Skocz do zawartości

jakie kolumny do NAD355BEE


dethorn

Recommended Posts

Witam wszystkich szanownych forumowiczów,


Od kilku lat użytkuję zestaw NAD355 plus Paradigm Monitor 3v2.
Same kolumny mają już kilkanaście lat i zacząłem sie powoli zastanawiać nad ich wymianą na jakieś podłogówki.
Pytanie jest następujące - co i za ile musiałbym kupić zeby usłyszeć wyraźną poprawę jakości dzwięku.
Pokój ma około 22 m2 - słucham gównie metalu, rocka (75%), muzyka filmowa (20), klasyka, jazz (5%).
Budżet, no cóż, początkowo zakładam coś w okolicach 4-5k PLN ale jesli bedzie naprawdę warto to możliwa jest korekta w górę.
Do tej pory - na sucho, bez odsłuchów - zastanawiałem się nad Paradigm Monitor 9v7 lub JBL studio 590 (niestety nie udało mi się znaleźć aktualnych ofert sprzedaży tych JBLów).

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.


Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Jeśli szukasz dynamiki, szybkości, a pewnie tak jest, analizując Twoje preferencje brzmieniowe, na pewno sugerowałbym posłuchać polską konstrukcję Pylon Audio Diamond 25. Będzie to duży skok jakościowy w górę, dodatkowo zestawy te świetnie współpracują z elektroniką NAD.
Drugą moją rekomendacją jest francuski zestaw Focal Chorus 716.
Jeśli lubisz dynamiczny, trochę koncertowy dźwięk z wyraźnymi skrajami pasma, warto także odsłuchać kolumny Paradigm Monitor 9 v.7 oraz Klipsch RP-260F.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze odpowiedzi i propozycje.

Mieszkam we Wrocławiu więc preferowałbym odsłuch w okolicach ale jesli juz się nastawię na jakiś model niedostępny lokalnie to pewnie nie będzie problemem udać się gdzieś na jednodniową wycieczkę audio-krajoznawczą.

Na szybko przejrzałem sobie sugerowane kolumny - wizualnie wszystkie wyglądają bardzo dobrze (w sumie to dosyc ważny element wystroju pomieszczenia).

Zacząłem się jeszcze zastanawiac nad jednym aspektem a mianowicie miejscem umieszczenia otworu bass-reflex. Kolumny z definicji metrazu 22m2 będą stały w miarę blisko ściany, zeby nie powiedziec ze przy samej ścianie. Pytanie, nie dyskredytuje to kolumn z tylnym bass reflexem?

I jeszcze jedna rzecz - dobrze zeby dane kolumny miały możliwość odkecenia kolców. Czasami po mieszkaniu hasają mi dzieciaki i juz nie raz się zdazyło ze standy na któych stoją Paradigmy zeskoczyły kolcami z metalowych podkładek i porobiły nieprzyjemne dziury w parkiecie. W sumie teraz stoją w kolcami odkreconymi na stałe.

Podsumowując lista propozycji wygląda nastepująco:
- Pylon Audio Diamond 25 (bass-reflex tył)
- Focal Chorus 716 (bass-reflex przód)
- Paradigm Monitor 9 v.7 (bass-reflex tył)
- Klipsch RP-260F (bass-reflex tył)
- heco celan 702 (bass-reflex tył)
- elac debut f6 (bass-reflex tył)

No więc jesli bass-reflex blisko sciany miałby dyskredytować kolumny to zostają jedynie Focale...


Pozdrawiam





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ile miejsca zostawisz z tyłu?
Bas reflex faktycznie powinien oddychać jednak są kolumny w których bas reflex nie pracuje obficie i wtedy kolumny mogą być odsunięte do ściany, oczywiście nie całkiem. Np heco czy elaci które mają więcej otworów lub duże otwory.

Pamiętaj że każda kolumna gra lepiej oddalona od ściany. Focal także zagra lepiej.
We Wrocławia masz kilka salonów. Posłuchaj które kolwiek z tych później określ nam co ci się podobało co nie.
Możesz także wypożyczyć u nas kolumny do domu. Wówczas przekonasz się jak grają w twoich warunkach.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna powinna przede wszystkim tobie pasować ( w duecie ze wzmacniaczem) i ujmować brzmieniem, dobrze grać.
To czy ma bassrreflex z tyłu , czy z przodu jest według mnie drugorzędne.
To że tylni br statystycznie częściej może przy głośniejszym odsłuchu powodować odbicie fali od pobliskiej ściany to tylko statystyka.
Nie zawsze tak jest, zwłaszcza jak słuchasz normalnie, czy ciszej, po za tym otwór br można zatkać. Różne kolumny z różna siłą też "dmuchają".
Weź też pod uwagę że z przedniego br przy głośnym słuchaniu też mogą dobiegać dziwne dźwięki, co wtedy ? Kolumn z przednim brem też nie należy stawiać zbyt blisko tylnej ściany.
Tak więc najpierw wysłuchałbym parunastu kolumn i wybrał np. dwa modele najbardziej ciekawe brzmieniowo, potem ewentualnie wśród tych dwu patrzył pod kątem np.otworu br, stabilności, designu.

Co do kolców to raczej żadne kolumny nie mają takowych "wspawanych" na stałe, przecież kolce są regulowane, więc wykręcane icon_wink.gif
Dobrze sprawdzają się podkładki samoprzylepne np. z korka, a wiele dobrych firm jako oryginalne wyposażenie ma nóżki z tworzywa np. gumy, lub takowe oferuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie monitory stoją dosłownie 5 cm od sciany (najblizszy naroznik kolumny) wiec zakładam ze podłogowe będą umieszczone podobnie.
Rzeczywiscie chyba najlepszym pomyslem jest odsłuch w sklepie a nastepnie wybranych modeli w domu zeby wyeliminowac wszystkie mozliwe niespodzianki.
Wielkie dzięki za wszystkie fachowe porady.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając lokalną ofertę audio znalazłem nieco mniejsze kolumny Klipscha: Klipsch R-28F, które wydają się byc dedykowane do średnich i większych pomieszczen >25m2. Czy te kolumny również dobrze zagrają z NAD355 i zauwazalnie poprawią dzwięk w porównaniu do Paradigm MOnitor 3v2?


Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze r28f? To olbrzymia kolumna. Może nie koniecznie wysoka ale bardzo głęboka i szeroka. W porównaniu do tamtych modeli optycznie jest większa.

Skąd jesteś? Możesz podjechać.di nas na odsluch? Albo mozemy wypożyczyć ci któreś do domu.

5 cm od tylnej ściany to jednak mało. Bez względu na wielkość kolumny czy bass reflex.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, RP-28F jest wyższa niż R-260F ale R-260F jest znacznie głębsza 45 cm vs. 40cm. O ile wysokośc nie gra większej roli to te wystające bardziej 5cm juz tak. Wiec mówiąc mniejsza miałem na myśli własnie ten wymiar icon_smile.gif
Jestem z Wrocławia, przeglądam sobie własnie dostępną ofertę audio zeby zobaczyc co mogę przesłuchać i posprawdzac na miejscu, jesli nie będzie zbyt wielu opcji będę musiał rozważyc dalsze wycieczki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmiarem Klipscha to raczej powyżej 16,5cm (myślę o średnicy głośników) nie ma co wychodzić w tym metrażu, chyba że jesteś fanem mocnego ciśnienia akustycznego;)
Nad nieźle zgrywa się zKlipschem, co nie zmienia faktu, że to nie musi być idealne brzmienie dla Ciebie i warto i należy posłuchać innych kolumn z Nadem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jak najbardziej przesłuchaj wzmacniacz Nada z Klipschem, sprawdzisz czy Ci odpowiada takie brzmienie , czy nie jest za ostro, za chłodno.

Co ustawienia kolumn od tylnej ściany. Owszem te Klipsche R26f, czy R28f mają przedni BF przez co zdecydowanie łatwiej je umieścić bliżej tylnej ściany w stosunku do np. Rf 62 II czy też nowszych RP-260f itp.

Jednak te 5 cm to zdecydowanie za mało. Sam kiedyś miałem tak Klipsche ustawione , około 7cm od tylnej ściany i niskie tony były wzmocnione, ale dudnienia jako tako nie było, jednak wszystkie dźwięki zlewały się w jedną papkę. Kiedy odsunąłem kolumny 25 cm od ściany tylnej pojawiła się super przestrzeń, niezła głębia, lepsza separacja, więcej powietrza. Także była to wielka zmiana jeśli chodzi o dźwięk. Pisze tutaj o modelach - icon KF 26, R26F.

U znajomego słuchałem np. Rf62 II no i te pod samą ścianą grały o wiele gorzej niż te powyżej wymienione , co nie jest dziwne. Odsunięcie ich na 50 cm dało już dobre rezultaty.

Klipsche moim zdaniem mają świetne niskie tony co w muzyce Metalowej jest bardzo porządane, Są mocne, szybkie, całkiem dobrze kontrolowane. Podwójna stopa naprawdę świetnie na nich brzmi. Oczywiście musi być wydajny wzmacniacz do nich podłączony pomimo ich wysokiej skutecznośći. Ten Nad jest całkiem niezły jeśli chodzi o zasilanie jednak sprawdz czy nie będzie za ostro z nim. Wysokie tony mogą dać się we znaki icon_wink.gif Zależy kto co lubi.

Rzecz jasna seria Rp-xxxf jest zdecydowanie lepsza od Rxxf. Ma przede wszystkim lepszy środek pasma , który nie jest aż tak wycofany jak w modelach niższych, jednak tak czy tak nadal nie jest to neutralna kolumna icon_wink.gif Niskie tony też są moim zdaniem lepsze. No ale nie ma co tu się rozpisywać. Odsłuch , odsłuch i jeszcze raz odsłuch icon_wink.gif

Pozdrawiam i życzę udanego wyboru icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze raz i nie ma szans by kolumny stały dalej niz max 7 cm od sciany. Rzeczywiscie Klipsche bedą za głębokie niezaleznie od modelu.
Heco bardzo mi sie podobają wizualnie ale niestety nie znalazlem we Wroclawiu salonu ktory by je oferowal, są natomiast kolumny Elac Debut F6 wiec tym samym będą pierwszą opcją do przesłuchania.
W dodatku zdaje sie zdobyly nagrode EISA 2016 icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jestem juz po odsłuchu Elac-ów Debut F6 wraz z NAD356. Wrażenia? W porównaniu do Paradigm Monitor 3v2 mamy w Elacach bardzo ładna szczegółowosc, pojawiły się detale których wczesniej nie słyszałem, scena była pięknie rozciągnięta, z dobrą głębią (niestety zapewne głębia zniknie przy postawieniu kolumn blisko ściany).
Trochę zaskoczył mnie bas, szczerze mówiąc oczekiwałem z takich pudeł da się wycisnąć więcej niskich, głębokich dzwięków. Co prawda bas był lepszy niz w moich monotorach ale i tak spodziewałem się czegos więcej.
Dla porównania odsłuchałem również polecane przez sprzedawcę kolumny PSB Imagine T, które oferowały duzo więcej w zakresie dolnych rejestrów (co dziwne, będąc mniejszymi gabarytowo skrzynkami niz debut f6) ale z kolei średnica byla duzo mniej szczegółowa, dzwiek generalnie wydawał się być bardziej przyciemniony.
W tym tygodniu przyjrzę się bliżej Pylonom Diamond 25.


Pozdrawiam

Krzysztof
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie poczytałem o Elacach FS i Tannoyach - wygląda to bardzo obiecująco, z tym ze seria FS (np 247) to juz raczej poza moim budzetem. Z kolei Tannoy XT6F ma równiez znakomite opinie ale wyglada na to ze gabarytowo to najwieksze skrzynki z dotychczas rozważanych.
Na szczescie Tannoye powinny byc dotepne do odsłuchu w najblizszej okolicy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wlasnie po odsluchu Tannoyów - wlasciwie to poszedlem je sobie obejrzec, bez przygotowania i wlasnych plyt - a skonczylo sie na odsłuchu.
I tutaj zaskoczenie - sprzedawca z góry zaznaczyl ze do metalu i cięzkiego grania te kolumny nie pasują bo gitara zostaje wycofana na dalszy plan. NIemniej jednak posluchalem ich sobie na tym co bylo w sklepie - dźwięk był super a bas najlepszy z dotychczas przegladanych glosników. Jutro zabieram swoje plyty na odsluch bo nie chce mi sie wierzyc zeby jakakolwiek muzyka grala slabo na tym sprzecie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pracowicie spedzilem popoludnie przesluchujac kilka zestawow podlogowych.
A wiec do rzeczy. Przesłuchiwalem następujące utwory
[1] Hans Zimmer, Pirates of Caribbean, Dead Man's Chest utwór Davy Jones
[2] Crematory, Away, utwór For Love
[3] Wuthering Heights, Salt, utwór The Desperate Poet
[4] Sabaton, Carolux Rex, utwór The Lion from the North"

linia odsluchowa: wzmacniacz Cambridge Audio CXA80 plus CD Arcam.

Wrazenia po kolei wedlug utworów:
[1]: Najlepiej wedlug mnie wypadly Elac Debut F6 za uzakaznie drobnych detali i zaskakujaco dobry bas oraz Monitor Audio Silver 8 (detale, srednica, bas bez zarzutu)
[2] Zaskoczenie całkowite: bas w Tannoy XT 6F zaczął się dusić i dudnic - zupelnie czego innego oczekiwałem, Elac wypadł poprawnie, a nawet dobrze. Tannoy XT 8F równiez bardzo dobrze, MA S8 najlepiej z całej stawki
[3] Elac odkrył podstawową wadę tego nagrania: słabo nagraną perkusję, której prawie w ogole nie slychac. Kolejne kolumny również nie wyciagaly wiele więcej. Najlepiej wypadł znów Monitor Audio oraz tym razem Tannoy XT 8F
[4] Tutaj odsluchiwalem jedynie Tannoya XT8f oraz Monitor Audio i generalnie dzwiek bardziej podobal mi sie w MA Silver 8

Podsumowując: wylonił się nowy faworyt w postaci Monitor Audio Silver 8, wiem ze znacznie przekracza poczatkowo zalozony budzet ale w koncu sa to kolumny ktore dostarczają duzą ilosc detali oraz bardzo dobre fundamenty basowe, grają przestrzennie i dynamicznie. Pytanie jak sie spisza z NADem 355. Moze wiec warto dolozyc wiecej i nie bawic sie w kompromisy...
Rozczarował mnie Tannoy XT 6F swoją porażką z Crematory "For Love"
Bardzo ładnie grały kolumny Elac do momentu zmierzenia sie ze slabą realizacja Wuthering Height, zagrały ją najslabiej z całej stawki, tak ze przez chwilę zastanawialismy sie czy cos jest nie tak z kablami.
Tannoy Xt 8F grał poteznie, ale rzeczywiscie gitary uciekały lekko do tyłu co jednak na upartego mozna by zaakceptowac.

Kolejny wniosek jest taki ze przed koncowym zakupem kolumny musza byc przesluchane dokladnie z NADem by miec 100% gwarancji ze to co slyszę w salonie będzie tak samo brzmialo w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Na wstępie muszę cię bardzo zmartwic, ale później już będą same dobre wiadomości icon_smile.gif

Mianowicie jak odsluchasz kolumny z nadem to na 100% nie zagrają tak w domu. Akustyka to różnie nie będę się teraz spieral bo nie o to chodzi ale nawet do 40 procent jakości dźwięku.

A teraz dobre informacje. Dobrze że odsluchales kilka modeli i masz swój pewien typ. O to chodzi pamiętaj że sprzęt ma być dla ciebie.

Niestety CA i Nad to inne bieguny grania. I ja osobiście nie polecam NADa do MA. Dźwięk z czasem będzie męczący a bas właśnie dudniacy i obszerny. Chyba że lubisz taki.
CA należy do wzmacniaczy bardzo jasnych i konturowych przez o z MA gra po prostu dobrze.

Elac debut to uniwersalna kolumna. Jak możesz to posłuchaj jeszcze fs78 tu może cię pozytywnie zaskoczyć.
Tannoy z kolei z nadem odzyskają blask.

Więc czeka cię jeszcze długa choć prosta droga. Odsluch kolumn z nadem, dołoż jeszcze Heco icon_smile.gif a później odsluch tego samego systemu w domu.

Było by idealnie gdyby udało Ci się wypożyczyć sprzęt. Bo jak mówię może być zupełnie inaczej.

Jakbyś miał problemy z wypożyczenie zapraszam do nas.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...