych, czyli tymi za plecami. Są one najbardziej rujnujące brzmienie, gdyż tam ulega odbiciu najsilniejsza fala akustyczna i gaśnie po kilku ponownych odbiciach przód tył. Następny problem to odbicie boczne, które także jest istotne.

Chcesz tanio, a masz trochę czasu wolnego????
Może sam wykonasz panel rozpraszający? Co wg mnie na tył będzie pomysłem przednim. Dyfuzor Schroedera bardzo łatwo wykonać samemu. Potrzebujesz kołek o przekroju kwadratu (około 10 metrów kupisz u stolarza za ok 80 zł), jakąś sklejkę i klej do drewna. W internecie można łatwo znaleźć kalkulatory długości poszczególnych elementów (w zależności na jakie częstotliwości ma wpływać) oraz wzór na rozmieszczenie poszczególnych, nazwijmy to, kołków. Boczne panele wg mnie nadałyby się pochłaniająco -rozpraszające. W przednich narożnikach także coś by można było pomyśleć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi w takim razie odpuszczam kupno piramidek
co sądzisz o takiej ofercie
http://allegro.pl/dyfuzory-i6541670302.html#thumb/1

i jak ktoś sie orientuje jakie są "odpowiednie" panele rozpraszające ile może takie coś kosztować


edit jeszcze znalazłem inne dyfuzory na zamówienie cena całkiem niska
https://www.olx.pl/oferta/akustyka-dyfuzor-...html#49c799bba6
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy związane z optymalną adaptacją akustyczną są bardzo skomplikowane. Każdy typ ustrojów akustyczny wpływa na co innego, więc dany typ należy zastosować w momencie gdy wie się co się chce osiągnąć. Bez specjalistycznych pomiarów i wyliczeń najlepszym sposobem będzie metoda prób i błędów, czyli próby z danymi ustrojami i odsłuchy (bardzo czasochłonne). Nadmierne wytłumienie dźwięku także będzie niekorzystnym zjawiskiem.

Bez pomiarów i wyliczeń zastosowałbym w miejscach pierwszych odbić ustroje najlepiej rozpraszające wraz z pochłaniającymi (jeśli w dźwięku nie chcesz nic korygować, poprawić zaś precyzję nadadzą się rozpraszające przede wszystkim).

Pierwszych odbić masz 4 (generalnie sufit z podłogą to też tzw pierwsze odbicia, odpowiedni dywan załatwi problem dość dobrze ).
Czyli ustroje akustyczne należałoby umieścić na ścianie tylnej, przedniej i dwóch bocznych (nie wspominając jeszcze o narożnikach, ale nie przesadzajmy icon_wink.gif ). Odnośnie dokładnego rozmieszczenia paneli poczytaj o metodzie na tzw lusterko (w razie problemów masz dostępne różne kalkulatory, np http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html ).
Teoria mówi, że wyłożenie powierzchni ustrojami akustycznymi nie powinno przekraczać 30%

Jednakże nie wchodząc w koszta na początek zastosowałbym duży panel rozpraszający (dyfuzor) ( składający się z 6-8 takich kawałów 60x60 cm). Można np w 6 rozpraszaczy wkomponować 2 rozpraszająco pochłaniające czy tylko pochłaniające (ale warto byłby to przesłuchać).

Ten dyfuzor z aukcji nie wygląda mi na typu dyfuzor schroedera - to nie jest przypadkowe rozmieszczenie "górek" i "dołków", jest to wyliczone bardzo dokładnie - matematycznie. Według mnie dyfuzor taki powinien mieć przynajmniej kilkanaście cm głębokości. Spotkałem się z opiniami, że już na tyle głębokie dyfuzory również mają zdolność pochłaniania fali akustycznej. Pamiętaj o czymś bardzo istotnym - im dyfuzor głębszy tym rozprasza szersze pasmo, te z aukcji są bardzo płytkie i ja bym tego nie brał.
Następnie można pobawić się przenośnymi dyfuzorami (czy pochłaniaczami) bocznymi, zmieniać położenie i słuchać, słuchać, słuchać (można samemu coś wykonać choćby z wełny mineralnej w ramie (zapewne owcza, jak wspomina f1angel, jest jeszcze lepszym pochłaniaczem).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dostałem ciekawą wiadomość wy się dużo lepiej znacie może podpowiecie czy jest taka możliwość podpięcia u mnie
mam obecnie wzmacniacz dynki, sony f570es, dac magic 100, wzmacniacz słuchawkowy oraz laptop coś jeszcze potrzebuję

"Jeśli Twoj wzmacniacz ma możliwość pominięcia preamp-a a źródło ma możliwość regulacji głośności to Wepnij się przez Dac-a w końcówke mocy a Zobaczysz jak bardzo zmieni się charakter grania. Znawcy tematu piszą że końcówa mocy jest przezroczysta i nie wnosi nic do brzmienia. Chociaż być może Twoj Sony gra fajnie z preampem nie wiem bo nie słuchałem."

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz wpiąć DAC Magic 100 w wejście Direct Imput wzmacniacza. I sterować wzmocnieniem cyfrowo, z laptopa.
Ale plusy z bezpośredniego wejścia na końcówkę mocy mogą zostać zniwelowane poprzez gorszą jakość cyfrowej regulacji z komputera.
Chyba, że dotychczas słuchając nie miałeś głośności w laptopie i odtwarzaczu systemowym ustawionych na maksimum?
Miałeś?
Teraz musiałbyś uważać, by głośność była na niższym poziomie. Bo jakbyś zapomniał i puścił sygnał z całą mocą na końcówkę wzmacniacza, to kolumny mogłyby się pożegnać z głośnikami.

Po prostu porównaj sobie jakie połączenie da Ci lepszy dźwięk, bo to różnie może być.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni napiszę co i jak aby zakupię długi interkonekt o którym pisałem w dziale o kabelkach
wystarczy że ustawię głosność na 0% w pasku systemu (mam podłączone kablem toslink pod dac magic) oraz wyciszę w programie foobar na maksa będzie pewność wtedy że nic się nie spali tak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arko55, wystarczy, ze w jednym z tych urządzeń/programów wyciszysz na zero (0).

PeM.To zależy od konstrukcji DACa. Jeśli ta regulacja głośności jest nadal w domenie cyfrowej, to jest to tylko tłumienie sygnału. A więc im ciszej tym gorzej.
Nic się nie zmienia.
Co innego takie urządzenia jak Devialet. Tam jakość sygnału jest na wysokim poziomie, ale zastosowano inne rozwiązania. I cena tych urządzeń, jest bardzo wysoka.
Jak na razie nie wymyślono nic lepszego niż dobry przedwzmacniacz analogowy. Chodzi mi oczywiście o w miarę tanie rozwiązania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...