Skocz do zawartości

Pierwsze stereo do nowego mieszkania. Budżet 3000-4000 zl


Kamilson

Recommended Posts

Na wstępie chcialbym się z wszystkimi przywitać icon_smile.gif
Mam na imię Kamil i trafilem do Was przypadkowo, szukając podstawowych informacji nt. audio i często znajdowałem ciekawe dyskusje na tym forum. Widze, że jesteście profesjonalistami i to mnie skłoniło by swój problem przedstawić tutaj. Jeśli mój opis będzie nieprecyzyjny, to proszę o korektę.

Stoję przed zakupem mojego pierwszego systemu stereo, który będzie dla mnie gral jak marzenie. Do tej pory posiłkowalem się głośnikami komputerowymi Genius 5.1 5050 połączonymi z kartą dźwiękowa xonar dx, więc myślę, że dużo nie trzeba, aby poprawa była znacząca, ale chcę by w tych pieniądzach było jak najlepiej icon_smile.gif

Moje gusta muzyczne? Rush, Pink Floyd, Led Zeppelin, i wiele innych z gatunków rock progresywny, rock psychodeliczny, heavy metal, itp.
Przy odsłuchu najbardziej cenie sobie to, kiedy bez porblemu mogę odseparować poszczególne instrumenty, wyrazisty, nie dudniący bass (o tak! Uwielbiam gitarę basową!) oraz analityczność.

Muzyki będę odtwarzał z laptopa korzystając z spotify, yt oraz wlasnej kolekcji w formacie flac, wiec porządny DAC jest wskazany, oraz planuję podpiąć sprzęt do TV.

Sprzęt będzie w salonie z aneksem kuchennym o powierzchni ok. 27m2. Poniżej zamieszczam projekt mieszkania, który pokaże mniej więcej jak będą rozstawione kolumny.

Budżet jaki chcę przeznaczyć to max 4000 zł. W projekcie są uwzględnione małe satelitki, ale dowiedziałem się, że na taką powierzchnię lepsze będą kolumny podłogowe, tak więc nie musi być tak jak na projekcie. Dodam jeszcze ze sprzęt może być używany.

Aha, i jeszcze jedno. Ściana, gdzie wisi TV ma 2 m długości i taka mniej wiecej odległość bedzie dzieliła te kolumny




Jeśli podałem zbyt mało danych, to proszę o informację icon_smile.gif

Z góry dziękuję
Pozdrawiam ciepło.
Kamilson









Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako mieszkaniec stolicy to co Ci wpadło w ucho, jako dobry, lub nie punkt odniesienia, mam na myśli jakieś modele, czy konfiguracje?

Otwarta przestrzeń po obu stronach, czy te z z tyłu przypuszczalnych miejsc dla kolumn jest w sumie ciekawa od strony akustycznej.
Szkoda że odstęp między kolumnami średni, bo 2 metry, ale jak ustawisz nieco w świetle tych przejść będzie ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jako mieszkaniec stolicy to co Ci wpadło w ucho, jako dobry, lub nie punkt odniesienia, mam na myśli jakieś modele, czy konfiguracje?

Otwarta przestrzeń po obu stronach, czy te z z tyłu przypuszczalnych miejsc dla kolumn jest w sumie ciekawa od strony akustycznej.
Szkoda że odstęp między kolumnami średni, bo 2 metry, ale jak ustawisz nieco w świetle tych przejść będzie ok.




Swoje wrażenie opieram bardziej na słuchawkach, niż na faktycznym zestawie stereo, duzo słuchałem na Creative Aurvana Live!, gdzie pasowała mi szeroka scena.

Nie mialem okazji przesłuchiwac konkretnych modeli wzmacniaczy i kolumn, dlatego fajnie by bylo, gdybym przesluchał kilka takich zestawów.
Znacie kogoś, kto umożliwiłby mi taki odsłuch na terenie Warszawy?

Edit:
Nie doprecyzowałem na początku. Chcę skompletować zestaw składający sie z wzmacniacza, kolumn i DACa. Na upartego w tych 4k zł może być sam wzmacniacz z kolumnami, a na DAC uzbieram sobie jeszcze icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest jak piszesz i naprawdę czytałeś wpisy na tym forum, to powinieneś wiedzieć, że nie podałeś jeszcze wielu danych.
Podrzucę z uporem maniaka poprawnie napisane pierwsze posty. Poczytaj, uzupełnij.
Choćby to jaki rodzaj dźwięku lubisz. Trochę napisałeś. Ale ma być jasny, twardy, ostry, chłodny, suchy, czy odwrotnie?
Zestaw ma być nowy, czy używany? Tę drugą opcję zdecydowanie polecam, bo 3, 4 kzł to wcale nie tak dużo, jeśli ma grać naprawdę dobrze. Zresztą proszę, zapoznaj się z tym, pomyśl, napisz więcej.
http://forum.audio.com.pl/Jaki-wybrac-sprz...DL4-t40922.html
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html

Kolumny również polecam podłogowe do tej wielkości pokoju. Rozstaw kolumn niewielki. Trzeba by je rzeczywiście ustawić po obydwu stronach szafki RTV i najlepiej trochę przed nią wysunąć.
O akustyce i ustawianiu kolumn pewnie czytałeś co nieco? Jeśli zależy Ci na dobrym dźwięku i chcesz się zastanowić co jeszcze by można poprawić, napisz do mnie na PW. Podaj adres mailowy, to prześlę Ci ciekawe artykuły.

Niskie tony, bo tak poprawnie je w języku polskim nazywamy, ostatecznie piszemy bas. Ale przez jedno "s". Bass, to co innego. Na przykład ryba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to zacznijmy od nowa:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

3000-4000 pln

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo: wzmacniacz, kolumny podłogowe, DAC

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Salon z aneksem kuchennym ok 27 m

6) Jakiej muzyki słuchamy

Rock progresywny, rock, metal i wiele innych


7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Myślę, że po paru latach eksperymentalnie będę chcial wymienić na coś innego



8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Nic szczególnego. Zestaw ma być przeznaczany do odtwarzania muzyki z laptopa i z TV

9) Dźwięk jaki lubię:

Ciepły z kontrolowanym basem, z szeroką i dynamiczną scena i analitycznyn brzmieniem. Nie wiem, jakich mam jeszcze użyć sformułowań icon_wink.gif


Szafke rtv dam węższą, aby ta szafka stała pomiedzy kolumnami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli szukasz sprzetu używanego to oczywiście takowy Ci dobierzemy icon_smile.gif Musze oczywiście jako branża tylko zaprosić gdybyś jednak zmienił zdanie na nówki lub obniżone cenowo ekspozycje.

Do rzeczy:
Na wstępie zaznaczę że jako DACC poluj na nowy Cambridge DAC 100 ze względu na jego obecnie rewelacyjną cenę lub na używany Arcam rDAC, Musical Fidelity V-DAC lub lepiej nawet M1DAC.

Co do wzmacniacza poluj na NADa 356, to sprzet który nei bedzie wiekowy a ma na prawdę dobrze brzmienie w swojej cenie.
Exposure 2010, Atoll 100, Denon PMA 1500R, Roksan Kandy, Harman HK 680 (do 1000zł)
możesz próbować licytować: http://allegro.pl/atoll-in200se-i6638707283.html#thumb/5

Co do kolumn to rewelacyjny bas mają nowe produkty ELACA http://s4home.pl/produkt/elac-fs-77-czarny-ekspozycja/ szukaj oczywiscie także uzywanych, modelu Debut F6 także.
Pozostałe propozycje: Dali Ikon 7 MKII, Heco Celan, Klipsch RF63, Pylon linia Sapphire, Canton Ergo SC-L tu koledzy powiedzą zapewne więcej o nich.

Jak znajdziesz jeszcze jakieś ciekawe interesujące cie propozycję chętnie wypowiem się na ich temat.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...