Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 2000 zł


rychurtd

Recommended Posts

Witam
Tak jak w temacie - szukam zestawu stereo (wzmacniacz+kolumny) do +/- 2000 zł. Sprzęt jak najbardziej może być używany.
Fajnie gdyby ewentualne sugestie dotyczyły również sprzętu występującego na rynku Niemieckim, ponieważ jest to moje aktualne miejsce zamieszkania.
Słowem wstępu opiszę moje doświadczenie i czego mniej więcej oczekiwałbym od sprzętu.
Źródłem muzyki w moim wypadku będzie komputer i płyty CD- w proporcjach 60/40.
Przerobiłem już różne zestawy 5.1 i wiem, że nie tego oczekuje.
W moim mieszkaniu w Polsce miałem możliwość słuchania dłuższy czas dosyć archaicznego sprzętu tj. Tonsil Perfect 150 podłączonego do Sony TA-F361R.
Wiem, że nie jest to najwyższa półka i ma już trochę lat, ale szczerze mówiąc bił na głowę większość zestawów 5.1 do tych powiedzmy 3000zł jakie miałem okazje posłuchać.
Nie do końca wiem z czego to wynika. Pamiętam, że dźwięk tych kolumn był bardzo dynamiczny/ sprężysty. Bas był jakby bardziej spójny z resztą, a w większości zestawów kina domowego mam wrażenie, że głośnik niskotonowy gra swoim życiem. Faktycznie czuć te niskie tony ale bardziej to buczy niż gra. Wszystkie zestawy 5.1 były jakieś przytłumione i grały tak jak by chciały, a nie mogły. Oczywiście wiem teraz, że 5.1 nie nadaję się do odsłuchu stereo, a systemu opartego na tonsilach nie słuchałem już z 4 lata. Może gusta się zmieniły, a może nie oczekiwałem wtedy za dużo od jakości muzyki.

Tak czy inaczej po paru wieczorach na forum postanowiłem, że udam się do najbliższego marketu z RTV. Wybór mnie trochę rozczarował. Rozumiem, że to Niemcy, ale w ofercie były tylko 2 zestawy Cantonow, a posłuchać mogłem tylko jednego i to nie w pomieszczeniu odsłuchowym (najbliższe jest 100km ode mnie i Pan ze sklepu wyjaśnił mi, że rezygnują z pomieszczeń odsłuchowych ponieważ dużo kosztują) .
Zestaw jaki słuchałem to GLE 490.2 podłączone do Yamaha R-S202D. Ciężko było mi cokolwiek powiedzieć, nie wiem czy jest sens oceniania skoro słuchałem tego w olbrzymim pomieszczeniu pełnym ludzi. Brzmiało to bez rewelacji, dźwięk był czysty, a niskie tony słabo słyszalne. Lubię kiedy niskie tony idzie poczuć na własnym ciele przy głośniejszych odsłuchach, tutaj prawdopodobnie ze względu na pomieszczenie nie było czuć nic.
Nie mogę powiedzieć, że grało to źle, jak na moje ucho dźwięk był poprawny, ale brakowało tego czegoś.
Sprzęt był oczywiście nowy i nie patrzałem nawet na cenę.
Dodam, że tonsile grały w pomieszczeniu ok. 16m2 i na moc nie można było narzekać.

Tyle słowem wstępu icon_wink.gif

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Tak jak pisałem wyżej, jest to ok. 2000zł na wzmacniacz+kolumny. Player CD + ew. DAC zostawię na później.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Sprzęt ma być raczej używany. Wydaję mi się, że za tą kwotę uzyskam lepszą jakość w używkach niż nowym zestawie.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.
Sprzęt stereo.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
Łączna powierzchnia to ok. 27 m2. Pokój ma trochę nietypowy kształt dlatego przygotowałem mały projekt (nie jestem specjalista, szału nie ma icon_smile.gif )









6) Jakiej muzyki słuchamy
Tutaj jest mały problem, ponieważ słucham prawie wszystkiego, oprócz może mainstremowych pop kawałków.
Lubię posłuchać muzyki filmowej, rock i metal od czasu do czasu. Dużo elektroniki.
Głównie zależy mi na miękkim basie, którego można dostrzec nawet przy dość cichych odsłuchach oraz precyzji przy szybszej elektronicznej muzyce.
Dla przykładu: Vangelis, U2, Bonobo, Jean Michel Jarre, Radiohead, Moby, Metallica.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Myślę, że za tą kwotę nie mam co oczekiwać HDMI oraz złącza optycznego, jednakże będzie to atut. Fajnie by było sporadycznie podłączyć telewizor, ale nie wymagam tego.


Zastanawiałem się nad kolumnami Paradigm ze względu na to, że ten producent charakteryzuję się dosyć precyzyjnym dźwiękiem i mocnymi niskimi tonami. Cieżko dostać coś używanego i nie wybrałem konkretnego modelu. Myślałem także nad Dali 450, Mission m34/m35i, Dynaudio 2/7 2/8. Zależy co obecnie będzie w internecie.
Mam nadzieję, że zawarłem wszystkie istotne informację.
W dobrym kierunku idę, czy raczej nie tędy ?

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tannoy f4 z harmanem hk680.
Missiony m34 z Yamaha ax700/900
Na rynku niemieckim szukaj okazji na heco głównie metasy chodź mogą być za drogie nadal i wtedy połączenie z marantzem.

Pozostaje do dyspozycji



WItam,
Dziękuję za odpowiedź.

Udało mi się kupić w dość dobrej cenie kolumny Mission m35i, różnica w cenie pomiędzy m34 a m35 dostępnymi na rynku używanym nie była bardzo duża i zdecydowałem się dopłacić icon_wink.gif

Czy HK680 poradzi sobie z większymi m35 ? Może powinienem celować w coś innego ?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To typowe że model większy nie jest specjalnie droższy. Podobnie u cantona. Jednak tam niższy gra lepiej icon_smile.gif
Wracając do wątku. Gdzie je kupileś? Miałeś okazję odsłuchać?
Pytam gdyż mission gra miękko, wolno, dość relaksacyjnie. Harman także gra dość pokaźnie basem. Pytanie czy takie zestawienie będzie ci odpowiadać.
Sam wzmacniacz jest dobry. Chodź nie daj się naciągnąć 700-1100 to Maks.
Yamahy ax, Sony es czy Denon pma1060 także będą dibrym wyborem.
Szukaj wzmacniacza w nienagannym stanie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To typowe że model większy nie jest specjalnie droższy. Podobnie u cantona. Jednak tam niższy gra lepiej icon_smile.gif
Wracając do wątku. Gdzie je kupileś? Miałeś okazję odsłuchać?
Pytam gdyż mission gra miękko, wolno, dość relaksacyjnie. Harman także gra dość pokaźnie basem. Pytanie czy takie zestawienie będzie ci odpowiadać.
Sam wzmacniacz jest dobry. Chodź nie daj się naciągnąć 700-1100 to Maks.
Yamahy ax, Sony es czy Denon pma1060 także będą dibrym wyborem.
Szukaj wzmacniacza w nienagannym stanie.

Pozdrawiam



Niestety nie mam możliwości odsłuchu. Kolumny kupiłem w Polsce. Za parę dałem 1350zł , więc myślę, że tragedii nie ma, zwłaszcza biorąc pod uwagę małą dostępność. Sprzedawca zapewnia doskonały stan techniczny, nic nie było wymieniane/naprawiane.
Czy nie powinno się zestawić tych kolumn z wzmacniaczem grającym energicznie-żywo ?
Harman był tylko moją sugestią, gdzieś czytałem, że kolumny i wzmacniacz z reguły powinno się dobierać na zasadzie przeciwieństw.
Nie mam możliwości odsłuchu żadnego z wyżej wymienionych wzmacniaczy i zdaję się tylko na opinie innych ludzi. Chcąc uniknąć niejasności - nie zależy mi na absolutnej dominacji niskich tonów. Jeżeli jakiś inny wzmacniacz zagra lepiej od HK to chętnie wysłucham opinii icon_wink.gif
Przypuszczam, że i tak mój nowy zestaw będzie oferować zupełnie inne doznania w porównaniu do starej konstrukcji tonsila.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Missiony 35 lubią coś mocnego, HK powinien wystarczyć ( już go masz, planujesz ?), niemniej warto szukać innych wzmacniaczy, czy mocnych amplitunerów stereo.
Zgadzam się że Mission graja nieco miękko ale obficie w dole pasma, w niedużym budżecie np Yamaha as 700/701, czy amplituner RS 700 byłby jakimś kierunkiem, co do modelu 202 który słuchałeś to bardzo daleko mu jakością do klasycznej linii as500, 700 nawet RS 500/700.
Inna sprawa że te Cantony grają inna barwą niż Missiony.

Co do wejść to wejście hdmi w sprzęcie stereofonicznym jest bez sensu jeśli zastanowić się co przesyła kabel hdmi icon_wink.gif
Skoro masz muzykę tylko w PC warto zastanowić się nad jakimś DACkiem, wtedy wypuszczasz sygnał audio z PCta przez usb do DACa, a z DACa 2rca do wzmacniacza.
Do płyt CD warto kupić odtwarzacz CD bo to niewielki wydatek kiedy kupujemy coś używanego, a jednak duża wygoda i lepsza jakość niż pliki z komputera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Missiony 35 lubią coś mocnego, HK powinien wystarczyć ( już go masz, planujesz ?), niemniej warto szukać innych wzmacniaczy, czy mocnych amplitunerów stereo.
Zgadzam się że Mission graja nieco miękko ale obficie w dole pasma, w niedużym budżecie np Yamaha as 700/701, czy amplituner RS 700 byłby jakimś kierunkiem, co do modelu 202 który słuchałeś to bardzo daleko mu jakością do klasycznej linii as500, 700 nawet RS 500/700.
Inna sprawa że te Cantony grają inna barwą niż Missiony.

Co do wejść to wejście hdmi w sprzęcie stereofonicznym jest bez sensu jeśli zastanowić się co przesyła kabel hdmi icon_wink.gif
Skoro masz muzykę tylko w PC warto zastanowić się nad jakimś DACkiem, wtedy wypuszczasz sygnał audio z PCta przez usb do DACa, a z DACa 2rca do wzmacniacza.
Do płyt CD warto kupić odtwarzacz CD bo to niewielki wydatek kiedy kupujemy coś używanego, a jednak duża wygoda i lepsza jakość niż pliki z komputera.



Jeszcze nie mam wzmacniacza.
Czy dobrze rozumiem- Cantony graja bardziej "czysto" ,rześko w porównaniu do m35 gdzie dźwięk jest masywniejszy i bardziej powolny ?
Co do hdmi to faktycznie racja, ubzdurałem sobie, że podłącze wzmacniacz do laptopa i będę mógł bezpośrednio słuchać muzyki icon_wink.gif
Chciałbym mniej więcej skompletować listę paru wzmacniaczy/amplitunerów stereo i na spokojnie poszukać coś na aukcjach.
Trochę potrwa zanim kolumny do mnie dojadą także czas mnie nie goni.

Dźwięk byłby puszczany z Macbooka Pro, czy to zmienia coś przy wyborze DACa ? Gdzieś przewinęła mi się informacja, że OSX lepiej sobie radzi z odtwarzaniem dźwięku niż Windows, tylko czy ma to jakiś związek gdy sygnał idzie do DACa przez USB ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek absolutnie tak. Z tymi cantonami to tylko przykład.
Tychy, właśnie powinieneś szukać takiego wzmacniacza. Grajacego do przodu. Dlatego uważam że tu Yamaha dobrze się sprawdzi.

Dobrze by było jakbyś z czasem zainwestował w jakiś dac. Niestety też jest to kwestia wydatku ok 500 zł.
Ale przemysł ja na przyszłość.
Cantonami się nie przejmuj dalem tylko taki przykład.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission M35, to dość wymagające i specyficzne kolumny. Wiele osób się na nie "nabrało". Chodzi o to, że wymagają dość sporego pomieszczenia i do tego dużych odległości od ścian.
A wzmacniacz powinien być szybki, nie za miękki, mocny i wydajny prądowo. Czyli nie żadne byle co, ale solidny wzmak.
Inaczej może być katastrofa o czym przekonało się już kilka osób z naszego forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jak wypada taki ax-700/900 do a-s 700 ? O ile a-s cieżko dostać używany, to na ax 700/900 pojawia się pare ciekawych ofert .
Jest jeden problem, z tego co widzę modele z serii ax nie posiadają pilota. Nie jest to koniec świata, jednak dość istotny detal w codziennych odsłuchach.
Na co mam zwrócić uwagę kupując tak stary wzmacniacz jak ax900 ? Na 99% nie będę miał możliwości zobaczyć/osłuchać go na żywo.
Ile warty jest taki wzmacniacz ? Ceny zaczynają się od 300€ do 500€.

Najchętniej chciałbym zamknąć się w kwocie ~350€ za wzmacniacz.

Pozdrawiam icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...