Skocz do zawartości

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego


Gość

Recommended Posts

A wyobraź sobie Milesie, że jedynie sukienka pani Marii mi się nie podobała. Może nie stała się od razu moją wybranką do tronu, ale na mojego czuja grała bardzo stylowo, więc zdziwiłem się gdy państwo komentatorzy z TVP Kultura marudzili, że.... No i się pomylili! Podonie jak Tobie podobała się bardziej niż ekspertom. Marudzili też komentując grę Japończyka, co to bardzo subtelnie wygląda. Też się pomylili (w jego przypadku zgadzałem się z opiniami zasłyszanymi w TVP). Wygląda na to, że poziom wykonawczy konkursowiczów jest tak duży, że faworytów powstaje więcej niż miejsc w finale.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Drugiego dnia finałowych przesłuchań nie dane mi było śledzić. Jednak udało się złowić małą, ale jakże piękną perełkę - za pośrednictwem samochodowego radioodbiornika nastawionego na odbiór PR2 odsłuchałem powtórkę fragmentu występu Bomsori Kim. Chodzi o kadencję
z koncertu Szostakowicza. Ciemno i głucho dookoła, ja sam w aucie (żona ze zrozumieniem pozwoliła mi pozostać w samochodzie gdy sama oddaliła się), skrzypce Guarneriego i Bomsori Kim. Mistyczne tete-a-tete. Wspaniale!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za emocje! Cieszę się że zwyciężyła totalna prezentacja Veriko Tchumburidze. Nie ukrywam, że w muzyce zawsze szukam zatracenia, a z Veriko można osiągnąć to z łatwością. Precz z perfekcją, niech żyje szaleństwo!

No dobra. Jedna rzecz jednak dryluje spokój mej duszy. Bomsori Kim jest perfekcyjna pod każdym względem, więc moją radość ze zwycięstwa Veriko zakłuca smutek z dopiero drugiej nagrody Bomsori. Ona nie zasługuje na nie-wygranie...
Ot taka moja schizofrenia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Milesie, odczuwam dokładnie jak Ty pewien dyskomfort. Z jednej strony cieszę się z sukcesu Veriko Tchumburidze, a z drugiej bardzo mi żal tej najpiękniejszej- Bomsori Kim. Skoro natura była taka dla niej szczodra to po co jej to pierwsze miejsce? Ale... Wiesz, może lepiej byłoby dać dwie pierwsze nagrody? Ale, z innej strony patrząc to co lepiej mieć- nagrodę czy urodę? Ja wolałbym urodę, bo nagrodę to..........
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ważne jest to, że wyniki Konkursu nie wzbudzają kontrowersji.


No właśnie wzbudzają! Seiji Okamoto nie zagrał w finale dobrze koncertu Brahmsa wg opinii komentatorów, mnie po prostu znudził, a innych słuchaczy również to wykonanie rozczarowało. To pierwszy problem. Według odczuć większości Bomsori Kim była zwyciężczynią. OK- wybrano wykonanie najbardziej energetyczne, najbardziej oryginalne i szczere (może), ale dlaczego równo traktować doskonałe i piękne wykonanie z nierównym- raz pięknym a innym razem takim se? Jednocześnie pan Lin, mocno chwalony przez wszystkich z altowiolistką Katarzyną Budnik -Gałązką włącznie, otrzymuje piątą nagrodę.... Toż to właściwie skandal! A te przecieki z jury, że niektórzy finaliści nie powinni byli dostać się do drugiego etapu... Jak je traktować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że też jestem trochę zbulwersowany wynikiem głosowania tzw. jury.
Wyjątkowo tym razem miałem okazję wysłuchać w dużej części wykonań finałowych. Oczywiście jestem totalnym laikiem, ale mam zbieżną opinię ze zdaniem zaproszonych do studio TVP Kultura gości. Jakby nie było są to ludzie, którzy znają się na tym rzemiośle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. "Jurorzy w pierwszych trzech etapach w specjalnym formularzu mieli ocenić stronę techniczną kandydata, oddzielnie intonację, czyli to, czy gra czysto, czy fałszywie, następnie styl, interpretację i podejście do muzyki.

Oceniali też cechy muzyczne i osobowościowe": czy ktoś gra w sposób niedojrzały", mechaniczny", powierzchowny", pozbawiony emocji lub impulsywny", a także czy wyraża w muzyce własne emocje".

Brano pod uwagę tzw. osobowość sceniczną czy ktoś jest ledwo zauważalny na scenie (1 pkt), ma skromną, ale ujmującą osobowość (2 pkt.) lub jest wspaniałą osobowością", co oceniano najwyżej. W formularzu pojawiło się też ciekawe sformułowanie sługa muzyki i za tę właśnie piękną cechę (wykazała się nią Bomsori Kim) dawano najwyższą liczbę punktów."

... ciekawe podsumowanie, http://wyborcza.pl/7,113768,20875872,konku...dsumowanie.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie poczytałem, bo Gazeta Wyborcza napisała mi tak- "Wyczerpałeś już limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu". Ciekawe to, bo ja nie czytuję w ogóle artykułów redakcji co to każe mi płacić za byle co....

Podam w odpowiedzi ten link:
http://www.polskieradio.pl/8/1343/Artykul/...ch-decyzji-jury
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ważne jest to, że wyniki Konkursu nie wzbudzają kontrowersji.

No i udało się trochę bardziej ruszyć Kolegów icon_smile.gif i zaczęła się żywsza dyskusja na ten temat...


Dziś wieczorem o 19.00 na TVP Kultura i PR II od 19.00 będzie transmisja gali i koncertu laureatów. Warto icon_smile.gif A powtórka-we wtorek

Pozdrawiam



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pierwszy raz przekonuję się, że konkursy artystyczne to pomyłka, bo to nie sport mierzalny (ten uczciwy, a nie faszerowany tabletkami). Ale lubię je bo to odskocznia dla młodych muzyków i sposób promocji. Jednak jeśli do finału docierają uczniowie pana Vengerowa (co już pięć lat temu mu wypominano) to wątpliwości mam czy czasem jaki lobbing nie zadziałał przedtem i teraz wypaczając kompletnie ideę konkursową.
Moje hasło takie- "Vengerov, jak Ciebie lubię jako muzyka, za pięć lat ino słuchaczem bądź!"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz, proszę, wybaczcie mi RoRo i Belfrze, że brzydkiego słowa użyję:
Juror Zakhar Bron jest fufkiem! Może sobie myśleć co chce, ale wara mu obniżać rangę konkursu słowami- "Dwoje, może troje finalistów to naprawdę dobrzy muzycy. Natomiast pozostała czwórka to przypadkowi goście ostatniego etapu"... Gdzie był wtedy gdy ustalenia jurorskie zapadały? Środowisko artystów to środowisko obrzydliwsze niż to, które przechadza się po parlamentarnych korytarzach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WPszoniak,
i tak spokojnie się wypowiedziałeś na jego temat!
Sędziowanie to niestety jest drażliwy temat (chyba w każdej dziedzinie i dyscyplinie sportu).
A sędziowie mają swoich olubieńców i sympatie oraz antypatie, ale w ten sposób się wyrażać-to poddaje w wątpliwość sens jego działania jako juror. No i jak tu się nie denerwować?

To gdyby napisać "Dwoje może troje jurorów to naprawdę dobrzy jurorzy..."

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi hi... RoRo utrafiłeś w sedno problemu! I właśnie dlatego, że gdyby Heifetz, Szeryng, Ojstrach, Perlman, czy inni znaczący by się wypowiadali na temat innych skrzypaczy to jeno tulić uszy! Ale do diaska, kto to Zakhar Bron? Masz jego płyty? Ba ja nie! Vengerova mam jedną i nie wiem czy ją komuś nie sprzedam, bo tak samo dobra jak nagrania wielu innych współczesnych mu.

PS na zdjęciu Vengerov co chce rzec- "odstrzelić konkurenta?"

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... kto to jest Bron a może brom.


Jak to kto? No, ten fufek co ogłasza wszem i wobec, że jury jest do bani bo wybiera nieodpowiednich skrzypków ze czterech co najmniej!
A oprócz tego Zakhar Bron jest skrzypkiem i członkiem (niepoważnego) jury 15. Konkursu Wieniawskiego.
Tu życiorys-
http://www.wieniawski-competition.com/konk...ry/zakhar-bron/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... A może jury też sobie zażartowało? Oby to tylko sen był!

Belfrze, my siebie znamy, jednak nie zapominaj, że różni nas czytają... Też Ci co nie śledzą aż tak skrupulatnie smagań konkursowych. Zresztą do czasu tej "afery" wyżej opisanej sam nie znałem tego skrzypka. Do czasu jego wypowiedzi może i miał szansę sprzedać mi jakąś płytę ale teraz już nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...