Skocz do zawartości

Wzmacniacz i kolumny do 3000zł.


Skowron

Recommended Posts

Witam.
Chciałbym dobrać odpowiedni wzmacniacz i kolumny do 3000zł. Sprzęt powinien być nowy, wszyscy polecają używany, ale dużo osób ma później problemy, a tego chciałbym uniknąć. Na początek chciałbym się dowiedzieć czy ps4 nadaje się jako źródło dźwięku? Największym problemem jest miejsce na kolumny, inna opcja niż na rysunku nie wchodzi w grę. Kolumna może mieć max 86 cm wys. i ok. 20 szer.


1. Muzyka
- hip hop, metal, rock, elektroniczna (np. coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=HKbsEtqCRds)
- źródłem dźwięku będzie ps4, telefon, laptop oraz tv
- ciężko mi opisać preferencje co do dźwięku, chciałbym, żeby bas był czysty i mocny, ale nie chciałbym, żeby dźwięk był tak jakby stłumiony.

2. Pokój
- 8,5x4 z wnęką (dołączam obrazek)
- podłoga z płytek, na ścianach sporo obrazów

3. Co planuję kupić:
- wzmacniacz
- kolumny

4. Dodatkowe założenia:
- wygląd raczej nie ma znaczenia, wzmacniacz musi posiadać wejście optyczne

5. Budżet:
- planuję przeznaczyć ok 1500zł na wzmacniacz i do ok. 800zł za 1 kolumnę.

Czytam wasze forum od paru dni i im więcej czytam tym trudniejsze mam przed sobą zadanie icon_smile.gif Na razie na oku mam wzmacniacz Yamaha a s-301, Yamaha a s-501 (warto dopłacać 400zł?), a co do kolumn to wyszukałem parę opcji: Pylon Audio Pearl 25, monitor audio bronze 2, magnat quantum 673, Monitor Audio BX5 (jeżeli naprawdę opłaca się dorzucić po 200zł za szt.)

DSC01446.jpg



Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Szkoda, że tak uparłeś się na nowe elementy bo w używanych klockach w tej cenie uzyskałbyś zdecydowanie lepszy dźwięk.
Co do awaryjności sprzętu używanego to wcale nie jest tak źle jak opisujesz. Pamiętaj , że nowe też Ci się może popsuć zaraz po wyjęciu z pudełka , a zgwarancją to bardzo różnie bywa icon_wink.gif Nie zawsze uznają icon_wink.gif

Ale Twój wybór icon_wink.gif

Jeśli chodzi o nowe to do Twoich wymagań i muzyki , a szczególnie Rock , Metal żadne Pylon Audio Pearl 25.

Jeżeli już to Magnat Quantum 675/677 - te będą znacznie lepszym wyborem. Heco music Style 500 również bardzo ciekawa propozycja. Grają trochę jaśniej z klarowniejszymi wysokimi tonami oraz lepiej kontrolowanymi niskimi tonami od tych magnatów.

Wzmacniacz do nich to np. Nad 326 bee. Według mnie najlepsza integra w cenie do 2000 zł Jest całkiem wydajny prądowo i dość uniwersalny czego nie można powiedzieć już o Yamaha AS 501 icon_wink.gif

Tak czy tak troszkę będziesz musiał dołożyć. Niestety tak to jest z nowym sprzętem jak chce się mięc poprawny dźwięk.

Zresztą jak szukasz nowych klocków to możesz umówić się gdzieś do salonu audio , aby posłuchać kilku kolumn, wzmacniaczy. Nic Ci nie zastąpi wiedzy zdobytej na takich odsłuchach.

Ten Nad nie posiada wejścia optycznego , ale w tej cenie co szukasz to daci użyte we wzmacniaczach to nic specjalnego więc tu bym się nie ograniczał z wyborem.

Jako źródło najlepiej odtwarzacz Cd lub komputer, ale do tego ostatniego potrzebowałbyś jakiegoś przyzwoitego Dac'a jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku oczywiście.

Jeśli chodzi o wzmacniacz ze znośnym dac'iem w tej cenie , abyś mógł połączyć po optyku to Onkyo 9050, ale czy ten dźwięk z niego Ci się spodoba?
Kwestia indywidualna - gra on analitycznie , lekko - raczej nie do Rocka, Metalu...



.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Ta yamaha nie pasowałaby do tych kolumn i gatunków? Jak to jest z podłączeniem? Można by podłączyć ps4 - tv optykiem, a tv - wzmacniacz RCA? Jeśli tak to w sumie mógłbym zrezygnować z optycznego wejścia. Posiadam wzmacniacz słuchawkowy smsl m2, nada się to do czegoś? Czy jest opcja dokupienia czegoś żeby móc słuchać bezpośrednio z pendriva/karty pamięci? Do podłączenia telefonu wystarczy kabel jack - RCA?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha oczywiście pasuje do Rocka czy Metalu , ale ten model dość mocno "sypie" wysokimi tonami.
Gra zdecydowanie jasno , sucho , twardo - brakuje mu dociążenia, wypełnienia.
Na początku ten dźwięk z tego wzmacniacza może Ci się podobać, ale po pewnym czasie jest duże prawdopodobieństwo że ta prezentacja zacznie Cię po prostu męczyć.
Te wzmacniacze stosuje się bardziej do kolumn ocieplonych , troszkę mułowatych, aby je trochę rozruszać.
Magnat Quantum czy Heco Music Style mają dość energii w sobie i na pewno nie grają ciepło, ciemno więc nie potrzebują takiego wzmacniacza.
W takim zestawieniu można po prostu przedobrzyć.

O wiele lepszym modelem jest już Yamaha As 701 która wysokie tony ma uspokojone, bardziej wypełniona jest na średnicy.

Taki NAD 326 gra bardziej neutralnie z leciutkim ociepleniem, ale również z niezłym "kopem" z ładnie wypełnioną średnicą i niskimi tonami, a wysokie nie narzucające się, ale fajnie rozdzielcze jak na ten budżet.

Pamiętaj , że my tu tylko staramy się jak najlepiej doradzić pod gusta brzmieniowe i gatunki muzyczne oraz przez to wytypować listę odpowiednich "kandydatów". Ale czy Tobie się takie zestawienie spodoba to inna sprawa dlatego pamiętaj , że odsłuchy są bardzo ważne, szczególnie , że chcesz kupić nowy sprzęt.
Nie ma co się wstydzić czy obawiać tylko umówić się z jakimś salonem na odsłuch , przecież nie musisz nic od razu kupować. Naprawdę nie polecam kupować nic w ciemno.

Cytat

Można by podłączyć ps4 - tv optykiem, a tv - wzmacniacz RCA?



Żadnych takich kombinacji ! Uzyskasz z tego marny dźwięk. Za dużo elementów psujących dźwięk.

Jeśli chcesz podłączyć ps4 po optyku to najlepiej zastosować jakiś tani Dac, droższego nie ma co kupować gdyż Ps4 nie jest najlepszym źródłem do puszczania muzyki i tutaj jakbyś zastosował nawet najlepszy dac to i tak nie będzie rewelacji.

Znacznie lepszą jakość dźwięku uzyskasz z odtwarzacza Cd lub PC/laptop+porządny Dac.
Innym rozwiązaniem może być odtwarzacz strumieniowy pod który podłączysz pendrive z muzyką.
Np. Denon dnp 730, Pioneer N30, Marantz NA 6005.
Jak widzisz to są już wydatki większe.

Ale jeśli nie masz nic innego pod ręką i chcesz wykorzystać Ps4 to w razie jak zakupisz wzmacniacz bez wejścia optycznego i będzie mało funduszy to polecam na początek takie małe urządzenie :
http://allegro.pl/fiio-d3-d03-d03k-konwert...5560492354.html
Podłączysz pod to Ps4 optykiem i dalej 2xRca do wzmacniacza, ale pamiętaj , że i tak ten zestaw źródła będzie wąskim gardłem w Twoim systemie.

Cytat

Do podłączenia telefonu wystarczy kabel jack - RCA?


W zupełności wystarczy - ale jakość z tego będzie bardzo kiepska !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam zamiar umówić się na odsłuch, ale najpierw chcę się dowiedzieć czego warto w tej cenie przesłuchać. Teraz już trochę mi się rozjaśnia sprawa, na odsłuchu sprawdzę tę yamahe 501 (701 poza moim budżetem) i NAD 326 z kolumnami magnant 675, polk audio t50. Jakie jeszcze kolumny są warte zainteresowania w cenie do 1800zł? Jeśli zdecydowałbym się na używany wzmacniacz to jaki do 1000zł polecacie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odsłuchu dodaj Melodika Bl 40. Są to całkiem uniwersalne kolumny, choć mniej dynamiczne niż Magnat Quantum czy też Heco Music Style. Mają też trochę inną prezentację dźwięku, ale warto je przesłuchać. Kto wie , taka prezentacja może Ci się spodobać.
Oczywiście do listy dodaj Monitor Audio Bx6 - choć tu może brakować Ci trochę wigoru i mocy niskich tonów - ale nic nie zaszkodzi ich posłuchać.

Te kolumny są trochę ponad budżet, ale pamiętaj , że zawsze możesz trochę stargować z ceny. Jeżeli sklep nie chce dać Ci żadnego upustu to tam nic nie kupuj !
Zawsze możesz kupić gdzie indziej - trochę taniej.

Sprwdź jeszcze takie wzmacniacze jak Pioneer A30 - Podobnie gra do Yamahay As 501, ale ma spokojniejsze wyoskie tony, świetnie trzyma rytm oraz Denon Pma 720 ae - jest troszkę "wolniejszy" od Yamaha i Pioneer ale ma bardziej wypełniony dźwięk z mocniejszymi bardziej poluzowanymi niskimi tonami.

W przypadku używanego wzmacniacza to dobiera się go po zakupie kolumn.

Nie wiem gdzie mieszkasz bo nie podałeś tej informacji ale jak nie masz daleko to podjedź do S4Home, mają tam mniej więcej sprzęt jaki Cię interesuje i mógłbyś tam u nich na spokojnie posłuchać , porównać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc, właśnie tego oczekiwałem. W czwartek lub piątek jeśli znajdę takie miejsce w Toruniu to udam się na odsłuch. Wymiarami pasowałyby mi Monitor Audio Bronze BX5. W większości będę na nich słuchał rapu i elekroniki, więc oczekuję czystego basu, ale nie chciałbym, żeby wysokie tony były bardzo z tyłu (nie wiem czy dobrze to nazywam, po prostu, żeby nie były przytłumione). Jeśli wybrałbym te BXy to jaki używany wzmacniacz by się nadał? Jeszcze jedno pytanie co do kabli, jaki budżet trzeba przygotować, żeby sprzęt nie stracił na jakości przez nie? Jeśli z braku miejsca musiałbym kupić podstawkowe to co polecacie? Monitor Audio Bronze 2 dają radę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W większości będę na nich słuchał rapu i elekroniki, więc oczekuję czystego basu, ale nie chciałbym, żeby wysokie tony były bardzo z tyłu (nie wiem czy dobrze to nazywam, po prostu, żeby nie były przytłumione).


Bardzo dobrze to nazywasz icon_wink.gif

Pamętaj że jak kupisz kolumny podstawkowe to i tak będziesz musiał je postawić na solidnych, ciężkich "stendach". Żadne ustawienie na półkach, stolikach nie wchodzi w grę.
Poza tym do Twojego metrażu i jeżeli zależy Ci na niskich tonach to podstawkowe kolumny mogą nie wystarczyć.
Zresztą weź pod uwagę fakt , że kolumny podstawkowe + stendy też potrzebują trochę miejsca koło siebie.

Jeżeli brzmienie Monitor Audio Bx5/6 by Ci się spodobało to wybór wzmacniacza by zależał od Twoich preferencji , a mianowicie co byś chciał w ich dźwięku "poprawić, trochę zmienić"

Ale póki co wegdług mnie bardzo optymalnym wzmacniaczem używanym pod te kolumny w cenie do 1100 zł to:

Nad 352 - cena około 800 zł
Nad 355, - cena około 1100 - 1200 zł
Harman Kardon HK 680 - cena około 700-900 zł.

Te wzmacniacze dodadzą życia, energii tym kolumnom,

Ale nie wybiegajmy na przyszłość, najpierw odsłuch...

Jak będziesz po odsłuchach to podziel się wrażeniami icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do listy powyżej można spokojnie dołożyć NAD 326BEE oraz Denon PMA-720AE
Uważam nawet że ten drugi do Hip-Hop będzie lepszy od strony niskich tonów.
Co do kabli to nie wiem co zaproponować, bo nie wiem ile metrów i ile max możesz przeznaczyć pln.
Ale The Chord Clearway mają znakomite opinie i recenzje, cena 59zł / mb
Ja używam tańszych 2x Melodik Purple Rain i jestem mimo wszystko zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabelków to tak jak napisał kolega Celdur, zależy od kwoty jaką będziesz chciał wydać.

Musisz wiedzieć , że okablowanie również wpływa na dźwięk, są to delikatne zmiany, niuanse - końcowe doszlifowanie dźwięku, więc jak widzisz też mają znaczenie i powinno się je dobierać na końcu z uwagi na ostateczne , ale już minimalne poprawki w dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pomylilem się pisząc icon_smile.gif
Im więcej przesluchaj tym lepiej. Ta yamahe także sprawdź bo może cię zaskoczyć.
Co do kolumn to jeśli któreś wydają ci się na pierwszy rzut za drogie zaryzykuję i ..... Napisz do nas icon_smile.gif
Oczywiście jest że lepiej wybrać wyższy model czy też lepsze kolumny z rabatem niż niższe przez "kup teraz".
Nie sądzę aby do hip hop bronze ci podeszły ale oczywiście mogę się mylić. Jak już to łącz je z denonem.
Skąd jesteś? Daleko masz do nas?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie. Już jestem po odsłuchu. Kupiłem kolumny Monitor Audio Bronze 5 (następca bx5), odsłuchałem ich na onkyo-9050, martanzie 6005 i jakimś AMC, chyba XIA (kosztował ok 2tyś). Najbardziej pasował mi dźwięk z Onkyo, świetna przestrzeń, ogólnie bardzo przyjemnie słuchało się tego zestawu. Onkyo będę miał w piątek, czekam na czarną wersję. Mam do was jeszcze pytanie. Sprzedawca polecał mi kabel melodiki (nie pamiętam jaki model) za ok 130zł (metr) 2xRCA-2xRCA. Meoldika robi dobre kable? Jaki polecacie kabel jack-2xRCA taki, żebym mógł podłączyć telefon pod wzmacniacz?
No i kable głośnikowe, w sklepie w którym kupiłem wzmacniacz zaproponowano mi kable za 40zł z metra, ale jak się nazywały nie pamiętam. Można kupić jakiś dobry kabel toslink do 50zł?
Bardzo dziękuję za wszystkie porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wybór kolumn.
2RCA Melodiki są rewelacyjne w tej cenie. Mogłyby spokojnie kosztować kilka razy drożej i nadal byłyby świetne.
Producent zrobił coś bardzo dobrego i sprzedaje można powiedzieć za darmo.
Co do kabli głośnikowych to wybierz Chord Clearway - kosztują 60zł / mb
Telefon pod wzmacniacz kablem bezpośrednio? Przecież to żadnej jakości nie będzie miało. Dźwięk poniżej krytycznej.
Jak chcesz się w to koniecznie bawić to też możesz wziąć Melodika Jack-2RCA. Po co z resztą puszczać muzykę z telefonu to nie wiem.
Zdecydowanie lepiej z PC z podpiętym DAC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 6tek dali ci posłuchać? Trzeba było dołożyć!
Kable melodika ci spasuja. 40 zł za metr kabla do tego sprzętu nie ma sensu. Weź melodika mdc2250 za 20 zł lub bardziej basowy oehlbach za 13 zł.
Telefony faktycznie nie podpinaj pod wzmacniacz. Kup sobie jakiś prosty odbiornik Bt.
Optyczny za 50 zł kupisz bez problemu.

Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaki polecacie kabel jack-2xRCA taki, żebym mógł podłączyć telefon pod wzmacniacz?



Nawiązując również do wypowiedzi przedmówców polecałbym Ci najpierw skupić się na zakupieniu jakiegoś dobrego DAC-a, do którego podłączysz zarówno PC, jak i telefon, a w lepszy kabelek zainwestuj na końcu.
Dobry DAC da Ci nieporównanie lepszą jakość dźwięku, niż najlepszy kabel jack-RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam wzmacniacz słuchawkowy SMSL M2, ma wejście USB, wyjście jack i mini toslink, nada się on do czegoś? Za parę bronzów 5 zapłaciłem 2250 więc do dali musiałbym sporo dołożyć, ale co najważniejsze byłyby za duże. Z jakości dźwięku na odsłuchu byłem bardzo zadowolony, teraz tylko muszę dobrać kable. Ile trzeba dać za kabel toslink tak żeby nie obniżał jakości odsłuchu? Cenowo ta melodika mdc2250 wygląda ok, miał ktoś z nią do czynienia przy sprzęcie w podobnej cenie? Jeśli kupiłbym jakiegoś lepszego daca pod laptopa to i tak będę miał wyjście jack? Czyli kabel jack-2xRCA i tak mi się przyda. Jaki polecacie DAC do 200zł (da radę coś kupić w tej cenie?)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home dlaczego Ty wypisujesz takie rzeczy?
Zakup Chord clearway będzie bez sensu do MA bronze 5? gdyż co?
Właśnie o wiele lepiej będzie na tych chordach w brzmieniu.
Podepnij i posłuchaj, bo czasem mam wrażenie że nie wsłuchałeś się odpowiednio lub robiłeś to na wariata.
SKowron gdzieś Ty dorwał takie tanie Bronze 5? Przecież one wszędzie po 3000 chodzą icon_smile.gif (chyba że to wyprzedaż z ekspozycji)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...