Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
tomala

Kolumny do 3000 za parę i kilka dylematów.

Cześć,
Posiadam przywieziony z UK wzmacniacz Sony STR DB2000 i do niego kolumny gale. Wzmacniacz jeszcze daje radę ale te kolumny to pomyłka przeokrutna. Chcę wymienić ten zestaw bo nie gra to najlepiej ale był kupowany 6 lat temu i bardzo okazyjnie. Wiem, że ten Sony to KD i do stereo pewnie znalazł by się lepszy wzmacniacz ale wymianę chce zacząć od kolumn. Będą one teraz grały w pomieszczeniu ok 25m, Słucham bardzo wielu gatunków, od rocka przez muzykę klasyczną, jazz, trochę popu, czasem nawet Hip hop i regee... Mogę kupić nowe albo używki. Co polecicie do 2500-3000 PLN za parę?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Ja chętnie podpowiem. Ale musisz podać jeszcze kilka informacji.
Najlepszy byłby rysunek z pokazaniem jak będą stały kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe.
A na rysunku najlepiej nanieś wymiary pokoju, odległości kolumn od ścian tylnej i bocznych, odległość miejsca odsłuchowego od ściany tylnej (za Tobą), meble itp.
Znasz temat akustyki i ustawiania kolumn? To ABC by uzyskać dobry dźwięk a bez tego można zmarnować potencjał nawet najlepszego zestawu.
Jeśli nie znasz tego, nie wiesz jak poprawnie ustawić, to napisz.

Druga sprawa, to Twoje preferencje dźwiękowe/brzmieniowe. Bez tego trudno Ci polecić jakieś kolumny, ponieważ równie dobre w tym przedziale cenowym mogą grać tak różnie, że jedne Cię zachwycą a drugie zniesmaczą.
Chodzi o dźwięk jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, suchy albo ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, z soczystą średnicą, itp.

Słuchałeś jakichś zestawów? jeśli tak, to napisz jakich i co CI się w ich graniu podobało a co nie.
Co chciałbyś uzyskać w dźwięku?

Jeśli zupełnie nie wiesz o co mi chodzi, to poczytaj jak opisali swoje potrzeby koledzy.
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
To są moim zdaniem niemal wzorcowe posty. możesz napisać jeszcze coś, dodać pewne informacje. Im więcej tym lepiej.

Co do kolumn, to ja oczywiście niemal zawsze proponuję używane. Szkoda pieniędzy na nowe jeśli nie chce się mieć mebla, tylko jak najlepszy dźwięk.
Napisz również jaki budżet planujesz za jakiś czas na wzmacniacz. Bo rozumiem, że przewidujesz taką zmianę?
A jakie źródło i okablowanie masz? To również ważne elementy toru odsłuchowego.

Dzień dobry.
Amplituner kina domowego Sony gra raczej chudym, ostrym dźwiękiem, tak więc musimy szukać kolumn o wypełnionym, gęstym dźwięku.
Jeśli bas nie jest najważniejszą sprawą a zależy Ci na równym, pełnym, ale także dynamicznym przekazem, na pewno spójrz na świetne moim zdaniem polskie kolumny Audio Academy Phoebe III. To zestaw, który także będzie mógł pozostać w Twoim systemie przy zmianie wzmacniacza nawet na znacznie droższą konstrukcję. Jest to jednak kolumna dla osoby stawiającej przede wszystkim na spójność, naturalność, wypełnienie. Moja rekomendacja,
Natomiast warto także posłuchać konstrukcji Dynavoice DF-6. To bardzo dynamiczne, gęste granie z bardzo dobrą jakością wysokich tonów za sprawą dobrego głośnika wstęgowego. Kolumny są w stanie przekazać mnóstwo szczegółów, nie będąc przy tym ostre i agresywne.
Z trochę tańszych propozycji spójrz proszę na Audio Pro Black Diamond v3. To mocna, bardzo elegancka konstrukcja, której charakter brzmienia idealnie pasuje do Twojego amplitunera - to głęboki i mocny bas, gęsta i dobrze wypełniona średnica oraz neutralna góra pasma.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza powyższymi modelami w salonie będziemy mogli zaproponować jeszcze kilkanaście innych konstrukcji w podobnym przedziale cenowym, które można w komfortowych warunkach posłuchać.

Do uniwersalnego grania polecam heco music style 900.
To granie które dobrze sprawdzi się w muzyce nowocześniejszej z podstawą bazową i także tej spokojniejszej wokalnej.

Jako alternatywę proponował bym produkty Elac np nowy model debut f6. Nieco lepsza średnica i góra detaliczna jednak wycofana. Bardzo miłe w odbiorze kolumny.

To z nowych produktów, jeśli chcesz usłyszeć jak grają zapraszam że swoim sprzętem. Sam jestem go ciekaw.

W razie pytań zapraszam

Cytat

Ja chętnie podpowiem. Ale musisz podać jeszcze kilka informacji.
Najlepszy byłby rysunek z pokazaniem jak będą stały kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe.
A na rysunku najlepiej nanieś wymiary pokoju, odległości kolumn od ścian tylnej i bocznych, odległość miejsca odsłuchowego od ściany tylnej (za Tobą), meble itp.
Znasz temat akustyki i ustawiania kolumn? To ABC by uzyskać dobry dźwięk a bez tego można zmarnować potencjał nawet najlepszego zestawu.
Jeśli nie znasz tego, nie wiesz jak poprawnie ustawić, to napisz.

Druga sprawa, to Twoje preferencje dźwiękowe/brzmieniowe. Bez tego trudno Ci polecić jakieś kolumny, ponieważ równie dobre w tym przedziale cenowym mogą grać tak różnie, że jedne Cię zachwycą a drugie zniesmaczą.
Chodzi o dźwięk jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, suchy albo ciemny, łagodny, miękki, ocieplony, z soczystą średnicą, itp.

Słuchałeś jakichś zestawów? jeśli tak, to napisz jakich i co CI się w ich graniu podobało a co nie.
Co chciałbyś uzyskać w dźwięku?

Jeśli zupełnie nie wiesz o co mi chodzi, to poczytaj jak opisali swoje potrzeby koledzy.
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
To są moim zdaniem niemal wzorcowe posty. możesz napisać jeszcze coś, dodać pewne informacje. Im więcej tym lepiej.

Co do kolumn, to ja oczywiście niemal zawsze proponuję używane. Szkoda pieniędzy na nowe jeśli nie chce się mieć mebla, tylko jak najlepszy dźwięk.
Napisz również jaki budżet planujesz za jakiś czas na wzmacniacz. Bo rozumiem, że przewidujesz taką zmianę?
A jakie źródło i okablowanie masz? To również ważne elementy toru odsłuchowego.

Dziękuję za obszerną odpowiedź, postaram się odpowiedzieć jak najdokładniej. Za cholerę nie wiem gdzie będzie miejsce odsłuchowe... icon_smile.gif Załączam schemat pokoju, on może trochę wyjaśni w czym problem. Rysunek robiła moja wspaniała żona, bo jestem za granicą. Otóż to co widać na zdjęciu to poddasze. do dwa tygodnie temu, pokój był tylko do muru który jest narysowany w poprzek. Ten mur kończy się takim półokrągłym kawałkiem z lewej strony zdjęcia. Ale nastąpiła zmiana bo górna część która kiedyś była dziurą na dolne piętro właśnie została zamknięta drewnianą podłogą. Po środku pojawiła się przerwa w murze. Ta dobudówka jest ok 40cm niżej niż reszta piętra. Na górze i na dole rysunku są okna. Ogólnie dramat. Do tego jeszcze pomieszczenie w lewym górnym roku nie zamyka się ściana tylko jest kawałek korytarza i klatka schodowa.

Opcje ustawienia są takie. Albo na dolnej ścianie tam gdzie są okna. Albo nietypowo - jedna kolumna na środku dolnej ściany a druga na środku lewej, skierowane do środka pokoju.

Pytanie o preferencje muzyczne jest trudne. Soczysty środek zdecydowanie tak. Lubie też ciepły bas. Om więcej detali w gitarach i instrumentach tym lepiej. nie słuchałem jeszcze nic i podejrzewam, że uda mi się to dopiero w grudniu jak na stałe zawitam w domu.

Jeśli chodzi o wzmacniacz to pewnie tak do 2k ale to dopiero w przyszłym roku. Ten wtedy trafi na dół do salonu i dokupię tez jakieś kolumny do kina domowego.

Mam nadzieję, że coś się udało więcej wyjaśnić.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Jeśli chodzi o źródło odtwarzania, to głównie sa to CD, ale chciałbym też pewnie trochę muzy z laptopa. I tu pewnie by się przydał DAC?

Fajne pomieszczenie icon_smile.gif
Zestaw ładnie by wyglądał w tym górnym pomieszczeniu. Ze zdjęcia.
Kolumny rozstawione na tej ścianie 240 cm.
Tylni łuk pomoże w odbijaniu fali super.
Odsluch na kanapie fotelach w odpowiedniej odległości.
W zasadzie tylko pierwsze okno to bliżej kolumn trzeba by osłonić grubsza zasłona aby wyeliminować odbicia. Mur o wysokości 110 także tym samym materiałem obić.

Jeśli nie wiesz jaką barwa ci odpowiada podejdź do nas, posłuchamy kilku modeli i zdecydujesz się czy szukasz sprzętu nowego czy używanego i jaka barwa cię interesuje.
Jeśli zdecydujesz się na używany będzie mi łatwiej także ci coś doradzić.

Co do cd i daca. To można polować na cd z wbudowanym usb na przykład choć to nie będzie takie tanie. Ewentualnie osobno cd i osobno dac tu już można lepiej wybierać.

Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

• Ostatnie posty

• Nie wiem jakiego brzmienia szukam, trudno mi to ocenić. Dlatego napisałem, że nie jestem audiofilem - to moja interpretacja tego sformułowania  Tak jak napisałem - szukam głównie czegoś, co zastąpi marne głośniki w telewizorze. Wiem, że muzyka z TV to nie jest może najlepszy pomysł, ale nie będę zaklinał rzeczywistości, która jest taka, że sprzęt ma być głównie do filmów i programów TV. Nie do odsłuchów. Nie wiem czy to możliwe w zestawie stereo, ale fajnie jakby sprzęt dawał wrażenie przestrzenności dźwięku oraz eksponował dobrze efekty specjalne w filmach. Dobrze też, żeby dialogi były możliwie dobrze słyszalne (czyli średnie tony?). Co do ustawienia. Nie, nie ma dywanu, jest parkiet. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń, z tego że w opcji idealnej powinno to być wszystko inaczej porozstawiane, ale są rzeczy których nie przeskoczę. Nie będę robił przemeblowania całego pokoju, pomysł z dywanem na parkiecie czy kwiatami za kolumnami nie wchodzi w grę. Rozumiem potrzebę ustawienia głośników pod kątem, itd. Ale powtarzam - to nie ma być sprzęt do odsłuchów, gdzie ja siadam idealnie na środku kanapy, zamykam oczy i oddaję się muzyce. To jest nierealne w moich warunkach życiowo-rodzinnych. Pytanie jest proste - jaki zestaw sprzętu kupić, żeby w powyżej zakreślonych warunkach, najlepiej spełnił moje oczekiwania, które to też jasno sprecyzowałem. Bez filozofii n/t rolet na oknach czy dywanu (bez urazy) Przypominam - alternatywą jest MediaMarkt i zdanie się na opinie pana sprzedawcy w tym sklepie Dzięki za info n/t DAC. Ale jaka jest funkcja tego urządzenia? Czy to jest zamiast amplitunera/wzmacniacza czy oprócz? Bo do tej pory miałem wizję taką że podłączam telewizor do amplitunera przez HDMI, do tego kolumny i wszystko śmiga. Tak to nie działa?
    • Samcro fajne zdjęcia, zacne gramofony.  Ja przed kilkoma laty polowałem na Kenwood KD-990. Niestety ceny były tak chore, że w końcu mi przeszło. Nadal w kręgu moich zainteresowań jest Thorens TD520 ew. 521. Niestety są to rzadko spotykane modele a i ceny tez nie są bagatelne.
    • Cześć, i tu Cię wyprowadzę z błędu - audiofilem jest każdy kto szuka przyjemności ze słuchania muzyki. Można mieć sprzęt za 10 tysięcy i więcej, a można złożyć tani budżetowy zestaw i być zadowolonym delektując się muzyką. Nie napisałeś, jakiego brzmienia szukasz typu dobry bas - szybki dynamiczny, szeroka przejrzysta średnica, ładna góra itd. Do TV polecałby Ci Dac - przetwornik cyfrowo-analogowy. Najprostsze przetwornki nowe można już kopić za ok. 120 zł np. Dac Fiio D3. Ja używam Cambridge Audio DacMagic 100 - koszt nowego to coś poniżej 600 zł. Ale to kwestia wyboru. Muzyka z TV taki sobie pomysł - masz na myśli stacje TV muzyczne? Co do akustyki - kolumny wystawiłbym do przodu, kolumny muszą się widzieć, na podłodze jeżeli jest dywan to ok. Możesz zastosować naturalne rozpraszacze typu gęste wysokie kwiaty za kolumnami we wnękach między meblami. Kolumny dobrze jest przekręcić głośnikami wokół własnej osi na miejsce odsłuchu ok 30 - 40 stopni. Kanapę trochę do tyłu. Stolik wystawiłbym całkowicie. Ustawienie kolumn zasada trójkąta równoramiennego lub równobocznego. Tzn. podstawą trójkąta są kolumny, a ramiona trójkąta - to jakbyś poprowadził linie od kolumn do miejsca odsłuchu, które zbiegną się wierzchołkiem do centralnego miejsca odsłuchowego. W tym wypadku środek kanapy, sofy. Odległości to np. 2-2,5m wszystkie ramiona trójkąta, czyli zarówno odległość między kolumnami i do centralnego miejsca odsłuchowego - takie same. W przypadku zastosowania trójkąta równoramiennego odległość między kolumnami różna, natomiast odległości do miejsca odsłuchu od dwóch kolumn taka sama. Z moich doświadczeń odsłuchowych wynika, że zasada trójkąta równobocznego jest lepsza. Pamiętaj o symetrii. Na okno zawiesiłbym rolety materiałowe, a jeszcze lepiej długie o gęsty splocie zasłony mocno pofałdowane. Jeżeli pod oknem są kaloryfery to rolety. Co do dokładniejszych odstępów np. odległości między ścianami a kolumnami to po zakupie sprzętu audio.
    • To audiofilskie zagłuszacze fal rmi. Stawiasz je pod wzmacniaczem i masz poprawe jakości o 2 klasy. Masz jeszcze tam wejscie na jeszcze 2. W sumie to o wzrost o 4 klasy.
    • Mi to wygląda na neony mrygające w rytm bum bum Takie neony potrafią dodać 10+ do bassssu. Przynajmniej takie krążą legendy
    • Witam Forumowiczów. Nie jestem audiofilem i nigdy raczej nie będę. Szukam sprzętu grającego, który zastąpi głośniki wbudowane w telewizor  Wymyśliłem, że mają to być dwie kolumny podłogowe oraz amplituner lub wzmacniacz (tego jeszcze nie wiem). Zestaw będzie głównie służył do oglądania TV na co dzień. Głównie filmy, seriale, TVN, itp. Czasami jakieś koncerty, czasami może trochę głośniej, jak jest impreza w domu. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jechać do MediaMarkt i coś tam wybrać z ich oferty, ale wiem że nie powinienem tego robić tylko zapytać specjalistów  Więc pytam! A poniżej moje odpowiedzi na pytania, które powinny ułatwić dobór sprzętu. Załączam też rysunek pokoju. 1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Najlepiej do 2 tys. zł. Absolutny max. to 2,5 tys. zł.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Może być nowy lub używany.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?

Stereo. Dwie kolumny podłogowe + elektronika (wzmacniacz, amplituner?).

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Telewizor Panasonic TX-P46G30E, dekoder NC+.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Ok 32 m. Wysokość - 2,6m.

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Głównie TV, jeśli muzyka to raczej pop, rock.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw? Zdecydowanie to ma być jednorazowy zakup na długie lata, bez myślenia o rozbudowie. Ma dobrze grać i tyle.
  • Ostatnio poruszane tematy