Skocz do zawartości

Sprzęt na lata 12tys


Lukor

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze.

Poszukuję porady w kwestii wyboru sprzętu stereo (amplituner lub wzmacniacz+odtwarzacz sieciowy). Poniżej wskazówki dla Was:
1. Miejsce ustawienia sprzętu/odsłuchu
Salon 25m2 w mieszkaniu (salon połączony z kuchnią 8m2).
2. Budżet
Do 12 tys. zł łącznie z okablowaniem. Jeśli warto dołożyć niewiele więcej zyskując przewagę w jakości to proszę o sugestie). Zależy mi, aby sprzęt posłużył mi przez wiele lat.
3. Źródła/sposób przekazywania muzyki
pliki (w tym wysokiej jakości)/wifi (radio FM/DAB+/internetowe/serwisy typu spotify)/bluetooth/USB/ TV. Zależy mi na bardzo dobrej jakości przetwarzania dźwięków ze źródeł strumieniowanych przez sieć.
4. Rodzaj kolumn
Podłogowe, najlepiej w obudowie kolorystycznie zbliżonej do dębu/orzechu lub czereśni.
5. Ustawienie kolumn
Kolumny raczej będą stały w rogu/blisko ściany. Czy kompletnym wariactwem i marnotrawstwem sprzętu będzie ustawienie w rogu pokoju, koło wyższej szafki (czyli otoczone boki i tył)? Czytałem, że są kolumny, które można dosunąć plecami do ściany.
6. Najczęściej słuchana muzyka
Kult, Depeche Mode, Metallica, Nirvana, Michael Jackson
Chciałbym usłyszeć dźwięk bez zbędnego podbijania poszczególnych pasm.

Co sądzicie o Onkyo TX-8150, Yamaha R-N602? Może jest coś godnego uwagi z Denona/ Harman Kardon/Marantza? Czy Cambridge Audio (model CXN + CXA60/80 lub może coś innego?) jakościowo bije wyżej wymienione na głowę? Czytałem, że połączenie wzmacniacz+odtwarzacz będzie z reguły lepszy niż amplituner, ale czy to reguła?

Czy poniższe kolumny to dobra lista do testowania, czy coś byście dołożyli/odrzucili?
Pylon Audio Diamond 25/28
Focal Chorus 716/726
Dali Zensor 7
Dynavoice Definition DF-8
Klipsch RP-280F


W drugiej kolejności chciałbym odkurzyć swoje płyty CD i do tego potrzebowałbym sprzęt (poza ww. budżetem), ale z racji tego, że sprzęt będzie podłączony do TV to wolałbym zainwestować w dobry odtwarzacz Blue-Ray. Myślicie, że to dobre podejście? Coś możecie na ten moment polecić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak na poczàtek mogę zaproponować urzàdzenia które kiedyś sam posiadałem i byłem z niego bardzo zadowolony a mianowicie chciałbym oprzeć się na urzàdzeniach marki Naim i Cambridge Audio.

Wzmacniacz - Naim Nait XS
Sieciòwka - Cambridge Audio Stream Magic 6
Kolumny - Naim Ariva

Połàczenie tych komponentòw jest naprawdę wzorcowe. Wzmacniacz posiada takà dynamikę i zapas mocy że wydaje się jakby grała końcówka mocy milion wat. CA to również wybitne urzàdzenie w swojej klasie cenowej. A kolumny mino swoich niedużych rozmiarów spokojnie nagłośniły salon ponad 30 metrów. Bas potężny, nisko schodzàcy dzięki obudowie zamknętej. Dzięki temu możesz bez problemu przysunàć je blisko tylnej ściany. Resztę pasma również bardzo dobre. Może na te urzàdzenia wydasz cały budżet i do kabli będziesz musiał trochę dodać ale naprawdę warto. Trudno będzie pobić ten zestaw. Wiem bo go długo kiedyś miałem....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arti, dzięki obudowie zamkniętej, to niskie tony (no może być bas) są szybkie, rytmiczne. Ale potęga, to raczej nie domena obudów zamkniętych. Niskie zejścia są owszem dziełem jakości głośników, ich strojenia i mocy, oraz wydajności wzmacniacza. Nie samym zaś dziełem obudowy zamkniętej.
To tak dla jasności, bo Cię trochę poniosło icon_wink.gif
Nie umniejszam tu faktu, że dany zestaw zagrał tak jak piszesz.
Kolumny NAIM są znane z tego, że można je przysunąć blisko ściany. Jak to NAIM jest ekstra dynamika, swoboda, wykop.
Brak jednak plastycznej sceny stereo, dobrej głębi. Scena jest płaska jak pierś statystycznej dziesięciolatki icon_mrgreen.gif
No coś za coś. Przysunięcie do ściany nie daje takiego oddechu, powietrza jak dają dobre kolumny odsunięte na odpowiednią od niej odległość.

Moim zdaniem. Źródło i wzmacniacz tak. Kolumny? Trzeba by się zastanowić. Być może w Twoim przypadku Lukor jest to dobre rozwiązanie. Bo na ogół kolumny źle znoszą bliskość ściany tylnej. A fatalnie bliskość rogów pomieszczenia.
Tu raczej i NAIMy mogą zagrać źle.
Z Twojej listy wynika, że chcesz kupić nowe kolumny a pewnie i resztę. No można, owszem. Ale jeśli jakość dźwięku jest priorytetem zastanów się nad sprzętem z drugiej ręki. Za 12 kzł można mieć już naprawdę super zestaw, o którym niejeden marzy.
Zastanów się co jest dla Ciebie priorytetem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co sądzicie o Onkyo TX-8150, Yamaha R-N602? Może jest coś godnego uwagi z Denona/ Harman Kardon/Marantza? Czy Cambridge Audio (model CXN + CXA60/80 lub może coś innego?) jakościowo bije wyżej wymienione na głowę?

Czy poniższe kolumny to dobra lista do testowania, czy coś byście dołożyli/odrzucili?
Pylon Audio Diamond 25/28
Focal Chorus 716/726
Dali Zensor 7
Dynavoice Definition DF-8
Klipsch RP-280F


To nie chodzi że coś tam, coś bije , zwłaszcza że mówimy o sprzętach w podobnym budżecie. Chodzi o to jaki lubisz dźwięk, tak jeśli chodzi o amplituner, wzmacniacz jak i kolumny.
Trzeba pamiętać, że amplituner, czy wzmacniacz ma też bardzo spory udział w końcowym brzmieniu. Kolumny jednak nieco większy.
Tak więc nawet składając zestaw audio z "klocków" ( wzmacniacz i kolumny) które potocznie uznawane są za "lepsze" możesz uzyskać brzmienie jakiego nie lubisz, lub wręcz złe np. zbyt konturowe, kluchowate i matowe, czy zimne, zbyt miękkie.
Przecież chcesz zestaw audio, nie z najlepszych klocków jako takich (i według kogo), tylko aby dobrze grały dla Ciebie:)

Jeśli np. amplituner ma jakieś cechy brzmienia nieco słabsze, można to poprawić kolumnami, lub jak kolumny są w czymś gorsze odpowiednio to skorygować wzmacniaczem.
Natomiast stwierdzając że np. lubisz ostry dźwięk, więc kupisz np Klipscha i CA to możesz przeholować ( a jeszcze gorzej jak lubisz miękki, aksamitny).

Cytat

Czytałem, że połączenie wzmacniacz+odtwarzacz będzie z reguły lepszy niż amplituner, ale czy to reguła?


I tak i nie, zależy od budżetu.
Trzeba by też uściślić że chodzi o wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy ( a nie CD) vs. amplituner stereo sieciowy.
Według mnie jeśli chodzi o te dwa amplitunery sieciowe stereo to np. Onkyo 8150 jest według mnie lepsze od wzmacniaczy(tych poniżej 2k) tej firmy, podobnie jest z yamahą, co ciekawe 602 ma kilka cech które nawet (dla niektórych) mogą pozytywnie ją odróżniać od wzmacniaczy tej firmy.

Natomiast mając budżet 12 tys można iść krok dalej, na kolumny przeznaczyć np. 3,5-5 tys + na wzmacniacz 3,5 -4tys + odtwarzacz sieciowy 2-3 tys + odtwarzacz cd 1000-1500zł.
Nic nie piszesz czy masz kolekcje płyt.
Mając 12 tys raczej nie patrzyłbym na kolumny klipsch a zwłaszcza w połączeniu z przypadkową elektroniką.
Reasumując podałeś bardzo różnie grające kolumny i "piecyki", należy odsłuchać i zastanowić się w która iść stronę z kolumnami, piecykiem .
Kupując bez znajomości swoich oczekiwań i tego jak co gra wydasz 12k i to nie zagra jak chcesz , jak posłuchasz wcześniej wydasz nawet mniej i będzie ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,

Skąd jesteś? Mamy salon w Oświęcimiu zapraszam pokażemy ci kilka rozwiązań które mogą sprostać twoim oczekiwaniom. Weź ze sobą płytki i osobę towarzyszącą i zapraszam.


Dziękuję za zaproszenie, ale z Warszawy mam trochę daleko:-(

Dodaję jeszcze rzut pomieszczenia.

@Jacek75

Dziękuję za wskazówki. Mam kolekcję płyt, ale relatywnie niewielką, a poza tym chyba efektywniej będzie to zripować do FLAC lub innego 'dobrego' formatu.
Jeśli chodzi o preferencje brzmienia, to lubię wyraźny bas aczkolwiek niedominujący. Zależy mi na wyrazistości dźwięku, szczególnie przy niższej i średniej głośności.

Obecnie zastanawiam się nad CXA60+CXN (kiedyś + CXU). Jak porównalibyście to do Marantza NA 8005+PM8005?

A co powiecie na kolumny Focal Chorus 726 i Pylon Diamond 28? Mają szanse dobrze zagrać z CXA60+CXN?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz koniecznie posłuchać,
Cambridge gra jasno detalicznie i szkoda nieco dobierwc go do podstawowych focali.

Po twoich zalozeniach dźwiękowych polecal bym wspomnianego marantz 8005 z kolumnami elac fs 77 lub debut f6 lub systrm oparty o nada 356 z siecioeka marantza z kolumnami heco celan gt 702.

W razie pytan lub wycen zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...