Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
byk38

Niepokojące "buczenie" ONKYO TX-8150

Witam,

kilka dni temu dokonałem zakupu amplitunera sieciowego ONKYO TX-8150. Podczas słuchania w nocy słyszę "buczenie" pochodzące z wnętrza amplitunera, prawdopodobnie to transformator. Czy to jest normalne podczas pracy tego sprzętu?
W ciągu dnia tego nie słychać, raz że inne poziomy głośności, a dwa to inny sprzęt generuje swój hałas (komputer).
Kilka razy dziś słyszałem też inne trzaski pochodzące z tego urządzenia. Zaczyna mnie to niepokoić, zastanawiam się nawet nad zwrotem.
Proszę o opinie i spostrzeżenia.

Przykro mi to mówić, ale buczenie z transformatora jest w dzisiejszych czasach normalne. Niestety. Nawet w sporo droższych sprzętach czasami trafo buczy. Producenci na to leją. Starsze klocki (np. z lat 90-tych) są na ogół lepiej wykonane, nawet te z niższej półki potrafią być bezgłośnie. Ale to już było, minęło, raczej nie wróci.

Ja bym oczywiście taki sprzęt oddał i pokusił się o jakiś inny model/egzemplarz. A nuż wyciągniesz zwycięski los na loterii? Próbuj.

Cytat

Kilka razy dziś słyszałem też inne trzaski pochodzące z tego urządzenia.

Tzn. jakie?

Kilka lat temu też miałem sprzęt, który buczał i było to słychać tylko w nocy przy bardzo cichym słuchaniu.
Zbagatelizowałem sprawę i nic z tym nie robiłem , bo potrafiłem z tym spać.
Jeśli Ci to przeszkadza a sprzęt jest nowy i na gwarancji to zawsze możesz przecież napisać do serwisu Onkyo.
A nóż wymienią Ci na nowy.

Cytat

Jeśli Ci to przeszkadza a sprzęt jest nowy i na gwarancji to zawsze możesz przecież napisać do serwisu Onkyo.

Jeśli kupił przez internet, to lepiej niech skorzysta z prawa do zwrotu. Serwis będzie go zwodził i bagatelizował sprawę. Znajdą odpowiednie paragrafy i okaże się, że to jest normalna cecha urządzenia, a nie jakaś wada, podstawa do reklamacji itp. itd.

Sprawdziłem teraz w moim TX8150 i słychać delikatne buczenie. Sporo zależy też gdzie go trzymasz, bo potęgować to mogą inne elementy (ciasna szafka itp). Ja swój uniosłem (tylko przód) i 90% tego buczenia zniknęło więc poeksperymentuj z ustawieniem. Możesz też dać jakieś podkładki pod nóżki.

Cytat

Sprawdziłem teraz w moim TX8150 i słychać delikatne buczenie. Sporo zależy też gdzie go trzymasz, bo potęgować to mogą inne elementy (ciasna szafka itp). Ja swój uniosłem (tylko przód) i 90% tego buczenia zniknęło więc poeksperymentuj z ustawieniem. Możesz też dać jakieś podkładki pod nóżki.

Pomysł z eksperymentowania z ustawieniem okazał się skuteczny - obniżył poziom buczenia. Dokładnie sprawdzę w nocy, ale na tą chwile jest zauważalna różnica. Włożyłem pod stópki książkę na tej stronie gdzie jest trafo. Dzięki za podpowiedź.

kiedyś mi buczał wzmacniacz innej marki i po przepięcie anteny telewizora do innego wejścia zbiorczego (w jakiś to sposób musiało być powiązane) przestało buczeć, niech się jeszcze może wypowie ktoś bardziej kompetentny bo coś czuje że takie zjawiska w takiej klasie sprzętu niekoniecznie powinny mieć miejsce icon_wink.gif

Cytat

kiedyś mi buczał wzmacniacz innej marki i po przepięcie anteny telewizora do innego wejścia zbiorczego (w jakiś to sposób musiało być powiązane) przestało buczeć

Winowajcą mogła być tzw. pętla masy. Takie zjawisko objawia się charakterystycznym brumem w głośnikach i niewiele ma wspólnego z klasą sprzętu.

Buczenie może mieć różne podłoże. Jeśli pomaga podstawienie czegoś pod nóżki, to ja bym upatrywał winy w złym mocowaniu transformatora.
Zazwyczaj wówczas wystarczy go mocno dokręcić. Nieraz trzeba wymienić obejmę (jeśli taka jest) albo dać nową, często z gumą lub korkiem pod nią dla dodatkowego wytłumienia drgań. Transformatory też się często stawia na takich gumowych podkładkach. Nie wiem jak jest w tym urządzeniu.
Niestety pewnie nic nie zrobisz, bo sprzęt jest na gwarancji i gdybyś go rozkręcił, utraciłbyś prawo do niej.
Czasem transformator buczy, bo w w prądzie pojawiła się składowa stała. Eliminuje to np. DC-Blocker od Tomanka.
Buczenie, czy brumienie w głośnikach kolumn wynika często z trochę innych powodów. Rzeczywiście antenę, czy komputer trzeba uziemić albo podłączyć do innego gniazdka. Ew. zastosować dobrą listwę zasilającą z filtrami antyzakłóceniowymi. Też może być od Tomanka.

O ile buczenie z kolumn nie jest normalne i trzeba z tym walczyć o tyle to wydobywające się z wzmacniacza jest częściej spotykane nawet w dużo droższych sprzętach. I generalnie nie wpływa negatywnie na dźwięk, raczej na psychikę bo może to po prostu wkurzać.
W dużej części może być to spowodowane nie różnym obciążeniem wzmacniacza na nóżkach. Tu podkładki pomagają.

Wspomniales jeszcze o innych dźwiękach?
Możesz to przybliżyć?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0