Skocz do zawartości

Jaki zestaw do pomieszczenia 80m2?


DamianRyn

Recommended Posts

No oczywiście, że kolumny w tej cenie na ogół nie mają super wysokich tonów. Ale mają za to inne zalety. A te, które mają lepsze wysokie, nie mają często innych zalet ProAc'ów.
Są owszem ogólnie lepsze kolumny, ale są to konstrukcje np. polskich producentów. Małych firm, które robią takie kolumny na najlepszych głośnikach jakie można zamontować w konstrukcjach z tego przedziału cenowego i sprzedają za taką cenę by na tym nie stracić ale nie zdzierają z klienta kasy.

Wracając do ProAc i Electrocompanieta, to jak widać nie każde połączenie dobrych elementów daje równie dobry efekt finalny.
Albo po prostu, nie narzekając na rzeczy oczywiste w danym budżecie, ujawniają się wady tańszego sprzętu w połączeniu z lepszej klasy, bardziej rozdzielczym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 212
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli bo ogólnie rzecz biorąc w tym torze w tej kategorii cenowej nie widziałem słabego ogniwa. Słabym ogniwem był cd electrocompanieta ale po podłączeniu dobrego dac system nabrał wiatru w żagle.
Dla właściciela zaletą było to, że scena mieściła się między monitorami. Ja nie mam jeśli o to chodzi wyrobionego zdania.
U mnie zarówno w kef, naim i sansui , vandersteen scena jest rozciągnięta daleko poza kolumny. No dobra, z głębokością jest kłopot ale tu widzę niedoskonałość pomieszczeń czyli akustyki.

Jeśli chodzi o sprzęt polskich manufaktur. Hmmm jako miłośnik starego sprzętu z drugiej ręki muszę stwierdzic, że ten tani sprzęt jako nowy jest dla mnie drogi, a praktycznie znalezienie go na rynku wtórnym jest niemoż.....chciałem powiedzieć trudne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeżeli chodzi o wykładzinę dywanową to chciałbym ją na całym pomieszczeniu ze względów na charakter całego pomieszczenia.
Audiofilski prąd? Mówimy po prostu o kablu 3x2,5mm na oddzielnym bezpieczniku, czy o jakimś specjalnym kablu za xxx zł?
Nagłaśniam tylko te górne pomieszczenie. Do dolnej części domu mam się nie mieszać icon_wink.gif W zamian za to dostałem całą górę do własnej dyspozycji icon_smile.gif
Pokój rozrywkowy głównie będzie pokojem odsłuchowym także miejsca do odsłuchu mogę wygenerować ile tylko chcę (oczywiście w granicach mojej samotni icon_wink.gif). Myślałem o postawieniu sprzętu pod oknem lub zupełnie odwrotnie. Myślałem, że mógłbym postawić fotel pod oknem a sprzęt np w 1/3 pokoju tyłem do otwartej przestrzeni na salon i kuchnię. Jak to się ma wg was w sprawach akustycznych, bo dla mnie takie ustawienie byłoby dużym "+" gdyż dźwięk nie niósłby się tak mocno na dół i mógłbym częściej tej muzyki posłuchać sobie na odpowiednim dla mnie poziomie głośności icon_wink.gif
Planowałem też w przyszłości dostawić sobie ze dwa rządki siedzeń kinowych i od czasu do czasu z rodzinką obejrzeć film z dobrej jakości nagłośnieniem icon_smile.gif Ale to takie plany na przyszłość.
Z odsunięciem kolumn od ściany tylnej nie będzie problemu gdyż jak już pisałem jest to pokój głównie do odsłuch także chcę przeznaczyć na odsłuchy tyle pomieszczenia ile to będzie wymagane dla jak najlepszej jakości muzyki. Jeżeli trzeba kolumny odsunąć choćby 2 metry od ściany bo ma to zdecydowanie poprawić jakość odsłuchiwanej muzyki to tak zrobimy icon_smile.gif
Jaki to jest dobry kabel i dobry bezpiecznik? Może jakieś propozycje?
Co do zakupu sprzętu to tak prawdę powiedziawszy wolałbym zrobić to jak najszybciej gdyż jak sami wiecie (a zwłaszcza Ci co się kiedyś budowali), że przy budowie domu każdy grosz jest na wagę złota i nie chciałbym znaleźć się w sytuacji gdy pieniądze te pójdą na jakieś inne ważniejsze (nie dla mnie) potrzeby. Teraz mam kasę kupuję sprzęt jak najbardziej dopasowany do moich potrzeb i potrzeb mojego pomieszczenia i ww. kłopotu nie będzie. Także proszę o jakieś propozycję. Każdą wezmę pod uwagę. Ewentualnie czy moglibyście przejrzeć ofertę Olsztyńskich salonów odsłuchowych: Corab i Loco w moim budżecie żebym ewentualnie mógł czegoś posłuchać. Około 23.09.16 będę też w Łodzi więc może coś tam? Będę bardzo wdzięczny icon_smile.gif
Wszelkie elementy drewniane poziome widoczne na zdjęciach nie będą zabudowywane. Jedyna zabudowa to będzie zabudowa po krokwiach. Jętki, płatwie, miecze i słupy zostają odkryte icon_smile.gif Uwielbiam drewno i muszę mieć go jak najwięcej icon_smile.gif
Z tymi płytami perforowanymi to niezły pomysł. Muszę się nad tym porządnie zastanowić. Kombinuję też co zrobić żeby zostawić na wierzchu chociaż trochę krokwi, ale na razie w takim wypadku izolacje wychodzą zbyt drogie (nawet 3- krotnie). Muszę jeszcze przeliczyć izolacyjność drewna dla grubości moich krokwi. W momencie gdy choć ich najmniejsza część będzie na wierzchu- tworzą się mostki termiczne, choć może przy grubości moich krokwi nie tak znaczne.
Na koniec takie małe pytanko:
Lepiej grają kolumny w obudowie zamkniętej, czy br? Chodzi mi głównie o bas.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt postawiony na środku zabierze Ci dużo miejsca i będzie nieprzesuwalny. Ty napewno pod samą ścianą nie możesz siedzieć.
Wydaje mi sie lepsza opcja ze sprzętem koło okna.

Prąd audiofilski to po prostu prąd na osobnym bezpieczniku doprowadzony dobrym kablem np beldenem. Na bezpiecznikach się nie znam. Czasem nie daj się namówić na żaden kabel w salonie. Pewnie wiesz do kogo się zwrócić icon_wink.gif. Bezpiecznik pewnie doradzą koledzy z forum.

Super jesli by wystawaly krokwie. Poprawi to akustykę.

Jeśli chodzi o konfiguracje sprzętowe...

To przede wszystkim chcialbym Cię odwieść od zakupu sprzętu nowego. Zsumuj kwotę uzbieraną +co dostaniesz ze sprzedaży. Ile to będzie? Z 10-15 kzl? Za to w salonie kupisz przeciętnie brzmiacy zestaw, a używany to już byłaby klasa i jeszcze by na stolik audio wystarczyło...
Zrozumiałem, że słuchasz rocka i disco ale chyba nie powiedziałeś jaki dzwięk lubisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Na sprawach budowlanych się nie znam. Sam musisz to wszystko przemyśleć, policzyć.
Ja też lubię drewno. I na pewno wystające elementy będą fajnie rozpraszały.
Oczywiście prąd audiofilski to dobry, gruby kabel i osobny bezpiecznik dla tej linii.
Można rzecz jasna kupić dedykowane kable instalacyjne i bezpieczniki. Ale to są duże koszty. Poczytaj choćby to:
http://www.highfidelity.pl/@main-117&lang=

Ustawienie kolumn rzeczywiście bardziej optymalne będzie tyłem do ściany z oknem. Nie będzie potrzeba chyba 2 metrów. sądzę, ze wystarczy 100 - 120 cm. Zresztą sprawdzisz to w odsłuchach. Tobie ma to wszystko odpowiadać.

Kolumny w obudowie zamkniętej mają zazwyczaj lepsze jakościowo niskie tony, bardziej rytmiczne, szybsze, zróżnicowane, krótsze.
A B-r da niskie mocniejsze, okrąglejsze, większe.
To tak ogólnie oraz w uproszczeniu.

Okablowanie i inne rzeczy jak bezpieczniki zostawiamy na koniec, po wyborze głównego zestawu.

Czego słuchać?
Wszystkiego, na co Cie stać. Jeśli ma być nowe. Jeśli używane i lepsze, to 2 - 3 razy droższego. I wówczas pozostaje szukanie na rynku wtórnym
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Bardzo mnie cieszy, że idę w dobrym kierunku icon_smile.gif
Może teraz trochę o moich gustach muzycznych. Słucham głównie rocka klasycznego: Perfect, Lady Pank, TSA, Lombard, Chłopcy z Placu Broni, Deep Purple, Nazareth itp. Słucham też dużo muzyki dyskotekowej z lat 90': Snap, Dr Alban, Salt and Pepper itp. Ogólnie rzecz biorąc to słucham każdej muzyki po trochu.
Poczytałem trochę opinii na temat tych używanych kolumn i martw mnie to, że w ich testach (w większości przypadków) napisane jest, że nadają się głównie do muzyki typu Jazz oraz muzyki klasycznej i głównie do wzmacniaczy lampowych icon_sad.gif Nie wiem czy to coś dla mnie? Przede wszystkim ze względów finansowych. Widziałem ile kosztują lampowce.
Od kolumn oczekuję czystego, mocnego dźwięku i jak najmocniej rozbudowanej sceny. Po tym jak przesiadłem się z Altusów na Dali, to scena z jaką one grają to coś wspaniałego icon_smile.gif Lubię też bardzo nisko schodzący bas icon_smile.gif Taki który poruszy niejeden mebel w domu icon_wink.gif Ciekawe czy istnieją takie kolumny icon_wink.gif
Coraz bardziej skłaniam się ku używanym kolumnami.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura bo np kefy 104/2 nie muszą mieć lampowca. Musiałbyć mieć mocną końcówke lub integrę. Angel pewnie zaproponuje Ci elac, a ja Ci powiem, że te kefy są świetne icon_wink.gif. Każdy ma swój gust.
Kefy pozatym są uniwersalne ale z mocną końcówką, żeby ta uciągneła 4xB200 i 6 innych mniejszych przetwornikow. Jak będziesz miał za słabą elektrownię to bas będzie rozlazły w szybszych kawałkach, będzie brakowało precyzji. W tych kolumnach jest świetny wysokotonowiec.
Ich moc też nie jest bylejaka. To seria reference. Zobacz sobie w katalogu kefa ile teraz kosztuja nowe kefy reference;) oczywiscie są trochę lepsze ale czy to tłumaczy tą subtelną różnicę w cenie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit, pudło icon_biggrin.gif . A właśnie, że miałem z tego setu zaproponować KEFy icon_cool.gif .
Elac'i sugerowałbym gdyby kolega chciał ogromnej przestrzennej sceny, dużo mikrodetali i rozświetlonej góry. Niskie tony zaś miałyby być szybkie, rytmiczne i niepodkreślone.
Rzeczywiście każde kolumny z tych wymienionych to dobra klasa. Tylko może nie każdy może gustować w różnych rodzajach prezentacji muzyki/dźwięku jaki podają.
DamianRyn oczywiście KEFy z NADem zagrają. Mocowo powinno być dobrze. Dynamicznie nieźle. Ale barwowo obawiam się, że niekoniecznie.
No, rzecz jasna w porównaniu z poprzednim zestawem zagra to bardzo dobrze. Ale czy to Ci wystarczy?
Tu rzeczywiście potrzeba i dobrego napędu, i dobrej klasy barwy oraz rozdzielczości. A to kosztuje.
obawiam się, że nowe wzmacniacze o ile dadzą sobie radę, to będą tylko podstawowymi urządzeniami do tej klasy kolumn.
I musisz mieć świadomość, że rozwiną skrzydła dopiero z dużo lepszym wzmacniaczem.
Oczywiście piszę tu o konstrukcjach tranzystorowych, bo rzeczywiście odpowiednio mocna i wyrafinowana lampowa kosztowałaby sporą kasę.

Tymczasem przyjrzę się kolumnom w podobnej cenie. Może jeszcze coś ciekawego wypatrzę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh! Zawsze mi się wydawało, że nie przepadasz wogóle za firmą Kef. I żeczywiście ostatnio kefy lepiej wyglądają niż grają ale swego czasu to ich konstrukcje były nieco dziwaczne i dobre. Dziwaczność ich była spowodowana wymogami technicznymi, i warunkami zanim pojawił się system uniq.

Tak. Nad wogóle jest raczej tanią, średnią półką. Nie wiem czy kiedyś zrobili coś wybitnego. Ale trzeba im przyznać uniwersalność i ogólną dobrą jakość produktów.
Więc żeby jeszcze chcieć barwę to może też zwrócić uwagę na elektronikę używaną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nad wogóle jest raczej tanią, średnią półką. Nie wiem czy kiedyś zrobili coś wybitnego. Ale trzeba im przyznać uniwersalność i ogólną dobrą jakość produktów.

Dla niektórych sformułowanie "tania, średnia półka" może być mylące -gdy wspomniany wzmacniacz kosztuje cennikowo ok. 5 tysięcy (choć można go też trafić taniej).
Poza tym jeśli Twoje pytanie zrozumiemy szerzej-jako "wybitny w swojej cenie", to odpowiedź brzmi TAK.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za tanimi i średniej klasy KEF'ami. I to też nie o wszystkie modele chodzi. Reference, to zupełnie coś innego.
Są super. Wygląd rzeczywiście icon_confused.gif ... no cóż. Ale za to GRAJĄ.
Jak zresztą wiele innych marek w topowych wypustach.
Bardzo nie lubię kolumn Focal ale na najwyższej obecnej serii Utopia nawet da się dobrze słuchać muzyki. Pod warunkiem oczywiście starannego doboru wzmacniacza.
Nie mniej nie lubię JBL'i. A seria np. K, to jest naprawdę duża klasa.
Choć oczywiście są takie marki gdzie niemal od najtańszych do najdroższych świetnie grają. Sonus Faber (raczej serblinowskie), Chario,
RLS, Xavian, Thiel, Dynaudio, Harbeth, Spendor, Opera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wzmacniacz wybrać, to oczywiście zależy od kolumn.
Te lampowe, to raczej za słabe do dużych podłogówek.
Chyba, coś takiego jak ta końcówka Coplanda.
Ale do tego trzeba przecież dobrej klasy przedwzmacniacz. Jeśli nie więcej, to niewiele mniej kosztujący. I to aktywny.
Pre pasywne, tzw. "pasywka", tu raczej się nie sprawdzi, bo przydałoby się trochę wstępnie wzmocnić sygnał.
Tu może w takiej cenie te zestawy AA lub Rotel by się sprawdziły. Choć rotel to raczej do "gęściejszych" kolumn lub tych z mniej wyeksponowanymi skrajami pasma typu Sonus Faber albo B&W CM8.
Atoll In 100SE jest dobrym wzmacniaczem. Nie wiem czy do każdych z tych kolumn byłby odpowiedni. Może lepiej popatrzeć za IN 200 albo jakimś zestawem przedwzmacniacz/końcówka mocy?

Kolumny Dynaudio, te z linią transmisyjną (nie znam, nie wiem co to za model), z wyglądu starsze będą raczej trudne do prawidłowego napędzenia.
Dynaudio Excite X-36 są teoretycznie łatwiejsze do wysterowania niż starsze konstrukcje typu Contur, ale też z racji swojej wielkości dobry wzmacniacz by się przydał.

A może jak inni koledzy w poprzednich wątkach rozejrzysz się jednak za kolumnami Canton RC-L lub lepiej Canton Digital 1?
Oczywiście ze sterownikiem (control unit) ustawiającym emisję niskich tonów na różnych poziomach, przystosowującym je do pomieszczenia.
Ale te kolumny kupisz raczej na Ebay.de.
Do tego ocieplony i soczysty, ale niezwykle dynamiczny i wydajny ASR Emitter. Zresztą do innych tu kolumn też byłby dobry.
Bo nie wyobrażam sobie, aby nie. No chyba, że ktoś lubi dźwięk chłodny, ostry, twardy i rozjaśniony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.olx.pl/oferta/super-kolumny-ste...tml#7a8fae8829- znalazłem jeszcze coś takiego.
Te Cantony Digital 1 są nie do kupienia icon_sad.gif Cały wczorajszy i dzisiejszy dzień na poszukiwania i nic icon_sad.gif To samo dotyczy ASR Emitter, choć nawet jeżeli bym go namierzył to chyba nie jest on z mojego przedziału cenowego icon_sad.gif
A czy te Paradigm Studio 60v.5 są warte uwagi? (http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-paradigm-reference-studio-60-v-5-i5572312943.html)
bo już nie wiem co robić icon_sad.gif Coś czuję, że muszę się na jakieś odsłuchy wybrać bo inaczej będę tak błądził bez końca.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian. Widzę, że ciśnienie wysokie. To bardzo niedobrze.
Natomiast świetnym jest pomysł wybrania się na odsłuchy. Skaczesz tak po różnych zestawach, że od razu widać, że nie wiesz czego szukasz. Musisz wiedzieć jaki dzwięk Ci odpowiada bo my musimy wiedzieć co Ci doradzić. Namierz jakiegoś sprzedającego w okolicy i go odwiedz. Elac i Klipsch to dość specyficzne konstrukcje. Przeważnie kupują je ludzie, ktorym je odpowiadają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, najlepiej byłoby wybrać się na odsłuchy do dobrego salonu audio i porównać choć kilka różnie grających par kolumn na jakimś dobrym wzmacniaczu. A później porównać jeszcze dwie pary, które najbardziej Ci się podobały na jeszcze innym wzmacniaczu.
Zabierz ze sobą swoje ulubione i różne nagrania. Słuchaj po kawałku z 5 - 6 utworów, bo inaczej się słuch Ci się zmęczy.
Bo faktycznie o ile takie Cantony są w miarę neutralne, to inne kolumny grają bardzo różnie.
Każde na swój sposób dobre ale tylko niektóre by Ci odpowiadały.
Czas na dookreślenie swoich preferencji brzmieniowych.

Co do Canton Digital i ASR Emitter niedawno w jakimś wątku któryś z kolegów wkleił linki do aukcji i ogłoszeń. Było tego po kilka sztuk.
Po prostu w tym momencie nie ma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...