Skocz do zawartości

Czy audio-voodoo to voodoo?


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 611
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ja o swoim sprzecie mowie ze jest muzykalny ale istnieje tu pewna sprzecznosc do Twojego pogladu

6 minut temu, Dzik napisał:

jasność czy analityczność i tak nie jest docelowym rezultatem.

U mnie wlasnie ta jasność występuje a mimo to jest to jeden z "bardziej" muzykalnych set-ów jakie dane mi bylo słyszeć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

38 minut temu, Dzik napisał:

To chyba jak z tym królem, co był subiektywnie ładnie ubrany, a obiektywnie transparentny.

Obiektywnie transparetny tylko dla jednej osoby ;)

Ale dzieki tej jednej osobie inni również dostrzegli transparentność.

1 godzinę temu, gienas napisał:

Możesz wyjaśnić?

Bez podtekstów pytam.

Napisałem dzwiek ktory zatrzymuje na dłużej czyli taki ktory mimo iz w skali absolutnej nie jest ideałem a mimo to chce sie słuchać, ponieważ jest "fizjologiczny" - naturalny. Nie odnosimy wrażenia "mechanicznosci" , sztucznosci... - nie wiiem jak to opisać... może taki który wpasuje sie w wyobrazenie jak dany dzwiek powinien brzmieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gienas napisał:

DAC ma za zadanie przywrócić dzwięk z cyfry na analog. Tylko tyle. Cała informacja jak ma to zrobić jest w pliku cyfrowym.

Wsio co dzieje się po wyjściu jako analog z procka jest ingerencją analogową i tylko tym analogowo mogą sie różnić DAC-e, bo cyfrowo nie mogą.

OgVceHE.png

Ten DAC stoi u mnie na biurku. Potwierdzam, że filtry mają wyraźny wpływ na brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, gienas napisał:

Rozumiem, to jak różnica między perkusistą a automatem perkusyjnym. Niby dzwięk/rytm ten sam, ale wybity ręką jednak lepiej brzmi.

Sprobujmy automayem skopiować tego Pana i jego emocje...

Sposób w jaki gra i wrecz muska klawisze, delikatnie przesówa kontrolujac kazdy ruch, wybrzmienie, siła nacisku.... mimika twarzy również wiele mówi.... 

Dla mnie to czar, poezja , sztuka....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Miro, ale co do tego że artysta może być muzykalny (wrażliwy na muzykę), to chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rodzi się teraz pytanie, czy YouTube, przez który to słuchamy, jest muzykalny czy nie?
Czy moje głośniki, przez które słuchałem ten filmik, są muzykalne czy nie?

A może jednak tylko artysta / utwór może być muzykalny, a sprzęt już tej wrażliwości artysty na muzykę poprawić nie może, hm?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, TomekN napisał:

No tak Miro, ale co do tego że artysta może być muzykalny (wrażliwy na muzykę), to chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rodzi się teraz pytanie, czy YouTube, przez który to słuchamy, jest muzykalny czy nie?
Czy moje głośniki, przez które słuchałem ten filmik, są muzykalne czy nie?

A może jednak tylko artysta / utwór może być muzykalny, a sprzęt już tej wrażliwości artysty na muzykę poprawić nie może, hm?

Pytałeś, co to znaczy, że coś jest „muzykalne”, a w międzyczasie zahaczasz o kable, transparentność przetworników, teraz youtuba i muzykalność (w znaczeniu słownikowym) muzyka.

Albo rozmawiamy o „muzykalności”, albo o tym, czy coś w ogóle ma wpływ na brzmienie, czy nie ma i o wrażliwości (muzykalności) artysty.

Youtube nie może być muzykalny, może co najwyżej pogorszyć jakość stratnie zakodowanej muzyki poprzez jej odkodowanie i ponownie zakodowanie (co ma miejsce za każdym razem, kiedy coś wrzucasz na tę platformę). Podobnie otwarcie stratnego .jpg i ponowne zapisanie może spowodować artefakty – z .png się to nie stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dzik napisał:

Youtube nie może być muzykalny, może co najwyżej pogorszyć jakość stratnie zakodowanej muzyki poprzez jej odkodowanie i ponownie zakodowanie (co ma miejsce za każdym razem, kiedy coś wrzucasz na tę platformę). Podobnie otwarcie stratnego .jpg i ponowne zapisanie może spowodować artefakty – z .png się to nie stanie.

Więc YouTube nie możesz być muzykalny, a DAC, kabel albo wzmacniacz - może? Bo o ile mi wiadomo, wszystkie te rzeczy tak samo mogą tylko pogorszyć źródło, ale poprawić to chyba jakoś nie bardzo.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, TomekN napisał:

Więc YouTube nie możesz być muzykalny, a DAC, kabel albo wzmacniacz - może? Bo o ile mi wiadomo, wszystkie te rzeczy tak samo mogą tylko pogorszyć źródło, ale poprawić to chyba jakoś nie bardzo.

Ale o czym chcesz rozmawiać? O tym, czy coś może mieć wpływ na brzmienie, czy o tym, co to znaczy, że coś jest muzykalne? Bo żeby coś mogło być muzykalne musi najpierw mieć wpływ na brzmienie.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że głośniki czy wzmacniacz (choć twoim zdaniem dobry i nowoczesny nie) mogą mieć wpływ na brzmienie. Tak więc ja pisałem o muzykalności w odniesieniu do takich sytuacji, kiedy sprzęt ma swoją sygnaturę dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest dla mnie logiczne. Żeby coś było można było uznać za muzykalne - musi mieć wpływ na brzmienie (i pamiętam też że napisałeś, chodzi tu o wpływ charakterze artystycznym - i ja to rozumiem). Dlatego pytanie, czy sprzęt może mieć "wpływ na brzmienie o charakterze artystycznym". W sumie to by mogła być dobra definicja muzykalności... o ile to zjawisko mogłoby zachodzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy rzecz niekontrowersyjną, czyli głośniki.


Projektant dostaje określony budżet, a następnie wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie, żeby optymalnie wykorzystać wszystkie zasoby – intelektualne, czasowe, finansowe itd. Musi iść na kompromisy, minimalizować problemy, starać się zachować spójność reprodukcji itd. Nie wątpię, że osobista muzykalność projektanta – czyli jego wrażliwość na muzykę – również istotnie przekłada się na ostateczny rezultat, czyli jak zbalansuje wszystkie elementy układanki i jaką ogólną prezentację dźwięku sprzęt zaoferuje. Moim zdaniem można powiedzieć, że ten ostateczny rezultat może mieć walory artystyczne, bo wynika także z wrażliwości projektanta. Mówimy o walorach artystycznych w kontekście sztuki, więc czemu nie mówić o walorach artystycznych w kontekście umiejętności reprodukcji sztuki?

2-photos13.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prawej, to jest muzykalna reprodukcja sztuki? 😁

21 minut temu, Dzik napisał:

2-photos13.jpg

 

18 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Po lewej dzwiek np. Saksofonu na żywo a po prawej dzwiek saksofonu dobrany droga pod swoje wlasne gusta. 

Czyli tak jak większość w audio robi właśnie.

Po prawej dźwięk po przejściu przez wzmacniacz lampowy 😉😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...