Skocz do zawartości

Bass reflex i gąbki


Gambeat

Recommended Posts

Stosuje się je gdy basu jest zbyt dużo, jest dudniący itp. Trzeba poeksperymentować. Jeśli mimo dosunięciu kolumny do ściany(co zwykle wzmacnia bas) jakość niskich tonów nam odpowiada, to nie trzeba ich stosować. Jednak zazwyczaj kolumny grają znacznie lepiej oddalone od ścian i takie ustawienie jest zdecydowanie polecane. Kolumny przy ścianach to ostateczność, gdyż oprócz zmian "na basie" pogorszeniu ulega wówczas stereofonia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4home

Kolumny to Q Acoustics 2050i

@Kraft

Eksperymentuję od czasu przeprowadzki kilka miesięcy temu. Problem w tym, że kolumny mogą stać max 50cm odsunięte od tylnej ściany, przy czym prawa w rogu niestety (to jedyna możliwa konfiguracja w salonie), jakieś 30cm od ściany bocznej.

Po założeniu gąbek dźwięk jest subtelniejszy, "ładniejszy", bas niewystarczający, ale "więcej" słychać
Po zdjęciu gąbek, bas jest głębszy, niedudniący, ale odnoszę wrażenie, że w całym paśmie słychać "mniej", jest sporo słabsza średnica, a wysokie tony niewystarczające. Na razie nie korygowałem equalizerem "na stałe", ciągle testuję, dźwięk bez korekcji brzmi jak do tej pory najlepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jaki wzmacniacz?


Marantz PM6005,
żródło Marantz CD6005 lub PC podłączone kablem optycznym przez kartę Creative X-Fi HD,
miejsce odsłuchowe w odległości 3m - kanapa narożna, z niskim stolikiem i małym dywanikiem z przodu.

Cytat

Obie kolumny słyszysz równo? Tak samo?


Celne pytanie.
Do stereofonii nie mam zastrzeżeń przy obecnym ustawieniu. Na moje ucho słychać równo, na szybko poeksperymentowałem też z wsadzaniem gąbki tylko w jedną kolumnę naraz i nie słyszę, żeby cokolwiek dudniło.
Póki co odsunąłem prawą kolumnę jescze 10cm (tylko tyle mogę) od bocznej ściany (teraz ma miejsce 50cm do tyłu i 40cm z boku), żeby zwiększyć przestrzeń w rogu oraz włożyłem obie gąbki i myślę zostawić tak na trochę, żeby ucho się osłuchało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny powinny grać optymalnie bez gąbek (tak je stroili w fabryce), no chyba, że pomieszczenia płata jakieś figle. Kręcenie potencjometrami w budżetowych wzmacniaczach nie ma wielkiego sensu, bo układy korekcji są w nich podłej jakości i dźwięk po korekcji jest zawsze tylko gorszy. Najlepiej je wyeliminować z toru przyciskiem "Direct". Podane odległości od ścian nie są złe, ale czasem przesunięcie kolumny o parę centymetrów może sprawić, że bas wreszcie "wskoczy" w miejscu odsłuchu. Sprawdzałeś może, czy w jakimś innym miejscu pokoju bas jest OK? Znaczenie mają też proporcje pokoju. Lepiej żeby kolumny i miejsce odsłuchowe nie znajdowały się w 1/4 czy 1/2 wymiaru pomieszczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...dziwne, że przy włożeniu gąbek masz ,,lepszy'' dzwięk. Z mojego doświadczenia wynika, że Każda proba regulowania br gąbkami kończyla się niepowodzeniem. Zmiany są slyszalne nie tylko w basie ale i na średnicy i przestrzeni. Średnica br jest wynikiem strojenia i każda ingerencja skutkuje pogorszeniem jakości. Zastanawiam się po co producenci dodają gąbki....
Myślę, że większy sens miałoby dodawanie przez producenta różnych długości rury.

Na Twoim miejscu kombinowałbym jeszcze z ustawieniem kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie dziwne. Miałem kiedyś kłopot z nadmiarem niskich tonów w pomieszczeniu. Włożyłem w porty b-r kolumn kawałki gąbki o otwartej strukturze porów. Zagrało lepiej jeśli chodzi o niskie tony. Ale cała reszta pasma, czyli średnica i wysokie pozostały na dotychczasowym poziomie. Stereofonia, głębia i inne aspekty dźwięku się nie pogorszyły. Nawet miałem wrażenie większej precyzji i szybkości dźwięku (jak z obudowy typu zamkniętego).
Być może ważne jest jakie, jakiej klasy są to kolumny. Moje doświadczenia opisuje z odsłuchu kolumn SF Electa Amator 1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hmmm...dziwne, że przy włożeniu gąbek masz ,,lepszy'' dzwięk.

Nie pisałem, że "lepszy" tylko, że subtelniejszy i "ładniejszy" acz z niedostatkiem basu. Dla mnie to trochę co innego. Tak naprawdę w obu konfiguracjach (z gąbkami i bez) coś mi nie pasowało. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego słowa na ten moment, aby to opisać, dlatego też ująłem w cudzysłowie. Po przeczytaniu wypowiedzi kolegi f1angel myślę, że najodpowiedniejsze słowo to - precyzja.
Wziąłem sobie do serca Twoją poradę z ustawianiem kolumn, wyniki eksperymentów poniżej.
Cytat

Kolumny powinny grać optymalnie bez gąbek (tak je stroili w fabryce), no chyba, że pomieszczenia płata jakieś figle.

Takie mam wrażenie, że to wina pomieszczenia.
Cytat

Podane odległości od ścian nie są złe, ale czasem przesunięcie kolumny o parę centymetrów może sprawić, że bas wreszcie "wskoczy" w miejscu odsłuchu. Sprawdzałeś może, czy w jakimś innym miejscu pokoju bas jest OK? Znaczenie mają też proporcje pokoju. Lepiej żeby kolumny i miejsce odsłuchowe nie znajdowały się w 1/4 czy 1/2 wymiaru pomieszczenia.

I tu, zdaje się, jest pies pogrzebany. Bo za kolumną lewą zaczyna się przedpokój i tam już trochę dudniło, podobnie, jak pod oknem za miejscem odsłuchowym. Czyli gdzieś od czegoś się odbija...
I co zrobiłem?
Odsunąłem obie kolumny o magiczne 5cm od ściany tylnej, a prawą jeszcze kilka centymetrów od ściany bocznej. Wygarnąłem wszystko, co stało w pobliżu, lub na ziemi. Wydłubałem gąbki. Przejrzałem wszystkie połączenia. Odsłuch się trochę poprawił, choć wiem, że zestaw stać na więcej. Jak dla mnie, winę ponosi felerny róg z prawej strony, ale na to nic nie mogę poradzić, a odsunąć już dalej nie mogę bo szafki rtv są między kolumnami. Po przesunięciu dalej wszystkiego lewa kolumna będzie stała tyłem do przedpokoju, a tu już szanowna przyszła małżonka zgłosi obiekcje:)

Doświadczenia z kolumnami wysokiej klasy nie mam, wiem natomiast, że te mogą grać jeszcze lepiej, jestem otwarty na dalsze uwagi, jeśli któryś z forumowiczów chce się oprzeć o wygląd pomieszczenia, załączam pobieżny szkic obecnego ustawienia.




DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... ze szkicu wynika, że pokój jest normalny. Czy kolumny masz ustawione równolegle do siebie, czy skręcone do środka? Jeśli równolegle, to je skręć. Odpadnie parę równoległych powierzchni odbijających fale. Można też w róg pokoju za kolumną coś wstawić, np. jakiś kwiatek o grubych liściach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy jak poeksperymentowałeś z ustawieniem nadal trzeba otwory zamykać?

Teraz działają bez gąbek.


Cytat

Czy kolumny masz ustawione równolegle do siebie, czy skręcone do środka? Jeśli równolegle, to je skręć. Odpadnie parę równoległych powierzchni odbijających fale. Można też w róg pokoju za kolumną coś wstawić, np. jakiś kwiatek o grubych liściach.

Skręcone i wycelowane w miejsce odsłuchowe, co do wstawienia czegoś, to pomyślę, bo teraz właśnie powyciągałem jakieś drobiazgi co tam były, żeby zniwelować odbicia.


Cytat

Do przedpokoju są drzwi czy otwarta przestrzeń?

Otwarta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to dobrze icon_smile.gif

Pozostajemy do Twojej dyspozycji w razie kolejnych pytań.



Dziękuję. Z czasem kolejne pytania na pewno się pojawią, teraz potrzebuję czasu, żeby osłuchać się z nowym ustawieniem. Za jakiś czas, idąc za radą bardziej doświadczonych Kolegów, wrócę do starego ustawienia i zobaczę, a właściwie - usłyszę - różnicę. A gąbki niech się kurzą w szufladzie:)

Jeśli ktoś z Moderatorów uzna za stosowne, można zamykać temat, ja nie mam nic do dodania w powyższej kwestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zamyka się na ogół w zupełnie innych przypadkach.
A ten wątek, warto by był otwarty. Choćby dlatego, że liczymy na Twoje kolejne wpisy, refleksje po odsłuchach.
Forum jest nie tylko po to by pytać a później jak się załatwi sprawę, to "...murzyn może odejść" icon_wink.gif
Ale warto dać też coś od siebie, pomóc innym, opisać swoje doświadczenia. Czekamy.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Mija już prawie miesiąc od nowego ustawienia. A oto wnioski:

1. Bas opanowany, znalazłem miejsce, o którym wspomniał Kolega Kraft i bas nareszcie "wskoczył" na miejsce. Po włożeniu gąbek w obecnej pozycji kolumn dźwięk staje się "chudszy". Bez gąbek gra idealnie.
2. Po zwiększeniu elastyczności WAF (Wife Acceptance Factor) eksperymenty z kolumnami zakończyły się w odpowiednim miejscu akustycznym, czyli 60cm od ściany tylnej (w najbliższym ścianie miejscu skosu kolumn), teraz kolumny stoją wyraźnie przed TV oraz meblami RTV i wyglądają gorzej, a grają lepiej.
3. Średnica delikatnie się przybliżyła, a wysokie tony stały się bardziej precyzyjne..
4. Przypadkowo zyskałem też na jakości odsłuchu za miejscem odsłuchowym (kanapa) - z tyłu, gdzie jest PC - zmiana ustawienia spowodowała zmniejszenie delikatnego dudnienia basowego, słyszalnego z tyłu.

Konkluzja: zestaw gra "czyściej", dynamiczniej (o czym za chwilę), soczyściej.

A na koniec coś, co mnie zaskoczyło. Poeksperymentowałem z połączeniem bi-wire. Obecny układ to: sekcja wysokotonowa połączona kablem Chord Leyline 2, sekcja nisko-średniotonowa podłączona Qed Ruby Anniversary. Wykonałem wszystkie znane mi kombinacje z tymi kablami, połączenia pojedyncze i bi-wire w różnych możliwych układach, obecny gra najlepiej.
Zaskoczeniem było to, że spodziewałem się nie słyszeć żadnej różnicy, a poprawa dynamiki jest znaczna. Mało tego, bas zyskał na soczystości, tak jak i średnica, a wysokie stały się minimalnie bardziej detaliczne.
Przykładowo w utworze Chrisa Jonesa - "No Sanctuary Here" basowy wokal mierzwi włosy, a tembr głosu jest tak soczysty, że odniosłem wrażenie jakoby zatrudnili kogoś innego;)

Coś, jakbym odkrył swój system na nowo. Warto też czasem organoleptycznie sprawdzić coś, co teoretycznie może nie przyniesie poprawy, możliwe, że dzięki temu "załatałem" jakąś akustyczną niedoskonałość pokoju, o której nie miałem pojęcia. Serdeczne dzięki za wskazówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...