Skocz do zawartości

własny projekt ustroju akustycznego - dyfuzor schroedera


Recommended Posts

Więcej precyzji zdobędziesz poprzez wytłumienie, przestrzenność poprawisz dyfuzorami rozpraszającymi. Rozpraszaczy też za dużo być nie może, bo od pewnego momentu będziesz tracił precyzję. W Twoim przypadku zacząłbym od dobrego wytłumienia przestrzeni za kolumnami, masz tam dużo miejsca, więc gruby i gęsty absorber (a raczej absorbery). Jeśli chcesz wpłynąć na niskie częstotliwości dyfuzorów z tyłu bym nie montował, one wg mnie "fajną robotę" by zrobiły na bokach lub z tyłu. Powierzchnię za kolumnami byś wytłumił, zaś część przednia poprawiłaby przestrzenność całości już z ograniczonymi niskimi tonami.

Nie wiem jak to w praktyce by wyglądało, ale ja od tego bym zaczął i jakoś podświadomie czuję, że będzie lepiej. Zdziiłbym się gdybyś pogorszył brzmienie takim zabiegiem. Miejsca jest tyle, że aż prosi się o adaptację. Pogłos tam musibyć dość spory.

Przypomnij mi jaki tam jest metraż ? W dużych pomieszczeniach problemem częstym jest właśnie pogłos, tymi ustrojami znacznie go zmniejszysz.

Oczywiście ilość poszczególnych ustrojów trzeba już dobrać indywidualnie "na słuch" Równowagę trzeba zapewnić. Myślę, że ilość dyfuzorów będzie mocno zależna od ilości absorberów.

To co o rogach napisałeś to fakt, tak też można zrobić, pozbyć się fal stojących, ale myślę, że w Twoim przypadku sprawdzą się panele (miejsce jest, a panel myślę że bardziej "wyrównanie" wpłynie na absorpcję niż adaptacja narożników). Zawsze w narożniki można dać kolejne dwa panele na sąsiednią ścianę.

Jak pamiętam to tam chyba masz kino domowe ? Przy zestawach 5.1 adaptacja jest koniecznością. Stereo czasami ciężko "ułożyć" a 5 czy 6 kanałów to dopiero wyzwanie. Na pewno absorbery powinny grać pierwsze skrzypce, ale nie można zapomnieć o reszcie "orkiestry".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał kolego na prawdę zabawy i testowania różnych rozwiązań akustycznych w tak trudnym pomieszczeniu. Nie dość, że skosy, to jeszcze elementy konstrukcyjne. Pracy będzie dużo, jednakże myślę, że warto się do tego przyłożyć, bo efekt można osiągnąć naprawdę dobry. Dobrze, że masz od miejsca odsłuchowego do tylnej ściany (za plecami) przyjemną odległość do zastosowania dyfuzorów. Myślę, że długość łaty (czyli głębokość ustroju) jaką wypada zastosować to 20 cm, a nawet nie wiem, czy nie pokusić się na 25 cm.

Nie będzie łatwo, ale spokojnie. Pośpiechu nie ma, niebawem będę miał krótkie spotkanie z osobą znającą temat akustyki dość dobrze, więc nie zapomnę też podpytać. Temat tego pomieszczenia postaram się zgłębić w wolnym czasie i jeszcze dokładniej coś zaplanować. Oczywiście rozumiem, że temat też zgłębiasz, nie zaś czekasz na gotowe ? Jeśli coś przysporzy problemów, albo będzie się kłócić z tym co ja uważam, wówczas śmiało daj tu znać. Nie ma nic bardziej pouczającego jak dyskusja, a tu w temacie akustycznym jakoś cienko.


Co do planów pracy nad ustrojami.
Spokojnie możesz wykonywać dyfuzory ( jak nie pamiętasz danych to daj znać, podeślę). Na pewno 6-8 jak nie więcej paneli 50cm x 50cm można zrobić w ciemno, a to nie taka szybka sprawa. Jeśli sam robisz to pamiętaj o przesuszeniu (2-3 tyg w chłodniejszym miejscu, potem w cieplejszym, żeby drewno nie popękało).


....a tak na marginesie, świetne pomieszczenie odsłuchowe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko malymi kroczkami robie i dosyc budzetowo. W zeszlym tygodniu skonczylem robic gorny border (oczywiscie przesowny na haczykach 21:9 do 16:9) i zakupilem pozadniejsze sourondy.

No i z recznych prac zostalo mi tylko kiupienie i zrobienie konfekcji na kable. (Koszulki banany i inne gadzety sa juz kupione). Wiec nastepne czemu chce sie poswiecic to wlasnie akustyka.

Ten rozpraszacz, choc monotonna praca to jednak latwy do zrobienia. Klepki na 4 dyfuzory mam gotowe wysuczone, w zeszlym roku na opal kupilem tylko pociac na wymiar i pomalowac. Wysuszone sa i wszylifowane (czesci do jakis mebli ale produkcja padla).

Bedzie czas i checi to zaczne cos robic. Najgorzej ze bardzo latwo zasmiecic salke a chce zeby wygladala.

Zastanawiam sie jeszcze czy sciany za plecami nie wylozyc gabka akustyczna 3cm z allegro co sprzedaja po 3.60zl o wym 50x30cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, gdzieś go znalazłem nawet w języku polskim.

Z tego co pamiętam on uwzględnia z listy już dołączone różne panele (wybierane w zakładkach) i na tej podstawie rysują wykres, jednakże trzeba zwrócić uwagę, że kalkulatory dane podają automatycznie i nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Są pomocą, nie przeczę, ale mimo to w każdym pomieszczeniu trzeba to sprawdzić indywidualnie. Raczej nie ma wzoru rozmieszczenia ustrojów i ich rodzaju, który pasuje do wszelkich pomieszczeń.

Podobnie jak kalkulatory on-line wskazujące poziom alkoholu po wypiciu określonej ilości, gdzie podaje się wagę, godziny spożycia, rodzaj i ilość alkoholu. Wyniki takiego sprawdzenia za pewnik też bym nie brał. Za bardzo jest to indywidualną sprawą, tak jak w przypadku powyżej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam serdecznie 

Chciałbym pokazać wam coś co widziałem w sklepie nazwijmy go "Designerskim" :) 

http://www.thisiswood.eu/  w zakładce okładziny ścienne  pierwsza jest okładzina z kantowek wygląda świetnie różnica w wysokości do 15 cm cena ok 400 zl/m2 :)

To jako ciekawostka projektanci napewno nie myśleli o tym jako o ustroju akustycznym :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Również uważam, że cena 400 zł to nie jakaś wygórowana. Poza tym poza funkcją akustyczną ładnie się zapewne by to prezentowało. U mnie trochę robota stoi, ale cieplej się zrobi to się biorę za robotę. Co do druku 3D. @Pboczek, znasz koszty druków 3D ? Są bardzo wysokie i nie uważam, że cenowo nie dostaniesz zawrotu głowy. Widziałem takie rozpraszacze robione na bazie materiałów styropianowych (styrodur). Czy to zadziała tak samo, ciężko wyrokować, drewno ma na pewno lepszą strukturę i gęstość do takich ustrojów. Myślę, że jak iść tą drogą to lepiej nie eksperymentować, zaś korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Należy pamiętać, że powierzchnia takiego panelu musi być odpowiednio duża. Na pewno metr kwadratowy czy dwa będzie za mało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...