Skocz do zawartości

Wzmacniacz do każdego gatunku muzyki


para

Recommended Posts

Witam, szukam na różnych aukcjach wzmacniacza stereo od kilku dni, ale wybór jest taki że ciężko coś wybrać.
Do tej pory miałem Amplituner 5.1 Sony STR-DE875 DTS + MAGNAT MONITOR SUPREME 800 ( moc znamionowa 160 W / muzyczna 320 W , impedancja 4-8 om).
Jaki wzmacniacz możecie polecić do magnatów ? Gatunki muzyki jakie słucham to prawię wszystkie ( prócz ciężkiego rocka i klasycznej ). Ważne by wzmacniacz miał dodatkową obsługę z pilota. Kwota jaką dysponuje to 400-500 zł, wiem że budżet nie jest duży, ale oczekuję od wzmacniacza " przyjemnego dźwięku". Głośniki magnat to dość niska półka, ale chcę zacząć od wzmacniacza, a za jakiś czas jak uzbieram więcej gotówki wymieć na głośniki wyższej klasy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma wzmacniacza do każdego gatunku muzyki. Szczególnie w takim budżecie to niemożliwe. W dodatku pilot ma być... . Nawet gdybyś dodał zero na końcu, to i tak raczej nie znalazłbyś takiego wzmacniacza.

No i chcesz chyba wymienić kolumny (kolumny głośnikowe) a nie same głośniki (czyli przetworniki elektroakustyczne montowane w obudowach kolumn)?

Mam nadzieję, że kolumny dobrze dobrałeś do wielkości pomieszczenia, poprawnie je ustawiłeś?
Nie napisałeś jakie masz źródło dźwięku.
O okablowanie nie pytam, bo pewnie podstawowe i to chyba nawet nie z miedzi beztlenowej (OFC)? A może się mylę?
Za mało napisałeś o guście brzmieniowym. To, że wzmacniacz ma grać wszechstronnie oraz przyjemnie (czyli jak?), nie za wiele nam mówi. Może opisz to szerzej?
A najlepiej poczytaj inne wątki na tym forum. Dowiesz się o co pytamy, jakie informacje trzeba podać, by Ci ktoś mógł rzetelnie pomóc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem to że nagłaśniasz je amplitunerem kinowym.
To kolumny które wymagają jasnego wzmacniacza i stosunkowo dość mocnego.

Kolejna sprawa to faktycznie masz nieco wyśrubowane oczekiwania względem budżetu.
Więc albo nieźle grający używany wzmacniacz, albo jakiś wymysł allegro z pilotem. Jest kilka takich "ciekawych" produktów na allegro.

W jakim pomieszczeniu to gra u Ciebie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chce zmienić kolumny głośnikowe bo podczas zakupu ok 7 lat temu nie zwracałem uwagi na opinie, a teraz podczas poszukiwań wzmacniacza poczytałem też na temat aktualnych kolumn i nie mają dobrych opinii. Jak dla mnie grają "znośnie" choć brakuje im czystości dźwięku, niektóre dźwięki są przytłumione, możliwe winny był amplituner o który wspomniałem w pierwszym poście.

Kolumny mam w takim pomieszczeniu i tak ustawione jak poniżej :



Kolumny stoją ok 40 cm od ściany w dostępnie od siebie 200 cm.

Kable głośnikowe 2x4mm2 czysta miedź.

Źródłem dźwięku jest Denon DCD 500ae oraz Philips AEA2000 adapter Bluetooth.

Odnośnie gatunku muzyki to głównie : chillout, pop, dance oraz folk rock. Brzmienie ... lubię wsłuchać się instrumenty , usłyszeć nisko schodzący bas.

I teraz czeka mnie dobór kolumn głośnikowych... Może macie jakieś propozycje ? Budżet ok 1100-1500 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo mam ochotę pisać, bo Ty chyba jesteś dość narwany jak widzę i pewnie postępujesz po swojemu a pytasz tylko dla potwierdzenia swoich wyborów. Obym po raz drugi się pomylił (vide kable głośnikowe icon_wink.gif )
Szkoda, że tak szybko kupiłeś ten wzmacniacz. Można było lepiej i pewnie coś jednak innej firmy. Ta Yamaha będzie raczej nie najlepsza do muzyki jakiej słuchasz. Zbyt mało barwnie gra a przede wszystkim mogłaby mieć lepiej wypełnioną średnicą, grać bardziej soczyście.
No, ale może pasuje do Twoich preferencjo brzmieniowych. Nie napisałeś nic o nich, jakiego typu dźwięk, barwy lubisz.
Pewnie nie poczytałeś trochę innych wątków jak Ci radziłem? Dowiedziałbyś się pewnie wielu ważnych, ciekawych rzeczy.
Sposób grania tego wzmacniacza można by jeszcze spróbować uzupełnić odpowiednimi kolumnami, choć ze względu na to, że nie znam Twojego gustu brzmieniowego, nie będę na razie nic proponował. Może się wypowiesz?

Do Twojego pomieszczenia, jego wielkości proponuję zdecydowanie kolumny podłogowe. Takie ustawienie jakie masz, jest niedobre.
Kolumny zbyt wąsko rozstawione, za blisko tylnej ściany (właściwie okien, co może być nawet gorsze) a miejsce odsłuchowe (chyba kanapa narożna?) za daleko i niesymetrycznie byś siedział względem kolumn. A symetria, to jedna z podstawowych zasad.
Zresztą poczytaj, jeśli tego jeszcze nie znasz.
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Poniżej wkleiłem rysunek z moją propozycją ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego.
Kolumny, to czerwone prostokąty. Rozstawiłbym je jeszcze szerzej w lewo (bo w prawo już nie - zresztą drzwi nie pozwalają), lecz wówczas telewizor stałby niesymetrycznie. A nie możesz go chyba przesunąć w lewo, częściowo na okno?
Zielone krechy przed oknami i drzwiami (balkonowymi?) to grube, mięsiste i mocno pofałdowane kotary. Mogą być zasłaniane tylko na czas słuchania.
Twoje miejsce odsłuchowe (prawidłowe) to czerwony owal. Miejsce opcjonalne (gorsze, ale akceptowalne) to żółty owal. Kanapę jednak trzeba by przestawić w lewo. Za głową, na wysokości uszu w miejscu opcjonalnym trzeba by dać panel akustyczny silnie pochłaniający dźwięk (niebieska kreska). To samo (bez względu na miejsce siedzenia) na ścianie prawej. Ewentualnie jakiś silnie rozpraszający dźwięk panel.

Akustyka i prawidłowe ustawienie kolumn w miejscu odsłuchowym, to podstawa by uzyskać dobrej jakości dźwięk. Nawet najdroższy zestaw z zaniedbaniami w tych dziedzinach może zagrać dużo poniżej swoich możliwości albo wręcz źle. Nie lekceważ tego tematu.
Pamiętaj, że akustyka pomieszczenia odsłuchowego, to jeden z najważniejszych elementów toru odsłuchowego.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram pomysł f1angel co do prawidłowego rozmieszczenia kolumn, także odnośnie kotar i paneli pochłaniających (tak jak na rysunku). Tak rozmieszczony system z lekką adaptacją akustyczną powinien wprowadzić dość duże zmiany w jakości i kulturze brzmienia. Fakt, że rogówka stoi trochę niefortunnie zbyt blisko prawej strony, ale może trochę uda się ją wysunąć. Potem także warto poeksperymentować z wysunięciem kolumn jeszcze bardziej do przodu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...