Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym wszystkich przywitać jako nowy użytkownik forum icon_smile.gif
Mam podpięty PC (+ parę innych urządzeń) do TV przez HDMI, a dalej analogowo przez RCA do wzmacniacza.
Planuję zakupić jakiś niedrogi DAC w stylu Nostromo X2H i podpiąć go pod wyjście optyczne z TV. Zastanawiam się tylko czy nie będzie strat w jakości sygnału? Tzn. czy taki sam sygnał który leci przez HDMI będzie przekazywany dalej przez optyka? Czy może TV przetwarza HDMI na anolog a potem z powrotem na cyfrę do wyjścia optycznego?
A może w moim przypadku zakup DACa jest nieopłacalny i nie uzyskam słyszalnej poprawy dźwięku?

TV: Pioneer Kuro-37V
Wzmak: Harman/Kardon HK 680
Głośniki: Monitor Audio Silver 5i
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Tv Pionek kuro nie znam, jednak z moich obserwacji sygnał analogowy audio z TV - czyli np. przez wyjście słuchawki, czy eurozłącze jest kiepski.
Także o pogorszeniu jakości raczej nie ma mowy, będzie tylko lepiej. Przynajmniej ja i nie tylko tak zauważyłem jak czasem film nagłośnię na wzmacniaczu.
Co do tego pomysłu, czy Tv przerobi sygnał z hdmi na analog, a potem znów na sygnał cyfrowy-optyczny to nie wiem, raczej tak nie jest, konstrukcyjnie raczej bez sensu, bo mocno by to degradowało jakość sygnału, a przecież jak pisałem sygnał optyczny audio w TV oferuje lepszą jakość niż wyjście analogowe w TV więc musi byś krótsza ścieżka icon_wink.gif
Niemniej i tak TV to nie jest jakiś idealny odtwarzacz audio, czy pośrednik w sygnale.

Natomiast jeśli grasz muzykę głównie z laptopa to ja bym darował sobie przesyłanie muzyki z PCta po hdmi do TV i potem z TV do DACa i dalej na wzmacniacz icon_eek.gif , porażka ile przeszkód ma ten sygnał po drodze. Film ujdzie, ale muzykę bardzo zdegradujesz, a kolumny masz dobre.

Muzykę najlepiej wypuścić z gniazda USB kompa ( więc z pominięciem wew karty dźw.) do odpowiedniego DACa i potem od razu do wzmacniacza icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że w tym TV mam wyjście anologowe 2xRCA, więc chyba trochę lepsze rozwiązanie od wyjścia słuchawkowego. Wolałem podłączyć DAC do TV, bo mam do TV podłączone oprócz PC jeszcze Xboxa 360 i PS4, więc jednym DACiem po optyku poprawiłbym dźwięk z różnych źródeł. Poza tym mam komputer stacjonarny, więc zamiast DAC'a USB mógłbym użyć karty dźwiękowej na PCI-E, np AIM SC808. Pytanie na ile lepsze byłoby to rozwiązanie? Jeśli jednak dac to jaki? Słuchałbym tylko na głośnikach, słuchawek nie używam, więc nie potrzebuję wzmacniacza słuchawkowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...