Skocz do zawartości

Jaki zestaw do pomieszczenia 80m2?


DamianRyn

Recommended Posts

Witaj DamianRyn, nasunęło mi się kilka uwag.

Jeśli chodzi o poszukiwanie ofert w Niemczech to ebay.de to tak naprawdę dwie odrębne strony internetowe: ebay.de oraz kleinanzeigen.ebay.de (coś jak polskie olx). Więc trzeba sprawdzać obydwie.

Większość ofert Cantonów Digital a także wzmacniaczy ASR Emitter znajduje się na kleinanzeigen.ebay.de (nie jestem pewien ale chyba w przypadku wzmacniaczy ASR Emitter dzielą się one na wzmacniacze zasilane z baterii oraz zasilane z sieci – trzebaby się dopytać naszego kolegi Profiego). Przykładowa oferta: LINK (zasilany z baterii?). A jak nie ten to pojawi się inny.


Druga sprawa to sprzęt jaki chcesz kupić. Jeżeli celujesz w Cantony Digital, to możesz też szukać modelu 2 (lub 2.1) – jest trochę mniejszy od modelu „1” (i trochę tańszy) ale występuje częściej niż „1” a z tego co pisał ostatnio Profi wynika, że różnica w brzmieniu pomiędzy ww. modelami jest prawie żadna. W tej chwili jest jedna oferta LINK ale nie polecam jej – korespondowałem miesiąc temu ze sprzedającym, wynegocjowałem cenę 1000 euro i gdy chciałem wysyłać po kolumny spedytora sprzedający napisał, że kolumny są w … Grecji i najpierw musi je sprowadzić do Niemiec. Więc wobec tych kombinacji zrezygnowałem z zakupu.

Trzecia kwestia to budżet. Moim zdaniem jeżeli nie masz ok. 10 tys. zł wolnych środków, teraz lub w jakiejś rozsądnej przyszłości, to nie pchaj się w Cantony Digital (zakładam z grubsza: 800-1000 euro na kolumny + do 1000 euro na porządny wzmacniacz + reszta na źródło i okablowanie). Pamiętam takiego kolegę z forum, który kupił Cantony Digital 2 ale nie było go stać na odpowiedniej klasy wzmacniacz i niestety kolumny potem sprzedawał na allegro – zapewne reszta sprzętu z tymi kolumnami sobie nie poradziła (nie napisał wprawdzie o tym na forum ale myślę, że tak właśnie sytuacja wyglądała).

Ale jeżeli poszukujesz neutralnych kolumn potrafiących oddać głębię dźwięku, w szczególności basu, na którym Ci zależy, to może zastanów się nad propozycją F1angela zakupu Cantonów RC-L? W Niemczech jest ich na pęczki. Za kolumny w stanie gabinetowym z kontrolerem, maskownicami i kartonami w komplecie zapłacisz do 550 euro + koszt transportu. Koszt takiego zestawu z Cantonami RC-L w zależności od jakości pozostałych elementów wyniósłby Cię w granicach 4,5 – 5,5 tys. Zł. Jak by Ci te kolumny jednak nie podeszły to w Polsce bez problemu je sprzedasz w cenie, za jaką je kupiłeś (włącznie z kosztami transportu).

W tej chwili znalazłem jedną ofertę, gdzie z opisu wynika, że mają kontroler i są w stanie bdb: LINK. Niestety nie ma oryginalnych kartonów (OVP) ale jak poczekasz trochę to na pewno pojawią się jakieś z kartonami (bardzo przydatne w transporcie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 212
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Majtek2013, masz rację. Ale jeśliby kolega był cierpliwy, to i Digitale da radę kupić i znaleźć wzmacniacz do ich napędzenia.
Z drugiej jednak strony RC-L są na tyle dobrymi kolumnami, że można się poważnie nad nimi zastanowić.
I wówczas poszukać jak najlepszego wzmacniacza. Być może już takiego, który z czasem, gdyby rodzaj dźwęku się spodobał, mógł napędzić także Canton Digital. A RC-L jak piszesz zawsze łatwo sprzedać bez straty.
Co do ASR Emitter, to nie wiem czy była wersja typowo akumulatorowa. Z tego co wiem, ten osobny moduł to jest wydzielona sekcja zasilacza.
A dlatego to jest tak zrobione, by zasilacz nie zakłócał pracy głównych układów wzmacniacza. I to dało efekty, bo Emitter jest świetnie grającym wzmacniaczem.

Audiowit Cena może i za wysoka, ale jest to druga wersja Emittera i dlatego sporo droższa. Trzeba rozglądać się za pierwszą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W Woli sprostowania chciałbym napisać, że to nie jest tak, że mam jakieś wielkie ciśnienie tylko do tej pory sprawa była bardzo prosta. Miałem już dawno umówić się na odsłuchy, przesłuchać kilka zestawów w moim budżecie i zdecydować się na jeden z nich. Kupić kolumny, dozbierać na wzmacniacz i za około miesiąc kupić go. Od momentu kiedy przekonaliście mnie do używanych kolumn (za co jestem wam bardzo wdzięczny) dostałem oczopląsu, bo mam dużo więcej możliwości. Nie wiem nawet w którym kierunku mam zmierzać, a najgorsze jest to, że pewno kolumn na które się zdecyduje (używane) nawet nie będzie mi dane odsłuchać przed zakupem. Dlatego w dniu wczorajszym zdecydowałem, że na razie przerywam poszukiwania do czasu odsłuchu. Umówię się w tym tygodniu na odsłuchy i postaram się posłuchać kilku producentów i od każdego z nich różnej klasy kolumn. Mam nadzieję, że bardziej nakieruje mnie to i zawęzi moje poszukiwania.
Co do budżetu to tak jak pisałem. Mam budżet około 10000,00zl. Obecnie mam uzbierane 3000,0zł i brat kupuje ode mnie moje Dali za 3000,0zł. Można powiedzieć, że na kolumny już mam. W momencie gdy je kupię, sprzedaję swoje Onkyo i w około miesiąc jestem w stanie dozbierać na wzmaka. Myślę, że na niego chciałbym przeznaczyć koło 5000,0zł.
Tego Asr-a z olx-a znalazłem tylko po co o nim pisać skoro nie jest to model którego szukam a jego cena prawie zapina cały mój budżet?!
Majtek2013 dziękuję za podesłane aukcje. Faktycznie nie wiedziałem, że istnieje ten drugi ebay. Spróbuję zaangażować rodzinkę do obejrzenia tego Asr-a, a te Digital-e jak mówisz sobie daruję.
Dzisiaj umówię się na odsłuchy. Postaram się, żeby to było w tym tygodniu i napiszę swoje wrażenia. Możne po odsłuchach rozmowa będzie bardziej zwięzla a ja już nie będę skakał po zestawach jak opętany icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnosząc temat Cantonów Digital stanę w opozycji do Majtka2013 i gorąco te kolumny zarekomenduję icon_biggrin.gif . Trochę ich ostatnio się pojawiło, tylko trzeba poszukać. Najgorsze jest kupowanie na siłę, pod presją czasową bo wtedy jak na złość nie ma nic ciekawego.
Faktycznie modele Digital 2 / 2.1 nieznacznie tylko ustępują większym braciom, to jednak wprawne ucho od razu wyłapie różnice na korzyść Digital 1 / 1.1. Natomiast różnica między Digital a topowymi Ergo (czyli SC-L lub RC-L) jest znaczna, a już po dłuższym kontakcie z Digitalkami nie ma powrotu wstecz. Po prostu nie ma! W Digitalkach wszystko jest lepsze, przestrzeń, barwa, mikro- i makrodynamika, fundament basowy itp. Często można spotkać opinię osób zmieniających sprzęt na lepszy, że jakby spadła niewidzialna zasłona z kolumn. U mnie po przesiadce z Ergo SC-L na Digital 2 spadły chyba ze trzy icon_lol.gif .
Z drugiej strony kolumny te prezentują neutralne, surowe brzmienie i nie każdemu takie odpowiada.

Możliwe, że czegoś nie wiem, ale Majtek chyba pomylił dwie sytuacje. Otóż zdarzyło się, że jednemu z forumowiczów nie podeszły Digitalki, gdyż szukał brzmienia mocno ocieplonego i wkrótce potem pojawiła się aukcja z tymi kolumnami. Natomiast przypadek zbyt słabego wzmacniacza (bądź zwykłego niedopasowania) dotyczył innego forumowicza, który szybko kupił inny wzmacniacz (od tego samego sprzedającego, od którego nabył Digitalki) i potem już był zadowolony. Długo z nim nie gadałem, a swego czasu wysłałem mu mój mikrofon pomiarowy oraz akcesoria do kalibracji i testów.
O ile kupując w ciemno bezpieczniej jest najpierw spróbować Ergo SC-L / RC-L, o tyle znając i lubiąc brzmienie wyższych modeli Cantona nie ma się co rozczulać i brać to, co najlepsze icon_cool.gif

Przy kwocie ok. 5 tys. znajdziesz niejeden porządny piec do Digitali, kwestia właśnie charakteru brzmienia i Twoich preferencji. ASR znam, kiedyś był na mojej liście typów, ale po posłuchaniu z Digitalami 1.1 u przyjaciela wypadł z listy. Dla mnie za miękki.







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podnosząc temat Cantonów Digital stanę w opozycji do Majtka2013 i gorąco te kolumny zarekomenduję


Wydaje mi się, że stoimy po tej samej stronie barykady icon_biggrin.gif

Cytat

ASR znam, kiedyś był na mojej liście typów, ale po posłuchaniu z Digitalami 1.1 u przyjaciela wypadł z listy. Dla mnie za miękki.


Profi, czy mógłbyś napisać z jakich elementów składa się obecnie Twój system oprócz Cantonów Digital 1 (wzmak, źródło, okablowanie)? Będzie to dla mnie (a pewnie także innych fanów Cantonów) pouczająca lekcja, która się przyda w momencie zainwestowania w ten model.
Z tego co pamiętam to poprzednio słuchałeś Cantonów Digital 2 z dwoma wzmacniaczami Myryad Mi 120 (jeden jako pre- a drugi jako końcówka).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wszyscy stoimy po tej samej stronie barykady. Tylko każdy "strzela" z nieco innej broni icon_biggrin.gif

DamianRyn, mądra decyzja. Posłuchaj kolumn i adekwatnej do nich elektroniki, ustal jaki dźwięk/brzmienie lubisz a jakiego nie.
Koniecznie zanotuj co z czym słuchałeś (marki, modele, kable itp.), by nam to później opisać.
Tak będzie łatwiej Ci pomóc.
Jakiej muzyki słuchasz, wiemy. Ale upodobania brzmieniowe, to co innego. Znam ludzi słuchających metalu na kilku/nasto watowych wzmacniaczach
opartych na triodach 300B. Nie ma tu łamiącej kości dynamiki, schodzących do piekieł niskich tonów i koncertowych poziomów głośności. Jest za to mikrodynamika, rozdzielczość, piękne barwy, soczystość dźwięku i przede wszystkim niemęczący acz angażujący przekaz oraz ogromna muzykalność.
Tak, że co kto lubi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem po odsłuchach i jestem miło zaskoczony faworytem tych odsłuchów pomijając kolumny, które są poza moim zasięgiem finansowym.
Co do pomieszczenia w którym odbywały się odsłuchy. Metraż około 50- 60m2, akustycznie- wydaje mi się, że kompletnie do bani. Wykładzina dywanowa to jedyny element wygłuszeniowy tego pomieszczenia. Pomieszczenie dość wysokie, zmieniające się myślę tak od 3m do nawet 5m. Kolumny w odstępie około 2,5m od tylnej ściany (za nimi kupa innych kolumn) pozycja odsłuchowa około 3m od kolumn licząc od środka w linii prostej, nie po skosie. Po mojej prawej stronie wielka witryna okienna (na całej ścianie), po mojej lewej stronie ściana z drzwiami, trochę kolumn i telewizor. Odstęp od kolumn do prawej i lewej strony tak około 3m- 4m.
Na pierwszy ogień:
Kolumny: Kef R500
Elektronika: Arcam A29 + Arcam CDS27
Okablowanie: Interkonekt i Głośnikowy- Wireword Oasis
Zasilanie- Wireword Aurora
Sprzęt podłączony do Kondycjonera Aiso Iso 8
Wrażenia z odsłuchu- strasznie zawiedziony kolumnami z tej klasy. Przypomniały mi Ushery, które kiedyś odsłuchiwałem. Grają strasznie jednolicie i głównie samym środkiem. Odsłuchałem na nich kilka kawałków i wrażenie cały czas takie samo. Zero basu, zero góry, sam środek.

Drugi zestaw:
Kolumny: Monitor Audio Silver 10
Elektronika: Naim zestaw 5i
Okablowanie: Interkonekt- Hort Cobra (din), Głośnikowy- Hort Epic Twin, Zasilanie- Power Cord
Sprzęt podłączony do listwy filtrującej Isol 8 Power Line Ultra
Wrażenia z odsłuchu- spodziewałem się po tych kolumnach zdecydowanie więcej. Nawet nie wiem czemu. Przy szybszych utworach bas robił się mocno dudniący. Grają lepiej skrajami niż Kef, ale dla mnie to zupełnie za mało. Podłączyłem je pod moje Onkyo. Wg mnie zagrały lepiej, wg sprzedawcy gorzej. Troszkę lepiej uwidoczniły się skraje i bas potrafił zejść niżej. Czy to normalne, żeby ampli zagrał lepiej niż tak wysokiej klasy wzmacniacz?

Trzeci zestaw (nie planowany, sprzedawca chciał mi coś pokazać):
Kolumny: Xavian Piccola
Elektronika i okablowanie takie jak przy Monitor Audio.
Sprzęt podłączony do listwy filtrującej Isol 8 Power Line Ultra
Wrażenia z odsłuchu- icon_eek.gif ... Jak to pięknie grało to się nadziwić nie mogłem. Owszem basu to to nie miało, ale te detale, ta czystość dźwięku, ta przejrzystość. Byłem w niemałym szoku. Grało to tak cicho, ale tak dokładnie i tak czysto, że w tle słychać było nieczystości nagranej płyty (oryginalnej). Żeby one tylko jeszcze na basie grały lepiej, a nie miały go w ogóle i to niestety skreślało je mimo tak wielu zalet.

Czwarty zestaw:
Kolumny: Triangle Antal EZ
Elektronika: Primare I22 + CD22
Okablowanie: Interkonekt i Głośnikowy- Cardas Parsect, Zasilanie- Power Cord
Sprzęt podłączony do listwy filtrującej Isol 8 Power Line Ultra
Wrażenia z odsłuchu- w końcu zaczęło się coś czego szukam icon_smile.gif Mocna, czysta gra. Uwidocznione skraje. Góra wyraźna i z detalami, dół kiedy trzeba nisko schodzący, a niekiedy szybki i twardy. Dobrze zbudowana scena. Po zamknięciu oczu nie wiedziałem skąd wydobywa się dźwięk icon_smile.gif Wszystko to było trochę zbyt delikatne, ale już nie było źle. Pierwsze kolumny (oprócz Xavian), które zagrały lepiej jak moje Dali.

Piąty zestaw:
Kolumny: JBL LS80
Elektronika: Hegel H100 + Hegel CD
Okablowanie: Takie samo jak w zestawie z Triangle
Sprzęt podłączony do listwy filtrującej Isol 8 Power Line Ultra
Wrażenia z odsłuchu- Dokładnie to samo co w Triangle tylko wszystko dużo bardziej uwidocznione. Dźwięk dużo mocniejszy, a jednocześnie nadal czysty i wyrazisty. Bas- czapki z głów. Potrafią zejść naprawdę nisko i dać z tego radość. Na dodatek bas nie robi się dudniący. Najlepszy zestaw jaki odsłuchiwałem. Sam nie dowierzałem gdyż do tej pory JBLa stawiałem na równi z Tonsilem icon_wink.gif Zdecydowany faworyt. Po podłączeniu mojego Onkyo odczucia takie same choć w stopniu zdecydowanie mniejszym niż z Heglem. Ale nie powiem, Onkyo dawał dość dobrze sobie radę icon_smile.gif

Na koniec odsłuchów zapytałem sprzedającego czy ma coś takiego gdzie góra i środek zagrają tak jak Xavian a dół tak jak JBL. Odpowiedź była oczywista (dla sprzedawcy)- Xavian Carisma- elektronika i okablowanie tak jak JBL.
Słowa sprzedawcy się sprawdziły icon_sad.gif Niestety zmartwiło mnie to bardzo gdyż jest to półka nie osiągalna dla mnie icon_sad.gif
Na tym etapie zakończyłem swoje odsłuchy.

To co podczas wszystkich odsłuchów rzuciło mi się w "uszy" to to, że poziom głośności (mimo, że miejscami dawałem dość ostro do pieca, np. przy Hegel i JBL nawet na 65-70%) był dość niski w porównaniu z moim Onkyo i Dali w moim pomieszczeniu w którym teraz odsłuchuje muzyki. Pomieszczenie mam na poddaszu- po podłodze około 35-40m2, użytkowej ponad 20m2. Przeraziło mnie to trochę gdyż jak pomyślałem, że te same sprzęty wstawiam do mojego ogromnego pomieszczenia i... gdzie jest dźwięk? Czy to możliwe, że zestawy te były za małe do tego pomieszczenia, czy to kwestia kiepskiej akustyki tego pomieszczenia? Bo to naprawdę mnie martwi icon_sad.gif

Postaram się jeszcze umówić na odsłuchy w drugim sklepie audio w Olsztynie i w następnym tygodniu będę w Łodzi, więc też spróbuję czegoś tam posłuchać. Na razie ku mojemu zdziwieniu JBL to faworyt, tylko trochę za cicho. No i nowego Jbl mogę mieć w czarnym kolorze (troszkę lakier uszkodzony- w niewidocznym w maskownicach miejscu) za 5000,00zł, Triangle- 8000,00zł, Xavian Picoola- 9000,00zł, Kef- 8000,00zł, Monitor Audio- 7000,00zł. Więc wniosek jest jeden...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję samozaparcia i tego, że wziołeś się za odsłuchy. Widzę, że sobie zapisujesz wrażenia. To dobrze. Będziesz pamiętał, nic Ci nie umknie.

Pamiętaj, że mniej ważna jest powierzchnia, bardziej odległość w jakiej siedzisz od kolumn.

Nie obawiam się o głośność. Chyba...że tak głośno chcesz słuchać. Ale myślę, że długo nie wytrzymasz. Ja w salonie 50m miałem JBL E80. One miały wyższą skuteczność niemniej na godz 11 to już raczej nie mogłem wytrzymać.

* typ głośnika: kolumna 3-drożna
* pasmo przenoszenia: 38 Hz - 20 kHz
* skuteczność (2.83V/1m): 91 dB
* impedancja nominalna: 8 Ohm
* moc ciągła / szczytowa: 100W / 400W
* częstotliwość podziału: 300 Hz, 4 kHz
* głośniki niskotonowe: 2 x 170 mm
* głośnik średniotonowy: 100 mm
* głośnik wysokotonowy: 19mm, kopułka z laminowanego tytanu
* wymiary (wys. x szer. x gł.): 927 x 213 x 349 mm
* waga: 19,1 kg

Ls80 mają 87dB

Tyle, że ja w salonie mam żywą akustykę. Nawet za żywą.

Skoro podobają Ci się ls 80 to może zwróć uwagę na E90.
Uprzedzam, że ta seria jest dedykowana pod kino domowe ale ma swój fan klub. Można ją kochać lub nienawidzieć.
E90 chyba najbardziej z tej serii nadają się do muzyki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, no nie icon_confused.gif: . Może i to dobre kolumny na tle pozostałych w serii. Może dla fanów mocniejszego łupnięcia. Bez większej finezji itp.
W stosunku do wcześniej wymienionych to jednak równanie w dół.
Nie chcę Cię namawiać DamianRyn na wydatki, ale jednak powinno się kupić to co możesz najlepszego, nawet gdybyś miał się zapożyczyć.
Bo z własnego doświadczenia Ci to piszę. Jeśli kupisz coś tańszego, niby dobrego, ale znasz lepsze brzmienie, to bardzo szybko będziesz niezadowolony. Coś Cię będzie gryzło i ... w końcu i tak podejmiesz decyzję o zmianie kolumn.
No, chyba, że te JBLe LS80 naprawdę Ci się podobają, albo świadomie traktujesz je jako przejściowe a teraz nie masz żadnej możliwości zakupić Xavianów Carisma?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
f1angel nie będę miał możliwości zakupu kolumn w tej cenie, ani teraz ani w najbliższej przyszłości choćby dlatego, że chciałbym kupić i kolumny i wzmacniacz oraz dlatego, że jesteśmy wraz z żoną w trakcie budowy domu i liczymy się z każdą złotówką. Po drugie Xavian Carisma nie zagrały wg mnie 2 razy lepiej, żeby zapłacić za nie 2 razy więcej niż za jbl. Na razie jbl ls80 są niespodziewanym faworytem, ale myślę, że to jeszcze nie koniec odsłuchów także zobaczymy. Szczerze powiem, że mam co do nich mieszane uczucia. Zagrały naprawdę dobrze, a bynajmniej tak jak chciałem żeby zagrały kolumny na które chcę przeznaczyć swoje środki, ale z drugiej strony mam uczucie, że jak je zakupie to będę się cofał w jakości sprzętu a nie szedł do przodu. Jakoś sama marka jbl mocno mnie odpycha. Seria ls to dobra seria czy nie bardzo?
Chciałem się was poradzić też odnośnie okablowania jakie było zastosowane oraz samej elektroniki. Na olx znalazłem model Arcam A39 za dobrą kasę. Na odsłuchach miałem podłączony A29. Czy któryś z nich byłby odpowiedni do (ewentualnie) tych jbl-i?
Po powrocie do domu z odsłuchów i odpaleniu swojego sprzętu moje Dali zaczęły buczeć a nie grać icon_sad.gif Bas jest strasznie buczący i męczący?! Chyba, że z amplitunerem coś jest nie tak?! Czy to możliwe, żebym aż tak odczuwał różnicę w jakości jaka dzieli te kolumny?
Chciałem jeszcze zapytać o źródło. Czy można niedrogo kupić jakieś używane lub nowe cd i będzie miało to sens? Teraz mam starego Sony i już mi się szuflada nawet zacina. Czy między tym Sony a jakimś źródłem używanym powiedzmy do 1000,00zł będzie jakaś różnica czy trzeba iść już w coś naprawdę dużo lepszego?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj seria LS i E nie jest najwyższych lotów. To takie w sumie chyba najtańsze lub prawie najtańsze propozycje JBL. Prawda jest taka, że z początku mogą wydawać Ci się efektowne. Szczególnie takie wrażenie sprawiają nieosłuchanym osobom. Z czasem to brzmienie Ci spowszednieje. Też te kolumny nie zagrają Ci z lepszą elektroniką. Gdybyś posłuchał ich już kilka godzin i przypomniał sobie koncert to zauważyłbyś, że tak instrumenty nie brzmią. Te kolumny tylko je naśladują i nie do końca im to wychodzi.

Szukaj dalej Na pewno coś znajdziesz.

Oczywiście, że taka jest różnica po odsłuchach. Do lepszego łatwo się przyzwyczajasz. Jak wracasz to boli. Życie....

Za 1kzł można kupić naprawde przyzwoity cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałem jeszcze zapytać o źródło. Czy można niedrogo kupić jakieś używane lub nowe cd i będzie miało to sens? Teraz mam starego Sony i już mi się szuflada nawet zacina. Czy między tym Sony a jakimś źródłem używanym powiedzmy do 1000,00zł będzie jakaś różnica czy trzeba iść już w coś naprawdę dużo lepszego?


To zależy jaki masz model tego Soniaka.

Sprawny CD SONY można kupić zarówno za 50zł, jak i za 2550zł (i lepiej).
Jak gra dobrze (czyli wysoki model), to warto go spróbować reanimować.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie napiszę to co koledzy. Tylko może sprecyzuję.
W audio jest tak, że dwa, czy trzy razy lepsze kolumny nie grają dwa lub trzy razy lepiej. Ale trochę lepiej. Ale to "trochę" jest dla wielu tak istotne, że decydują się zapłacić dużo więcej za trochę lepszy dźwięk. Bo w pierwszym odczuciu jest on tylko trochę lepszy. Ale jak się osłuchasz, to stwierdzisz, że to jest przepaść.
Jak nieraz pisałem stosunek jakość/cena w audio, gdybyśmy narysowali wykres przebiega wykładniczo. Czyli za coraz lepszy sprzęt płacimy ogromne, coraz większe sumy. Albo inaczej. Od pewnego momentu dwukrotnie większa cena powoduje dużo mniejszy przyrost jakości dźwięku.
Im wyżej z ceną, tym przyrost jest procentowo mniejszy. Linie jakości dźwięku i przyrostu ceny coraz bardziej szybują pionowo do góry, ale nigdy się nie spotykają, choć są coraz bliżej.

Nie wiem jaki masz model CDka Sony, ale jaki by nie był moim zdaniem do planowanego zestawu nie ma co kupować czegoś za 1 kzł.
na razie w miarę możliwości używaj tego co masz i składaj na lepszy odtwarzacz.

Kabli nie ma co teraz doradzać, bo nie wiadomo jaki finalnie będzie zestaw. A okablowanie ma dopełniać brzmienie systemu.
Teraz kupione nawet dobrej klasy kable mogą się okazać zupełnie nieodpowiednie do nowego sprzętu, do charakteru jego brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze kolega sprobuje posluchac Heco music style 1000 lub polke wyzej wspomniane wczosniej z linka heco 901.

Sam osobiscie mam Heco 1000 graja z denonem 1500ae salon/jadalnia/kuchnia otwarty prostokat ponad 80m w kalenicy wysokosc 6m. Gole sciany i plytki na podlodze akustyka lezy...
Jakos to gra... wkuza mnie troche bass ale nie wiem czy to nie wina akustyki.

Chetnie dowiem sie twoich spostrzerzen co do tych kolumn w stosunku innych "wielkich" konstrukcji, ktore sluchasz.
W S4home maja najprawdopodobniej heco jakby co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Model swojego Sony sprawdzę jak wrócę do domu, ale nie nastawiałbym się na jakieś cuda, bo kupiłem to kilka ładnych lat temu w lombardzie za coś około 300,00zł.
Znalazłem chyba coś ciekawego na olx- Vincent ls 308 za około 6000,00zł. Czy coś takiego warte jest uwagi? Nie mogę nic na ich temat wynaleźć w internecie- po polsku oczywiście icon_wink.gif

W środę kolejne odsłuchy
Na pewno podzielę się wrażeniami

Pozdrawiam Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem po kolejnych odsłuchach i trochę bardziej zadowolony niż ostatnio icon_smile.gif
Może na początek trochę o pomieszczeniu: Pomieszczenie stosunkowo małe tak około 3,5m x 3,5m. Jednak w przeciwieństwie od poprzedniego bardzo dobrze wykonane akustycznie. Po bokach gdzie stoją kolumny wiszą ustroje akustyczne, za kanapą odsłuchową też. Na całej podłodze wykładzina dywanowa. Odległość od słuchanych kolumn około 2m. Kolumny odsunięte od tylnej ściany około 1m -1,5m. Za nimi stały inne zestawy kolumn.
Odsłuchy (elektronika i okablowanie zawsze to samo):
Elektronika: Wzmacniacz: Marantz PM 8005, źródło: odtwarzacz bluray Oppo 105EU.
Okablowanie: Interkonekty- XLO, Głośnikowe- XLO w bi- ampingu- Audiomica "Szary" transponent.

Zestaw nr 1.
Mistral Sag 350- Myślę, że tu zakończę swoje opisywanie ich odsłuchów i powiem, że cieszę się, że ich posłuchałem gdyż raz na zawsze się z nich wyleczyłem icon_smile.gif

Zestaw nr 2.
Dali opticon 6- bardzo wyrazista i czysta góra no i scena którą budują jest niesamowita. Bas trochę buczący, grający na jednym poziomie buczenia od czasu do czasu schodzący niżej lub grający bardziej dynamicznie. Gdyby nie brać pod uwagę Xavian to nr. 1. Mocno rozbudowana scena to jest to co z nich zapamiętałem najbardziej.

Zestaw nr 3.
MartinLogan Motion 40HG- wydaję mi się, że to jest to czego szukam icon_smile.gif Może scena i góra nie są tak wspaniałe jak w Dali, ale za to bas jest tak kontrolowany, że nie można oderwać od nich "ucha". Bas nie buczy, gra dynamicznie wtedy kiedy ma tak grać i potrafi zejść tak nisko, że nawet Dali tak nisko nie grały. Pierwszy raz w życiu odróżniłem szarpanie poszczególnych strun gitary basowej icon_smile.gif Niesamowite wrażenie icon_smile.gif Niekwestionowany nr 1 moich odsłuchów (wykluczając cały czas Xavian Carisma). Przy ostrym dawaniu do pieca kolumny grają ciągle czysto i dopiero wtedy pokazują swój potencjał. Mocny, wyrazisty i czysty dźwięk, słychać każde szarpnięcie struny. Wokal mógłby być troszkę bardziej wyraźny, ale jakoś nie razi to mocno. Sprzedawca zszedł już mi do 8000,00zł za parę icon_smile.gif Jakbym się zdecydował to może jeszcze bym coś ugrał icon_wink.gif

Podsumowując najlepiej wypadły ML, choć na ebay znalazłem Dali opticon 8 i zastanawiam się czy jest sens się nimi interesować? Bo jeżeli bas ma być tak samo buczący jak w 6tkach to szczerze powiem, że nie tego szukam. Bas z ML to jest coś co mnie powaliło i urzekło icon_smile.gif

Do elektroniki nie były podłączane żadne listwy filtrujące ani kondycjonery.
Muszę się teraz porządnie zastanowić co robić, bo kolejne odsłuchy spaliły na panewce. Odpadła mi podróż do Łodzi a w Olsztynie już nie ma gdzie icon_sad.gif
Teraz dużo przemyśleń i podpowiedzi z waszej strony poproszę icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam
W środę kolejne odsłuchy icon_smile.gif
Na pewno podzielę się wrażeniami icon_smile.gif
Pozdrawiam




Posluchaj jeszcze na spokojnie:
Kef r700
Heco celan 901 lub Heco music style 1000
Tannoy xt8f

Wtedy bedziesz juz spal ze spokojna glowa i bedziesz mogl wybrac co ci spodoba.

Miej na uwadze ze te pomieszczenia odsluchowe sa male, nie ma poglosu, echa, lepsza akustyka niz w duzym 80m pomieszczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn Martin Logan, to się jeszcze zastanów. Jeśli Ci odpowiadają, to idź jeszcze raz na odsłuch. Dłuższy. Już bardziej na chłodno.
Weź więcej płyt. Zastanów się czy taki dźwięk naprawdę Ci leży.

Co do ceny, to ja znalazłem parę poniżej 7 kzł
http://www.rtvmax.pl/Sklep/Motion-40,2,0,899,6313.htm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie wiem czy odpowiada mi dźwięk ML? Po prostu ze wszystkich odsłuchiwanych zestawów brzmiały najlepiej. Oczywiście, żeby istniały takie kolumny które mają taką scenę i górę jak dali opticon, a dół taki jak ML to z chęcią bym się im przyjrzał icon_wink.gif Słuchałem już jednych takich, ale jak już wiecie poza moim budżetem icon_sad.gif f1angel czy w tych ML jest coś tak niedobrego, że tak mnie przed nimi przestrzegasz? Czyżbym czegoś nie usłyszał? Wydawało mi się, że do muzyki jakiej słucham są idealne.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie przestrzegam Cię przed nimi. Źle mnie rozumiałeś.
Tylko ja bym nie kupował nowych.
Jeśli nowe kolumny tak grają, To w takiej cenie pomyśl jak mogą zagrać używane?

Tu już cenowo wchodzimy w obszar takich kolumn jak Thiel. A to są świetne konstrukcje.
Wymagają sporych odległości od ścian, dużych pomieszczeń i dobrego jakościowego oraz mocnego, wydajnego prądowo wzmacniacza.
Ale jak już zagrają, to jak dla mnie super.
By nie być gołosłownym, że można w takiej cenie kupić dobre Thiel'e proszę bardzo:
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/233381.php

Oczywiście kolumny nie mogą grać ze zbyt jasnym, czy ostrym wzmacniaczem, bo są niezwykle transparentne, rozdzielcze.
Pokażą też wszystkie zaniedbania w torze audio.
Gdybym miał warunki lokalowe takie kolumny pewnie by już u mnie stały i śpiewały icon_biggrin.gif
Dlatego też musisz się zastanowić, czy jesteś w stanie dostarczyć im wystarczająco dobrej elektoroniki.
No niestety coś za coś. Ale moim zdaniem warto powalczyć.
Choć nie wiem, czy jesteś gotowy wypłynąć na tak szerokie wody? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Podłapałem temat tych kolumn Thiel. Powiem więcej mam już ich zdjęcia na mailu. Poza jedną drobną usterką obudowy wyglądają na stan niemal idealny.
Nie wiem tylko co to znaczy, że będę potrzebował wystarczająco dobrej elektroniki? Jaka to półka cenowa? Bo jeżeli ma to być wzmacniacz za 10000,00zł i do tego jeszcze nie wiadomo jakie okablowanie to nie wiem ile czasu zajmie mi zbieranie kasy na taką zabawkę i czy wogóle taką uzbieram icon_wink.gif Nie mówiłem, że szukam tylko i wyłącznie nowego sprzętu (no może na początku tak było- dopóki mnie nie przekonaliście). Budżet też już skoczył mi do 8000,00zł i powiem, że już nawet 1zł nie mogę przekroczyć bo żona tego nie zniesie icon_wink.gif Oczywiście to wszystko kosztem czasu jaki będę musiał poczekać aż dozbieram na elektronikę icon_sad.gif
Czy te Thiel pograją trochę na moim onkyo? Czy wogóle jakieś kolumny tej klasy pograją jakiś czas na moim onkyo?
Czytałem też na jakimś forum, że Thiel CS 2.4 są max do pomieszczenia 25-30m2?! Czy to prawda, bo f1angel pisze, że to są kolumny do dużych pomieszczeń?!
Na szerokie wody z chęcią bym wypłyną tylko stopniowo, ale czy tak się da i jak szerokie mają być? icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że Twoje pomieszczenie odsłuchowe ma tak naprawdę tylko na podłodze 80 m2.
Ale jeśli odliczyć skosy, to zostanie pewnie taka kubatura jakby było 50 metrów albo mniej.
Jeśli jeszcze trochę "zagracisz" ten pokój, a może zamkniesz za miejscem odsłuchowym jakimiś półkami typu kratka, gdzie dasz książki, bibeloty, płyty, to pewnie będzie dobrze.
Ja słuchałem tych kolumn w pomieszczeniu na oko właśnie 50 - 60 metrów i było świetnie. Ale napęd miały mocny. Wzmacniacz dzielony Audio Research. I jeszcze parę razy w pomieszczeniach nie mniejszych. Zawsze było co najmniej dobrze.
I właśnie moc niskich tonów, ich soczystość, rytmiczność zawsze mi się podobały.
To pewnie zależy czego kto oczekuje po tym jak grają kolumny.
No, chyba, że chcesz naprawdę basowego trzęsienia ziemi, dużej jego mocy, to pewnie trzeba się gdzie indziej rozglądać.
Albo za wyższym modelem Thiela. Bywają nieraz w podobnej albo niewiele wyższej cenie. Może coś na Ebayu?

Wzmacniacz jak chyba wcześniej przy innych kolumnach wspomniałem, to coś w stylu ASR Emitter, Musical Fidelity A 1000 albo A 1001.
A 308 chyba też dałby radę, ale to jeszcze nie będzie dostatecznie dobry napęd dla Thiel'a.
Albo trafiłby się McIntosh?
Może jakiś zestaw dzielony? Przedwzmacniacz i końcówka niekoniecznie muszą być tej samej marki.
Widziałem jakiś czas temu na Allegro końcówkę mocy ARC (Audio Research).
No, tanio nie będzie. Ale to już byłby w moim odczuciu hi-end. Taki prawdziwy. Przynajmniej jego przedsionek icon_biggrin.gif
Pisząc o szerokich wodach właśnie to około hi-endowy dźwięk miałem na myśli. I to, że jednak będziesz musiał pomyśleć również o dobrej klasy źródle oraz okablowaniu.

Onkyo o ile się nie wyłączy, to jakoś tam powinno grać z tymi kolumnami. Ale co to będzie za granie? icon_rolleyes.gif
Możesz sobie wyrobić mylne wrażenie na temat możliwości kolumn Thiel.
Szkoda, że kupiłeś wówczas amplituner a nie porządny wzmacniacz stereo. Może jakiś wyższej klasy NAD dałby tymczasowo radę?

No, sam nie wiem.
Ktoś by zrobił tak, że kupiłby coś dobrze grającego, ale może nie wybitnego za pieniądze które teraz ma.
Ktoś inny kupiłby jeden element wysokiej klasy a resztę z czasem, stopniowo udoskonalając system.
Hmm..., może niepotrzebnie wspomniałem Ci o Thielu? Namąciłem tylko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...