Skocz do zawartości

Czy można podłączyć subwoofer do NAD 356?


Steel

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Posiadam wzmacniacz NAD 356. Chciałbym do niego podpiąć subwoofer aktywny który ma dwa wejścia niskopoziomowe Rca. Wejśc wysokopoziomowych nie posiada. Sub posiada na panelu regulację odcięcia częstotliwości, więc odcięcie byłoby z suba.

NAD 356 ma dwa wyjścia PRE-OUT. PRE-OUT 1 oraz PRE OUT 2 które jest połączone zworką z wejściem MAIN- IN.

Moje pytanie brzmi: Czy mogę podłączyć subwoofer pod wyjście PRE-OUT 1 używając 2 kabli RCA-RCA ?

Jak rozumiem wyjścia PRE-OUT są niskopoziomowe i przesyłają pełną częstotliwość?

Poniżej jest info z instrukcji ...

11 PRE OUT 1:
The PRE OUT 1 sockets can be used to drive an additional power amplifier. Use a twin RCA-to-RCA lead to connect the left and right ?Audio Input? of the Power amplifier or processor to the PRE OUT 1 sockets.
Always turn the C 356BEE and associated external power amplifiers OFF before connecting or disconnecting anything to the PRE OUT 1 sockets. The PRE OUT 1 output signal will be affected by the C 356BEE?s volume and tone control settings.

12 PRE OUT 2:

Connections to an external power amplifier or processor, such as a surround-sound decoder. In normal use, this should be connected to the MAIN IN sockets with the links supplied. To connect your C 356BEE to an external processor or amplifier, remove first these links. Use a twin RCA-to-RCA lead to connect the left and right ?Audio Input? of a power amplifier or processor to the PRE OUT 2 sockets.
Always turn the C 356BEE and associated external power amplifiers OFF before connecting or disconnecting anything to the PRE OUT 2 sockets. The PRE OUT 2 output signal will be affected by the C 356BEE?s volume and tone control settings.

13 MAIN IN:

Connections to an external preamplifier or processor, such as a surround sound decoder. In normal use, this should be connected to PRE OUT 2 sockets with the links supplied. To connect your C 356BEE to an external processor or preamplifier, remove first these links. Use a twin RCA-to-RCA lead to connect the left and right ?Audio Output? of the preamplifier or processor to the MAIN IN sockets.
Always turn the C 356BEE and associated external preamplifiers OFF before connecting or disconnecting anything to the MAIN IN sockets.


Z powyższej instrukcji wynika , że PRE OUT 2 jest "sprzegnięty" z MAIN IN, ale PRE OUT 1 jest raczej wolny ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
W moim przypadku wzmacniacz stereo i kolumny generują tyle basu, że bez suba daje radę. Przykładowo Władca Pierścieni: Dwie Wierze, jest scena szturmu na Helmowy Jar, kiedy bas przyłoży czuć na ciele fale a przedmiot wpadają w rezonans.
Spróbuj przestawić kolumny bliżej ściany, powinno to zwiększyć poziom basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre fronty które nisko potrafią zejść na basie to najlepsza recepta. Wbrew pozorom sub nie jest cudownym panaceum.
Należy pamiętać o zestrojeniu suba z frontami! Co nie jest już takie proste, łatwe i przyjemne.
Źle ustawiony sub potrafi zamienić odsłuchy w jeden wielki bulgot basowy, który nie ma nic wspólnego z dobrym brzmieniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wiem po co się rozpisujecie na ten temat który jest już dawno nie aktualny icon_wink.gif

Obecnie mam wzmacniacz Pioneer A 757 i Canton Ergo Sc-l. Miałem Nad'a 356 i jak dla mnie ten wzmacniacz to "chińska zabawka" zarówno jeśli chodzi o budowę jak i o dźwięk;) Nic specjalnego. Do starych Nad'ów cztero-cyfrowych to mu bardzo daleko...

Ale oczywiście biorąc pod uwagę nowe klocki to w cenie trochę ponad 2 tysiące to oczywiście całkiem niezły wzmacniacz. Konkurencji ma niewiele wśród tych nowych wzmacniaczyków z tego pułapu cenowego co grają jak "radyjka z bazaru" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już w innym poście , nowsze modele Nad są gorsze brzmieniowo a i w budowie widać oszczędności. Słynny 3020 bardzo dobrze brzmiący, posiadałem przez jakiś czas model 319. Bardzo dobrze go wspominam, ten bas hmm szkoda , że sprzedałem tego Nada. ...

Odnośnie Pioneer, może kilka słów o brzmieniu ? Był czas kiedy "chorowałem" na A 757 / 777...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer A 757 gra dosyć miękko, ciepło , ale z bardzo dużą dynamiką. Dźwięk jest poukładany, nie nerwowy, soczysty. Średnica bardzo ładna, dźwięczna, nie poszarpana. Wokale damskie jak i męskie brzmią dla mnie super. Riffy gitarowe mają odpowiednie dociążenie, masę, nic nie piszczy.
Niskie tony są obszerne , troszkę wolne - dlatego ważny jest dobór kolumn do tego wzmacniacza - na pewno nie mogą być ciepło grające bo będzie zamulenie. Więc bardziej neutralne, jasne - dosyć szybkie. Wtedy będziemy się cieszyć pełnym dźwiękiem.
Wysokie tony są dosyć selektywne, rozdzielcze, nie są ani z tyłu , ani na prowadzeniu - po prostu ładnie "wpasowane".
Spora moc, niesamowita budowa z bardzo dobrych komponentów.
Ogólnie wzmacniacz ma bardzo ładną barwę. Dla mnie jedyny minus to troszkę "zatarte" szczegóły...
W cenie około 1000 zł to moim zdaniem rewelacja.

Słyszałem też Pioneer'a A 676 i jak dla mnie A 757 jest o wiele lepszy choć to podobna prezentacja dźwięku, ale całość o klasę wyżej.

Ale oczywiście to kwestia gustu icon_wink.gif Każdy ma inny ...

Ps. Nad 3020 bardzo fajny wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Pioneer , zresztą jak i wszystkie inne z tego okresu nie mają dedykowanego niskopoziomowego wyjścia na subwoofer.
Model A 757 nie ma również Pre - Out. Możesz podłączyć suba pod wyjście np. Tape Out, ale sygnał będzie stały , nie regulowany czyli za każdym razem kiedy zmienisz głośność we wzmacniaczu będziesz musiał skorygować w subwooferze.

Można zastosować dzielnik napiecia , wtedy będzie ok, ale według mnie to już są kombinacje, choć jest to często stosowane, kiedy subwoofer ma tylko wejścia niskopoziomowe a wzmak nie ma dedykowanych wyjść.

Sytuacja wygląda inaczej kiedy posiadasz suba z wejściami wysokopoziomowymi. Wtedy podłączysz go bez problemu pod ten wzmacniacz, wychodzisz z wyjść głośnikowych wzmacniacza do wejść wysokopoziomowych suba i wszystko gra tak jak powinno.

Oczywiście cały czas mówimy o subwooferze aktywnym icon_wink.gif

Tak czy tak osobiście zalecam nie stosowanie subwoofera w systemie stereo, tylko odpowiedni dobór komponentów i poprawną akustykę, Te czynniki powinny przynieść zamierzony efekt.

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Pioneery z serii Reference {zresztą nie tylko} jak A 6xx, A 7xx, A 8xx mają obfite, mocne niskie tony. Jeżeli przy tych wzmacniaczach ktoś narzeka na brak basu to wina lezy przede wszystkim w akustyce lub kolumnach, po części w źródle, a także w pewnym stopniu w okablowaniu ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...