Skocz do zawartości

Wymiana kina domowego na dobre stereo


rzuber

Recommended Posts

W skrócie: planuje wymianę kina domowego na jakieś dobre stereo. Chcę wydać ok 2500-3000 zł i zaadaptować wszystko do obecnego pomieszczenia, które nie wydaje się dobrym miejscem do słuchania muzyki. Proszę o poradę co zakupić (ew., czy wymieniać też obecny CD). Przeczytałem kilka postów na forum o podobnym temacie i zapoznałem się z zasadami tutaj:

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen

zdaje sobie sprawę, że pomieszczenie odsłuchowe spełnia niewiele z wymienionych tu kryteriów, ale takie mam mieszkanie i nic nie poradzę icon_wink.gif

Detale:

Wydatek:
powiedzmy, że najlepiej gdyby wyszło sztuka za sztukę, a szacuje wartość obecnego sprzętu na ok 2500 zł. Ale jestem elastyczny wzwyż. Nie celuje w sprzęt nowy. W moim zestawie zakupiłem jedynie nowe kolumny – reszta to używki.


Stan obecny:
Yamaha RX-V671, kolumny TAGA Harmony 5.1 i CD Marantz CD-63SE. Zasilane przez listwę z filtrem antyprzepięciowym, do głośników kable 2,5 mm2 z miedzi beztlenowej (nie wierzę w teorię kabli audio icon_wink.gif ).

Konfiguracja Amplituner+Głośniki nie daje mi żadnej satysfakcji jeśli chodzi o dźwięk. Wydaje mi się płaski, mało dynamiczny i z brakami w tonacji średniej. Muzyka brzmi bardzo jałowo, szczególnie gdy słucha się orkiestry czy brzmień rockowych, jazzowych itp. Jedynie muzyka elektroniczna brzmi tu „jako tako”.

CD traktuje tylko jako transport i podpięty jest wyjściem cyfrowym do amplitunera. Zasadniczo słucham muzyki z płyt, od czasu do czasu radia internetowe z amplitunera, muzyka we FLAC z pendrive i ew. audio z TV filmy/koncerty/youtube.
Okazało się, że 99% odsłuchu to stereo, bo praktycznie przestałem oglądać filmy z dźwiękiem przestrzennym, więc docelowo wymieniłbym kino na dobre stereo.

Moja muzyka:
nie ograniczam się gatunkowo, nie słucham (i jestem za delegalizacją) regge, poza tym każdy styl. Przewaga utworów z elementami symfonicznymi lub muzyki symfonicznej, rock, pop, jazz – ale generalnie wszystko. Może mniej elektronicznej łupanki klubowej na rzecz minimali i synthpopu czy retro rave-u. Preferuje odsłuch średniej głośności, lecz wyrazisty i głęboki, niż słuchanie na ¾ głośności. Nie przeszkadza to także w odsłuchach głośnych (np. koncerty itp.), gdzie wtedy wykręcam moc. Mieszkam w bloku, ale mieszkania są bardzo szczelne akustycznie. Żelbetonowe ściany miedzy lokalami, więc dobrze by było mieć zapas jako takiej mocy.

Pomieszczenie:
Niestety, ale pomieszczenie odsłuchowe to połączenie przedpokoju, salonu, aneksu kuchennego i strefy jadalnianej. Użytkowo daje to ok 35m2 przestrzeni przy dużej elewacji – 3,40 m. Na rysunku zaznaczyłem żółtym i niebieskim strefy, gdzie położone są panele podłogowe (żółty) oraz płytki gresowe (niebieski). Kol. Pomarańczowy to linia, która rozdziela panele i gres. Obok sofy na dole po prawej stronie jest murek o wysokości ok 140 cm, nad którym zawieszone są panele ażurowe tego typu http://bazylia.pl/media/catalog/product/ca...1123525-2_1.jpg
Na lewo od sofy jest dość duża szafka z barkiem oraz część jadalna – stolik i krzesła. Sprzęt audio znajduje się w szafce TV i czerwonymi prostokątami oznaczyłem rozmieszczenie mojego zestawu 5.1, gdzie 1.1 to potencjalne miejsce gdzie mogę przemieścić kolumnę 1 a nr 6 to subwoofer (3 – center, 4,5 gł. tylne).
Zasadniczo słucham muzyki siedząc na sofie przy stoliczku kawowym, ewentualnie grając w jakieś gry planszowe na stole w części jadalnej. Zasadniczo zależy mi na odsłuchu na sofie.

Nie ma zbyt dużego manewru z rozmieszczeniem kolumn w tym mieszkanku, bo jest już na etapie gotowym i rozplanowanym. Nie mogę tu zbyt wiele pozmieniać, bo jest już nieco zagracone. Mogę jedynie odsunąć kolumny od ściany na jakieś 30 cm max.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z systemu pozostawiłbym odtwarzacz CD, oraz tymczasowo kolumny, tak jak amplituner.

Jeśli ten amplituner ma pre -out aby podpiąć wzmacniacz dla kolumn frontowych ? Z tym że to rozwiązanie byłoby połowiczne, bo o ile się nie mylę rolę przedwzmacniacza nadal będzie pełnił amplituner kinowy ( więc średnio) a wzmacniacz stereo da jedynie( choć to już sporo) " mocny prąd" dla kolumn.
Lepiej jednak pomału ampli i Tagi tak jak piszesz sprzedać .
Masz możliwość czegoś posłuchać, pożyczyć, aby bliżej określić brzmienie ? Skąd jesteś ?
Poszukał jakiegoś klasycznego wzmacniacza ( ewentualnie z wejściem optycznym i coaxilanym ) dla np. TV, czy innego źródła, pytanie jakie brzmienie bardziej lubisz ( bierz pod uwagę jakieś brzmienie przyszłych kolumn ) , co już słuchałeś i cię zainteresowało ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Pomieszczenie jest spore. Akustyka może płatać figle, ale też może być naszym sprzymierzeńcem.
Czy przy obecnej konfiguracji słyszysz momentami echo? Chodzi o odbicia od paneli.
Biorąc pod uwagę że sufit jest dość wysoko a ściany boczne odległe, problem pierwszych odbić mamy prawdopodobnie załatwiony. Kolumny stoją w środku pomieszczenia co także jest dobre. Niestety są nieco blisko ściany tylnej. Jaka jest odległość między kolumnami?

Weź pod uwagę większe kolumny, Pokroju Klipsch RF82II, Dali Lektor 8, Concept 8, Mission M35i, Tannoy M5
Wzmacniacz w zależności od tego na które kolumny byś się zdecydował.
CD na razie bym zostawił.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75:

Amplituner cudów nie ma: http://ocdn.eu/images/skapiec/YWM7MDA_/7c6...5776de70f51.jpg
Jedyne, co polecają do słuchania stereo to tryb z pominięciem korektora/procesora i wygaszeniem wyświetlacza - PureAudio to się chyba nazywa, ale brzmi fatalnie.
Mieszkam we Wrocławiu, więc dolnośląskie wchodzi w grę. Bywam w Łódzkiem i w Warszawie.

Nie słuchałem jeszcze niczego - jak na razie etap planowania i sugestii od Was tutaj - wtedy postaram się czegoś poszukać i posłuchać.

S4Home:


odległość między kolumnami w konfiguracji 1 to ok 160 cm, a w konfiguracji 1.1 ok 300 cm. Nie słyszałem raczej nigdy echa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sam widzisz, jeśli czytałeś poradniki o akustyce i ustawianiu kolumn, że u Ciebie jest fatalnie.
Będziesz przecież słyszał jeden kanał głośniej, wyraźniej. Co to za stereo będzie? icon_rolleyes.gif Kino zresztą też.
Nie przeszkadzało Ci to dotychczas? Przecież to jest parodia prawidłowego odsłuchu.
A odbicia dźwięku od ścianki 140 cm? Nie słyszałeś tego?

Jest sens budować dobre stereo jeśli tu STEREO być nie może? icon_idea.gif

Może jeśli jedna kolumna byłaby mniej więcej właśnie tam gdzie prostokąt 1.1 a druga gdzie prostokąt 2.
Z tym, że kolumny należałoby wysunąć do przodu i skręcić w stronę miejsca odsłuchowego (kąt skręcenia dobrałbyś doświadczalnie).
Tak mógłbyś mieć trójkąt odsłuchowy. Trochę by to można wspomóc panelami akustycznymi. Na pewno za Tobą oraz na wysokości uszu na ściance 140 cm.
Jednak w takim ustawieniu telewizora odsłuch dźwięku z kina domowego pozostałby nadal mocno wypaczony.

Kolumny które zaproponował jako przykład S4Home podają dźwięk o tak różnym charakterze i barwach jak papież Franciszek i Mike Tyson.
Mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę?
Poza tym duże kolumny powinny być odsunięte od tylnej ściany na minimum kilkadziesiąt cm (powiedzmy na minimum ponad 50).
Każde zresztą kolumny na tym zyskają. A raczej dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel

Jakby mi nie przeszkadzało, to nie było by tego tematu na forum. Nie słyszałem odbić, albo amplituner bardzo dobrze je zredukował podczas kalibracji zestawu. Zazwyczaj siedzę po środku sofy lub z lewego brzegu - wtedy mam dobre 1.5m do ściany.

Kino domowe wypada z tego mieszkania, więc jego odsłuchem bym się nie przejmował. Zdaje sobie sprawę, że filharmonii monachijskiej ani wiedeńskiej nie uzyskam, dlatego opinie z tego forum są mi bardzo pomocne. Nie wykluczam, że może okazać się, że bez sensu inwestować w sprzęt w tym mieszkaniu, ale chętnie podejmę taką próbę.

Co do kolumn od S4Home - teraz już zdaje. Mam zamiar poszukać tych modeli i przetestować (najlepiej we własnym domu).

A co do odległości od ścian, to tego typu odsunięcie wchodzi w grę jedynie tymczasowo (podczas odsłuchu, a potem powrót). Czy są jakieś polecane podstawki pod kolumny do ich suwania? Czy raczej nie praktykuje się czegoś takiego (w sensie wpływa na dźwięk kolumn itp) ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić jakieś masywne podstawy na kółkach lub rolkach. Podstawy mogą być granitowe.
Kolumny Wilson Audio Sophia 3 mają w podstawie kółka. A są to bardzo drogie kolumny.
http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-list...o-sophia-3.html

Moja mała sugestia jest taka, by podstawa była szersza niż kolumny. Może być trójkątna i na trzech a nie czterech kółkach, bo na trzech kolumny nie będą się chybotać.
Odsłuchowo znajdziesz miejsce, gdzie kolumny staną optymalnie. Możesz zaznaczyć te miejsca kropkami na podłodze i tam wysuwać w razie potrzeby kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wpadł mi w ręce NAD 320BEE i z obecnymi Tagami zrobił drastyczną różnice w porównaniu do Yamahy. Pierwszy krok zrobiony.

Zastanawiam się teraz nad głośnikami i ewentualną wymiana Marantza na inny CD (np. NAD seri 5xx - 515, 545 lub 565).

Z polecanych głośników do tego audio znalazłem takie modele:

- Focal Chorus 7xx
- sugestie kolegi S4Home: Klipsch RF82II, Dali Lektor 8, Concept 8, Mission M35i, Tannoy M5

Co do CD, to zastanawia mnie NAD 565 ze wzgledu na wbudowany DAC, który można wykorzystać do TV/Playera multimediów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rzuber mam ten sam amplituner kina domowego i mam o nim takie samo zdanie jak ty. Pograłem nim może miesiąc i wróciłem do starego wzmacniacza stereo. Teraz po trzech latach postanowiłem zakupić coś na dzisiejsze czasy z optykami i opcjami sieciowymi. Przesiadłem się na amplituner stereo onkyo TX-8150 i jestem bardzo zadowolony. Głosniki pozostawiłem te z kina oczywiście tylko fronty+subwoofer, reszta leży i się kurzy..
Jedynie co było dobre w tej yamaszce to panel na pc z mnóstwem stacji radiowych do wyboru do koloru, w nowym ampli można jedynie zaprogramować sobie do 40 stacji wpisując odpowiednie linki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem dwa zestawy kolumn:

- Dali Evidence 470
- Dali Suite 2.5

Różnica jest kolosalna między głośnikami, które miałem dotychczas. Rozróżnienie instrumentów, rozciągnięcie sceny. Kosmos. Taki efekt chciałem uzyskać z założenia.

Nieco mniejsza już pomiędzy wymienionymi wyżej. Bardzo podobało mi się brzmienie Suite. Wyrównane, w całym paśmie, nie za mocny bas. Evidence przytłaczają mnie nieco średnimi i niskimi. Odsuwam od ściany na 80 cm, ale nadal mam wrażenie, że graja za mocno.
Suite niestety nie przeszły weryfikacji wizualnej mojej małżonki, więc odpadają. Ale chyba także odpuszcze te EVki.

Polecacie coś bardziej grającego w stylu Suite?
Do delikatnej elektroniki, muzyki symfonicznej itp? Cena do 2k PLN.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napiszę, jak skończyła się cała historia wymiany kina i wypunktuje wnioski być może dla "przyszłych pokoleń", a zapewne doskonale znane stałym bywalcom forum:

1) sprzęt muzyczny powoduje doznania totalnie subiektywne, i nie należy kierować się marką czy wyglądem, ale odsłuchem, który uwzględnia akustykę, posiadany sprzęt i przede wszystkim ucho i preferencje słuchającego.

2) wypożyczaj i odsłuchuj, jeśli się spodoba, to zastanów się, czy nie kupić, jeśli spodoba się żonie - kupuj bez zastanowienia.

3) jeśli nadal pozostaje wrażenie, że coś gdzieś mogłoby brzmieć lepiej - wróć do pkt 2)

Nie ma za bardzo sensu kierować się brzmieniem opisywanym w czasopismach czy radzonym przez kolegów czy specjalistów. Każde ucho jest inne i każde preferencje są inne.

Nie ma sensu kupować "złotego okablowania". Sprawdziłem, zrobiłem ślepe testy i polegli audiofile, którzy mi je polecali. Wystarczy porządna miedź OFC.

Uważam także za bezsensowne modyfikowanie wzmacniaczy omijające tory regulacji barwy itp - regulacja barwy jest pomocna w dopasowaniu systemu do naszych uszu, jak i do pomieszczenia. Sensowne modyfikacje to zmiany preampów i elementów toru audio, dlatego pozmieniałem trochę w moim CD osiągając optymalne rozwiązanie, które odpowiada moim uszom.

W moim wypadku skończyło się na poniższym komplecie:

NAD 320 BEE
Arcam Alpha 9 CD
Dali Evidence 470
DAC SMSL M8 do Volumio na RPi3 i podłączenia TV

Budżet całości zamknął się w kwocie wyższej, niż zakładałem, ale nie żałuje ani jednego PLNa - ok 5k pln.
dziękuje za pomoc i zamykam temat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuber Jeśli chodzi o punkty to nic dodać nic ująć, no może z małym zastrzeżeniem

Cytat

Nie ma sensu kupować "złotego okablowania". Sprawdziłem, zrobiłem ślepe testy i polegli audiofile, którzy mi je polecali. Wystarczy porządna miedź OFC.


Bo w sumie patrz Twój punkt 1 ...icon_wink.gif są osoby które słyszą, a dodatkowo mając osłuchany sprzęt bez regulacji tonów , są mocno wyczuleni na takie zmiany.
Sam kablarzem nie jestem, jednak przepinając posiadane kable o dość różnej charakterystyce tonalnej słychać różnicę ( słyszy nawet nieaudiofilski syn i żona)

Zresztą pewnie potestujesz wyjście coaxialne do DACa z odtwarzacza CD, różnica zapewne będzie względem połączenia tylko analogowego .

Cytat

Uważam także za bezsensowne modyfikowanie wzmacniaczy omijające tory regulacji barwy itp - regulacja barwy jest pomocna w dopasowaniu systemu do naszych uszu, jak i do pomieszczenia.


Jeśli jest przycisk " pure direct" w sumie racja, choć pewnie według pewnego modyfikatora Nadów nie załatwia to chyba wszystkiego;/ ale są różne wzmacniacze, jedne robią to lepiej inne nie.
Cytat

Sensowne modyfikacje to zmiany preampów i elementów toru audio, dlatego pozmieniałem trochę w moim CD osiągając optymalne rozwiązanie, które odpowiada moim uszom.


Co zmieniłeś jakie modyfikacje ? , pochwal się tutaj, lub w dziale diy , a może jakieś fotki wnętrza ?
Fajnie swego czasu zrelacjonował w dziale DIY zmiany wzmacniacza CA, choć jakby paręnaście zdjęć "przed" i "po " zniknęło pokazujących ogrom zmian. http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=146010
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...