Skocz do zawartości

Amplituner stereo do JAMO 506


Kris78

Recommended Posts

Spróbuj zacząć od 0 bas i 0 sopran. Zwiększ obydwa o 1 i tak dochodź do satysfakcji z dźwięku. Np: bas +1, sopran +2. Ty będziesz tego słuchać i Tobie musi odpowiadać.

Im więcej basu i głosniejszego grania tym większe wychylenie membrany . Co za tym idzie może dojść do uszkodzeń w momencie zbyt dużego wychylenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

--Jaka jest optymalna regulacja basów i sopranów aby nie przesadzać i nie obciążać sprzętu/głośników?


Będę tutaj bardzo nudny, ale odpowiedź na to pytanie jest jedno - wszystkie potencjometry na 0, a najlepiej ominięcie korekcji barwy icon_wink.gif

Cytat

Wiem że napiszecie żadna, ale tak powiedzmy basy +4, soprany +6 to za dużo? nie poradzę że lubie słyszeć dobrze wyeksponowane dźwięki icon_biggrin.gif


Ty słuchasz muzyki na swoim sprzęcie i Tobie ma się podobać. Pamiętaj tylko , że każde podbicie o jedną jednostkę to "jakaś wartość" db więcej na daną częstotliwość pasma (w instrukcji masz zapewne dokładne dane o jaką wartość db) a co za tym idzie wzmacniacz musi oddać większą moc i taka też zostanie skierowana odpowiednio do głośników. Przy tym rosną zniekształcenia, szumy mające niekorzystny wpływ zarówno dźwiękowy jak i techniczny dla sprzętu.

Mówiąc po ludzku, jeżeli już chcesz używać regulacji barwy to jak słuchasz chicho to możesz sobie podbić lekko niskie i wysokie tony - nie będzie dużego obciążenia dla sprzętu, jednak w momencie kiedy robisz głośniej radzę włączyć ominięcie korekcji barwy lub potencjometry na 0. Unikniesz uszkodzenia sprzętu i przesterowań na wyższej głośności...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jeszcze jak autor ma rozmieszczone kolumny. Niskie tony można wzmocnić przez dosunięcie ich do ścian, w ekstremalnych przypadkach ustawić w rogach pomieszczenia (czego nie polecam), oczywiście to wszystko kosztem stereofonii, ale niskie tony się zdecydowanie wzmocnią. Coś za coś w tym przypadku. Czasem nawet 2-3 cm w zmianie położenia kolumn może przynieść duże efekty.

Wysokie tony możemy lekko wzmocnić przez zdjęcie maskownic oraz skierowanie kolumn do centrum słuchającego.
Rzecz jasna sama akustyka , rozkład modów ma ogromne znaczenie - czy autor coś czytał na ten temat, działał?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakby tak wszyscy słuchali na 0 db to by było nudno, myślę też że producenci wiedzą co robią dając opcję do +10? Oczywiście jak podbiję basy i soprany o przykładowe 4-6db to nie będę szalał na maksa, ale po coś ta regulacja jest. Oczywiscie ustawienie kolumn też testuję ale mimo wszystko lubię jak mi soprany fajnie cykają do ucha.
Ps. A jak z ta anteną i zasilaczem 12V?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Harman Kardon HK 690 jak i Sony Ta - F 830ES w połączeniu z Jamo C 807 (-6 db 24hz) mierzone w Audio dają taki efekt , że nie trzeba mi basu + 6... Na sopran tez nie narzekam.
Baza stereo ok 2m, kolumny odsunięte 75 cm od tylnej ściany, 30 od bocznych (na więcej wymiary pokoju nie pozwalają ). Grube zasłony itd..
Kolumny postawione na 4 cm płytach granitowych, lekko skręcone w miejsce odsłuchów (przecinają się za głową).

Ps

To w gwoli wyjaśnienia, że można jechać w trybie Direct czy Tone Defeat.
Napewno nie jest nudno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris onkyo 8150 to w miarę liniowo dzialajacy amplituner. Skoro lubisz wyeksponowane skraje pasm to trzeba było kupić inne kolumny. Note dobrze prawi. Nie licząc pewnego ryzyka ze spaleniem wysoko tonowców to po prostu tak się nie słucha...i nie przekonuje mnie, że pocoś te gałki są.
Jeszcze jedna informacja, o której wydaje mi się nie wiesz. Mimo, że galka głośnosci też ma długą skalę. Ale słucha się przeważnie między godz 9, a 11. Producenci tak projektują sprzęt. Sprzęt nie jest przystosowany do długotrwałego odsłuchu powyżej 11. Oprócz zniekształceń istnieje ryzyko spalenia wysokotonowców.

Mialeś kiedyś Techniksa. Czyli twój słuch jest nieco spaczony. Spróbuj sluchać na pure direct. Przez kilka dni poboli, a później przestanie. Kiedyś będziesz się sam sobie dziwił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jakby tak wszyscy słuchali na 0 db to by było nudno, myślę też że producenci wiedzą co robią dając opcję do +10? Oczywiście jak podbiję basy i soprany o przykładowe 4-6db to nie będę szalał na maksa, ale po coś ta regulacja jest. Oczywiscie ustawienie kolumn też testuję ale mimo wszystko lubię jak mi soprany fajnie cykają do ucha.



Producenci dodają też masę innych rzeczy, nie wszystkie potrzebne. Jeśli już musisz coś "podbijać" rób to w myśl zasady - im głośniej słuchasz, tym mniej podbijasz.
Dołączam do grona przekonujących Cię osób, abyś wypróbował sposób z całkowitym ominięciem korekcji. Jak napisał Kolega Audiowit "poboli i przestanie". Ucho musi się przyzwyczaić do zmiany, a jak potem wrócisz do zabawy z korekcją, zobaczysz, że dźwięk zmieniony w ten sposób jest zniekształcony, a nie poprawiony.
A regulacja jest po to, żeby było można ją ominąćicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok niech tak będzie.
A teraz druga rzecz, wtyk antenowy radia FM.
Oryginalny kabelek wkręcam i jako tako gra, natomiast chciałem podłaczyć cos zewnętrznego i mam problem. Dlaczego radio gra tylko jak włoże główną żyłę, a po docisnięcu f-ki do konca po styku z ekranem już nie gra. Dopiero zwarcie obu kabli z drugiej strony powoduje odbiór. Teoretycznie odwrotnie do standardów jakby wtyk musiał mieć obwód zamknięty lub tylko główna żyła powinna być podłączona?
Nie wiem czy ten oryginalny rozwidlony kabelek ma oba przewody podpięte pod główny bolec? Coś mi tu nie pasuje a nakręciłem się tych przewodów mnóstwo. Próbowałem dwa różne kawałki koncentryka bez anteny!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...