Skocz do zawartości

Nowe kolumny pod stary Rock, Heavy Metal ...


hp123

Recommended Posts

Monitor Audio Bronze BX5 jak najbardziej dają radę (przynajmniej w symfonicznym metalu, którego od czasu do czasu słucham)
Mimo że są mniejsze od starszego brata BX6 to i tak kopa mają dobrego przy odpowiednim zestawie Hi-Fi.
Do BX6 powinieneś mieć poza tym pokój większy niż 20 m2. To już są duże kolumny i w małym pokoju ~18m2 mogłyby się już dusić i Ty też
nie koniecznie będziesz zadowolony. Niskich tonów może być po prostu za dużo, bo o średnicę i wysokie to się nie masz co martwić.
Ja słucham na potencjometrach 0 wszystkiego i nawet tak jest fantastycznie przy w/w gatunku icon_smile.gif niskich jakby co nie brakuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Monitor Audio Bronze BX5 jak najbardziej dają radę (przynajmniej w symfonicznym metalu, którego od czasu do czasu słucham)



No właśnie. Hp123 przeczytaj uważnie post nr # 15, bo ja pisałem o modelu BX5 , a o 6 w kontekście serii wyższej RX6 ( a nie BX6).
Uparłeś się na BX6, a nie jest lepsza od bx5, sporo osób twierdziła ( pamiętam z forum ) że coś nie tak, a bx5 cieszy się dobrą opinią- bx5 jest inna od bx6 nie tylko wielkoscią.
Natomiast seria RX6 to seria wyższa( np jest fornir ) poczytaj co piałem wcześniej, a plus jest taki że RX 6 są tańsze od najnowszych silver6, a obie są w sklepach czasami. Dodatkowo MA mają aż 5 letnią gwarancję i można trafić używane np,. RX6 na gwarancji za 2500zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy rx6 to dobry pomysł do heavy metalu. Maja ładny basik ale zdarza się że może być za wolny. W silverach jest to nieco poprawione.
Co nie zmienia faktu jak słusznie zauważył Jacek że używane kolumny rx6 można nabyć w bardzo dobrych pieniądzach. Są też bardzo ładnie wykonane.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Posłuchałem kilka kolumienek, niekoniecznie tych wszystkich co chciałem , ale co zrobić , tak łatwo nie ma, więc inne ruszyły do boju icon_wink.gif

Focal Chorus (zapomniałem numeru icon_wink.gif ) - ogólnie do Metalu się nadają bo są dosyć szybkie , ale jakoś tak sucho i za twardo, tu nawet nie wiem co więcej napisać ...

Pylon Audio Pearl 25 - Wiem , że kolumny z niższego budżetu , no ale chciałem posłuchać, gdyż zauważyłem , że niektóre sklepy je polecają do muzyki Metalowej. W tej kwestii, jeśli chodzi o wrażenia z odsłuchu z moim wzmacniaczem to ................................................... lepiej przemilczeć icon_mrgreen.gif

Monitor Audio BX 6 - W końcu o wiele przyjemniej niż powyżej, wysokie i średnie tony bardzo przyjemne, niskie również , choć trochę mało uderzenia w nich. Rock bardzo fajnie zagrał, Heavy Metal również, Thrash Metal - znacznie gorzej. Ogólnie ciekawe kolumny, badzo ładne, ale dla mnie za mało pazura miały i troszkę niedostatki w niskich tonach.

Elac Debut F6 - Tutaj pojawiło się światło w tunelu- niskie tony mocne, dosyć miękkie, ale bardzo szybkie - podwójna stopa nic się nie zlewa (byłem w szoku bo zawsze myślałem , że aby tony niskie były szybkie to muszą być twarde jak kamień ), średnie tony super, drive gitar całkiem niezły , super słychać gitarę basową, ale wysokie tony znowu za ciche. Podejrzewam , że tu bardziej hojny wzmacniacz na wysokich tonach by się przydał, może Marantz, Yamaha? Poza tym bardzo fajnie się słucha muzyki z tych kolumn jak jest w miarę cicho, czym głośniej to już nie było tak przyjemnie. Na tych kolumnach bardzo poprawnie zagrał stary Rock i Heavy Metal z lat 80.

Dali Zensor 7
- Przy nich prawie zasnąłem, Przy podwójnej stopie robiła się buła na niskich tonach - zdecydowanie nie do Metalu icon_wink.gif

Magnat Quantum 677
- Bardzo ciekawie zagrały, z uderzeniem, z charyzmą, z potrzebnym "drivem", niskie tony mocne , ale trochę się gubiły przy szybszym metalu, przydałaby się lepsza ich kontrola, wysokie tony całkiem niezłe, może odrobinę przygaszone były, ale nie było źle. Przy głośniejszym graniu całkiem nieźle było icon_wink.gif Słabsze realizacje na tych kolumnach wypadły gorzej niż na Elacach, ale znowu te lepsze lepiej moim zdaniem. Te kolumny miały więcej blasku. Widzę , że ciężko będzie pogodzić wszystko na raz.

Podsumowując, jak dla mnie to najlepiej z tych 5 kolumn zagrały Elaci i Magnaty. Co prawda reprezentują one trochę inną szkołę grania, ale i te i te wypadły całkiem interesująco icon_wink.gif

Póki co to tyle icon_wink.gif Nic nie kupiłem.

Może jutro uda mi się odsłuchać JBL studio i Pylon Sapphire icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hp123 fajnie że udało Ci się coś odsłuchać, masz teraz mniej więcej wyobrażenie co do różnicy w dźwieku jakie mogą dawac różne kolumny.
Tak myślałem , że Magnaty mogą przypaść do gustu. Przy nich wydaję mi się, że lepszym połączeniem mógłby być wzmacniacz Pioneer A 30 lub Denon pma 720 ae, napewno byś miał więcej wysokich tonów, jednak przy niskich to nie wiem czy za wiele by poprawiły.
Z Elacami mnie zaciekawiłeś ...

Powodzenia na kolejnych odsłuchach icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel dzięi za propozycje, muszę je też przesłuchać

Panowie dzisiaj przesłuchałem tylko dwie kolumny ale jest zwrot akcji icon_wink.gif

Nie było NADA 326 więc słuchałem na 356.

Jbl Studio 280 - no muszę powiedzieć , że naprawdę ciekawie zagrały, szczegółnie jesli chodzi włąsnie o stare nagrania, całkiem niezła dynamika, niezłe niskie tony i średnica, ale muszę powiedzieć , że czasem potrafiły zadudnić, szczególnie wyższy bas. Wysokie tony całkiem ok, ale na pewno bez szału. Ogólnie wrażenia pozytywne. Ale nie aż tak aby mnie oczarowały.

Następnie miły Pan ze sklepu po krótkiej rozmowie ze mną wskazał na takie małe kolumnienki - myślę sobie, o boże co to za pierdziawki on chce mi wcisnąć, ale z racji , że w sumie co mi tam szkodzi poprosiłem o podłączenie.

Panowie jak to zagrało !
Świetne wypełnienie , super bas, piękna głębia, niskie, średnie, wysokie tony - wszystko na woim miejscu, jaka kkultura dźwięku i ułożenie. Niesamowite odczucie. Były to kolumny B&W CM 1. Takie maleństwa a tak zagrały. Boję się co mogą potrafić kolumny podłogowe z tej serii, no ale jest mały problem - kasa!

Narazie to tyle icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak w 20 metrach wystarczyłyby kolumny podstawkowe? Tym bardziej, że odległość od ścian będzie tylko 30 cm?
Mogłyby zagrać lepiej i szybciej niż podłogowe.
Masz jakieś uprzedzenia? Albo przesądy, że muszą być podłogowe?
Ja lata temu podobnie jak Ty słuchałem w salonie audio wielu kolumn podłogowych.
I na koniec, gdy żadne nie grały tak dobrze jak chciałem, poprosiłem tak trochę z ciekawości o podłączenie malutkich Sonus Faber Minima Amator. I wsiąkłem na dobre.
Dziś mam wyższy model i nie zamierzam go wymieniać na coś innego. A mógłbym mieć w tej cenie naprawdę niezłe i okazałe kolumny podłogowe.
Dodam, że swego czasu używałem tych monitorów w pomieszczeniu 21 m2.

Może sprawdź jak grają te CM 1 w Twoim pokoju? Jeśli da radę wypożyczyć, posłuchaj.

A jak koniecznie muszą być podłogowe, to nie ma rady. Zbieraj na używane CM 7. Choć one grają inaczej niż CM 1. Nie tak efektownie. Z przyciemnioną górą a pełniejszą średnicą. Już bardziej podobnie grają większe monitory CM 5.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałem nieco racji icon_smile.gif
Owszem jaśniejszy wzmak od nada zagrał by lepiej z debutami i to znacznie, z kolei quantum 677 to bardzo dobre kolumny w swojej cenie ale fakt miga się gubić przy szybkim graniu.

Myślę że wiem co może być twoim złotym środkiem .... Heco celan gt 702. To połączenie znakomitego dołu z otwartą góra, nie są tak nasycone w średnicy jak elaci ale wyraźne i detaliczne. Sprawdź także tannoy revolution xt8f.

Pierwsze koty za tobą icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4home z wielką chęcią bym do was pojechał , ale niestety jesteście po prostu za daleko icon_sad.gif

Panowie tak ostatnio trochę rozmyślałem i coraz bardziej zaczynam się zastanawiać nad kolumnami podstawkowymi.
W sumie na początku nie brałem ich pod uwagę, bojąc się o to , że mogą nie wypełnić do końca mojego pomieszczenia dźwiękiem, ale czytając różne fora oraz biorąc pod uwagę wypowiedź F1angel stwierdzam , że chyba jestem w błędzie.
Doszedł do mnie fakt , że w tej cenie kolumny podłogowe będą lepsze jakościowo pod względem brzmienia w stosunku do podłogowych.

Wertując wiele stron z tematami audio moją uwagę przykuła firma Dynaudio. a będąc bardziej precyzyjnym to kolumny DM 2/7. Wiele osób wypowiada się o nich w superlatywach m.in. w ciężkiej muzyce gitarowej. Grają ponoć dźwiękiem ciepłym, z punktowym, nie zlewającym się energetycznym basem, oraz nie nachalnymi bardzo ładnymi wysokimi tonami. Do 20m2 ponoć nadają się idealnie.
Oczywiście do nich bym musiał dokupić jakieś solidne standy , więc liczę tu wydatek około 700 zł.
Czy ktoś miał kontakt z tymi kolumnami ? Może coś o nich napisać? Czy aby do 20 m2 nie będą za małe?

Teraz wyszła nowa seria, nazywa się Dynaudio Emit, a model to m20.

Wiem , że z reguły kolumny tej marki potrzebują mocnych wzmacniaczy aby je prawidłowo napędzić, jednak wiele osób twierdzi (na zagranicznych forach) że połączenie DM 2/7 z NAD 326 jest bardzo optymalne. Oczywiście nic nie stoi na drodze, aby w przyszłości ten wzmacniacz wymienić na mocniejszy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynaudio DM 2/7 to nie jest wysoka seria tej marki, dlatego można to stosunkowo łatwo napędzić.
A gra bardzo fajnie, jak piszesz. Nawet jakiś czas temu ktoś z naszych forumowiczów je kupił. Nie pamiętam kto. Może się odezwie?
Standy jak najbardziej należy kupić dobre, stabilne, masywne. Najlepiej z możliwością dociążenia poprzez wsypanie suchego piasku do środka.
No i oczywiście trzeba precyzyjnie kolumny ustawić, raczej z dala od ścian. Dać im "pooddychać".
Nie wiem jak z niskimi tonami, czy Ci ich wystarczy? Ale to tylko Ty wiesz, jakie masz potrzeby ilościowe. Bo jakościowo powinno być dobrze.
Pomieszczenie 20 m2 jest takie, że mogą grać w nim kolumny zarówno standowe jak i podłogowe.

Z NADem ma szansę dobrze zagrać. Możesz także patrzeć na Angielskie wydanie wzmacniacza Audiolab 8000 S (dźwięk będzie chłodniejszy, bardziej precyzyjny) albo jakiś model NAIM (dźwięk rytmiczny, płynny, lekko ocieplony). Wzmacniacze Roksan, to już raczej za drogo, ale są świetne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W emit się nie pakuj to jest to samo co d/m a są jeszcze do dostania za mniejsze pieniądze. Chodź uważam że można celować w lepsze kolumny.
Z podstawowych świetny bas mają elaci z seri fs oraz te na 16tkach że wstęga jet III.
Monitor audio silver 2, heco celan gt 302, magnat quantum 1003s, bowersy z ceri cm, chario delphinus to kolumny którymi możesz się zainteresować a naglosnia takie pomieszczenie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego hp123 taka muzyka, szczególnie z tamtych lat jest ciężka do odtworzenia, ale czytałem Twój opis brzmienia i piszesz , że chciałbyś solidniejsze basy, że mogą być trochę miększe itd. i tak się zastanawiam , czy walczyłeś z akustyką? Znam te kolumny , na dodatek jeszcze z tym wzmacniaczem i co jak co , ale na pewno niskich tonów nie powinno Ci brakować.W takim połączeniu napewno nie są one bardzo twarde, a podwójna stopa na pewno się nie gubi i jest dosyć mocna. Wysokie też powinny być uspokojone!

Napisz jak masz podłączone te kolumny, jak stoją, jaka akustyka itd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...