Skocz do zawartości

JBL E80 (8ohm) +Yamaha RX-V367 (4ohm? 6ohm?) -czy to zagra?


pawelzzz

Recommended Posts

Witam,

Bardzo proszę o pomoc w doborze wzmacniacza (a właściwie amlitunera).
Zamówiłem 2 używane kolumienki 8ohm.
Znalazłem atrakcyjną ofertę amplitunera Yamaha RX-V367.
W danych technicznych jest podana moc dla 6ohm i 4 ohm ale nie dla 8.
Chcę się upewnić czy taki zestaw zagra i czy np. amplituner nie będzie za słaby do tych kolumn (salon ok25m2)
Docelowo chcę dokupić jakieś małe satelitki (stąd amplituner 5.1)

Poniżej dane kolumien i amplitunera:
Kolumny JBL E80
* skuteczność (2.83V/1m): 91 dB
* impedancja nominalna: 8 Ohm
* moc ciągła / szczytowa: 100W / 400W

Amplituner Yamaha RX-V367
- Maksymalna moc wyjściowa (4 Ω, 1 kHz, 0,7% THD)
- Kanały przednie L/P 120 W / kanał
- Kanał centralny 120 W
- Kanały surround L/P 120 W / kanał
- Minimalna moc wyjściowa RMS (6 Ω, 1 kHz, 0,9% THD)
- Kanały przednie 100 W / kanał
- Kanał centralny 100 W
- Kanały surround 100 W / kanał
- Moc dynamiczna na kanał (kanały przednie, 6/4/2 Ω) 105/130/150 W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę minimalną impedancję 6 Ohm na amplitunerze. Z zasady - jeśli sprzęt obsługuje kolumny z impedancją 6 Ohm to tym bardziej obsłuży kolumny z impedancją 8 Ohm. Odwrotnie jest w przypadku spadku impedancji - jeśli sprzęt obsługuje minimum np. 6 Ohm to nie jest wskazane aby podłączać kolumny 4 Ohm (ale zależy to od wydajności i konstrukcji wzmacniacza lub amplitunera, w Twoim przypadku takiej wydajności nie ma jeśli chodzi o tą Yamahę). Zatem - podłączać możesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz rozbudowę do pełnego kina domowego na tych Jblach ?
Jeśli nie to taki zestaw nie ma sensu, bo ani to nie będzie kino ( brak kolumn efektowych , centralnej i suba), ani nie będzie nawet średnio podanej muzyki ( bo to amplituner kinowy, nie dość że bardzo podstawowy i wyjątkowo słabo pasuje do Jbl).

Co do minimalnej przyjmowanej impedancji amplitunera jeśli wynosi ona 6ohm to z otwartymi ramionami amplituner przyjmie też łatwiejszą impedancję kolumn czyli 8 ohm. Niestety 8 ohmowe kolumny to nieco "białe kruki". i niestety słąby amplituner kinowy a w zasadzie mało wydajny nie poradzi sobie z niską impedancją w basie kolumn i bas będzie płaski i płytki, dodatkowo ten model yamaszki gra bardzo jasno i twardo, dźwięk z tymi Jbl może być męczący. W każdym razie mało nasycony w basie i średnicy ( słuchałem kiedy śwoich Jbl E80 z tą 379 i było cieniutko.).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opinie.
Myślałem wcześniej też o RX-V379 ale właśnie mnie kolego zniechęcił.
Z drugiej strony czytałem gdzieś opinie osoby, która odsłuchiwała JBL E80 na Yamaha RX-V467 i był mega zadowolone.
Może to kwestia doświadczenia labo tolerancji słuchowej icon_smile.gif.
Generalnie planowałem zakup kina domowego ale wpadłem na aukcji znalazłem te "białe kruki" na aukcji za 950zł.
Wcześniej rozważałem Taga Harmonywnowki w tej samej cenieale wydało mi się racze JBL będą lepsze icon_smile.gif
Docelowo chciałbym dokupic jakies satelitki do kina.
Jaki amplituner w takim razie polecasz?
Może być jak najbardziej używany, budżet ok 600-900zł (nie potrzebuje wodotryskó typu Dolby Atmos Master HD Ultra HD i innych pierdół, nie mam blue raya dzwięk filmowy będzie podłączony z TV przez TOSLINK).
W "ostatecznej ostateczności" wzmacniacz stereo tylko jaki?

Jeszcze raz dzięki za opinie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impedancja minimalna amplitunera oznacza że nie powinieneś podłączać niższej, ale wyższa śmiało icon_smile.gif

Ta Yamaha nie udźwignie tych JBL. Model seri 4 chodz wyraźnie lepszy także nie.

Musisz do nich dobrać wzmacniacz a kwestie wejść cyfrowych pozostałe przetworników dac.
Szukaj wzmacniaczy Yamahy, harmana, ewentualnie Sony serii es.
Za1000 może uda ci się upolować jakiś amplituner stereo już z wejściem cyfrowym jak onkyo 8030 czy Denon dra700.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...