Skocz do zawartości

Kino domowe czy jednak stereo


adamztg

Recommended Posts


Mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się z wami serdecznie przywitać. A teraz do rzeczy.
Od jakiegoś już czasu planowałem zakup kina domowego do mieszkania. Aktualnie do telewizora podłączona jest wieża Technics, która była kupiona ok. 2000-2001 roku i jest podłączona do TV jako słuchawki, bo nie było żadnej innej możliwość. Powoduje to pewne problemy (proszę wybaczyć moją ignorancję, ale nie znam fachowych określeń) z zniekształcaniem dźwięków z zależności od źródła. Tzn. przy odtwarzaniu spotify z telefon podłączanego do wieży wszytko jest ok., znów z telewizora w ogóle jakby basy się nie odtwarzały. Podobnie jest np. z youtubem. Kiedy wszystko jest ok., dźwięk z wieży mi wystarcza, bo audiofilem nie jestem. Jednak nie zawsze można podgłośnić film, bo dźwięk powyżej wartości się zniekształca (zaczyna charczeć).
Ponieważ problem się pojawiał wybiórczo, w zależności co było odtwarzane na telewizorze wywnioskowałem, że problemem jest sposób podłączenia TV do wieży. Kupiłem więc amplituner Yamaha RX-V481 z zamiarem tymczasowego podłączenia głośników z wieży, a w późniejszym terminie dokupienia czegoś konkretnego. Jednak dopiero po zakupie odkryłem, że głośnik z wieży są podłączone 4, a nie 2 żyłami kabla, zaś amplituner przewiduje dwie żyły na głośnik. By nie uszkodzić amplitunera nie podłączyłem głośników i dalej odtwarzam wszystko z wieży.
I zacząłem szukać głośników do amplitunera. Początkowo byłem na 100% zdecydowany na zestaw 5.1. Zależało mi na małych rozmiarach głośników, więc celowałem w:
Harman Kardon HKTS 16
Canton Movie 70
Jednak po doczytaniu, że takie głośniki w ogóle nie sprawdzą się w ogóle przy muzyce, postanowiłem z nich zrezygnować.
W między czasie znalazłem to forum i temat: http://forum.audio.com.pl/Jaki-najtaszy-ze...-51-t44712.html
I aktualnie do takiego zestawu jaki zakupił autor wątku najbardziej się przychylam. Jest on na granicy kwoty jaką planuję wydać na głośniki.
Ale czytając też forum, i tematy kino vs. stereo zadałem sobie pytanie czy faktycznie potrzebne mi kino.
Na tydzień oglądam ok. 1,2 filmy + 3,4 odcinki seriali + w weekend coś zagram.
Zależy mi też na bezobsługowym puszczaniu muzyki, czyli wchodzę do domu, wyciągam telefon, odpalam spotify i w tle coś leci. Nie jestem audiofilem, siedzenie w fotelu i rozkoszowanie się muzyką to nie moja bajka. Muzyka jest dla mnie tłem.
Więc z jednej strony na co dzień będzie leciała muzyka z głośników, jednak ich głównym zadaniem będzie pomóc mi „lepiej” oglądać filmy, bo brakuje mi przy stereo „kinowego” efektu.
Układ pokoju z telewizorem wygląda tak (przepraszam, za kompletny brak skali):



Tylne głośniki będą ustawione na stojakach za kanapą.
Aktualnie moje głośniki z wieży mają takie parametry:



I tak jak pisałem wcześniej, sama jakość dźwięku mi wystarczy (kiedy źródło pozwala na ustawienie odpowiedniej głośności, bez zauważalnych charczeń i braku pewnych zakresów dźwięków) i jest to niebo i ziemia w porównaniu to dźwięku z telewizora. Jednak oglądając film, brakuje mi efektów dźwiękowych 5.1.
Czy warto kupować ten zestaw Magnat czy szukać jednak jakiegoś zestawu głośników 2.0?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jak poszukujesz to znajdziesz mój temat czy wybrać kino czy stereo.
Powiem ci szczerze jak ja to widzę.
Masz amplituner kina domowego.
Muzyki słuchasz w tle.
Moim zdaniem powinieneś isc w system 5.1.
Jako że lepsze fronty przy tym amolitunerze i tak za wiele więcej nie wniosą to ciesz się już kinem.
Na myśli mam zestaw budżetowy quadral quintas 6500.
Niewielkie kolumny które potrafią zagrać na prawde mocno.
Pomieszczenie nie jest małe.

Ewentualnie z czasem dokupić suba który jednak by się przydal.

Pozostaje do twojej dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...