Skocz do zawartości

Kino 5.1 + amplituner do 6,500 zł.


Qcu

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Potrzebuję Waszej pomocy w znalezieniu odpowiednich głośników i amplitunera. Od razu zaznaczę, że wcześniej nie miałem do czynienia z takim sprzętem. Aktualnie, przez parę lat dźwięk ze wszystkich źródeł odtwarzany jest przez zestaw 2.1 Microlab FC-530, które podłączone są do TV i MP3 (sansa clip+) jako odtwarzacz. Te głośniki kosztowały niecałe 300 zł, a mimo to jak na mój "salon" 18m2 mają wystarczająco mocy żeby nie rozkręcać ich na maks chociażby ze względu na sąsiadów z bloku. Także przy nowych głośnikach kierowałbym się bardziej jakością dźwięku niż mocą, której i tak w pełni nie wykorzystam. Zestaw 5.1 kupuję przede wszystkim żeby usłyszeć różnicę w filmach (Blue-ray) / grach (PS3/PS4). Chciałbym również zachować balans pomiędzy jakością dźwięku z gier/filmów, a muzyką, która będzie odtwarzana większość czasu. Muzyką, której głównie słucham jest rap, ale też czasem hardstyle/hardtrance. Szczerze powiem, że jakość muzyki i dźwięku z gier/filmów, z tego mojego 2.1 mi odpowiada, także nie jestem bardzo wybredny, a każdą zmianę na plus powinienem docenić, co chyba nie będzie trudne przy sprzęcie dwudziestokrotnie droższym. Jak już pisałem wcześniej, mieszkam w bloku i nie posiadam idealnych warunków do rozłożenia 5.1 (odległości i wymiary podałem na samym końcu). Kolumny będą ustawione w rogach salonu, blisko ścian, więc biorę pod uwagę tylko te z przednim bass-reflexem. Centralny będzie stał na półce, odsłonięty tylko z przodu, nie mając wiele miejsca za sobą, więc jeżeli to będzie miało wpływ na brzmienie to też bass-reflex powinien być z przodu. Tylne głośniki będą na standach, więc ograniczeniem są tylko wymiary i może trochę odległość od ściany. Subwoofer będzie musiał stać w połowie salonu, po prawej stronie, w odległości półtora metra przed prawą kolumną, która będzie stała delikatnie po skosie do środka salonu. Chciałbym go ułożyć gdzieś w rzędzie z kolumnami, ale niestety nie mam możliwości. Jeśli chodzi o amplituner to zależałoby mi na minimum 7 wejściach hdmi, 6 tył / 1 przód. Druga ważna rzecz to kompatybilność z dyskiem zewnętrznym 2,5" podłączonym przez USB 2.0 ponieważ planuję go wykorzystać jak źródło muzyki. To chyba tyle odnośnie warunków i wymagań co do sprzętu, jeżeli potrzeba więcej informacji to proszę pytać.

Suma, którą bym chciał przeznaczyć na całość to 6,500 zł. Wiem, że jak na sprzęt audio, nie jest to duża kwota, ale mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda się coś znaleźć. Kiedyś już troszkę rozglądałem sie za sprzętem i polecono mi zestaw Dali Zensor 5.0 + REL T5 i pomimo tego, że jest bass-reflex w kolumnach i centralnym z przodu + odpowiednie wymiary to zdecydowanie kwota wykracza poza budżet. Druga propozycja to Indiana Line Nota zestaw 5.1, ewentualnie z innym subem niż ten z zestawu. Cenowo już dużo lepiej niż pierwsza propozycja. Kolumny mają przedni bass-reflex, centralny już niestety nie, całość ma odpowiednie wymiary więc może być, tylko potrzebna byłaby jakaś opinia o tych głośnikach ludzi którzy mieli z nimi styczność, a o taką ciężko. Trzecim polecanym zestawem jest, Dali Zensor 5.0 / Sub Jamo J12 / Amplituner Onkyo tx-nr646, podobno powinienem się zmieścić w budżecie, ale jak oceniacie taki zestaw? Całe 5.1 + amplituner te podstawowe warunki spełniają tylko chciałbym mieć pewność czy czegoś lepszego w tym budżecie nie złożę. Wiem, że najlepiej jakbym osobiście się wybrał na odsłuch, ale cały tydzień jestem w pracy i nie mam wiele wolnego czasu, więc najbardziej zależy mi na opiniach ludzi, którzy używali polecany sprzęt. To chyba tyle ode mnie, mam nadzieję, że się za bardzo nie rozpisałem.

Wymiary (w cm) ( szerokość / długość / wysokość / odległość od ściany +\- ):

Kolumny maksymalnie ( 30 / 50 / - / w zależności od dł. kolumny, przy tych Indianach 550 zostanie 22,5 cm )
Głośnik centralny maksymalnie ( 45 / 37 / 25 / minimum 5 )
Głośniki tylne maksymalnie ( 20 / 22 / - / minimum 12, przy Indianach 240 zostanie 18 cm)
Subwoofer (tutaj wymiar bez różnicy, przy tym dość długim Indiana Basso 830 do ściany będzie minimum 50 cm )
Amplituner maksymalnie ( 45 / 40 / 25 / minimum 5 )


dzięki wszystkim z góry za pomoc, pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachować balans pomiędzy jakością gier/filmów, a muzyką powiadasz ?
Niestety, zawsze to będzie kompromis w którąś ze stron. Za tą kwotę kupisz bardzo dobrze grający sprzęt stereo, zaś wielokanałowy zestaw poza filmami i grami w muzyce pokaże spore braki w porównaniu ze stereo w tym budżecie.

Ale pisząc o wejściach hdmi widzę, że wzmacniacz raczej nie wchodzi w grę.

Jednakże zapytam po co Ci aż minimum 7 wejść hdmi ????

Kolumny powinny być odsunięte od ścian bez względu na to czy bas-reflex jest z przodu czy z tyłu. Są konstrukcje lepiej znoszące przysunięcie do ścian, ale to też jest jakiś kompromis. Prawidłowe ustawienie kolumn ma nie mniejsze znaczenie jak jakość sprzętu. Bardzo dobrze grający sprzęt można ?sponiewierać? ustawieniem czy złą akustyką.

Polecali Zensory 5 ? Jeśli już miałbym się decydować to raczej na Zensor 7, jednakże do pomieszczenia 18m2 wybrałbym zdecydowanie kolumny podstawkowe. Kolumna podstawkowa zagra przeważnie zauważalnie lepiej, niż w tej cenie konstrukcja podłogowa. Basu potężnego piszesz, że nie potrzebujesz, a możesz się zdziwić jak potrafią zabrzmieć niskie tony w dobrych kolumnach podstawkowych.

Kupując w tym budżecie sprzęt na pewno usłyszysz różnicę na plus w każdym aspekcie, ale nie warto jakość spotęgować maksymalnie inwestując w stereo ? Oczywiście nie namawiam, radzę jedynie tą kwestię przemyśleć.

...tym bardziej, jak piszesz, że warunki do 5.1 są nazwijmy to bardzo niekorzystne.

i na koniec dobry cytat jednego z forumowiczów:

Cytat

obejżenie filmu na dobrym stereo jest ciekawsze niż na kiepskim kinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, proponowałbym dwa nowoczesne, bogato wyposażone i przede wszystkim dobrze grające amplitunery - Onkyo TX-NR656 (http://q21.pl/onkyo-tx-nr656.html) oraz Yamaha RX-V681 (http://q21.pl/yamaha-rx-v681.html). Wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Onkyo jest trochę równiejsze, bardziej analityczne, dokładne. Yamaha natomiast jest bardziej rockowa, efekciarska, eksponując skrajne pasma.
W kwestii kolumn na pewno zwróciłbym uwagę na polski zestaw STX serii Electrino (http://q21.pl/stx-electrino-250-150-e-150-c-150-s.html). To dobre kolumny, które swietnie sprawdzą się w muzyce oraz w kinie domowym, powinny Cię w pełni usatysfakcjonować.
Drugą opcją jest system Polk Audio T5311 (http://q21.pl/polk-audio-t5311.html). To dynamiczne, mocne, energetyczne granie.
Na koniec równie ciekawa propozycja co Polk Audio, tylko trochę spokojniejsze, bardziej gęste brzmienie - Audio Pro Avantgarde HTS 5.0 (http://q21.pl/audio-pro-avanto-hts-5-0.html). Do powyższych kolumn można dobrać subwoofer np. Klipsch R-10SW (http://q21.pl/klipsch-r-10sw.html).

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując sprzęt nie rozgraniczałbym już że ma służyć np. do filmów w 70 % , gier 30% . Chodzi mi o tę drugą pozycję-gry, podpiął bym ja pod film;) Chyba że o czymś nie wiem i jest tam coś niezwykłego, niepowtarzalnego i nieporównywalnego w ścieżce audio gier.

Co do kupna Dali zensor 5 to trochę przeciętna propozycja do filmów, jak dla mnie ciekawsze są Dali 3-przynajmniej w muzyce do takiego pokoju.
Chociaż jak lubisz tzw. uderzenie i dawkę energii, niskich zejść to jakieś podłogówki, ale raczej nie 5.
Porównywalne gabarytowo, pasujące w taki pokój, a ostatnio tańsze kolumny które słyszałem jak Monitor Audio bx5, Indiana line nota 550, Tannoy v4 ( teraz pewnie i tannoy mercury) , czy krajowe niedrogie a interesujące Stx electrono 250 są w wielu aspektach lepsze
Jeśli chodzi o kolumny efektowe to zazwyczaj odstęp od tylnej ściany nie jet wymagany, małe efekty często nawet mają wieszak do powieszenia na haczyku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W tym budżecie obstawial bym system oparty o elektronikę onkyo 656 oraz kolumny magbat quantum 675 lub 677. Uda się połączyć na nih dynamiczne brzmienie kinowe oraz dobry odbiór stereo.
Z mniejszych kolumn model indiana line nota 550 to bardzo dobra propozycja tylko trzeba by ją podpiąć z mocniejszym subem.

Układanie kolumn w rogach pomieszczeń nie ma większego sensu. Wówczas czy wybierzesz te z przednim czy tylnim "oddychaniem" nie ma większego znaczenia. Bas i tak będzie bardziej wyeksponowany a stereofonia szczuplejsza.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 18m, spokojnie wystarczą quantum 675. Szkoda tylko, że za tylne efekty musiały by robić 673, bo to spore monitory na 16tce, mogące świetnie grac muzykę , film nawet jako główne kolumny. Chyba że są jakieś mniejsze z oferty serii quantum?.
W przypadku Indiana line 550 na przód, to na tył wersja nota 250 na 13tce (więcej niż wystarczająca )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...