Skocz do zawartości

Zestaw stereo dla początkującego za ok. 5.000 zł


Thompson M1928A1

Recommended Posts

Witam,

W związku z decyzją o wymianie dotychczasowego zestawowego kina domowego na sprzęt stereo, udałem się do jedynego znanego mi w moim mieście sklepu zajmującego się sprzedażą produktów hi-fi / hi-end. Po przedstawieniu podstawowych danych, a więc:

- stereo,
- budżet ok. 5.000 zł,
- pomieszczenie 3,8m x 4,2m,
- źródło muzyki: mp3 320 kb/s / flac,
- gatunek muzyki: metal (heavy, thrash, technical death etc.),

zaproponowano mi amplituner sieciowy Marantz M-CR 511 i odsłuch kolumn podstawkowych: Dali Zensor 3, Monitor Audio Silver 1 i Chario Piccolo Star Satellite, samodzielnie i następnie w połączeniu z Rel T-Zero. Poprosiłem też o podpięcie Onkyo TX-8130. Nie jestem ekspertem i nie mam doświadczenia z droższym sprzętem audio, więc odsłuchiwałem na wyczucie. Z tych trzech par najbardziej podeszły mi kolumny Chario pod Marantzem, ale raczej z subem, bo lubię słyszeć wyrazisty dźwięk stopki w perkusji.
Z uwagi na fakt, iż jest to dla mnie znaczna kwota, a w temacie jestem początkujący, proszę o opinie na temat powyższego zestawu, ew. na jaki inny sprzęt warto by było jeszcze zwrócić uwagę i odsłuchać? Zaznaczam, iż w pierwszej kolejności będę raczej korzystał z pamięci przenośnej flash podłączonej pod usb bezpośrednio do urządzenia – możliwości sieciowe nie są dla mnie najistotniejsze, aczkolwiek daje to perspektywy na przyszłość.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czasem jeszcze słucham metalu i żeczywiście stopa jest ważna. Ale co w momencie kiedy mamy surowy black metalowy lub trasch metalowy kawalek i b szybką podwójną stopę.. Sub zaczyna się gubić. Na początek chcę Cię odwieść od tego rozwiazania. Zapewniam Cię, że odpowiedni wzmacniacz o dobrej dynamice i szybkie kolumny z dobrą podstawą basową dadzą radę.
Nie rozważałeś używanego sprzętu? Można by było szukać czegoś w wyższej klasie.
I jeszcze te mp3. Na dobrym sprzęcie usłyszysz ich ...płaskość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to jestem pedantem i preferowałbym jednak nowy sprzęt, zwłaszcza wydając większą - bynajmniej dla mnie - kwotę. Mp3 to z uwagi na codzienne użytkowanie DAP i PC (integra IDT) podpiętego pod zestawowe KD. Dopiero rozpoczynam wymianę biblioteki na flac.

W przypadku wzmacniacza, to co miałbym do niego podpiąć, żeby odtwarzać pliki dźwiękowe? Pamięć flash przez TV albo przez zewnętrzny odtwarzacz np. DVD czy w ogóle PC? Czy byłoby to lepsze rozwiązanie w kwestii jakości niż amplituner i bezpośrednio pod usb pamięć flash albo bezprzewodowo z NAS?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem pedantem i może dlatego zaczołem iść w kierunku hifi. Choć KD jeszcze mam i będę się zbierał do jego sprzedaży....
Jest kilka możliwości. Ja mam tak.
Streamer + dysk twardy + dac+wzmak+kolumny.
Jest też odtwarzacz z dac + wzmak+kolumny
Możesz mieć tak kombajn(cd+reaper+dysk) + wzmak + kolumny
Albo inaczej integra z możliwiścią odtwarzania plików + kolumny
Są też inne możliwości bo urządzenia są coraz bardziej wielofunkcyjne.

Mój zestaw cały z drugiej ręki, w którym mam możliwość odtwarzania plików to koszt rzędu 15kzł i dopiero jestem zadowolony z dzwięku .Z pierwszej gdybym kupował to...kilka razy więcej. Nie liczę okablowania, stolika, kondycjonera.

Poproszę kolegów z branży o pomoc bo na tych nowych urządzeniach to już na konkretnych modelach się nie znam.

Jeszcze tylko skoro nie dasz się namówić na cd czy gramofon polecam flac, wav w wyższych rozdzielczościach. Mp3 przestaną Ci brzmieć na dobrym zestawie. Dobre pliki na dobrym sprzęcie zbliżą brzmienie do poziomu średniej klasy cd...icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz słuchać z USB nie ma co dzielić włosa na czworo. Budżet jest ograniczony i dzielenie go na kolejne pudełka w czasach, gdy producenci nauczyli się bardzo dobrze integrować odtwarzacze plików ze wzmacniaczami nie ma większego sensu. Zapłacisz za blachę, obudowę w kilku urządzeniach, a na dobry dźwięk już nie wystarczy.

Wybór Chario sugeruje, że masz dobre ucho, to wyrafinowane kolumny, problem w tym, że są pozbawione dźwięku poniżej 100Hz, co sprawia, że faktycznie używanie ich bez subwoofera mija się z celem. W tej cenie możesz mieć kolumny podstawkowe które schodzą do 50Hz (-3dB).
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a3-rtia...e-surround-2szt
http://sklep.rms.pl/indiana-line-diva-262-...awkowe-monitory

Ogółem, popieram kupowanie subwooferów na widok których wielu audiofilów w Europie dostaje wysypki. Dobry sub to urządzenie, które służy do odtwarzania dwóch dolnych oktaw i niesamowicie wzbogaca brzmienie każdej muzyki, dodaje dużo bogactwa, dynamiki. Jednak w takim budżecie zainwestowałbym w lepsze kolumny podstawkowe, bo tutaj każdy tysiac robi bardzo wyraźną różnicę. A subwoofer potem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze tylko skoro nie dasz się namówić na cd


Przepraszam z góry za - być może - prymitywne pytanie, ale czy kwestia cd sprowadza się do oryginalnych wydawnictw czy chodzi tylko o standard zapisu dźwięku i wchodzi w grę samodzielne wypalanie krążków?

Cytat

I również namawiam na zestaw z drugiej ręki.
W takim budżecie można kupić ładny, zadbany. A co najważniejsze dużo lepiej grający sprzęt.


Myślę, że jeżeli w ogóle używki, to mógłbym rozważyć jedynie opcję zakupu od kogoś w moim mieście ew. najbliższej okolicy, tak, aby móc na miejscu fizycznie obejrzeć i odsłuchać sprzęt. A takich ofert niewiele:

http://allegro.pl/sonus-faber-minuetto-kol...6427284901.html (w tym przypadku trochę kolor mi nie pasuje do wystroju - preferuję czerń)

http://allegro.pl/kef-r300-i6441613917.html

Cytat

Jeśli chcesz słuchać z USB nie ma co dzielić włosa na czworo. Budżet jest ograniczony i dzielenie go na kolejne pudełka w czasach, gdy producenci nauczyli się bardzo dobrze integrować odtwarzacze plików ze wzmacniaczami nie ma większego sensu. (...) Jednak w takim budżecie zainwestowałbym w lepsze kolumny podstawkowe, bo tutaj każdy tysiac robi bardzo wyraźną różnicę. A subwoofer potem.


Ok a jak ten Marantz M-CR 511 sprawowałby się w tej roli? Pytam, bo widzę, że macie podobny M-CR 610 w ofercie. Gdzie jest w ogóle granica sensowności inwestowania w sprzęt przy tak określonym źródle? A te monitory z linków powyżej? Niestety Białystok trochę za daleko... Mógłbym przystać na 2.0 gdyby kolumny faktycznie dały radę pod względem basu. Inna sprawa, że nie mam zbyt wiele miejsca na suba, ot najwyżej taki T-zero.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz dilerów, do nas zawsze możesz wrócić po odsluchu w ramach podziekowania z dobrą radę
http://polkaudio.rafko.pl/index.php?m=punkty-sprzedazy
http://indianaline.rafko.pl/gdzie_kupic.php

Marantz to urządzenia przyzwoitej klasy ale bardzo małej mocy. A monitor potrzebuje dużo prądu, stąd jeśli upierasz się iść w tego marantza, proponowałbym poszukać podłogówek o wysokiej skuteczności. Niestety, jakość będzie gorsza niż z monitorów w tej samej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W tej klasie faktycznie dobrze by było jakbyś odsłuchaj jakiś sprzet tuż przed zakupem.

Moim zdaniem ten pierwszy zestaw oparty o Chario jest jak najbardziej w porządku. Choć nie jestem zwolennikiem mini systemów pokroju Marantz Melody.
Marantz PM 6005 + CDN 301 da lepszy rezultat.

Co do monitorów zgodze się z przedmówcą co do propozycji Indiana Line,
Ze swojej strony dodał bym jeszcze Monitor Audio Silver 2, Heco Celan GT 302

Jeśli masz ochote przyjechać do nas na odsłuch do Oświęcimia zapraszam. Podłączymy Ci rozne rozwiązania i sam zdecydujesz co jest dla Ciebie najlepsze.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Marantz to urządzenia przyzwoitej klasy ale bardzo małej mocy. A monitor potrzebuje dużo prądu, stąd jeśli upierasz się iść w tego marantza, proponowałbym poszukać podłogówek o wysokiej skuteczności.


Powiem w ten sposób - przy niczym się nie upieram. Poszukuję rozwiązania, choć sam jeszcze nie jestem pewien co byłoby najbardziej satysfakcjonujące. W każdym razie na podłogowe kolumny nie mam miejsca. To może TX-8150 albo R-N602?

Cytat

Moim zdaniem ten pierwszy zestaw oparty o Chario jest jak najbardziej w porządku. Choć nie jestem zwolennikiem mini systemów pokroju Marantz Melody.
Marantz PM 6005 + CDN 301 da lepszy rezultat.


Ale ten PM 6005 ma tylko 2x45/60W mocy? Tyle samo co M-CR 511?

A co byłoby lepszym rozwiązaniem i czy zauważalnie dla amatora lepszym: amplituner i odtwarzanie plików z pamięci podłączonej pod usb czy w tej samej cenie wzmacniacz i możliwie najtańszy odtwarzacz cd/dvd z usb?

Ze względów budżetowych i czasowych w grę wchodzi jedynie odsłuch w moim mieście. Ustaliłem, co jest dostępne od ręki:

System Fidelity SF-4030
Castle Knight 2
Tannoy Mercury 7.2
Xavian Bonbonus
PSB Speakers Imagine XB
Bowers & Wilkins 686 S2
Dali Zensor 3
ELAC BS 73
Paradigm Mini Monitor v. 7
Chario Piccolo Star Satellite
Klipsch RP-160M
Focal Chorus 706
Teac LS-301
Monitor Audio Silver 1
KEF Model 7
Castle Richmond Anniversary
Dynaudio Emit M20
Definitive Technology SM55
Monitor Audio Silver 2

Czy któreś z powyższych zagrałyby ładnie bez suba?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Z konieczności musiałem przejściowo zawiesić poszukiwania sprzętu (remont, ślub, przeprowadzka), ale aktualnie wracam do sprawy. Przemyślałem kwestię suba i jestem skłonny z niego zrezygnować na rzecz zwiększenia jego kosztem budżetu na kolumny. W ub. tygodniu w salonie T. odsłuchałem Yamahę R-N602 w połączeniu z kolumnami Bowers & Wilkins 685 S2, a następnie z PSB Speakers Imagine XB. Źródłem był pendrive z plikami flac. Pierwsze zestawienie brzmiało dla mnie bardzo ciekawie - bas był wyrazisty i zarazem wystarczający, ogólnie grało dynamicznie i zadziornie. PSB jakoś płasko, ledwo wyczuwałem stopę w perkusji. Warto zaznaczyć, iż salon dysponował wyodrębnionym i rzekłbym sterylnym pomieszczeniem odsłuchowym. Z tego co pamiętam - a było to juz miesiąc temu - Onkyo TX-8130, które słuchałem podpięte z w/w Chario i Zensor 3 grało blado i bez wyrazu, z tym, że oferent, salon M., odsłuch umożliwiał w zaaranżowanym, ale jednak niewyodrębnionym od hali sklepowej miejscu.

Reasumując, na mnie jako "nieosłuchanym nuworyszu" największe wrażenie zrobił do tej pory jednak Marantz M-CR 511 + Chario Piccolo Star Satellite + Rel T-Zero, a druga lokata dla R-N602 + B&W 685 S2. Jednakże przeglądając forum odnoszę wrażenie, że wedle opinii doradzających, kolejność powinna być odwrotna, a więc (1.) Onkyo, (2.) Yamaha, (3.) Marantz. Dlatego też chciałbym po raz kolejny udać się do salonu M. i może popróbować TX-8150, którego stan niedawno tam uzupełniono z... no właśnie, z czym? Spoglądając na kolumny w zakresie 2.000-3.000 zł, dostępne tam są następujące modele:

Paradigm Mini Monitor v. 7
Klipsch RP-160M
Focal Chorus 706
Monitor Audio Silver 1 (próbowałem je pod Marantzem i było rozczarowanie)
KEF Model 7
Castle Richmond Anniversary
Dynaudio Emit M20
Definitive Technology SM55

Wyczytałem w recenzji TX-8150 w jednym z magazynów branżowych, że dobrze się uzupełniał z Klipschami...

PS
Czy w założonym budżecie jest szansa na używany wzmacniacz zintegrowany umożliwiający bezpośrednie odtwarzanie plików flac z pamięci przenośnej? I jak wtedy odbywa się sterowanie - jest szansa na aplikację, czy pozostaje 2-liniowy wyświetlacz?

PS 2
Tym razem się przygotowałem i załączam schemat mojego pokoju odsłuchowego.

DSC01446.jpg



Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Co do pomieszczenia to jest nie źle. Fajnie jakby kolumny były deczko wysunięte do Ciebie ale rozumiem że ma to też wyglądać.
Jak masz możliwość to słuchaj.
Moim zdaniem możesz się zaskoczyć pozytywnie modelami Definitive Technology, Monitor audio ale Silver 2, Heco Celan GT 302, czy tańsze Tannoy 7.2
Moim zdaniem warto także przyglądnąć się produktom Chario, Bowers ale serią CM1, czy Dali Ikon 2.
To że najbliżej Ci do systemu w którym grał Sub Rel to akurat nie dziwne. Miałeś uzupełnione dolne pasmo które jednak często może przy monitorach być szczupłe. Pamiętaj po odsłuchu już w domu zawsze suba będziesz mógł dokupić.

Czy jesteś bliższy 8150 czy RN602 to już Twoja kwestia oba są dobre w swojej cenie. Różnice w dźwięku powinny raczej korygować barwę po wybraniu kolumn.

Co do wzmacniacza z USB to będzie problem w tym budżecie. Ale szybciej możesz kupić używany wzmak z DACiem np NAD 356BEE i jako źródło stosować prosty odtwarzacz BD,DVD czy komputer.

W razie pytań zapraszam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dzisiaj prosto po pracy ponownie do salonu M. i przetestowałem 5 par kolumn podpiętych pod TX-8150. Postaram się opisać wrażenia z odsłuchu:

1. Tannoy Mercury 7.2 - bas dudnił, a ujmując całościowo dźwięk był jakby przytłumiony i zupełnie mi nie pasował - szybko poprosiłem o zmianę;

2. Focal Chorus 706 - zmiana na lepsze, dźwięk bardziej wyraźny, bas subtelny, nie narzucający się, trochę go brakowało;

3. Definitive Technology SM55 - jak dla mnie podobne do w/w, z tym, że na pewno bardziej wyczuwalny bas, ale jednak nie najlepiej brzmiący, niczym pukanie w deskę, zaczynał mocno, ale szybko ginął, ogólnie grały chyba wysoko i po kilku minutach zaczynały męczyć;

4. Dynaudio Emit M20 - zdecydowanie wyraźna poprawa dźwięku, był cieplejszy, taki pełny, pokazały się detale, których wcześniej nie wychwytywałem, bas był wyraźny, ale zupełnie inny od w/w, taki głęboki, po uderzeniu przyjemnie rozchodził się i nie urywał tak nagle, wcale go nie brakowało i nie odczuwałem potrzeby wzmocnienia subem;

5. Acoustic Energy Radiance One - wydały mi się jakby młodszym bratem w/w, z mniejszym basem, ale nadal zadowalającym, za to były może nawet bardziej szczegółowe, grały relaksująco.

Reasumując, po tym piątym już popołudniu z odsłuchami, odkryłem, że bas to nie wszystko, a znane utwory odtworzone z większą głębią, precyzją, brzmią dla mnie lepiej. Odsłuch to podstawa. Szkoda tylko, że w salonie M. nie są oferowane produkty Yamaha, dzięki czemu mógłbym porównać R-N602 w takich samych warunkach i z tymi samymi kolumnami. Lider na dziś: TX-8150 + M20, ale rozważania nadal trwają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio Silver 2 są zbyt duże jak na moje aktualne warunki, a Heco niestety w okolicy niedostępne. Dzięki za podpowiedź z DM 2/7.

Na przykładzie „mojego” wątku stanę w obronie użytkowników forum z grupy „branża”, gdyż jak widać począwszy od posta #6 tylko oni pozostają w aktywnej dyskusji, a propozycje wcale nie ograniczają się do towarów z własnej oferty. Panowie Audiowit i F1Angel chyba nie obraziliście się na mnie za to, że nie odpowiedziałem jednoznacznie entuzjastycznie w kwestii sprzętu używanego? Tak jak wskazałem wyżej, ja niczego nie wykluczam – poszukuję optymalnego rozwiązania, przeglądam forum w domowym zaciszu, ale też staram się poświęcać sporo czasu na odsłuchy, zadaję pytania które jak widać pozostają czasami bez odpowiedzi (być może bywają trywialne, ale w końcu odwiedzam forum z pozycji laika). Reasumując, mam nadzieję na pojawienie się porad i opinii większej liczby użytkowników forum, gdyż każde zdanie jest dla mnie cenne i daje szansę na nauczenie się czegoś nowego. Pozwolę sobie zatem na wskazanie kolejnych wątpliwości:

I. Poszukałem co nieco w temacie kolumn Dynaudio Emit M20 i dowiedziałem się, że wymagają porządnej elektroniki. Co prawda dla mnie w połączeniu z TX-8150 i tak brzmiały najlepiej z dotychczas odsłuchiwanych zestawów, ale domyślam się, że z tym ampli zdecydowanie nie pokażą na co je stać… I tu pytanie, zakładając jednak wykorzystanie laptopa (konkretnie HP dv6 mającego do dyspozycji tylko usb i wyjście słuchawkowe 3,5 mm) jako źródła z plikami flac, czy którykolwiek z nowych wzmacniaczy w budżecie ~ 2.500 zł (w tej kwocie musiałby się zmiesić jeszcze dac, o ile wzmacniacz go nie ma) byłby wystarczającym sprzętem do napędzenia M20?

II. Jeżeli żaden w w/w kwocie spośród wzmacniaczy nowych, to jakie modele używane? Moją amatorską uwagę w ślad za kolumnami zwracają produkty skandynawskie, tj. Densen Beat B100 i Primare I22?

III. Czy w przypadku, gdy wzmacniacz zawiera dac, ale nie ma wejścia usb, do połączenia z nim laptopa (model jak w/w) potrzeba jakiegoś kolejnego wyspecjalizowanego urządzenia? Jakiego rzędu jest to koszt?

IV. Bardzo istotna jest dla mnie możliwość wykorzystywania słuchawek w domu*, ale widzę, że nie wszystkie wzmacniacze mają takowe wyjścia. Rozumiem, że wtedy trzeba szukać dac-a z wyjściem słuchawkowym, ale co w przypadku wzmacniaczy z własnym dac-iem?

*na marginesie – równolegle cały czas poszukuję też słuchawek nausznych, budżet do 500 zł, póki co na pierwszym miejscu po odsłuchach Grado SR60e.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz pod uwagę jak różnią się brzmieniem Onkyo 8150 , a Yamaha 602 to co wspomniał sklep.
Onkyo gra jakby twardziej, analityczniej, nieco technicznie i parowanie z takimi kolumnami jak MA silver, czy MA bronze może dać nawet obiektywnie nieco odchudzony dźwięk, z dużą ilością góry. Tu nieco lepszym byłby raczej wspomniany Dynaudio, a mój kolega słuchający metalu wybrał Dali zensor 3.
Yamaha gra dynamicznie, jednak nie ma mitycznej ostrości i suchości, bas schodzi nisko, ale ten wyższy bas jak i średnica ma przyjemne wypełnienie, ciepło, góra jest w sam raz, jest nieco napowietrzona, całość jest dokładna, ale nie ma tu ostrości, cykania i innych historii. Tak więc przy niej Monitor Audio, jakieś Focale arie, czy inne dokładniej grające kolumny konkretne modele coś od Cantona gle, chrono, Elac 63, AE
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I. Poszukałem co nieco w temacie kolumn Dynaudio Emit M20 i dowiedziałem się, że wymagają porządnej elektroniki. Co prawda dla mnie w połączeniu z TX-8150 i tak brzmiały najlepiej z dotychczas odsłuchiwanych zestawów, ale domyślam się, że z tym ampli zdecydowanie nie pokażą na co je stać… I tu pytanie, zakładając jednak wykorzystanie laptopa (konkretnie HP dv6 mającego do dyspozycji tylko usb i wyjście słuchawkowe 3,5 mm) jako źródła z plikami flac, czy którykolwiek z nowych wzmacniaczy w budżecie ~ 2.500 zł (w tej kwocie musiałby się zmiesić jeszcze dac, o ile wzmacniacz go nie ma) byłby wystarczającym sprzętem do napędzenia M20?



Tu często zaleca się kupna np fiio D03k, prodigy cube czy coś od SMSL aby dźwięk nie leciał z integry laptopa

Cytat

Bardzo istotna jest dla mnie możliwość wykorzystywania słuchawek w domu*, ale widzę, że nie wszystkie wzmacniacze mają takowe wyjścia. Rozumiem, że wtedy trzeba szukać dac-a z wyjściem słuchawkowym, ale co w przypadku wzmacniaczy z własnym dac-iem?



Najtaniej ci wyjdzie kupić mało wymagające słuchawki albo używany wzmaczniacz słuchawkowy np. ZENek uno koszt koło 200zł plus DAC wtedy możesz z powodzeniem słuchać na lepszych słuchawkach bez obawy
tu już zależy jakiego dźwięku szukasz do cięższych klimatów bardzo polecane są np DT990
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Staram się pomóc jak mogę. Mam nadzieję że moje informacje w jakiś sposób są ci przydatne.

Do rzeczy:

I jeśli bierzesz dynki czy to emit czy d/m to z nowych polecał bym nad 356 bee lub onkyo 9050. Przy modelu nada konieczny byłby dać za ok 400-500 zł używany.

II z używek, marantz seria pm8 ale nie te stare pm 80. Mowie tu o wersjach 8000, 8003, 8005. Yamaha as1000

III możesz podłączyć jack na chinche ale takie rozwiązanie jest złe. Tu w grę wchodzi tak samo podłączenie przez daca.

IV wybór jest tak szeroki że znajdziesz dobry wzmak lub dać z wyjściem słuchawkowym.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Po raz kolejny wybrałem się do salonu M. na odsłuchy, tym razem zabierając ze sobą laptopa, aby w końcu osobiście porównać dźwięk z amplitunera i ze wzmacniacza. Do elektroniki podpięte były wybrane uprzednio kolumny Dynaudio Emit M20. Na początek przypomniałem sobie brzmienie Onkyo TX-8150. W planach miałem porównanie do Onkyo A-9050, ale niestety nie było go na stanie. Zatem pierwszym ze wzmacniaczy był Advance Acoustic X-i50BT połączony za pomocą DAC-a Asus Xonar Essence STU - i tu nie dostrzegłem żadnej większej różnicy względem amplitunera. Poprosiłem w związku z tym o inny sprzęt. Wybór padł na Marantza PM7005, zaopatrzonego we własnego DAC-a i wejście usb. I w tym wypadku muszę przyznać, że kolumny zagrały dużo lepiej. Dźwięk był bardziej przejrzysty, dokładny, bas pełniejszy. Zachęcony poprosiłem o podpięcie Primare I22, którego wstępnie brałem pod uwagę spośród wzmacniaczy używanych. Laptop został połączony przez w/w Asusa. Podświadomie chciałem chyba usłyszeć dużo więcej i dużo lepiej, z racji zachwytu nad designem Primare, ale szczerze mówiąc realnie znaczącej różnicy względem Marantza nie zanotowałem. Może to maksimum możliwości kolumn, może DAC-a. Na więcej odsłuchów przy okazji tej wizyty czas nie pozwolił.

Reasumując, moje odczucie jest takie, że nowy wzmacniacz w okolicach 2k zł nie zagra lepiej niż TX-8150 (choć słuchałem tylko jednego modelu). Przy droższej elektronice poprawa jest wyraźna, ale w mojej ocenie przepaści jakościowej nie ma, za to jest cenowa... Nie mogę pojąć dlaczego co do zasady przeznaczając coraz większą kwotę otrzymuje się w zamian coraz mniej. Weźmy taki Primare I22 - nowy to koszt ponad 5k zł, a pomimo wydania takiej kwoty nie można bezpośrednio podłączyć laptopa ani słuchawek... Mam co prawda na oku egzemplarz używany za połowę tej ceny, ale pewnie zaraz się dowiem, że w połączeniu z zewnętrznym DAC-iem do max 500 zł będzie słabo? I jak tu się wyrobić w limicie 5k, ba nawet 6k zł?

A co w kwestii słuchawek? Czy fabryczne wyjście słuchawkowe w stacjonarnych wzmacniaczach to dobre jakościowo rozwiązanie i czy znacząco lepsze pod względem jakości w porównaniu do podłączenia słuchawek bezpośrednio do wyjścia słuchawkowego np. w odtwarzaczu sieciowym stacjonarnym, amplitunerze, odtwarzaczu przenośnym, tv etc., czy wraz trzeba inwestować w oddzielny wzmacniacz słuchawkowy? Bo już sam nie wiem czy jako jedno z kryteriów wyboru wzmacniacza stacjonarnego brać za wszelką cenę wyjście słuchawkowe? Zależy mi na używaniu słuchawek w domu do odtwarzania muzyki jak i do tv. Teraz używam nausznych Maxell Retro DJ (rebrand Brainwavz HM3) bezpośrednio do integry laptopa, ew. do odtwarzacza SanDisk Sansa Clip Plus, ale chciałbym uzyskać lepszą jakość i myślałem, że nowe słuchawki do max 500 zł oraz amplituner albo wzmacniacz stacjonarny pomogą.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale tak jest jak zauważyłeś. W pewnym momencie następuje przyrost jakości nie wspolmierby do ceny.
Dzieje się tak dlatego że nie da się zbadać o ile dany sprzęt gra lepiej. Usłyszysz więcej detali , większą kontrolę basu ale nie zmierzysz o ile.
Kiedyś był robiony ślepy test.
Wzmaki różnego pułapu wzięte pod obróbkę.
Słuchający nie widzieli ich. Mieli określić który zagra lepiej i uwaga oszacować jego cenę.
Wyobraź sobie wyniku..... Przy kolumnach jest jeszcze gorzej? Lepiej? Trudniej? Szukam słowa icon_smile.gif

Dobry system to taki który zagra na miarę swojego budżetu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej odwrotnie. W pewnym momencie następuje przyrost ceny niewspółmierny do jakości.

Jak pisałem wielokrotnie na forum i pisali to moi koledzy, różnica pomiędzy najtańszym, byle jakim sprzętem a dobrą budżetówką jest często ogromna. Pomiędzy budżetowym a średniej klasy już tylko duża. Im wyżej, drożej, tym przyrost jakościowy mniejszy. Ale jest.
Wykres przypomina przebieg funkcji wykładniczej, gdzie krzywa ceny w pewnym momencie będąc już w pobliżu osi absolutnej jakości strzela niemal pionowo w górę, ale nigdy nie dotyka tej osi.

Takie odsłuchy, jak opisujesz S4Home są na pewno pouczające, ale nie do końca sensowne. Ponieważ największe różnice zauważamy my, jako słuchacze swojego konkretnego zestawu. Mamy doskonale sobie znany pokój/akustykę, system i nagrania.
Wówczas wymiana nawet niewiele wpływającego na jakość dźwięku elementu (jak może sądzić ktoś z boku, nieosłuchany, nie znający tych zagadnień) jest dla nas doskonale słyszalna.
Znasz to zapewne nawet z pracy, gdzie masz jakieś systemy demonstracyjne i wymieniasz nieraz tylko jakiś kabelek.

Jeśli porównujemy coś w nieznanym sobie pomieszczeniu albo na nieznanym sobie systemie, wówczas może nam umknąć nawet dość istotna zmiana brzmienia albo jakości dźwięku.
Czyli metodologia odsłuchów jest bardzo ważna, wręcz podstawowa, jeśli ma mieć większą wartość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą jednak idąc typ tropem trafiamy na kolejne dylematy.
Dajmy na to osoba słucha swojego systemu dwa lata. Zna go doskonale. Próbowała już różnych ustawień kabelków itp. System gra na miarę pieniędzy.
Przychodzi znajomy z nowym wzmacniaczem jaki kupił. Zamyka oczy właścicielowi aby ten nie widzial. Podpina. I ?
Gra inaczej, na 90 procent właściciel stwierdzi że gra gorzej od jego no bo i jak lepiej. A określenie ceny to już magia.

Do czego zmierzam. Przesluchalem wiele, chodź to szczyptą tego co jest na rynku i nie raz na tych eventach audioshowach i innych patrzymy na olbrzymie kolumny wielkie majestatycznie wyglądające z marketingiem w tle. Wiecie lampki roll upy stoliki itp.
A nie gra to na 250000 zł icon_smile.gif
Coraz rzadziej robi się ślepe testy które niwelują i pokazują wady drogich systemów.

Ok bo trochę off top. Generalnie się zgadzamy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do głównego wątku, moglibyście podpowiedzieć w kwestii wyjścia słuchawkowego, o co pytałem w ostatnim akapicie posta #20? Wstrzymuje mi to poszukiwania wzmacniacza, bo w dalszym ciągu nie wiem czy koniecznie szukać takowego z własnym wyjściem słuchawkowym czy lepiej rozglądać się za dac-iem połaczonym ze wzmacniaczem słuchawkowym... A może jeszcze inne rozwiązanie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno osobny przedwzmacniacz słuchawkowy da Ci lepszą jakość dźwięku, niż taki w przeciętnym wzmacniaczu.
Szczególnie jeśli dużo słuchasz na słuchawkach i zależy Ci na jak najlepszej jakości dźwięku.
Można też kupić DAC z takim wejściem. Ale na pewno nie będzie to jakiś tańszy przetwornik za kilkaset złotych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...