Skocz do zawartości

Kolumny JBL LX 2004 czy ROTEL RA-931 mk II?


Stachman

Recommended Posts

Hej,
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Poniżej przedstawiłem moje rozterki:)

Mam poniższy zestaw już kilka dobrych lat i nadszedł czas na zmiany:
- wzmacniacz Rotel RA-931 mk II;
- cd Rotel RCD 930AX;
- tuner Sony ST SE520;
- kolumny JBL LX2004 (buk);
- kable głośnikowe QED Silver Anniversary-XT;
- gramofon Pro-Ject 1-Xpression III z wkładką Nagaoka MP110;

Poniżej sprecyzuję główne problemy zestawu:

1. Zaczęło się od tunera Sony i braku sygnału antenowego w zbiorczej. Chciałbym wymienić na tuner z DAB lub cyfrowym radiem. Dodatkowe opcje mile widziane.
2. Kolumny JBL LX 2004 - stan idealny poza 1 poważnym mankamentem: obudowa nie jest biała, a dokładnie w białym macie. Nie mam pewności czy dobrze grają w moim wnętrzu.
3. Wzmacniacz Rotela jest po przejściach, kilka lat temu zrobiłem zwarcie kablami na obudowie i był reanimowany. Były w nim wymieniane części popalone, ale jakie nie wiem. Jak to wpłynęło na dźwięk to trudno powiedzieć. Do dzisiaj gramofon gra ciszej na 1 kolumnie, co mnie bardzo denerwuje:). Mimo nowej igły gramofon wydaje dosyć mocne trzaski. Zauważyłem, że głośno się robi na 1 zakresie potencjometru, a na gramofonie na 2.

Przestrzeń: tak jak na planie, bez firan, zasłon, na podłodze w centralnej części dywan, ściany chyba z suporexu, mieszkanie w bloku za głośno nie mogę słuchać.

Muzyka: różna, dziwna i ciekawa: od rocka po jazz, elektronika, nowe brzmienia, trochę poważnej. Lubię jak sprzęt gra to co muzyk chciał, ani nie ociepla, ani nie podbija basów. Jak na koncercie.

Dodatkowe funkcje: korzystam z projektora podłączonego do laptopa, wejście w wzmacniaczu na audio mile widziane.

Alternatywne rozwiązanie: oddanie do tunningu kolumn JBL wraz z malowaniem, koszt około 2,5 tys. Ale przy założeniu, że wzmacniacz jest ok.

Budżet: ciężka sprawa, podpowiadajcie proszę, a ja dam znać czy uniosę.

Nowy sprzęt czy używany: wolałbym nowy albo tunning swojego, nie wiadomo czy nie kupię czegoś po przejściach jak moje.

Rodzaj sprzętu: stereo, jestem jak widać po sprzęcie oldskul:)

Pozdrawiam i dzięki za sugestie.
Jak coś niejasno to pytajcie, bo może słabo z wyjaśnieniem.
Stach

plan.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dość dziwnie to opisałeś.
Zacznijmy od akustyki i ustawienia kolumn. Znasz temat? Chyba nie, patrząc na to jak i gdzie ustawiłeś kolumny.
Stoją za blisko ścian, w rogach, co powoduje pewnie (zdziwiłbym się jeśli nie) podbarwienia, zniekształcenia dźwięku, a może nawet jakieś bumienie. Choć ten model JBL graj dość krótkimi niskimi tonami, więc może jest jako tako.
Kolumny powinny być wysunięte bardziej przed regał (powinny się "widzieć") i mieć w tej sytuacji mniejszy rozstaw (by je oddalić też od ścian bocznych). Poczytaj zresztą.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Po więcej możesz zgłosić się do mnie na PW, podając swój adres mailowy, to Ci wyślę ciekawe materiały na ten temat.
Warto a nawet trzeba to poznać, by móc myśleć o dobrej jakości dźwięku.

Piszesz o kolumnach tak, jakby kolor miał znaczenie dla jakości dźwięku. Jeśli Ci nie odpowiada, to sobie je przemaluj albo oklej.
Nie piszesz natomiast jak według Ciebie gra ten zestaw, co Ci się w nim podoba a co nie. I to jest istotne.
Chyba, że gra tak jak piszesz, tak jak lubisz?
Kolumny to dość udany, niedrogi model tej firmy. A co chcesz w nich tuningować?
A wzmacniacz też fajny, znam go dobrze, bo posiada tego Rotela mój kolega.
Wzmacniacz może być trochę słaby do tych kolumn, choć jeśli nie grasz bardzo głośno, powinno być ok.
Tak, że nie wiem co najpierw wymienić. Może właśnie wzmacniacz na lepszy a przynajmniej na całkowicie sprawny?

Z radia cyfrowego skorzystasz jeśli kupisz tuner, który jest w stanie odbierać DAB+. starsze odbiorniki bez "+" nie odbierają tego sygnału. No i antena to musi być odpowiednio przystosowana do tego a Ty musisz wiedzieć, ze w Twojej okolicy da się odbierać taki sygnał. Chyba, że w kablówce masz to radio.

Cytat

Dodatkowe funkcje: korzystam z projektora podłączonego do laptopa, wejście w wzmacniaczu na audio mile widziane.

Nie bardzo rozumiem. Przecież wzmacniacz ma wejścia analogowe, audio. Jeśli chodzi Ci o wejście cyfrowe, to musiałbyś kupić wzmacniacz z takim wejściem. Albo lepiej nabyć DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy), który będzie miał odpowiedni standard wejścia cyfrowego jaki Ci potrzebny. A wyście analogowe 2xRCA (cinch).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...