Skocz do zawartości

Pytanie o kolumny (monitory?) + wzmacniacz


kajko

Recommended Posts

Proszę o pomoc w kupnie zestawu kolumn i wzmacniacza. Czytam forum, przeczytałem artykuły o akustyce, ale ciągle czuję się jak dziecko w ciemnościach.

Na początek odnośnie pomieszczenia - jest kiepsko i niestety wiele lepiej nie będzie. Pokój mały, 4x2 m, kolumny stałyby na biurku pod ścianą (chyba dałoby się je odsunąć z 15 cm od samej ściany, w zależności od ich wymiarów). W planach mam zakup nieco "głębszego" biurka, więc bliżej byłoby do ustawienia trójkąta równobocznego. Standów nie planuję kupić w najbliższej przyszłości, co najwyżej mogę postawić na książkach. Po prawej mam okno, na parapecie "szable" i podwieszona 40 cm paproć. Szafki po lewej wystają ok. 40 cm ponad poziom biurka, więc robi się taka "wnęka". Dywanu brak i nie będzie, sory, nie do negocjacji (moja alergia na kurz + 3 psy w domu), ale są lite klepki, nie panele. Mogę ewentualnie przestawić biurko na ścianę "za plecami", pod tablicę korkową, ale to chyba już będą testy in vivo z zakupionym sprzętem. Tak więc cudów nie oczekuję. Niżej radosna twórczość artystyczna na temat planu pokoju.Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Przyjąłem sobie, że absolutne maksimum to 1 000 zł na całość - kolumny i wzmacniacz razem z wysyłką. Czyli liczmy może, że 900 zł na sprzęt. Co do podziału co na jaki element - zdaję się na was. Najlepiej chciałbym sprzęt kupić do końca roku.

Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Raczej jednorazowy zakup, chociaż do rozważenia jest zakup w późniejszym terminie osobnego odtwarzacza CD i podłączenie go do kolumn.

Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Obojętnie. Mogę też kupić przez ebay, byle z terenu UE (żeby nie narażać się na zapłatę dodatkowego cła/VATu). Przy okazji - bardzo rzadko, jeśli w ogóle, polecacie coś z zagranicznych serwisów. Tak z przyzwyczajenia, pytający nie chcą kupować spoza Polski czy macie jakieś inne obiekcje, np. co do odległości, którą ma pokonać dyliżans pocztowy z delikatnym sprzętem w środku?

Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy
Chcę 2 kolumny lub monitory służące do słuchania muzyki z komputera. Lubię też na nim oglądać filmy, ale proszę się tym nie sugerować - muzyka to podstawa.

Jaki jest sprzęt towarzyszący
Komputer - płyta główna Gigabyte GA-MA785GT-UD3H ze zintegrowanym układem Realtek ALC889A.
Nie mam w tej chwili DACa, ale jestem na 95% przekonany do zakupu Audiotrak Prodigy Cube. Podoba mi się z tego względu, że mogę podłączyć go do komputera przez USB, mieć łatwy dostęp do gniazd (nie z tyłu komputera), mógłbym do niego podłączyć słuchawki, mieć dla nich łatwą regulację głośności. Nie wliczam tego zakupu do kwoty 1 000 zł z tego tematu.

Jakiej muzyki słuchamy
Rock, pop. Closterkeller - Violette z jednej z moich ulubionych płyt, którą na pewno będę słuchać wielokrotnie. Inne przykłady Moloko - Blink, Skunk Anansie - I'm Not Afraid, bardzo lubię też Depeche Mode z lat '90, szczególnie album Ultra.

A co do dźwięku to hmmm... Będę słuchać raczej cicho lub umiarkowanie, nie będę robić imprez w tym pokoju. Brzmienie raczej jasne, analityczne (chcę, żeby rozdzieliło mi instrumenty np. w dość mocno "mętnym" ww. Violette, a nie scalało mi go w buczącego "misia"). Chciałbym słyszeć gitarę basową, ale nie lubię mocnego basu jako takiego, zawsze go ściszałem.

Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Głównym źródłem dźwięku będzie komputer. Słucham głównie tego, co sam dla wygody zripowałem do plików ogg vorbis -q9, więc jakby co, to zawsze mogę sobie zgrać w innym formacie. Wszystko będzie umieszczone blisko mnie, co ma taki plus (ha! chociaż jeden plus!), że wszystko będzie w zasięgu ręki i nie potrzeba mi pilotów, wifi itp.

-

Teraz o tym, co sam wyszukałem:
1. W wielu miejscach w sieci polecają kolumny marki brytyjskiego Gale. Są stosunkowo tanie, powinny się zmieścić w budżecie razem ze wzmacniaczem. Zwłaszcza na ebay są oferty z UK i mimo droższej przesyłki, całość wychodzi i tak taniej niż polskie oferty. Pojawiają się serie 30, 40, monitory, np.
Monitory Satellite http://allegro.pl/kolumny-gale-satellite10-i6634401281.html
Kolumny 3010s http://allegro.pl/gale-3010s-beech-kolumny...6635191360.html
lub wyższe 4020 http://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-gale...6631733766.html
oraz http://www.ebay.pl/itm/GALE-4020-40-SERIES...6UAAOSwImRYNAVH
albo Kef Cresta? http://allegro.pl/kolumny-kef-cresta-10-10...6636624542.html
Czy forumowicze mieli kontakt z którymiś z nich? Macie jakieś zdecydowane za lub przeciw?

2. Ewentualnie szukać monitorów bliskiego pola? Jakieś marki szczególnie polecacie/odradzacie?

3. Wzmacniacz - haha, tu prawie na oślep rzucam na podstawie wygrzebanych z archiwum postów f1anel:
Denon PMA-250SE http://allegro.pl/wzmacniacz-denon-pma-250...6628661093.html
albo "Do rocka bardzo dobre są wzmacniacze Rotel" - ale już nie mam pojęcia o konkretnych modelach, np. RA-820BX2 może być? http://allegro.pl/rotel-ra-820bx2-po-przeg...6638783971.html
Czy polować na Grundig Fine Arts V3 lub V4?
Te 3 hasła plączą mi się po głowie.

-

Aha, jest jeszcze plan B, jeśli uznam, że cyndolę wszystko i kupuję co jest - Audiotrack Cube + jakieś głośniki komputerowe Edifier, np. R1100 lub R1280T. Mam jeszcze jakieś inne wyjście?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, coś mały odzew w temacie więc coś poradzę - otóż skoro ma to być tylko z komputera i tylko siedząc przy biureczku to mimo wszystko skłaniałbym się w kierunku głośników stricte komputerowych np.:
http://www.x-kom.pl/p/310127-glosniki-komp...-r1600tiii.html
Do tego karta dźwiękowa zewnętrzna (mimo że swój typ już masz):
http://www.x-kom.pl/p/154381-karta-dzwieko...nar-u7-usb.html
i powinno wystarczyć... skąd pomysł na wzmacniacz? wydaje mi się że przy aktualnym układzie i potrzebach było by to sporo na wyrost... podane przeze mnie przykłady produktów są trochę z czapy ale w tym kierunku bym podążał. W x-kom zawsze możesz zwrócić towar nawet jak kupisz na miejscu w sklepie a zatem sprawdzenie w domu nie statpnowi problemu.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

skąd pomysł na wzmacniacz? wydaje mi się że przy aktualnym układzie i potrzebach było by to sporo na wyrost...Pierwszy problem, którego rozwiązaniem byłby wzmacniacz,to podłączenie pasywnych kolumn do źródła dźwięku. Komputerowe karty muzyczne nie mają wyjść na "gołe" kable, tylko "czincze". Z tego, co czytałem, kable RCA nie wystarczają do zasilania głośników, tylko przesyłają sygnał. Np. Edifiery trzeba nadal podłączyć do kontaktu, a RCA idą do źródła dźwięku. Tak więc w pierwszej wersji, między kartą muzyczną a kolumnami musiałbym mieć "coś" zmieniającego kabel i zasilającego - czyli wzmacniacz.
Patrzyłem też na aktywne kolumny/monitory, ale to wprowadziło jeszcze większy mętlik w głowie. I chyba półka cenowa już nie ta, w którą celuję.
Druga sprawa to ciche słuchanie - np. w TYM wątku jest dyskusja o tym, że "kolumny wysoko skuteczne i mocne wzmacniacze lepiej sobie radzą z cichym odsłuchem."
I trzecia rzecz to ewentualna możliwość dokupienia odtwarzacza CD. Jednak często słucham całych albumów, które i tak mam na półce. Teraz muszę włączać komputer, żeby ich słuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli to w kolumnach edifiera masz wbudowany wzmacniacz w kolumny i kabelek przeciągasz między głośnikami i wpinasz sobie kolumny do pc kablem 2x czincz- mini jack(lub 2x czincz-2xcznicz)- wszystko masz w zestawie. Fakt jest jednak taki że kolumny pasywne plus wzmacniacz nawet w tej kwocie zagraja lepiej od kolumn aktywnych, jedyna wada to to że są używane(choć nie jest to zawsze wada).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, tak, to wiem, dlatego napisałem, że plan B to sama karta muzyczna + głośniki komputerowe. Problem pojawia się w przypadku "zwykłych" kolumn do stereo. I jeśli już mam wydawać ok. 400-600 zł na sprzęt grający, to niech będzie lepszej jakości, a nie łatwiejszy w podłączeniu. Stąd to zabawy ze wzmacniaczem i temat na forum stereo, nie PC audio. Używanych rzeczy się nie boję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz niełatwy orzech... moim zdaniem w pierwszej kolejności musisz się zdecydować czy wzmacniacz i kolumny czy set stricte komputerowy - podobny do tego zaproponowanego przeze mnie. Będzie łatwiej szukać. Masz gdzie postawić owy wzmacniacz a potem CD? jeśli tak to i faktycznie "przyszłościowo" może być to lepsze rozwiązanie. Niemniej dalej namawiam do "próbnego" zakupu - być może to już da wyraźny obraz na co się zdecydować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj, coś mały odzew w temacie więc coś poradzę - otóż skoro ma to być tylko z komputera i tylko siedząc przy biureczku to mimo wszystko skłaniałbym się w kierunku głośników stricte komputerowych np.:
http://www.x-kom.pl/p/310127-glosniki-komp...-r1600tiii.html
Do tego karta dźwiękowa zewnętrzna (mimo że swój typ już masz):
http://www.x-kom.pl/p/154381-karta-dzwieko...nar-u7-usb.htmlI chyba na tych głośnikach komputerowych się skończy. A dlaczego zmiana karty? Tę akurat na wstępie odrzuciłem (błędnie?), ponieważ na pewno nie będę się bawił w dźwięk 8-kanałowy (6-kanałowy też nie). i tak mi wyszło, że Cube ma mniej niepotrzebnych (mi) wyjść.
A tak w ogóle to zapomniałem - dziękuję za pomoc!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego do 900-1000zł z komputerowych można lepiej. Na pewno nie ta karta bo konwerter C/A to tutaj jest kiepski.
Zdecydowanie bardziej Audiotrak Prodigy Cube, który oparty jest na Wolfsonie. Dźwięk będzie bogatszy.
Kolumny jeśli już musi być Edifier to przynajmniej http://allegro.pl/glosniki-edifier-2-0-r17...6641070900.html
A jeszcze lepiej byłoby dołożyć do http://allegro.pl/glosniki-edifier-2-0-r27...6644552053.html
Microlab -> http://allegro.pl/glosniki-microlab-solo9c...6637155571.html
No ale niestety 1000zł trzeba przekroczyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli przynajmniej jedno jest pewne - Prodigy Cube.

Nie upieram się na Edifierze, absolutnie nie. Z tym Microlabem zaproponowanym przez Ciebie jest jedno małe ale - mają ponad 57 cm wysokości, a miałyby stać na biurku niedaleko mojej głowy. Chociaż pewnie odpadłby problem standów... (żart)

Chciałbym też zaznaczyć, że "głośniki komputerowe" nadal traktuję jako plan B i przed podjęciem decyzji chciałbym zobaczyć jeszcze czyjąś opinię na temat zestawienia kolumn/monitorów pasywnych i wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepszy pomysł niż komputerowe zabawki.
np. http://allegro.pl/pioneer-a-10-k-klipsch-r...6624417616.html
Zagra przyjemniej niż te wszystkie plastikowe skrzynki jakieś 10x
Te klipsch'e są żywe i energiczne. Musisz tylko znaleźć salon audio blisko siebie.
O klumnach możesz poczytać tutaj http://www.maxaudio.pl/index.php/aktualnos...oice-10-14.html
Wiem.. troszkę trzeba dołożyć, ale nie ma porównania. Można też taniej z używek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę, Celdur, ale zestaw, który zaproponowałeś kosztuje 150% tego, ile sobie założyłem. Ja wiem, że trzeba mieć jakiś "bufor", ale dokładanie połowy budżetu trochę mija się z celem. Za 1000 zł kupiłbym same kolumny Klipsch R-15M. Patrzę też na niższy model R-14M, ale i tak kosztują ok. 800-850 zł/parę. A w tej chwili dosłownie nie mam je do czego podłączyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...