Skocz do zawartości

Niepokojące "buczenie" ONKYO TX-8150


byk38

Recommended Posts

Witam,

kilka dni temu dokonałem zakupu amplitunera sieciowego ONKYO TX-8150. Podczas słuchania w nocy słyszę "buczenie" pochodzące z wnętrza amplitunera, prawdopodobnie to transformator. Czy to jest normalne podczas pracy tego sprzętu?
W ciągu dnia tego nie słychać, raz że inne poziomy głośności, a dwa to inny sprzęt generuje swój hałas (komputer).
Kilka razy dziś słyszałem też inne trzaski pochodzące z tego urządzenia. Zaczyna mnie to niepokoić, zastanawiam się nawet nad zwrotem.
Proszę o opinie i spostrzeżenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi to mówić, ale buczenie z transformatora jest w dzisiejszych czasach normalne. Niestety. Nawet w sporo droższych sprzętach czasami trafo buczy. Producenci na to leją. Starsze klocki (np. z lat 90-tych) są na ogół lepiej wykonane, nawet te z niższej półki potrafią być bezgłośnie. Ale to już było, minęło, raczej nie wróci.

Ja bym oczywiście taki sprzęt oddał i pokusił się o jakiś inny model/egzemplarz. A nuż wyciągniesz zwycięski los na loterii? Próbuj.


Cytat

Kilka razy dziś słyszałem też inne trzaski pochodzące z tego urządzenia.


Tzn. jakie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu też miałem sprzęt, który buczał i było to słychać tylko w nocy przy bardzo cichym słuchaniu.
Zbagatelizowałem sprawę i nic z tym nie robiłem , bo potrafiłem z tym spać.
Jeśli Ci to przeszkadza a sprzęt jest nowy i na gwarancji to zawsze możesz przecież napisać do serwisu Onkyo.
A nóż wymienią Ci na nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli Ci to przeszkadza a sprzęt jest nowy i na gwarancji to zawsze możesz przecież napisać do serwisu Onkyo.


Jeśli kupił przez internet, to lepiej niech skorzysta z prawa do zwrotu. Serwis będzie go zwodził i bagatelizował sprawę. Znajdą odpowiednie paragrafy i okaże się, że to jest normalna cecha urządzenia, a nie jakaś wada, podstawa do reklamacji itp. itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem teraz w moim TX8150 i słychać delikatne buczenie. Sporo zależy też gdzie go trzymasz, bo potęgować to mogą inne elementy (ciasna szafka itp). Ja swój uniosłem (tylko przód) i 90% tego buczenia zniknęło więc poeksperymentuj z ustawieniem. Możesz też dać jakieś podkładki pod nóżki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprawdziłem teraz w moim TX8150 i słychać delikatne buczenie. Sporo zależy też gdzie go trzymasz, bo potęgować to mogą inne elementy (ciasna szafka itp). Ja swój uniosłem (tylko przód) i 90% tego buczenia zniknęło więc poeksperymentuj z ustawieniem. Możesz też dać jakieś podkładki pod nóżki.



Pomysł z eksperymentowania z ustawieniem okazał się skuteczny - obniżył poziom buczenia. Dokładnie sprawdzę w nocy, ale na tą chwile jest zauważalna różnica. Włożyłem pod stópki książkę na tej stronie gdzie jest trafo. Dzięki za podpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś mi buczał wzmacniacz innej marki i po przepięcie anteny telewizora do innego wejścia zbiorczego (w jakiś to sposób musiało być powiązane) przestało buczeć, niech się jeszcze może wypowie ktoś bardziej kompetentny bo coś czuje że takie zjawiska w takiej klasie sprzętu niekoniecznie powinny mieć miejsce icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

kiedyś mi buczał wzmacniacz innej marki i po przepięcie anteny telewizora do innego wejścia zbiorczego (w jakiś to sposób musiało być powiązane) przestało buczeć


Winowajcą mogła być tzw. pętla masy. Takie zjawisko objawia się charakterystycznym brumem w głośnikach i niewiele ma wspólnego z klasą sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie może mieć różne podłoże. Jeśli pomaga podstawienie czegoś pod nóżki, to ja bym upatrywał winy w złym mocowaniu transformatora.
Zazwyczaj wówczas wystarczy go mocno dokręcić. Nieraz trzeba wymienić obejmę (jeśli taka jest) albo dać nową, często z gumą lub korkiem pod nią dla dodatkowego wytłumienia drgań. Transformatory też się często stawia na takich gumowych podkładkach. Nie wiem jak jest w tym urządzeniu.
Niestety pewnie nic nie zrobisz, bo sprzęt jest na gwarancji i gdybyś go rozkręcił, utraciłbyś prawo do niej.
Czasem transformator buczy, bo w w prądzie pojawiła się składowa stała. Eliminuje to np. DC-Blocker od Tomanka.
Buczenie, czy brumienie w głośnikach kolumn wynika często z trochę innych powodów. Rzeczywiście antenę, czy komputer trzeba uziemić albo podłączyć do innego gniazdka. Ew. zastosować dobrą listwę zasilającą z filtrami antyzakłóceniowymi. Też może być od Tomanka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile buczenie z kolumn nie jest normalne i trzeba z tym walczyć o tyle to wydobywające się z wzmacniacza jest częściej spotykane nawet w dużo droższych sprzętach. I generalnie nie wpływa negatywnie na dźwięk, raczej na psychikę bo może to po prostu wkurzać.
W dużej części może być to spowodowane nie różnym obciążeniem wzmacniacza na nóżkach. Tu podkładki pomagają.

Wspomniales jeszcze o innych dźwiękach?
Możesz to przybliżyć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Cześć,

mam ten sam amplituner tx 8150.

U mnie buczenie ustaje kiedy dotykam obudowy od góry. Czy mógłby ktoś doradzić jak się z tym uporać (spróbuję z podłożeniem czegoś pod amplituner jak ktoś wyżej proponował, ale być może w moim przypadku powód buczenia jest inny) 

 

Dziękuję,

Tomek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie słychać buczenie tylko wtedy jak włożę głowę w szafkę na której stoi ampli, może przy zupełnej ciszy nocnej coś bardziej słychać ale bez problemu da się z tym żyć. Co do innych trzasków to pewnie chodzi o obudowę która lubi sobie właśnie postrzelać przy zmianie temperatury. Jest metalowa więc zdarzają się takie zjawiska. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2018 o 14:23, Tomasz Wozniak napisał:

mam ten sam amplituner tx 8150.

U mnie buczenie ustaje kiedy dotykam obudowy od góry. Czy mógłby ktoś doradzić jak się z tym uporać (spróbuję z podłożeniem czegoś pod amplituner jak ktoś wyżej proponował, ale być może w moim przypadku powód buczenia jest inny)

Czy sprzęt masz na gwarancji i są plomby na śrubach mocujących pokrywę górną? Spróbuj testowo jak gra bez założonej pokrywy górnej, w razie czego można próbować dorzucić jakieś gumowe podkładki. Zresztą można też spróbować z cienkim korkiem pod nóżkami urządzenia.

Bo jeśli dociskając obudowę od góry buczenie ustaje - to może coś tam rezonuje?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie buczenie transformatora - przerabiałem ostatnio - to często wynik kiepskiej sieci elektrzycznej tzw stała składowa, i czasem może też być brak uziemienia, w tym 1wszym przypadku jak jest podatny transformator (np naim5si u mnie) to będzie buczał ale mniej podatny innej marki może być cisza (np nad 326 również u mnie), rozwiązania mogą być takie:
-poodłanczać wszystko w domu z prądu (lodówki, pralki, halogeny) i jeśli nie pomaga to pewnie idzie to od sąsiadów i nic im nie zrobisz;

-przetestować dc blocker, u mnie pomagało z buczeniem ale pogarszał brzmienie w naimie5si na tyle dużo że oddałem i naima i dc blockera;

-wymienić sprzęt na inny, względnie jeśli się na tym zna może próbować tłumić drgania trafo od wewnątrz jakąś puszką od zewnątrz stabilizacją obudowy,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem już o tym przy innych tematach - nie ma czegoś takiego jak bardziej lub mniej "podatny" na buczenie transformator - są transformatory dobrze zaprojektowane i wykonane oraz te buczące (lub piszczące w przetwornicach). Inne teorie to zaklinanie rzeczywistości i tłumaczenie producentów, którzy tną swoje koszty na nasz rachunek (niestety).

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem więc nie będę forsowal zadnego zdania ale naim podobno twierdzi ze transformatory które są lepsze dzwiekowo mają większa podatnosc na buczenie i ida na taki kompromis z koniecznosci ..firma zdaje sobie niejako z tej przypadłości sprawę ale tlumaczy to ze mniej podatne trafo zdegraduje dzwiek.. dlaczego np zdaja sie czesciej buczec drogie klocki od tańszych jak hegel naim ? Dlaczego tak rzadko sie stosuje trafo zalewane jak w haiku?

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wallace napisał:

 Wg mnie dorobił teorię tłumaczącą tą wpadkę, żeby uspokoić klientów. 

problem w tym że to nie jest wpadka a regularna sytuacja np w naimie spora ilośc modeli nie tylko wzmacniaczy i nie tylko tych tanszych, a czytając internety można wywnioskować że trwa od wielu już lat... jakoś nie jestem w stanie uwierzyć że producent gdyby miał rozwiązanie na wyciągniecie ręki nie zastosowałby go... nie żebym ich bronił, tylko jakoś w to po prostu na logikę w żaden sposób nie pasuje mi to że gdyby chcieli nie zmieniliby dostawcy transformatorów itp ale może mało znam życie i branże audio :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...