Skocz do zawartości

Co zmienić?


kmicic76

Recommended Posts

Witam Wszystkich serdecznie,
Zwracam się do szacownego grona o poradę.
Chciałbym coś zmienić w moim sprzęcie aby polepszyć wrażenia odsłuchowe. Właśnie, nie bez przyczyny napisałem "coś" icon_smile.gif
Nie mam zbyt dużej wiedzy na temat sprzętu, za to kocham słuchać dźwięków i się nimi upajać, dlatego wszelkie porady z Waszej strony będą z pewnością bardzo pomocne.
Kilka danych:
Obecnie na wyposażeniu:
Amplituner Onkyo TX-8050
Odtwarzacz CD Onkyo C-7030
Kolumny stereo - MA BR6
Gramofon - Project 2Xperience Comfort
Przedwzmacniacz - Moon 110LP
Sprzęt ustawiony w salonie o wym. szer 4,5m dł 5m.
Odległość słuchającego od kolumn - 3m.

Oczywiście nie jest to super sprzęt za ciężkie pieniądze ale gdy go kupowałem, myślałem, że będzie służył długie lata icon_sad.gif
Coś w odsłuchu mi w tej konfiguracji nie pasuje, oczywiście ciężko opisywać wrażenia - może tak tylko generalnie - brakuje mi głębi, wyrazistości, poczucia, że scena muzyczna jest blisko mnie, trochę z przodu i po bokach - takie stereo icon_smile.gif
Na szczęście mam coś dla porównania, co na tę chwilę jest dla mnie wzorem doznań muzycznych.
Jakiś czas temu kupiłem (używane) kolumny aktywne SR Technology CLUB30 - maleństwa do nagłośnienia kompa. Założenie było takie, że do kompa, niech fajnie coś gra w tle - a tu szok, jestem kompletnie zaskoczony. I teraz zamiast w salonie, siedzę w swoim pokoju i ciągle otwieram buzię ze zdumienia.

Oczywiście wypoczywać chciałbym w salonie, oczywiście przy przyjemnych doznaniach muzycznych i właśnie dlatego chciałbym się Was poradzić w temacie usprawnień.

Co mi chodzi po głowie? Wymiana jednego z elementów - albo amplitunera, albo kolumn - ze wskazaniem na te drugie.

Budżet: 3-3,5 tys za używany sprzęt.

Pozdrawiam
kmicic76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, ciężki orzech bo widzę że masz świadomość co to muzyka i lubisz jej słuchać tak jak ja to dawniej nazywalem "słuchaniem".

Ciężki orzech bo i kolumny i wzmacniacz które aktualnie posiadasz nie zapewnia odczuć których szukasz.

Ale z budżecie 3.5-4 tys mogli byśmy poszukać sprzęt używany który zapewni ci takie granie.

Prześlij proszę jakiś rysunek ustawienia twojego pomieszczenia i jakiej muzyki słuchasz?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Możliwe, ze pewien problem leży w akustyce pomieszczenia, jednak na pewno największą poprawę zgodnie z Twoimi wytycznymi uzyskasz po zmianie kolumn, następnie wzmacniacza.
Jesli zależy Ci na spójności, swobodzie grania i świetnej średnicy, na pewno sugerują polską konstrukcją Audio Academy Phoebe III. Jesli bardziej lubisz otwarty, dynamiczny, bardzo bezpośredni przekaz, trochę efektowny dźwięk, idealnie sprawdzi się Pylon Audio Sapphire 25. Dobrz sprawdzą się także kolumny Quadral Ascent 90 LE, które teraz możesz u nas zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam MA BR2, też mało grają przodem przed głośnikami, taka widocznie jest cecha tej serii. Wydaje mi się, że dla wyjścia muzyki mocno na boki potrzebują tam dużo wolnej przestrzeni, co nie zawsze jest możliwe. Dlatego ja w celu poszerzenia sceny rozsunąłem głośniki na tyle ile się dało z zachowaniem kilkudziesięcio centymetrowego odstępu od ścian bocznych, oraz skręciłem je mocniej do środka. Dodatkowo odsunąłem je od ściany tylnej. Chyba powinieneś spróbować takich ustawień u siebie z większym dosunięciem głośników do ścian bocznych, osunięciem od tylnej i większym skręceniem do środka. Głębia powinna być wtedy większa, scena też powinna się poszerzyć. Jeżeli źle zrozumiałem i masz na myśli odbieranie dźwięków dosłownie po bokach, to taki efekt pojawia się u mnie, z tych płyt które mam, tylko na Amused to Death Rogera Watersa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jakie ( w Twoim odczuciu) są w tych kolumnach niskie tony, ( za ciepłe, średnio dokładne, czy może twarde i precyzyjne) to samo z góra pasma...
Na takiej podstawie łatwiej byłoby wytypować model kolumn zdecydowanie różniący się od tych co masz teraz .
Piszę najpierw o kolumnach bo w sumie w dużej mierze to one tworzą brzmienie systemu, choć wiadomo nie same.
Może być też tak że to Onkyo tx jest za grzeczne i za równo grające, lub mało emocjonująco lub właśnie razem z podobna cechą MA br tworzą taki duet( niemniej jednak Onkyo , ja znam tx8150 gra dość równo, choć ciutke technicznie, ale mało wrzuca od siebie, czasem to plus, czasem minus) .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem wcześniej uwagi, że chciałeś też poprawić wyrazistość dźwięku. Jak dokonasz zmian ustawienia kolumn o których napisałem wcześniej, to również powinieneś to osiągnąć. Jeżeli odsuniesz głośniki od tylnej ściany i przesuniesz je w stronę miejsca odsłuchowego, to w ten sposób zwiększysz trochę wyrazistość dźwięku przez zbliżenie głośników do słuchacza. Także skręcenie ich bardziej do środka, z osiami skierowanymi na miejsce odsłuchu zwiększy trochę wyrazistość dźwięku. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może napisz jakie ( w Twoim odczuciu) są w tych kolumnach niskie tony, ( za ciepłe, średnio dokładne, czy może twarde i precyzyjne) to samo z góra pasma...
Na takiej podstawie łatwiej byłoby wytypować model kolumn zdecydowanie różniący się od tych co masz teraz .
Piszę najpierw o kolumnach bo w sumie w dużej mierze to one tworzą brzmienie systemu, choć wiadomo nie same.
Może być też tak że to Onkyo tx jest za grzeczne i za równo grające, lub mało emocjonująco lub właśnie razem z podobna cechą MA br tworzą taki duet( niemniej jednak Onkyo , ja znam tx8150 gra dość równo, choć ciutke technicznie, ale mało wrzuca od siebie, czasem to plus, czasem minus) .



W mojej ocenie tony niskie są jakby zamglone, mało precyzyjne, góra bardzo wyrazista - całość niestety nie buduje tzw sceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie zwróciłem wcześniej uwagi, że chciałeś też poprawić wyrazistość dźwięku. Jak dokonasz zmian ustawienia kolumn o których napisałem wcześniej, to również powinieneś to osiągnąć. Jeżeli odsuniesz głośniki od tylnej ściany i przesuniesz je w stronę miejsca odsłuchowego, to w ten sposób zwiększysz trochę wyrazistość dźwięku przez zbliżenie głośników do słuchacza. Także skręcenie ich bardziej do środka, z osiami skierowanymi na miejsce odsłuchu zwiększy trochę wyrazistość dźwięku. Pozdrawiam.




Niestety zabiegi, o których wspominałeś nie dały zamierzonego rezultatu icon_sad.gif Kolumny odsunąłem o około 50cm od ściany, zmieniałem również kąty natarcia od 90 stopnie do 45.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Stawiałbym że kolumny zbyt nie wpisują się w Twoje oczekiwania.
Trzeba włożyć onkyo do torby i szukać tzn słuchać innych kolumn.
Ps. Może podłączyłeś którąś w przeciw fazie, bo to właśnie ba basie się objawia?



Przepraszam, jestem laikiem w tej nomenklaturze icon_smile.gif "W przeciwfazie" to znaczy czy podczas podłączania amplitunera z kolumnami nie pomyliłem kolorów? Jeśli to o to chodzi to sprawdziłem - czerwony do czerwonego icon_smile.gif Szukając frazy "przeciwfaza" znalazłem przypadki gdzie producent pomylił podłączenia w kolumnach. Zrobię test i zamienię przewody.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wina kolumn.
Nie wiem jaki masz budżet przewidziany na to ale kolumny nie spełniają Twoich oczekiwań.
Jeśli szukasz cos z dobrym zejściem zobacz na małe ELAC BS 73. Jeśli lubisz mieć świeżość grania Magnat Quantum 755, Jesli wielkość nie ma znaczenia Monitor Audio ale Silver 2, dużo większe z lepszą dynamiką i otwartą górą.

Podjedź do nas odsłuchasz coś dobierzemy. Albo będziesz wiedział w którą stronę iść w przypadku kolumn używanych.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...