Skocz do zawartości

Kolumny 600zł


Yamadera

Recommended Posts

Szukam kolumn podstawkowych w granicach 500-600zł.
Mogą być zarówno używane jak i nowe. Pokój ma ok 17m2.
Posiadam amplituner Pioneer VSX-415 oraz subwoofer koda SW-850 60W.
Słucham w sumie wszystkiego co wpadnie w ucho lecz moimi preferencjami jest muzyka elektroniczna, rock,house oraz trap, co do brzmienia to lubię przyjemny bass.
Edit:
Szukając wczoraj czegoś ciekawego natrafiłem na MAGNAT QUANTUM 673 lub Tannoy M1. Co o nich myślicie?
Barwa brzmienia: ciemna, raczej zimna oraz wysoka dynamika.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś tej serii Bostonów, że tak piszesz ? Obawiam się że nie, zwłaszcza jak potem ogólnie piszesz o Quantumach i Tannoyach.

1) Boston Acoustic jako podstawkowe są dobre, kwestia oczywiście gustu i reszty zestawu ...ale model A-26 to raczej to do nieco mniejszego pokoju niż 17 m, bo to już sporo . Wspomniane przez poprzednika jeszcze mniejsze A25 to chyba jako tylne efekty do kina domowego, lub biurko .

2) Jak lubisz bass to nie to forum , a jak bas to masz już subwoofer do filmu...

3) Jak natrafiłeś na dwa różne modele monitorów( 673 i m1) spośród dziesiątek innych modeli monitorów i bierzesz je pod uwagę, to najpierw chociaż poczytaj kolego jak grają, bo one są zupełnie różne, a ich testów nie brakuje.
Magnat quantum 673 to spore monitory o dokładnym, dynamicznym brzmieniu, a Tannoy M1 to sporo mniejsze monitory o brzmieniu ciepłym, miękkim, raczej delikatnym.

Nie napisałeś czy kolumny jako tzw. set- zestaw kina domowego ( bo masz amplituner kinowy) cena za całość, czy sztukę i czego oczekujesz od ich brzmienia..
Z nowych i większych na tzw. 16tce to za 500zł raczej tylko Magnat supreme 202 , lub Heco victa 302.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Masz amplituner do kina domowego i subwoofer.
W stereo szczególnie do 17 m2, nawet jeśli lubimy niskie tony, czyli potocznie bas, ale przez jedno "s" subwoofer jest nam niepotrzebny. Zazwyczaj źle gra w muzyce, trudno go dobrze zestroić z kolumnami.
Jeśli nie jest potrzebny do kina, to radziłbym sprzedać i dołożyć do dobrych kolumn.
Jeszcze lepiej byłoby zamienić amplituner KD na klasyczny wzmacniacz stereo.

Ale nawet w tym budżecie można kupić dobre, używane kolumny stereo.
Co do brzmienia, to bardziej chodzi o to czy wolisz brzmienie jasne, ostre, twarde, chłodne, konturowe, czy ciemne, łagodne, miękkie, ocieplone, dobrze nasycone w średnicy, soczyste.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie napisałeś czy kolumny jako tzw. set- zestaw kina domowego ( bo masz amplituner kinowy) cena za całość, czy sztukę i czego oczekujesz od ich brzmienia..
Z nowych i większych na tzw 16tce to za 500zł raczej tylko Magnat supreme 202 , lub Heco victa 302.



Niestety jestem świadomy że amplituner od kina domowego lecz dostałem go więc nie wybrzydzałem. Zestaw chciałem skomponować pod słuchanie muzyki. Oczekuję wysokiej dynamiki oraz oscylacji między ciepłym i zimnym brzmieniem. Mój maksymalny budżet jest za stereo. Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No właśnie. Masz amplituner do kina domowego i subwoofer.
...
Jeśli nie jest potrzebny do kina, to radziłbym sprzedać i dołożyć do dobrych kolumn.
Jeszcze lepiej byłoby zamienić amplituner KD na klasyczny wzmacniacz stereo.


Nie wiem ile jestem w stanie wyciągnąć za ten zestaw ale zakładając że ok 400zł to czy dostanę jakiś ciekawy zestaw tzn. kolumny+ amplituner za ok 1000zł? Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem trochę post, przepraszam ale jestem kompletnym amatorem i musiałem zasięgnąć do słownika pojęć audio icon_smile.gif Jeszcze nasunęło mi się pytanie lepiej kupić kolumny podłogowe czy podstawkowe? tzn. czy będzie kolosalna różnica. Podstawkowe lepiej pasują mi do pokoju lecz jeśli podłogowe są znacznie lepsze to znajdzie się dla nich miejsce. A co do sprzedawania tego zestawu i kupna całego nowego czy polecacie coś konkretnego? Budżet wzrasta wtedy do ok 1000zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jak ustawić dobrze kolumny( aby mieć dobrą akustykę i efekt), to tyle samo miejsca zajmie podstawkowa kolumna jak i nieduża podłogowa.
Według mnie bardziej zadowolony raczej będziesz z podłogówek, choć oczywiście nie ma reguły ...bo może trafić się zacny dobry monitor.
Inna rzecz że przy podłogówkach odpada Ci subwoofer...zresztą przy dobrych monitorach też powinien , jednak słuchanie muzyki z subem jest średnio udane.

Według mnie, jeśli chcesz poprawy to najpierw powinieneś nieco grosza odłożyć na lepsze kolumny.
Bo szukanie szczęścia wśród podłogowych kolumn za 500zł może długo trwać, a za np. 800zł będzie łatwiej i lepiej.
Subwoofer wtedy tez będzie zbędny, a zwłaszcza jak kupisz wzmacniacz stereo, który deklasuje dynamiką zazwyczaj amplitunery kinowe.

Jak się trafią kolumny to radzę pograć z tym kinowym amplitunerem i dopiero potem rozglądać się za wzmacniaczem stereo. Sprzedać go i subwoofer i masz już konkretne pieniądze.
Bo czy amplituner- wzmacniacz z radiem jest Ci niezbędny ? Dużo słuchasz radia, może starczą stacje internetowe np z PCta podłaczone pod klasyczny wzmacniacz stereo ?

EDIT : może " pozlepiać " Twoje 3 posty w jeden ? , bo wygląda to na monolog sam ze sobą icon_wink.gif
Jak chcesz coś dopisać we wpisie to użyj opcji edytuj post , popraw co chcesz i zatwierdź, zamiast pisać kolejny po drugim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uświadomiłeś mnie że używam słowa amplituner w złym kontekście icon_biggrin.gif Muzyki słucham zwykle z pc/telefonu przez jack'a. Więc raczej wzmacniacz stereo będzie lepszym wyborem w mojej sytuacji. Jaką kwotę polecasz odłożyć na takowy zestaw? tzn. wzmacniacz oraz kolumny. A da się jakoś usunąć posty?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry amplituner stereo też zagra lepiej niż tani( a nawet drogi ) amplituner kinowy.
Niemniej jak radia nie słuchasz lepszym wyborem będzie klasyczny wzmacniacz stereo.
Jak już pisałem , nie kupuj na raz wszystkiego.
Albo sprzedaj tego pioneera i subwoofer i kup wzmacniacz. Albo dozbieraj najpierw , czy po zakupie wzmacniacza parę groszy do kolumn żeby mieć lepszy wybór.

Wśród nowych zestawów-sprzętów lepiej sprawdza się zazwyczaj zasada że większą kwotę przeznacza się na kolumny niż na wzmacniacz , po prostu kolumny nieco więcej wnoszą do zestawu. Bo drogi wzmacniacz z byle jakimi kolumnami zwykle już nic dobrego nie zrobi.

Szukając wśród używek ceny nieco się rozmywają, bywają różne okazje, nieco trudniej czasem jest oszacować faktyczną wartość sprzętu , choć to podobno rynek wtórny najlepiej weryfikuje prawdziwą wartość icon_wink.gif ( dlatego nieraz można kupić za 299zł zestaw 5.0 paździerzowych kolumn od kina domowego marki "no-name", bo tyle są faktycznie warte icon_wink.gif , a wzmacniacz stereo kilkuletni kosztuje nadal np. połowę ceny).

Niemniej nawet wśród kilku letnich elementów lepiej dać za kolumny podłogowe np. 800zł i wzmacniacz za 400zł niż odwrotnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 1200zł ma wyjść za cały zestaw to jestem jeszcze w stanie to przebrnąć.
Chyba zdecyduje się na takie rozwiązanie.
Jaki zestaw byś polecał w tym budżecie? tzn. wzmacniacz stereo i kolumny.


Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje ile mogę wziąć za to co teraz mam?
Cenę subwoofera mniej więcej znalazłem na olx lecz amplitunera znaleźć nigdzie nie mogę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwa ciemna i raczej zimna? To się chyba wyklucza. Nie znam takich kolumn. Chyba, że JM Laby ze zdemontowanymi kopułkami wysokotonowymi icon_mrgreen.gif

Panowie. Naprawdę sądzicie, że do 17 m2 lepsze będą kolumny podłogowe? icon_rolleyes.gif
Moim zdaniem 7:3 na korzyść monitorów.
Ale... . Podłogowe mogą być lepsze jeśli budżet ma się bardzo ograniczony a kupienie standów raczej nie wchodzi w grę.
Nabycie podłogówek jest bardziej kompromisem a nie wyborem jakościowym. Mówimy o kolumnach w tej samej cenie.
Ogólnie i krótko. W podobnej cenie monitory na ogół dadzą nam lepszą jakość dźwięku, lepszą przestrzenność, scenę stereo.
Czyli ciekawszą średnicę i górę. Niskie tony też często jakościowo mają lepsze.
Podłogowe natomiast zazwyczaj głębiej schodzą z niskimi tonami, grają potężniej. Choć i to nie zawsze.

Co znaczy, że kolumny podłogowe zdają się dawać lepszy efekt, musisz mi Elk2 wytłumaczyć. Jaki efekt?

Yamadera, zastanów się co Ci napisał Jacek75, co ja napisałem i zdecyduj jakie kolumny wolisz.
Za 1200 zł na pewno kupisz zestaw kolumny plus wzmacniacz.
Ale ja bym także proponował, jak radzi kolega, wydać te pieniądze na dobre kolumny i powoli zbierać na wzmacniacz.
Co Ty na to?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL, może i niezłe. Rotel, są ok. Ale w połączeniu, czy nie będą zbyt męczące?
Bo barwa będzie raczej jasna i chłodna. Dynamika powinna być dobra. Obydwie marki z tego słyną. Ale na ogół nie łączy się wzmacniacza i kolumn o podobnych cechach.
Poza tym to dość duże kolumny. W 17 metrach mogą się trochę "dusić". I mają port b-r z tyłu obudowy. Trzeba by je odsunąć od ścian na co najmniej 50 - 80 cm. Trzeba by sprawdzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakie polecasz "dobre kolumny"? Tylko jeśli same kolumny to budżet będzie mniejszy tzn ok.800zł.



Z tym powiedzeniem " jakiedobre kolumny" to powiedziałbym inaczej... że raczej nie jakieś no-name od kina domowego, sklejone z płatków i kleju ryżowego , ale z podawaniem konkretnych modeli bym już uważał. Sporo ważniejsze jest od konkretnego modelu, jego mądre sparowanie z odpowiednim wzmacniaczem. Bo jest sporo świetnych sprzętów i zacnych modeli, ale ich przypadkowe sparowanie ze sobą daje nieraz dziwne skutki, czyli to co pisał F1angel w poście #16 .

Zbytni pośpiech i średni budżet są złym doradcą, ale zrób sobie założenie, że kupisz kolumny powiedzmy do świąt ( masz teraz w ogóle jakieś kolumny?), ale już nie, że na najbliższy wtorek;)
Masz ten plus, że mieszkasz w sporej aglomeracji, więc nie tylko coś godnego się raczej trafi, ale i będzie okazja po ewentualnej konsultacji z nami na forum(czy warto), podjechać i samemu posłuchać i zobaczyć co kupujesz.
Na razie filtruj po cenie i okolicy wszelkie portale typu aledrogo, olx i sprzedajemy, wpisując po prostu znane marki kolumn, czy sformułowanie "kolumny podłogowe", .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...